Jump to content
twoface

Tsi Vs Gti

Recommended Posts

Επειδή τα θέματα Έφτασαν τα 200άρια? και Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο.... τα έχουμε .@#!@$#@$ και είναι σπαστικό για τo admin team να καθαρίζει συνέχεια τις δικιές μας κόντρες είπα να ανοίξω ένα θέμα εδω για την κόντρα TSi VS GTi.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα θέματα Έφτασαν τα 200άρια? και Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο.... τα έχουμε .@#!@$#@$ και είναι σπαστικό για τo admin team να καθαρίζει συνέχεια τις δικιές μας κόντρες είπα να ανοίξω ένα θέμα εδω για την κόντρα TSi VS GTi.

Εσυ δε μας εχεις πει την γνωμη σου...

Ο Shadow π.χ τι πιστευεις το εχει το GTI μαμα ? Και αν ναι ποσα αμαξια ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μπροστά απο το GTi.

Κοίτα ένα Full stage 2 TSi-GT περνάει μαμα GTi απο δευτέρες απο τρίτες απο τετάρτες.Μόνο με πρόγραμμα σφάζοντε.

Αλλα η ουσία ξέρεις ποια είναι ρε Bill ? Ότι ο Shadow το πουλάει το αμάξι γιατι κατάλαβε ότι δεν αξίζει να ρίχνεις περισσότερα λεφτά σε αυτό το αμάξι. 8)

Και κατα της γνώμη μου ο κομπρέσορας δεν είναι και το καλύτερο απο την στιγμή που θές να βελτιώσεις αυτό το μοτέρ.

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα θέματα Έφτασαν τα 200άρια? και Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο.... τα έχουμε .@#!@$#@$ και είναι σπαστικό για τo admin team να καθαρίζει συνέχεια τις δικιές μας κόντρες είπα να ανοίξω ένα θέμα εδω για την κόντρα TSi VS GTi.

Καταρχήν ο τίτλος νομίζω οτι δεν είναι σωστός. Μάλλον ήθελες να γράψεις "TSI πρόγραμμα VS GTI μαμά" -_-

Αυτό που έχεις γράψει μου κάνει λίγο άκυρο καθώς και μια καλή δικαιολογία για να βγούν πάλι στο πι και φι τα μαχαίρια 8) .

Έτσι κι αλλιώς γίνεται χαμός με αυτη τη σύγκριση, πόσο μάλλον όταν δεν είναι ξεκάθαρο αυτό που πραγματικά θέλεις να πεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι moderator και εγώ σε ένα site με πάααρα πολλούς χρήστες και επειδή είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* να κάθοντε τα παιδιά και να σβήνουν συνέχεια 2-3 σελίδες post,ήταν καιρός να ανοιχτεί θέμα αναμεσα σε σύγκριση των 2 αυτοκινήτων.

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μπροστά απο το GTi.

Κοίτα ένα Full stage 2 TSi-GT περνάει μαμα GTi απο δευτέρες απο τρίτες απο τετάρτες.Μόνο με πρόγραμμα σφάζοντε.

Αλλα η ουσία ξέρεις ποια είναι ρε Bill ? Ότι ο Shadow το πουλάει το αμάξι γιατι κατάλαβε ότι δεν αξίζει να ρίχνεις περισσότερα λεφτά σε αυτό το αμάξι. 8)

Και κατα της γνώμη μου ο κομπρέσορας δεν είναι και το καλύτερο απο την στιγμή που θές να βελτιώσεις αυτό το μοτέρ.

Ρε Γιωργο το θεμα δεν ειναι πιο ειναι καλυτερο αμαξι για tuning ... αλλα μεχρι που βασταει η τσεπη σου... ;) Εσυ π.χ γιατι δε πηρες το Astra OPC ?? και καθεσαι και φτιαχνεις το 1.6Τ ??? Αν εσυ εφτιαχνες ετσι το αμαξι σου και ησουν 3 αμαξια μπροστα απο το OPC πως θα σου φαινοταν ???

Η να στο πω αλλιως .. αν με 700Ε ειχες τις επιδοσεις του OPC ?? ξερω ξερω δεν ειναι τα ιδια αμαξια ... (αν και τα ιδια αμαξια ειναι Golf ειναι και τα 2 με διαφορετικα φρενα, αναρτηση αντε και καθσιματα tongue.gif ) αλλα και η διαφορα ειναι 10.000 Ε...

Τωρα ο Shadow αν ειχε τα λεφτα να παρει GTI και πηρε GT ναι μ#@κια εκανε... αλλα εγω που δεν ειχα λεφτα ουτε το GT (βεβαια καλυτερα που δε το πηρα) να παρω οχι το GTI... (εδω και για το TSI δοσεις αρκετα χιλιαρικα εβαλα) μια χαρα μου φαινεται το TSI me 700 E να εχω επιδοσεις GTI -_-

Link to comment
Share on other sites

οντως θα αναψουν οι κοντρες στα πληκτρολογια εδω μεσα με εναν τοσο ομιχλωδες τιτλο twoface καντο πιο λιανα το θεμα του thread !...

Κ τι αν τα TSI με προγραμμα περνανε τα GTi κ αν ναι κ οχι και παει λεγοντας.

εχει 1000ειπωθει το θεμα οτι τα περνανε κ το αντiστροφο

ΤΕΛΟΣ οι κοντρες ριχτε μια στον δρομο ανεβαστε το βιντεο κ ΕΙΡΗΝΗ pali sto forum

Κ μην σας πιασει ο κομπλεξισμος οποιο κ αν ειναι το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 1.6Τ τότε γιατι δεν ήξερα απο αμάξια και βελτίωση και σκεφτόμουν ότι τα 180 άλογα δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά απο τα 200.

Γιατί αμα είχα λίγο μυαλό περισσότερο αντί για 22,000 που έδωσα για το 1.6Τ θα έδινα +2.500Ε και θα έπερνα το 2.0L με τα 200.

Επίσης εκεί που χάνεται το παιχνίδι είναι ότι ναι μεν το TSi περνει 50+άλογα μόνο με ένα πρόγραμμα αλλά το Golf GT θα είναι ποιό ολοκληρώμενο αν του βάλεις πρόγραμμα.

Ενώ το 1.4TSi 140hp έχει άλλο σκεπτηκό με το 170hp.Γιατό και φοράει άλλα περιφερειακά στήσιμο ποιό πολύ.

Και οι Seatakides πέρνουν πολύ φτηνά το leon II cupra και περνάνε τα s3 αλλά είναι seat!!!!!!!

Δεν κάνει το μοτέρ το αμάξι 8) τί ειπα πάλι ?

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

οπως κ να χει κ τα 2 θελουν περιφερειακα για σωστο tunning

οι διαφορες Gt-Gt sport ειναι απειροελαχιστες(δεν εναφερομαι στα αλογα) και εχει ειπωθει οτι το 140αρι θελει 2 σκαλοπατια για τα 200 ενω το 170αρι ενα

σε καθε περιπτωση 2face αναφερεις πυκνα συχνα το OPC κ το συγκρινεις συνεχεια με τα golf.Γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 1.6Τ τότε γιατι δεν ήξερα απο αμάξια και βελτίωση και σκεφτόμουν ότι τα 180 άλογα δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά απο τα 200.

Γιατί αμα είχα λίγο μυαλό περισσότερο αντί για 22,000 που έδωσα για το 1.6Τ θα έδινα +2.500Ε και θα έπερνα το 2.0L με τα 200.

Επίσης εκεί που χάνεται το παιχνίδι είναι ότι ναι μεν το TSi περνει 50+άλογα μόνο με ένα πρόγραμμα αλλά το Golf GT θα είναι ποιό ολοκληρώμενο αν του βάλεις πρόγραμμα.

Ενώ το 1.4TSi 140hp έχει άλλο σκεπτηκό με το 170hp.Γιατό και φοράει άλλα περιφερειακά στήσιμο ποιό πολύ.

Και οι Seatakides πέρνουν πολύ φτηνά το leon II cupra και περνάνε τα s3 αλλά είναι seat!!!!!!!

Δεν κάνει το μοτέρ το αμάξι 8) τί ειπα πάλι ?

Nαι ρε Γιωργο τι σχεση εχει το SEAT εδω μιλαμε για Golf ουτε μονο VW, αλλα VW Golf τωρα οσο αφορα το GT για φρενα (μονο μπροστινους δισκους) και αναρτηση (αν αλλαζει κατι...) δε δινω 4.500 Ε ευχαριστω ;)

Τωρα για το GTI αν ειχα εισοδημα κανα 500 Ε (το μηνα) παραπανω θα το επαιρνα...

Link to comment
Share on other sites

2face αναφερεις πυκνα συχνα το OPC κ το συγκρινεις συνεχεια με τα golf.Γιατι ?

Μερικές φορές μπορεί να φέρνω παραδείγματα οπότε επειδή κατέχω και καλύτερα τα opel τα συγκρίνω με αυτά.

Κοίτα δεν πιστευω να θες 500Ε για να συντηρίσεις ένα 2.0L.απο κατανάλωση είναι ότι πατήσεις πίνει.Έχουμε κατέβει απο κηφισιά γλυφάδα με κατανάλωση 8 και 5 άτομα σε GTi και με πρόγραμμα.Όσο για το θέμα της ασφάλειας μπορείς να βρείς και με 250 και με 600.Εδώ εγώ δίνω 450Ε το εξάμηνο που είμαι 1.6.(κολλήματα μάνας).

Η μόνη διαφορά είναι το σήμα που το πληρώνεις μια φορά το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές μπορεί να φέρνω παραδείγματα οπότε επειδή κατέχω και καλύτερα τα opel τα συγκρίνω με αυτά.

Κοίτα δεν πιστευω να θες 500Ε για να συντηρίσεις ένα 2.0L.απο κατανάλωση είναι ότι πατήσεις πίνει.Έχουμε κατέβει απο κηφισιά γλυφάδα με κατανάλωση 8 και 5 άτομα σε GTi και με πρόγραμμα.Όσο για το θέμα της ασφάλειας μπορείς να βρείς και με 250 και με 600.Εδώ εγώ δίνω 450Ε το εξάμηνο που είμαι 1.6.(κολλήματα μάνας).

Η μόνη διαφορά είναι το σήμα που το πληρώνεις μια φορά το χρόνο

Δεν αναφερομαι στην συντηρηση μονο, αλλα και στα λεφτα να το αποκτησεις (+10.000 E) 8)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι στην συντηρηση μονο, αλλα και στα λεφτα να το αποκτησεις (+10.000 E) 8)

geia sas eimai neo melos kai katoxos golf tsi me programma revo kai teliko supersprint.exw valei kai ena panel green.xerw ton ane pou exei to gti dsg eimai to paidi me to mayro to tsi pou sas eipe...alla den sas ta eipe ola...dld tha sas exigisw..giati ta pragmata den einai toso apla..

Link to comment
Share on other sites

1on nai mou erixe sxedon 4 aytokinita sto 400ari kai 5 apo rolaristes..alla ayto to aytokinito tou den pisteyw oti einai kai toso mama...kai nomizw oti mallon lefta thelei na sas faei..kai idika ton teleyteo kairo endiktika sas anaferw oti anoikse me mama manual gti kai tou erixe panw apo 3,5 amaxia...den xerw..as vgei na to pei kai edw dimosios kai na pei thn alitheia...erixe me astra opc kai htan mazi...to amaxi den einai mama sigoura!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι moderator και εγώ σε ένα site με πάααρα πολλούς χρήστες και επειδή είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* να κάθοντε τα παιδιά και να σβήνουν συνέχεια 2-3 σελίδες post,ήταν καιρός να ανοιχτεί θέμα αναμεσα σε σύγκριση των 2 αυτοκινήτων.

Μα κάνεις κι εσύ το ίδιο λάθος με τους περισσότερους GTIακιδες.

Δεν θέλουμε να συγκρίνουμε τα δυο αυτοκίνητα ΓΕΝΙΚΑ!

Θέλουμε να δούμε αν σε ένα πάτημα στην ευθεία (ή ακόμα και στις στροφές αν υπάρχει το ανάλογο tuning), μπορεί να είναι μπροστά από το GTI ένα TSI με πρόγραμμα. Τόσο απλά!

Και ο λόγος που υπάρχει αυτή η απορία είναι ακριβώς για το οτι το GTI είναι πολύ πιο καλό από το TSI! Είναι λογικό να φτιάχνεις κάτι και μετά να το συγκρίνεις με το αμέσως καλύτερο από το δικό σου. Δεν είναι λόγικό όμως να συγκρίνεις το ποιο μπορεί να δώσει πιο πολλά από τα δυο, αν φτιαχτεί ή ποιο είναι πιο στημένο ή πιο άνετο ή έχει τον πιο spor εξοπλισμό/χαρακτήρα κτλ κτλ κτλ....

Γι΄αυτό λέω οτι ο τίτλος που έχεις βάλει δεν είναι σωστός 8) .

Link to comment
Share on other sites

1on nai mou erixe sxedon 4 aytokinita sto 400ari kai 5 apo rolaristes..alla ayto to aytokinito tou den pisteyw oti einai kai toso mama...kai nomizw oti mallon lefta thelei na sas faei..kai idika ton teleyteo kairo endiktika sas anaferw oti anoikse me mama manual gti kai tou erixe panw apo 3,5 amaxia...den xerw..as vgei na to pei kai edw dimosios kai na pei thn alitheia...erixe me astra opc kai htan mazi...to amaxi den einai mama sigoura!!!!

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες 8)

Καλωσήρθες στο φόρουμ. Αν θέλεις αυτό που έγραψες εδώ, γράψ' το και στο "Έφτασαν τα 200άρια" για να το δει σίγουρα ο Anestis και να απαντήσει.

Αν και να σου πω την αλήθεια, ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες εσύ, δε νομίζω να το παραδεχτεί δημοσίως μετά από αυτά που έχει γράψει.

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

prosexte ton anesti giati otan tha katexvei athina na ta rixei me ton filo sas ton george tha sas pei gia 500 eyro mporei kai parapano...mhn ton pisteyete giati na sas parei ta lefta thelei..kai epeidh mou eipe gia ayta pou egrapse....egw ton prokalw dimosia na vgei kai na to paradextei kai na afhsei ta mama gia alou giati otan tha akousete ti skasimata varaei h exatmish tou tha katalavete...kai se mas edw me ta tsi poulaei paramithia oti to amaxi tou einai apeiraxto kai oti ta skasimata einai apo to dsg... 8)

Link to comment
Share on other sites

1on nai mou erixe sxedon 4 aytokinita sto 400ari kai 5 apo rolaristes..alla ayto to aytokinito tou den pisteyw oti einai kai toso mama...kai nomizw oti mallon lefta thelei na sas faei..kai idika ton teleyteo kairo endiktika sas anaferw oti anoikse me mama manual gti kai tou erixe panw apo 3,5 amaxia...den xerw..as vgei na to pei kai edw dimosios kai na pei thn alitheia...erixe me astra opc kai htan mazi...to amaxi den einai mama sigoura!!!!

Γιαυτο δεν απαντησε οταν του ειπα αν εχει ανοιξει με GTI μαμα χωρις DSG και τι διαφορες ειχε ???

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι πρεπει να γραφω ελλινικα sorry....παιδια σε ολους λεει μαμα οτι ειναι και να ξερετε οτι εμαθα απο εγκυρες πηγες οτι πρεπει να εχει προγραμμα mtm και δεν ξερω και τι αλλο...τωρα το βραδυ θα εβαζε κοντρα με s2000 και τελικα δεν την εβαλε γιατι ελεγε οτι εχει προβλημα με σκαστρες και βαλβιδες ν75....παραμυθια..μαλλον για να το φτιαξει κι αλλο μες την βδομαδα και να παρει τα 300 ευρο απο το παιδι θελει...απλα για να ειναι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

prosexte ton anesti giati otan tha katexvei athina na ta rixei me ton filo sas ton george tha sas pei gia 500 eyro mporei kai parapano...mhn ton pisteyete giati na sas parei ta lefta thelei..kai epeidh mou eipe gia ayta pou egrapse....egw ton prokalw dimosia na vgei kai na to paradextei kai na afhsei ta mama gia alou giati otan tha akousete ti skasimata varaei h exatmish tou tha katalavete...kai se mas edw me ta tsi poulaei paramithia oti to amaxi tou einai apeiraxto kai oti ta skasimata einai apo to dsg... ;)

Παντως να σου ριξει 5 αμαξια ειναι λιγο περιεργο... 8) εδω μαμα TSI ειχα ανοιξει με GTI μαμα και 5 αμαξια μπορει να μην ειχα φαει ... ( αντε μπορει να ηταν και 5) αλλα αν εχεις προγραμμα λιγο δυσκολο να φας 5 αμαξια αν σκεφτεις οτι με REVO εσαι κατι παραπανω απο 200 hp..

Link to comment
Share on other sites

Παντως να σου ριξει 5 αμαξια ειναι λιγο περιεργο... 8) εδω μαμα TSI ειχα ανοιξει με GTI μαμα και 5 αμαξια μπορει να μην ειχα φαει ... ( αντε μπορει να ηταν και 5) αλλα αν εχεις προγραμμα λιγο δυσκολο να φας 5 αμαξια αν σκεφτεις οτι με REVO εσαι κατι παραπανω απο 200 hp..

φιλε μου ξεκινισαμε μαζι..αυτος με lounge control και σε μετα σε καθε αλαγη μου εβγενε 1,5 αμαξι εμπρος....το dsg βλεπεις....με τον φιλο του που ανοιξα πριν καμποσο καιρο με τον φιλο του με χειροκινιτο αλλα εισαγωγη injen και δεν ξερω τι αλλο μου εριξε 2 αυτοκινιτα στα 400

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η VW στο σάιτ της, δίνει τα 0-100 σε 7.2 χωρίς και 6.9 με DSG. Τώρα το πόσο είναι στη πραγματικότητα...... είναι ένα θέμα (για χώρις DSG πάντα)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....πολυ ενδιαφερον petritz κανε τον κοπο να τα γραψεις κ εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...&start=1980

κ ναι Tallman εχεις πιασει το νοημα ενω πολλοι απλα δεν θελουν να καταλαβουν

το γιατι ::: ειτε γιατι ειναι κομπλεξικοι ειτε το πεζουν χαζοι ειτε γιατι ετσι τους αρεσει κ την βρισκουν

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως οτι το καλύτερο θα ήταν, όταν με το καλό έρθει ο Anestis στην Αθήνα, να γίνει κόντρα μεταξύ 3 αυτοκινήτων. Το ένα του Anesti, το δεύτερο κάποιο TSI με πρόγραμμα ΜΟΝΟ και το τρίτο να είναι άλλο ένα GTI με DSG που να ξέρουμε 100% οτι είναι μαμά!

Έτσι αν και τα 2 GTI ρίξουν στο TSI τότε το DSG γ@μάει και δέρνει.

Αν όμως ο Anestis ρίξει στο άλλο GTI DSG και το TSI με πρόγραμμα είναι κοντά στο 2ο ή το περάσει, τότε πολύ απλά ο Anestis πουλάει μούρη και κοροϊδεύει -_-8) .

Μου φαίνεται όμως δύσκολο να γίνει ένα τέτοιο σκηνικό από πλευράς συντονισμού, να βρεθεί δλδ και 2ο GTI μαμά με DSG, για να πατήσει μαζί με τα άλλα 2 ;) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.