Jump to content
professor

Φίλτρο ελευθέρας ροής τύπου ΚΝ , Bmc, Jr κτλ..

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

μια ερώτηση για φίλτρο ελευθέρας σε skoda superb 2007 1,8 193hp.

τι μάρκα προτείνετε?? KN or BMC???

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , IntrudeR said:

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

μια ερώτηση για φίλτρο ελευθέρας σε skoda superb 2007 1,8 193hp.

τι μάρκα προτείνετε?? KN or BMC???

 

Από εμένα pipercross φίλτρο,  ούτε λάδια ούτε τίποτα.

 

https://www.pipercross.net.gr/

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , crazy bill said:

Γιατι τα pipercross δεν θελουν ψεκασμό με λαδια και τα σχετικα?

Έχει και ξερού τύπου, που δεν χρειάζεται λάδωμα.

 

Οπως πχ τα Κ&Ν

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , crazy bill said:

Εισαι σιγουρος? Γιατι εγω δεν τα εχω δει καπου. Σε ολα λενε για λάδωμα.

Κοίτα φίλος μου έχει εδώ και καιρό pipercross, σε  focus ecoboost και δεν λαδωνετε  το φίλτρο.

 

Πλενομενο σφουγγάρι είναι.

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , OMINUS said:

Κοίτα φίλος μου έχει εδώ και καιρό pipercross, σε  focus ecoboost και δεν λαδωνετε  το φίλτρο.

 

Πλενομενο σφουγγάρι είναι.

 

 

 

Θα το ψαξω αν ειναι γιατι εγω για όποιο είχα ρωτησει ολα αυτα τα πανελ φιλτρα ήθελαν λαδωμα. Μονο οι χοανες δεν ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , crazy bill said:

Θα το ψαξω αν ειναι γιατι εγω για όποιο είχα ρωτησει ολα αυτα τα πανελ φιλτρα ήθελαν λαδωμα. Μονο οι χοανες δεν ήθελαν.

 

Κοίτα και εγώ ειδικός δεν είμαι? 

Αν έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία καλοδεχούμενη..

 

Η πρώτη και τελευταία επαφή που είχα με τέτοια φίλτρα ήταν όταν είχα το polo 6R 

 

Και είχα φίλτρο k&n .

 

Που ναι το συγκεκριμένο ήθελε λάδωμα.

 

 

Ότι πληροφορίες έχεις κάνε μια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και ένα που βρήκα από έξω γράφει αυτό στα χαρακτηριστικά του.

 

https://spnewconcept.com/epages/b7e86301-0847-4ee0-932c-2e4bf67fa5b2.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/b7e86301-0847-4ee0-932c-2e4bf67fa5b2/Products/PX1818a&Locale=en_GB

 

PIPERCROSS air filters operate without oil to preserve your VW flowmeters. The filter may cleaned beings desire and are guaranteed for life. cleaning every 10 000km to 15 000km 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , OMINUS said:

Κοίτα και ένα που βρήκα από έξω γράφει αυτό στα χαρακτηριστικά του.

 

https://spnewconcept.com/epages/b7e86301-0847-4ee0-932c-2e4bf67fa5b2.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/b7e86301-0847-4ee0-932c-2e4bf67fa5b2/Products/PX1818a&Locale=en_GB

 

PIPERCROSS air filters operate without oil to preserve your VW flowmeters. The filter may cleaned beings desire and are guaranteed for life. cleaning every 10 000km to 15 000km 

Ναι φιλε, αυτο ειναι χοάνη. Οπως εγραψα και πιο πανω οντως αυτα δεν θέλουν. Τα τυπου πανελ ομως θελουν. Ετσι ξερω τουλαχιστον και απο αυτο που μου εχουν πει. Δεν εχω βρει κανενα τέτοιου τυπου που να μην θελει γι αυτο ρωτησα και εγω εαν ξερεις κατι παραπάνω επειδή προτεινες και συγκεκριμένη μαρκα. 

Edited by crazy bill
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , crazy bill said:

 

Διαγραφή του συγκεκριμένου post παρακαλώ.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , IntrudeR said:

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

μια ερώτηση για φίλτρο ελευθέρας σε skoda superb 2007 1,8 193hp.

τι μάρκα προτείνετε?? KN or BMC???

 

Καλησπέρα φιλε, σαν μάρκα ειναι καλες και οι δύο δες και την pipercross βέβαια κατα την αποψη μου ειναι ψιλο πεταμενα λεφτά. Και εγω εχω k&n σε αλλο αμαξι βεβαια αλλα δεν υπαρχει διαφορα καμία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μην πετάτε τζάμπα λεφτά, αφήστε το εργοστασιακό, μια χαρά είναι....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για τα φίλτρα JR ?

 

Έχει τύχει να φοράει κανείς σας μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μαρκα είναι!

k&n,green,jr είναι ολα ίδιας τεχνολογιας δηλαδή Γάζας.....θελουν λαδωμα. Απο εκει και περα σαν ονομα εγω θα διαλεγα k&n.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα...μια εταιρια δυνατη στον χωρο των φιλτρων αερα ειναι και η DNA...ειναι ελληνικη εταιρια.Ξεκινησε παραγωγη φιλτρων ελευθερα ροης για μοτοσυκλετες και τωρα εχει επεκταθει και στα αυτοκινητα...παρολο που παντα ημουνα φειδωλος σε σχεση με τα οφελη που μπορει να χει ενας κινητηρας απο τετοια φιλτρα, μονο και μονο επειδη προκειται για ελληνικο προιον εκανα την παραγγελια μου και αναμενω...η εν λογω εταιρια το μεγαλυτερο ποσοστο της πραγωγης της το εξαγει και γενικα τα reviews φαινονται καλα...ενας συνδεσμος προς ενημερωση και μονο...

 

https://www.dnafilters.com

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πιο πανω, η αντικατατασταση του φιλτρου αερα με ενα ελευθερας ροης για μενα προσωπικα δεν σημαινει αυτοματα αυξηση ιπποδυναμης ή ροπης οπως υποσχονται πολλες εταιριες που τα κατασκευαζουν...σιγουρα για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται και remap, εξατμιση κλπ...φιλε @stavrouliasp ομως θα ηθελα να μου εξηγησεις πως γινεται να εχεις και αντιθετα αποτελεσματα και ειδικα στο χαμηλο φασμα των στροφων...προφανως αν ισχυει κατι τετοιο και αν δεν υπρχουν οφελη ή ισως και προκληση βλαβων απο μια τετοια αλλαγη φιλτρου, δεν θα προχωρησω...η αγορα του συγκεκριμενου εγινε για

τον λογο οτι το προιον ειναι ελληνικο και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αντιστοιχα ξενα οπως πχ k&n...το αν θα μπει βεβαια ειναι αλλη ιστορια..διαβαζω παντως για βλαβες στον maf απο το λαδι τετοιων φιλτρων σε περιπτωση λαδωματος πανω απο το προβλεπομενο...εχουμε τετοιες εμπειριες εδω στο club;;

Link to comment
Share on other sites

Για βλάβες δεν ξέρω να σου πω. Για πτώση όμως της απόδοσης χαμηλά είμαι σίγουρος γιατί έχω δει αρκετές δυναμομετρησεις πριν και μετά (από διάφορα αμάξια και μηχανές. Όλα το ίδιο είναι).

 

Οι εταιρείες μπορεί να έχουν Δίκαιο. Δεν λένε ψέματα. Παίρνεις κάποια ελάχιστα άλογα αλλά ψηλά. Το θέμα είναι όμως ότι στο 99% των περιπτώσεων το αμάξι το χρησιμοποιούμε στο χαμηλό εύρος των στροφών.

 

Το ίδιο αποτέλεσμα έχεις και με την αλλαγή μόνο της εξάτμισης. Όταν μάλιστα αλλάξεις φίλτρο και εξάτμιση μαζί το πρόβλημα είναι ακόμη πιο έντονο. Το θέμα θα φτιάξει όταν βάλεις ΚΑΙ πρόγραμμα και αυτό με την προϋπόθεση ότι το πρόγραμμα είναι σωστό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, stavrouliasp said:

Για βλάβες δεν ξέρω να σου πω. Για πτώση όμως της απόδοσης χαμηλά είμαι σίγουρος γιατί έχω δει αρκετές δυναμομετρησεις πριν και μετά (από διάφορα αμάξια και μηχανές. Όλα το ίδιο είναι).

 

Οι εταιρείες μπορεί να έχουν Δίκαιο. Δεν λένε ψέματα. Παίρνεις κάποια ελάχιστα άλογα αλλά ψηλά. Το θέμα είναι όμως ότι στο 99% των περιπτώσεων το αμάξι το χρησιμοποιούμε στο χαμηλό εύρος των στροφών.

 

Το ίδιο αποτέλεσμα έχεις και με την αλλαγή μόνο της εξάτμισης. Όταν μάλιστα αλλάξεις φίλτρο και εξάτμιση μαζί το πρόβλημα είναι ακόμη πιο έντονο. Το θέμα θα φτιάξει όταν βάλεις ΚΑΙ πρόγραμμα και αυτό με την προϋπόθεση ότι το πρόγραμμα είναι σωστό.

 

 

ευχαριστω φιλος..με καλυψες

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2020 at 4:43 ΜΜ, TMESSOLO said:

ευχαριστω φιλος..με καλυψες

Καλησπεραα παιδια!εχω στο golf 6 μου βαλει φιλτρο ελευθερας KN!ηρθε η ωρα για το πρωτο του καθαρισμα!πρεπει να βαλω οπωσδηποτε λαδι μετα ή να το αφησω ως εχει μετα το πλυσιμο?καποιος μου ειπε οτι ισως δημιουργησει προβλημα το λαδι!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οδηγιες στο κουτι και κιτ καθαρισμου της kn.
Οτι λεει κανεις. Απλα κι ωραια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , nikdev said:

Υπαρχουν οδηγιες στο κουτι και κιτ καθαρισμου της kn.
Οτι λεει κανεις. Απλα κι ωραια

Sent from my iPhone using Tapatalk

nikdev ξερεις αν εχει maf το golf 6 1.4 122??

Link to comment
Share on other sites

Map


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.