Jump to content
alex30

ΤΡΙΖΕΙ-ΒΟΗΘΕΙΑ

Recommended Posts

εγω αυτο που ακουω ειναι ενας τριγμος σε ανωμαλιες του οδοστρωματος η απο την ζωνη στα αριστερα μου η απο τα προσκεφαλα ακομα δεν εχω καταληξει απλα μου σπαει τα νευρα

η κονσολα αλλαχτηκε..τριζει σε πολυ ανωμαλια κ μετα σωπαινει.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ακουω ειναι ενας τριγμος σε ανωμαλιες του οδοστρωματος η απο την ζωνη στα αριστερα μου η απο τα προσκεφαλα ακομα δεν εχω καταληξει απλα μου σπαει τα νευρα

η κονσολα αλλαχτηκε..τριζει σε πολυ ανωμαλια κ μετα σωπαινει.

....Από τον μηχανισμό της ζωνης το ακούς...όλοι το ακούμε....θα συνηθίσεις..... :wub:B)B)

Link to comment
Share on other sites

την ακουσα ασχημα τωρα..δεν φτιαχνει ρε φιλε κοσπα?tongue.gif

Στο επάνω μέρος εκεί που βγαίνει η ζώνη ρίξε λίγο σπρέι σιλικόνης σε όλα τα κινούμενα μέρη τραβώντας την ζώνη μέσα έξω και αυτό ήταν. Επίσης εχω να προτείνω και κάτι άλλο πάρε ένα ψιλό πινελάκι και πέρνα με λίγο βαζελίνη ή με σπρέι σιλικόνης, κάθε 1-2 μήνες, τα λάστιχα που είναι στις πόρτες, πορτμπαγκάζ, καπό μηχανής. Το σπρέι είναι καλό αλλά έχει ενα μειονέκτημα πετάγεται παντού. Εγω χρόνια έτσι συντηρώ τα αυτοκίνητα που είχα και οι θόρυβοι είχαν περιοριστεί στο λιγότερο δυνατόν.

Edit

Εχε υπ' οψιν σου ότι στα φρεναρίσματα χτυπάνε τα μεταλλικά κουμπώματα των πίσω ζωνών ασφαλείας επάνω στο πλαστικό.

.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νικο για τις συμβουλες σου.

κατι ακομα σε αναταραξεις εχω την εντυπωση οτι τριζουν κ τα προσκεφαλα..εκει τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νικο για τις συμβουλες σου.

κατι ακομα σε αναταραξεις εχω την εντυπωση οτι τριζουν κ τα προσκεφαλα..εκει τι γινετε?

Δοκιμασε να τα κατεβασεις τερμα κατω.Εμενα ετσι εξαφανιστηκε ενας ηχος απο το προσκεφαλο του συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

H σιλικονη δεν καταστρεφει τα πλαστικα η τουλαχιστον τα κανει θαμπα??? η ειναι βλακεια μου αυτο που λεω?

Μηπως οι 1000+1 χρησεις του WD-40 ειναι πιο χρησιμες?? (αλλα βρομαει λιγο....)

Βαζελινη στην κεντρικη κονσολα ψηνομαι να βαλω... ειναι και συμπαγης κτλ...

ΑΛΛΑ τι λεω?? μου εφεραν καινουρια πλαστικα ( για 2η φορα) χεχε! αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να τα κατεβασεις τερμα κατω.Εμενα ετσι εξαφανιστηκε ενας ηχος απο το προσκεφαλο του συνοδηγου.

και το κεφαλι σου που το ακουμπας ?εξαλου ειναι καλο σε μια υποθετικη συγκρουση το κεφαλι να ακουμπησει πισω να μην σπασει κανας αυχενας κ μετα.....

Link to comment
Share on other sites

H σιλικονη δεν καταστρεφει τα πλαστικα η τουλαχιστον τα κανει θαμπα??? η ειναι βλακεια μου αυτο που λεω?

Μηπως οι 1000+1 χρησεις του WD-40 ειναι πιο χρησιμες?? (αλλα βρομαει λιγο....)

Βαζελινη στην κεντρικη κονσολα ψηνομαι να βαλω... ειναι και συμπαγης κτλ...

ΑΛΛΑ τι λεω?? μου εφεραν καινουρια πλαστικα ( για 2η φορα) χεχε! αντε να δουμε!

Η σιλικόνη γυαλίζει τα πλαστικά και τα συντηρεί μακριά από το WD-40.

Link to comment
Share on other sites

H σιλικονη δεν καταστρεφει τα πλαστικα η τουλαχιστον τα κανει θαμπα??? η ειναι βλακεια μου αυτο που λεω?

Μηπως οι 1000+1 χρησεις του WD-40 ειναι πιο χρησιμες?? (αλλα βρομαει λιγο....)

Βαζελινη στην κεντρικη κονσολα ψηνομαι να βαλω... ειναι και συμπαγης κτλ...

ΑΛΛΑ τι λεω?? μου εφεραν καινουρια πλαστικα ( για 2η φορα) χεχε! αντε να δουμε!

Ποια πλαστικα αλλαξες; Εγω παω για 2η αλλαγη κεντρικων αεραγωγων.

Link to comment
Share on other sites

και το κεφαλι σου που το ακουμπας ?εξαλου ειναι καλο σε μια υποθετικη συγκρουση το κεφαλι να ακουμπησει πισω να μην σπασει κανας αυχενας κ μετα.....

Εμενα τυχαινει η χαμηλοτερη θεση του προσκεφαλου να ειναι ακριβως εκει που τη θελω.Ακριβως πισω απο το κεφαλι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο εσας να ακουμπαει το κεφαλι του στο προσκεφαλο και να οδηγει????

Και εγω για 2η φορα παω για αλλαγη κεντρικων αεραγωγων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο εσας να ακουμπαει το κεφαλι του στο προσκεφαλο και να οδηγει????

Δεν ειπαμε αυτο.Απλα το προσκεφαλο θα πρεπει να εχει σωστη θεση υψους σε σχεση με το κεφαλι του επιβαινοντος.Ετσι σε μια συγκρουση θα σε γλιτωσει απο τραυματισμο στον αυχενα.

Link to comment
Share on other sites

λεω να το ψεκασω (το προσκεφαλο) με κανα σπρει σιλικονης μπασ κ σκασει

επισης στην ζωνη που να ψεκασω με το σπρει να μην ακουγεται κ απο εκει το "κλακ,κλακ"?

πανω στο υφασμα της ζωνης αριστερα - δεξια?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Ποια πλαστικα αλλαξες; Εγω παω για 2η αλλαγη κεντρικων αεραγωγων.

Παιδιά εγώ το θόρυβο από τους κεντρικούς αεραγωγούς δεν τον αντιμετώπισα με αλλαγή τους!

Η λύση είναι πιο απλή.

Δείτε τις φωτογραφίες και βάλτε στο ίδιο σημείο μια μεταλλική λάμα. Αυτό το είδα κατά λάθος από ένα αμερικάνικο φόρουμ και έλυσα το πρόβλημα θορύβου και εγώ.

Επίσης με αυτό το σπρέι-αξεσουάρ VW-Audi Special anti-friction agent με κωδικό G 052 172 Α2 που αγόρασα από αντιπροσωπεία, ψέκασα σε όλα τα σημεία του ταμπλό που έρχονται σε επαφή με τους αεραγωγούς όταν τοποθετηθούν επάνω στο αμάξι. Δέν εχει καμία σχέση με το σπρέι σιλικόνης!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αν πας αντιπροσωπεια στο αναλαμβανουνε να στο ανοιξουνε αυτοι κ να στο κανουνε?Γτ με βλεπω να σπαω τπτ μονος μου :blink: ..

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα κ πραγματικα δεν κανανε τπτ αφου οταν εφυγα ξανα ετριζε οποτε ξαναπηγα κ μου τον αλλαξανε(φυσικα παλι ψιλοτριζει μονο με καμια πατεντα πιστευω οτι θα σταματησει)

αναφορικα με τις βασεις των ζωνων που να ψεκασουμε με το σπρευ σιλικονης ?πανω στο υφασμα αριστερα δεξια αφου τραβηξουμε την ζωνη τερμα κατω?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οι βιδες τριζουν τι να πω...

ρε παιδες τελικα οι βασεις των ζωνων τριζουν στον οδηγο η οι πισω ζωνες?φοβαμαι μην τριζουν τα καθισματα πισω γιατι σημερα που καθησα στα πισω καθισματα(ειχα σοφερ) δεν ακουστηκε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Koινο συμπερασμα διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα ποστ ...το αμαξι τριζει σχεδον απο παντου tongue.gif

Δε το ανεφερε κανεις αυτο στα προηγουμενα ποστ , αλλα νομιζω οτι σημαντικος λογος που μπορει να τριζει το αμαξι ειναι η πιεση των ελαστικων. Σε μενα ηταν στο 40 και ετριζε σαν τρελο στη παραμικρη ανωμαλια. Μολις την εριξα στο 35 εχω δει θεαματικη βελτιωση. Οι τριγμοι εχουν μειωθει στο 1/3 των προηγουμενων και σε ενταση και σε συχνοτητα. Πρεπει πλεον να πεσω σε πιο βαρβατες λακουβες για να ακουσω τριγμους.

Τα δικα μου σημεια τριγμων ειναι :

1)κεντρικοι αεραγωγοι και κυριως η επανω σιτα - ο πιο ενοχλητικος τριγμος απο ολους και σταθερη αξια

2)μηχανισμος ζωνης οδηγου ενιοτε,αλλα δε με πειραζει τοσο

3)εταζιερα πισω - την ακουω καμια φορα

4)πλαινοι αεραγωγοι - τους ακουω σπανια, αλλα οταν τους ακουω απλα τους πιεζω με το δακτυλο μου και 'σκανε' :lol:

αλλους τριγμους δεν ακουω ως τωρα. ειμαι περιπου στα 10k χιλιομετρα.

οταν το ειχα παρει δεν ακουγα τιποτα κι ελεγα...ποπο γερμανικη ηχομονωση B) .....αλλα...... ;) τελικα το αμαξι υποφερει απο τριγμους.

Αυτο ειναι το σημειο που με εχει απογοητευσει περισσοτερο απο ολα στο αμαξι και δε το περιμενα σε τετοιο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Koινο συμπερασμα διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα ποστ ...το αμαξι τριζει σχεδον απο παντου tongue.gif

Δε το ανεφερε κανεις αυτο στα προηγουμενα ποστ , αλλα νομιζω οτι σημαντικος λογος που μπορει να τριζει το αμαξι ειναι η πιεση των ελαστικων. Σε μενα ηταν στο 40 και ετριζε σαν τρελο στη παραμικρη ανωμαλια. Μολις την εριξα στο 35 εχω δει θεαματικη βελτιωση. Οι τριγμοι εχουν μειωθει στο 1/3 των προηγουμενων και σε ενταση και σε συχνοτητα. Πρεπει πλεον να πεσω σε πιο βαρβατες λακουβες για να ακουσω τριγμους.

Τα δικα μου σημεια τριγμων ειναι :

1)κεντρικοι αεραγωγοι και κυριως η επανω σιτα - ο πιο ενοχλητικος τριγμος απο ολους και σταθερη αξια

2)μηχανισμος ζωνης οδηγου ενιοτε,αλλα δε με πειραζει τοσο

3)εταζιερα πισω - την ακουω καμια φορα

4)πλαινοι αεραγωγοι - τους ακουω σπανια, αλλα οταν τους ακουω απλα τους πιεζω με το δακτυλο μου και 'σκανε' :lol:

αλλους τριγμους δεν ακουω ως τωρα. ειμαι περιπου στα 10k χιλιομετρα.

οταν το ειχα παρει δεν ακουγα τιποτα κι ελεγα...ποπο γερμανικη ηχομονωση :lol: .....αλλα...... :angry2: τελικα το αμαξι υποφερει απο τριγμους.

Αυτο ειναι το σημειο που με εχει απογοητευσει περισσοτερο απο ολα στο αμαξι και δε το περιμενα σε τετοιο βαθμο.

γιατι τοση μεγαλη πιεση στα λαστιχα???εαν δεις στην ταπα της βενζινης λεει 32 εαν θυμαμαι καλα. εγω εχω 22000χιλ. και δεν ακουω κανενα τριγμο

Link to comment
Share on other sites

Koινο συμπερασμα διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα ποστ ...το αμαξι τριζει σχεδον απο παντου tongue.gif

Δε το ανεφερε κανεις αυτο στα προηγουμενα ποστ , αλλα νομιζω οτι σημαντικος λογος που μπορει να τριζει το αμαξι ειναι η πιεση των ελαστικων. Σε μενα ηταν στο 40 και ετριζε σαν τρελο στη παραμικρη ανωμαλια. Μολις την εριξα στο 35 εχω δει θεαματικη βελτιωση. Οι τριγμοι εχουν μειωθει στο 1/3 των προηγουμενων και σε ενταση και σε συχνοτητα. Πρεπει πλεον να πεσω σε πιο βαρβατες λακουβες για να ακουσω τριγμους.

Τα δικα μου σημεια τριγμων ειναι :

1)κεντρικοι αεραγωγοι και κυριως η επανω σιτα - ο πιο ενοχλητικος τριγμος απο ολους και σταθερη αξια

2)μηχανισμος ζωνης οδηγου ενιοτε,αλλα δε με πειραζει τοσο

3)εταζιερα πισω - την ακουω καμια φορα

4)πλαινοι αεραγωγοι - τους ακουω σπανια, αλλα οταν τους ακουω απλα τους πιεζω με το δακτυλο μου και 'σκανε' :lol:

αλλους τριγμους δεν ακουω ως τωρα. ειμαι περιπου στα 10k χιλιομετρα.

οταν το ειχα παρει δεν ακουγα τιποτα κι ελεγα...ποπο γερμανικη ηχομονωση :lol: .....αλλα...... :angry2: τελικα το αμαξι υποφερει απο τριγμους.

Αυτο ειναι το σημειο που με εχει απογοητευσει περισσοτερο απο ολα στο αμαξι και δε το περιμενα σε τετοιο βαθμο.

Και εγώ θα σε ρωτήσω γιατί τόση υψηλή πίεση στα λάστιχα???

Περίπου 40 με 45 βάζουν στα λάστιχα των καινούριων-απούλητων αυτοκινήτων από τα εργοστάσια μέχρι να φτάσουν στην αντιπροσωπεία πριν πουληθούν! Μέτα στο PDI (όπως το λένε) προετοιμάζουν το αμάξι προς πώληση βάζουν την σωστή πίεση και κάνουν έλεγχο ζωτικών σημείων. Πώς δεν σου έσκασαν τα λάστιχα ακόμα? Πρέπει να είσαι τυχερός.

Όπως λέει και ο gtse δες στην τάπα βενζίνης σου και βάλε την σωστή πίεση που γράφει εκεί και μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι μου το παρεδωσαν.Με πιεση 40.Απ'οτι λενε πρεπει να κανουν καμια 500αρια χλμ με αυτη την πιεση τα λαστιχα.Εμενα ξεχασαν να μου το πουν και πηγα για αρκετα χλμ με αυτη την πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.