Jump to content
ΧρήστοςGolfGT

Scirocco Vs Megane

Megane vs scirocco (????????)  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Φίλε Κωνσταντίνε, όταν λεώ ότι το Scirocco είναι coupe αναφέρομαι στον σχεδιασμό του κατά πρώτο λόγο. Για τις φωτογραφίες ξαναλέω ότι μπορούν να είναι παραπλανητικές, καθώς δεν αναδεικνύουν ούτε τις διαστάσεις του αυτοκινήτου, ούτε το ακριβές σχήμα του που μόνο σε τρείς διαστάσεις μπορείς να καταλάβεις, ούτε φαίνονται και οι χώροι του. Μπορεί στις δύο αυτές φωτογραφίες να φαίνεται στο μάτι ότι το Scirocco με το A3 μοιάζουν σχεδιαστικά, αν όμως είχαμε δύο φωτογραφίες τραβηγμένες από την αντίθετη γωνία μπροστά και πλάι, τα δύο αυτοκίνητα θα φαίνονταν η μέρα με την νύχτα!

Το μικρό πίσω παράθυρο σε συνδυασμό με τις 2 πόρτες, είναι κατεξοχήν χαρακτηριστικό των coupe αυτοκινήτων όπως είναι και το Scirocco.

Αλλά απάντησέ μου σε κάτι άλλο. Το Megane coupe τι είναι? Μήπως δεν είναι coupe? Μήπως θα πρέπει η Renault να του αλλάξει όνομα και να το ονομάσει "Megane hot hatchback"? Ή μήπως θεωρείς ότι ανοίκει σε τελείως διαφορετική κατηγορία από το Scirocco επειδή έχει λίγο πιο κεκλειμένο πίσω τζάμι?

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

φιλε click κ η volkswagen το ονομαζε το scirocco ως κουπε.κ η mercedes το a-class το 3θυρο,κουπε το ελεγε.ειναι κουπε?αυτα ειναι τερτιπια των εταιριων για να ξεχωρισουν τα μοντελα μεταξυ τους κ να προσςλκυσουν αγοραστες.

λοιπον΄,scirocco(4256/1810/1404),μεταξονιο 2575χλστ.

α3(4238/1765/1421) μεταξονιο 2575

οριστε κ τα μεγεθη,που ουσιαστικα στα ειχα πραθεσει κ ανωτερω αλλα η δεν τα προσεξες η δεν ηθελες να τα προσεξεις.τι αλλαζει?μεταξονιο ιδιο,1.8 εκατοστα μακρυτερο το scirocco,4.5 εκατοστα πλατυτερο το scirocco,1.7 κοντυτερο το scirocco.αν αυτα για σενα ειναι διαφορες που μπορουν να το καταταξουν στα κουπε τοτε οκ..τοτε ακομα κ βαρκα με το ονομα scirocco να σου δωσουν,για σενα θα ειναι κουπε.

''Το μικρό πίσω παράθυρο σε συνδυασμό με τις 2 πόρτες, είναι κατεξοχήν χαρακτηριστικό των coupe αυτοκινήτων όπως είναι και το Scirocco. ''αυτο το χαρακτηριστικο που λες το εχει κ το μινι κουπερ.μηπως ειναι κ αυτο κουπε?ελεος πια!δεν ασχολουμαι αλλο!μεχρι κ τις τρεις διαστασεις σε χλστα σου εδωσα για να σου δειξω.

ΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΠΕ!ΟΠΩς Κ ΤΟ MINI COOPER!K TO AUDI A3!

υ.γ.

φιλε κουκουρουκου μηπως εχεις φωτογραφιες τραβηγμενες απο μπρος κ πλαι οπως λεει ο φιλος click?για να τις εχουμε κ αυτες παραθετημενες εδω,οποιος μπαινει να βλεπει κ να κρινει.

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επιδή βλέπω ότι ειρωνεύεσαι και δεν έχω καμία όρεξη για αντιπαράθεση μαζί σου, το σταματάω εδώ. Όσο για τα παιχνίδια με τις φωτογραφίες, ορίστε για του λόγου του αληθές:

post-12323-1243437524_thumb.jpg

post-12323-1243437543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, δε φταίμε εμείς που τα έχουν κάνει μπάχαλο οι Μαρκετιστες.

Γιατι πλέον τους σχεδιαστές τους ελέγχουν αυτοι.

Κατα κυριο λογο τα coupe ηταν τετραθεσια η 2+2 διπορτα αυτοκίνητα και με 3ο όγκο (κοινως πορτ μπαγκαζ)

Οταν μπηκε η αεροδυναμικη δημιουργήθηκε το Fastback οπου ηταν αυτοκίνητα με κεκλιμένο πισω παράθυρο, αλλα ξεχωριστή πισω θύρα για τις αποσκευές.

Παράλληλα απο τα sedan περάσαμε και στα hatchback αυτοκίνητα με "κομμένο" τον 3ο ογκο (Κοινως πορτ παγκαζ)

καποια εποχή υπήρχαν και τα 2.5 ογκων όπου ηταν κατι μεταξύ sedan και hatchback. Θα θυμάστε τα Νισσαν Σανι του 90 που έβγαιναν 4πορτα (σενταν), 3πορτα (χατσμπακ) και 5 πορτα (2.5 ογκων η και liftback)

Καπου μετα ολα έγιναν μπαχαλο... coupe, hatchback, πολυμορφικά, 4θυρα κουπέ, 3 πορτα κουπε... jeep coupe (τι ειναι το Χ6 αραγε?)

Όπως και να εχει στους παραδοσιακούς coupe οπαδούς τα coupe έχουν 2 πόρτες και ξεχωριστή πίσω μεταλλική πορτα χωρίς παράθυρο!

Τοτε η Z4 coupe τι ειναι?

Το σιροκο τι ειναι παλι? οπως εχουν γινει τα πραματα ειναι λιγο απο όλα!

Εαν ομως ηταν 100% κουπέ δε θα είχαμε κανει αυτή τη συζήτηση.... οπως πχ δεν κάνουμε για το A5, την CLK, την 3αρα coupe, την SEC, την 6αρα bmw κτλ....

Παντως εαν η Opel εχει δικαίωμα να αποκαλεί το 3porto astra "coupe" τότε η vw μπορει και παραπάνω να λεει το scirocco coupe!

To Hiunday coupe pantωs einai pio coupe apo ola?? :o

αν και εχχει πισω πορτα με παράθυρο.... εμ... καπου μπερδεύτηκα....

Και το παλιό MEgane coupe που έχει πισω πόρτα μεταλλική χωρίς τζαμι? ειναι πραγματικό κουπέ?

Link to comment
Share on other sites

click εγω ειρωνευομαι?σου εχει δωσει ο κουκουρουκου φωτογραφιες,σου εχω δωσει διαστασεις κ παλι δεν σου αρκουν.κ μου δειχνεις φωτογραφιες οπου στη μια το α3 φαινεται σχεδον ολικα απο μπροστα οταν το scirocco φαινεται πιο πλαγια.κ που ακομα κ σε εκεινες τις φωτο που παρεθεσες,ακομα κ με μικρη γωνια για το α3,μοιαζουν παρα πολυ!!!!!κ μετα λες οτι ειρωνευομαι?τι πρεπει να κανω περα απο το να γελαω?σου ειπα αγορι μου,κουπε το θες?κουπε θα ειναι.εληξε.

οσο για το οπελ αστρα που λεει ο φιλος gtx,ειχε κ εκδοση κουπε,ειχε κ εκδοση 3θυρη hatchback.η παλαιοτερη εκδοση κουπε στην τελευταια γενια εγινε cc.εκεινη ειναι κουπε.η οπελ ποτε δεν ειναι οτι η gtc δηλαδη η 3θυρη hatchback ειναι κουπε.

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

κ μετα λες οτι ειρωνευομαι?τι πρεπει να κανω περα απο το να γελαω?σου ειπα αγορι μου,κουπε το θες?κουπε θα ειναι.εληξε.

Αγαπητέ Κωνσταντίνε, όσο ισχυρογνώμων είμαι εγώ άλλο τόσο είσαι και εσύ. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ ξέρω να δέχομαι την αντίθετη άποψη και να την σέβομαι ενώ εσύ όχι. Όταν λοιπόν θα μάθεις να τη δέχεσαι και εσύ και να μην είσαι τόσο ερειστικός, το ξανασυζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

δεχομαι δεν σημαινει υιοθετω.καλο για σενα στις μελλοντικες σου συζητησεις θα ηταν να μαθεις να ξεχωριζεις τις δυο εννοιες.κ βεβαια την δεχομαι την αποψη σου,αλλιως δεν θα σου ελεγα τοσες φορες οτι αν θελεις να το αποκαλεις κουπε,τοτε κουπε ειναι.αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να την υιοθετησω κ να γινει κ δικη μου αποψη,γιατι την θεωρω λανθασμενη.οσο για το ερειστικος..οταν σου παρουσιαζονται τοσες ''αποδεξεις-επιχειρηματα'' κ εσυ ακομα αρνεισαι(μιας κ εσυ εντελει εισαι αυτος που δεν δεχεται μια διαφορετικη αποψη,κ οχι εγω) τοτε,ναι,αποκαλεσε με ερειστικο,αφου αισθανεσαι λοιπον,προσβεβλημενος απο την αγανακτηση μου να δεχτεις κ την δικη μου αποψη κ μαλιστα οταν συνοδευεται με επιχειρηματα.κ εντελει οπως προειπα,κ αν δεν ησουν τοσο θολωμενος θα το ειχες προσεξει,για μενα το θεμα εληξε.δεν εχω σκοπο να καθομαι να μαλωνω για αυτοκινητα(κ μη μου πεις ξαφνικα τωρα οτι δε μαλωνουμε αλλα κανουμε συζητηση,οταν με αποκαλεις ερειστικο,αλλιως δεν εχεις μαθει να συζητας)κ μαλιστα να με κακοχαρακτηριζουν,επειδη η αποψη μου διαφερει.

μεινε στις αποψεις σου,δικαιωμα σου ειναι.μενω στις δικες μου.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΗΞΕ.κ αρκετα βγηκαμε εκτος θεματος μαλιστα..το θεμα ειναι scirocco vs megane,οχι αν το scirocco ειναι κουπε η hothatch.

φιλικως,κωνσταντινος

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν απαίτησα να υιοθετήσεις την άποψή μου! Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό από όσα έχω γράψει. Εγώ εξέφρασα την άποψή μου και παράθεσα τα επιχειρήματά μου. Αντιθέτως εσύ με ειρωνεύτηκες με πολύ άσχημο τρόπο για την διαφορετική μου άποψη και μην το ανρνήσαι, είναι και αυτό ξεκάθαρο σε όσους διαβάζουν!

Με χαρακτηρίζεις θολωμένο, αλλά εσύ είσαι αυτός που αγανακτεί και χάνει την ψυχραιμία του. Δεν χρειάζονται κανενός είδους προσωπικές επιθέσεις. Τα διαβάζω τα επιχειρήματά σου και τις "αποδείξεις" σου με προσοχή αλλά με τη σειρά μου σου επιχειρηματολογώ και γιατί δεν τις συμμερίζομαι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανεβαίνουν οι εντάσεις επειδή απλά διαφωνούμε. Έχουμε και οι δύο κάθε δικαίωμα να διατηρούμε τις δικές μας απόψεις. Χαίρομαι που λες ότι το θέμα σε προσωπικό επίπεδο έληξε για σένα, και ελπίζω να κατάλαβες ότι ποτέ δεν ξεκίνησε για μένα. Με ενδιαφέρει η άποψη σου αλλά δεν μου αρέσει να προσβάλεις την δική μου και δεν έχω καμία διάθεση για τσακωμούς.

Για να το κλείσουμε και για να λυθούν οποιεσδήποτε παρεξηγήσεις, σου τονίζω ότι δεν θεωρώ πως έχεις λάθος λέγοντας ότι το Scirocco είναι ένα hot-hatchback και όχι ένα coupe. Με την έννοια που δίνεις εσύ στο «hot-hatchback» έχεις δίκιο. Απλά κατά την δική μου πάντα γνώμη δεν δέχομαι τους ενδιάμεσους όρους τύπου «hot-hatchback». Θεωρώ ότι αυτά είναι παιχνίδια του marketing και ότι το αυτοκίνητο θα πρέπει να ανήκει είτε στην coupe κατηγορία, είτε στην hatchback. Για μένα πάντα το Scirocco είναι πολύ περισσότερο coupe παρά hatchback, έχοντας όμως κάποια σχεδιαστικά στοιχεία που θυμίζουν hatchback. Αυτό πιστεύω εγώ και δεν το επιβάλλω σε κανέναν να το δεχτεί!

Link to comment
Share on other sites

οταν γραφω το θεμα εληξε,αναφερομαι στο αν το αυτοκινητο ειναι κουπε η οχι,δεν αναφερομαι στη δικη μας προσωπικη αντιπαραθεση.οκ,εχεις απολυτο δικαιο σε ολα,ειλικρινα ομως επειδη κουραστηκα,ας μη το συνεχισουμε αλλο κ ειμαστε εκτος θεματος.οκ?σε ευχαριστω εκ των προτερων.

υ.γ.

ζηταω συγνωμη αν σε ''ειρωνευτηκα με πολυ ασχημο τροπο για την διαφορετικη σου αποψη''.θα σου φανει πολυ παραξενο(ειμαι σιγουρος γιαυτο),αλλα δεν ειρωνευτηκα ποτε παρα μονο λεγωντας οτι κ το μινι ειναι κουπε(μιας κ εχει τα στοιχεια που θεωρεις οτι χαρακτηριζουν ενα κουπε)εκτος κ αν αυτο ειναι για σενα η παρα πολυ ασχημη ειρωνια.οποτε κ παλι ζηταω συγνωμη.

καλη συνεχεια

φιλικως κωνσταντινος

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχετε ξεφυγει..οποιος δεν γουσταρει εν τελει ας μην το παρει..και suv να μου το λεγαν εμενα παλι θα το επερνα..δεν υπαρχουν αυτοτελεις κατηγοριες..η καθε εταιρεια δινει την δικη της διασταση στον όρο..το τελευταιο πραγμα που θα πρεπει να κανετε σε ενα φορουμ ειναι να τσακωνεστε για το αν το scirocco ειναι κουπε..ελεος..

Link to comment
Share on other sites

scirocco =Hatchack απλα σωστα και ειλικρινα.......

Οσο για το αν μοιαζουν....Μοιαζουν και παρα πολυ...

Ακομα και με αυστηρα κτιρητια...δεν τα λες ουτε καν διαφορετικα...μοιαζουν ...

Το κακο δεν βλεπω που ειναι ......

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Το ότι έχουν φτιαχτεί με την ίδια φιλοσοφία δεν σημαίνει ότι μοιάζουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πετυχα το Megane στο δρομο και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα. Καμμια σχεση με το προηγουμενο μοντελο. Εμενα μου αρεσε. Ειναι σοβαρο γιατρε? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πετυχα το Megane στο δρομο και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα. Καμμια σχεση με το προηγουμενο μοντελο. Εμενα μου αρεσε. Ειναι σοβαρο γιατρε? tongue.gif

:o;) ;) Με το καλό να το παραλάβεις φιλαράκο. Σοβαρό πάντως δεν είναι το πρόβλημά σου tongue.gif, το Megane είναι αρκετά όμορφο αμάξι, προσωπικά βέβαια κ δεν το λέω επειδή έχω το Scirocco, με χαλάει κάτι πάνω του, δεν ξέρω ακριβώς τι, ίσως επειδή στις φωτό τουλάχιστον (δεν το έχω δεί στο δρόμο) φαίνεται ψηλότερο κ λιγότερο φαρδύ απο το scirocco. Πάντως εγώ επιμένω ότι δεν μοιάζουν, αλλά κ στην τελική κ να μοιάζουν......τι έγινε???? τα πρώτα ή τα τελευταία αμάξια ίδιας ή παρόμοιας κατηγορίας είναι που μοιάζουν????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πετυχα το Megane στο δρομο και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα. Καμμια σχεση με το προηγουμενο μοντελο. Εμενα μου αρεσε. Ειναι σοβαρο γιατρε? tongue.gif

Κι εγώ είχα παρόμοια συμπτώματα σήμερα που είδα ένα άσπρο Megane Coupe στο δρόμο.... ;)

Είναι φαρδύτερο και ψηλότερο απ'το Scirocco, αλλά τολμώ να πω πως είναι εξίσου όμορφο (υποκειμενική κρίση βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μοιαζουν αλλα το σιγουρο ειναι οτι κ τα δυο ειναι εξισου ομορφα αν και προσωπικα scirocco θα επελεγα αν επρεπε να διαλεξω. ομως το νεο megane δεν εχει καμια σχεση με το προηγουμενο "τερας" tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μοιαζουν αλλα το σιγουρο ειναι οτι κ τα δυο ειναι εξισου ομορφα αν και προσωπικα scirocco θα επελεγα αν επρεπε να διαλεξω. ομως το νεο megane δεν εχει καμια σχεση με το προηγουμενο "τερας" tongue.gif

Παιδιά είδα και γω το megan "coupe" και ομολογώ ότι μου άρεσε. Θα έλεγα οτι είναι και ποιο αρμονικό από το shirocco, στο οποίο πίσω οι τόσο τονισμένοι ώμοι μου φαίνονται κάπως. Ως συνολικό πακέτο όμως σίγουρα shirocco. Αν είχε και το ταμπλώ του νέου golf.....

Κουπέ δεν λες κανένα και πιθανόν ούτε hatchback. "Ισως κάτι ενδιάμεσα που ακόμα δεν το βαφτίσαμε.Γι' αυτό το "coupe" με εισαγωγικά.

Θα ήθελα να ρίξω στο τραπέζι και την ΜΙΤΟ ο συνολικός σχεδιασμός της οποίας κατά την άποψή μου είναι μπροστά και από τα δύο παραπάνω αναφερόμενα και μέσα και έξω.

Ας αρχίσουν οι χοροί.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα και γω το megan "coupe" και ομολογώ ότι μου άρεσε. Θα έλεγα οτι είναι και ποιο αρμονικό από το shirocco, στο οποίο πίσω οι τόσο τονισμένοι ώμοι μου φαίνονται κάπως. Ως συνολικό πακέτο όμως σίγουρα shirocco. Αν είχε και το ταμπλώ του νέου golf.....

Κουπέ δεν λες κανένα και πιθανόν ούτε hatchback. "Ισως κάτι ενδιάμεσα που ακόμα δεν το βαφτίσαμε.Γι' αυτό το "coupe" με εισαγωγικά.

Θα ήθελα να ρίξω στο τραπέζι και την ΜΙΤΟ ο συνολικός σχεδιασμός της οποίας κατά την άποψή μου είναι μπροστά και από τα δύο παραπάνω αναφερόμενα και μέσα και έξω.

Ας αρχίσουν οι χοροί.

Το Mito είναι πανέμορφο, όντας Ιταλικό άλλωστε. οι Alfa είναι Alfa στο σχεδιασμό δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που το αμφισβητεί αυτό. Τώρα το αν ανήκει την ίδια κατηγορία με το Scirocco, το Megane και το GTC ας το κρίνουν οι "ειδήμονες" εμένα πάντως μου αρέσει αν και προτιμώ την Γερμανική σοβαρότητα και επιβλητικότητα, περί ορέξεως......

Link to comment
Share on other sites

Το Mito είναι πανέμορφο, όντας Ιταλικό άλλωστε. οι Alfa είναι Alfa στο σχεδιασμό δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που το αμφισβητεί αυτό. Τώρα το αν ανήκει την ίδια κατηγορία με το Scirocco, το Megane και το GTC ας το κρίνουν οι "ειδήμονες" εμένα πάντως μου αρέσει αν και προτιμώ την Γερμανική σοβαρότητα και επιβλητικότητα, περί ορέξεως......

Αν και off topic όσο αφορά την ΜΙΤΟ είναι το μόνο αυτοκίνητο που η Alfa Romeo απέτυχε σχεδιαστικά, γνώμη μου πάντα, ενώ αν το δεις από πίσω είναι πανέμορφο με τα νίκελ στα φωτιστικά πας από τα πλάγια και παθαίνεις πλάκα με τις καμπύλες και ενώ περιμένεις ένα εξίσου καταπληκτικό αποτέλεσμα εμπρός παθαίνεις shock, μπροστά είναι αίσχος σαν μ@υ@ι κλαμενο, τα φώτα και ειδικά η μάσκα με το χαρακτηριστικό σχήμα των πανέμορφων κατά τα άλλα Alfa είναι αχαρακτήριστα, ελπίζω να μην το ακολουθησουν και τα υπόλοιπα μοντέλα της τον σχεδιασμό αυτό, όσο αφόρα το εμπρός μέρος.

Καμιά φορά κάνουν πατάτες οι ιταλοί να θυμίσω εκείνο το multipla της fiat ευτυχώς στις περισσότερες φορές φτιάνουν κοσμήματα.

Δυσκολεύτηκα στο Google βρω φωτογραφία μόνο εμπρός γιατί στις περισσότερες την δείχνουν υπό γωνία και είναι πιο υποφερτό.

Η Alfa Romeo είναι ο βασιλιάς του design αλλά με την Μito ο βασιλιάς είναι γυμνός.

Η Alfa Brera ειναι ένα αριστούργημα του ιταλικού design όχι η Μito.

Mito = το έκτρωμα

Brera = o έρωτας σε 4 τροχούς

post-12723-1244882553_thumb.jpg

post-12723-1244890068_thumb.jpg

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Η κουκλάρα!!!!!!!! αχχχχχ !!! Η Alfa Brera είναι σαν τις γυναίκες που ένας άντρας γυρνά και κοιτάζει και δεύτερη φορά .

(σπορ ψυχή) ή "cuore sportivo" όπως λέγεται στα ιταλικά.

post-12723-1244889980_thumb.jpg

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic όσο αφορά την ΜΙΤΟ είναι το μόνο αυτοκίνητο που η Alfa Romeo απέτυχε σχεδιαστικά, γνώμη μου πάντα, ενώ αν το δεις από πίσω είναι πανέμορφο με τα νίκελ στα φωτιστικά πας από τα πλάγια και παθαίνεις πλάκα με τις καμπύλες και ενώ περιμένεις ένα εξίσου καταπληκτικό αποτέλεσμα εμπρός παθαίνεις shock, μπροστά είναι αίσχος σαν μ@υ@ι κλαμενο, τα φώτα και ειδικά η μάσκα με το χαρακτηριστικό σχήμα των πανέμορφων κατά τα άλλα Alfa είναι αχαρακτήριστα, ελπίζω να μην το ακολουθησουν και τα υπόλοιπα μοντέλα της τον σχεδιασμό αυτό, όσο αφόρα το εμπρός μέρος.

Καμιά φορά κάνουν πατάτες οι ιταλοί να θυμίσω εκείνο το multipa της fiat ευτυχώς στις περισσότερες φορές φτιάνουν κοσμήματα.

Δυσκολεύτηκα στο Google βρω φωτογραφία μόνο εμπρός γιατί στις περισσότερες την δείχνουν υπό γωνία και είναι πιο υποφερτό.

Η Alfa Romeo είναι ο βασιλιάς του design αλλά με την Μito ο βασιλιάς είναι γυμνός.

Η Alfa Brera ειναι ένα αριστούργημα του ιταλικού design όχι η Μito.

Mito = το έκτρωμα

Brera = o έρωτας σε 4 τροχούς

[/quote

Φίλε μου μας μπέρδεψες κάπως. ΜΙΤΟ με BRERA ανήκουν σε εντελώς διαφορετικές κατηγορίες και ως προς το κοινό που απευθύνονται και ως προς την τιμή.Η ΜΙΤΟ είναι ένα μικρό αυτοκίνητο που από πλευράς κοινού και τιμής θα μπορούσε να συγκριθεί με το scirocco με το megan coupe και το mini.

Οι Ιταλοί εχουν αποδείξει την πρωτοπορεία στο design και υλοποίησαν και τολμηρά σχέδια όπως το Multipla (που το θυμήθηκες) που συμφωνώ μαζί σου ήταν κάπως.

Οι γερμανοί υλοποιούσαν ανέκαθεν συντηρητικά σχήματα που χωρίς να "ξυνίζουν" συνήθως κανένα, δεν τον ενθουσίαζαν κιόλας.

Χρειάστηκε να "αγοράσουν" το DaSilva από την A.R για να ανεβάσουν κάπως το design, που εξακολθυθει όμως να είναι αυστηρό.

Την άποψη μου για τη ΜΙΤΟ την εξέφρασα ήδη. Νομίζω ότι είναι το ομορφότερο σχήμα σ'αυτή την κατηγορία τιμής που κυκλοφορεί σήμερα.

Τώρα για το μπροστινό μέρος που σου φαίνεται "κάπως" χαρακτρισμοί "Mito=έκτρωμα" είναι υπερβολικοί, ειδικότερα αφού όπως και συ παραδέχεσαι ότι από όλες τις υπόλοιπες γωνίες σου αρέσει.

Πολλοί είναι οι υποψήφιοι αγοραστές αυτής της κατηγορίας που μπαίνουν στο ευχάριστο δίλειμμα να επιλέξουν ανάμεσα σε Μito - Scirocco και πιθανό τώρα και megan coupe.

Πάντως για το scirocco θα έλεγα ότι πατάει στις σχεδιαστικές γραμμές και τη γενικότερη φόρμα της brera . Όσο για το πίσω μέρος έχει λίγο και από το απερχόμενο megan προς το ποιο στρογγυλό και όχι τόσο τονισμένο.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου PERI να το διατυπώσω πιο καλά και συγγνώμη αν μπέρδεψα κάποιους , η σύγκριση δεν είναι για την κατηγορία ούτε και για την τιμή, η σύγκριση είναι για το πιο είναι πιο όμορφο σχεδιαστικά απορρίπτοντας την Mito σαν άσχημο αυτοκίνητο, μια αποτυχημένη προσπάθεια από πλευράς της Alfa Romeo να την ταύτιση με την Alfa Romeo 8C Competizione ,(στην διαφήμιση της Alfa Romeo για την Mito παρέα με την 8C Competizione http://www.youtube.com/watch?v=kPaYEhdYRFU...L&index=22) η ομορφιά δεν έχει τιμή ούτε κατηγορία με αυτό το κριτήριο τα σύγκρινα, και θέλοντας να τονίσω ότι η Alfa Romeo έχει την δυνατότητα να φτιάχνει σχεδιαστικά πιο όμορφα αυτοκίνητα από την Mito, (παράδειγμα Brera, Alfa Romeo 8C Competizione,spider,159 ) και να αποφύγω απο κάποιους να πουν ότι είμαι γερμανόφιλος, το ωραίο είναι κοινά αποδεκτό από όλους.

Κατά καιρούς όλες οι εταιρίες είχαν την πατάτα τους, άσχετα αν κάποιοι φανατικοί βλέπουν μόνο το σήμα και κρίνουν μόνο από αυτό εγωιστικά την επιλογή τους ,να θυμίσω την BMW 1-Series που ενώ όλοι oι test driver την έβγαλαν χαμηλότερη των προσδοκιών και πανάκριβη σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εντούτοις πολύ την προτίμησαν μόνο επειδή είχε το σήμα της BMW, και ο συμπαθής κατ εμέ Richard Hammond στο top gear της έδωσε το βραβείο που έχω στην photo , εσείς δεν έχετε παρά να προσθέσετε το σήμα της Alfa Romeo στην περίπτωση της Mito συνοδευόμενο από το σλόγκαν, ελπίζω να καταλάβατε την γνώμη μου για σύγκριση της Mito με το scirocco, megane coupe και το mini, εκεί ήθελα να καταλήξω .

Eχεις δίκιο ο χαρακτηρισμός έκτρωμα είναι υπερβολικός, άσχημο θα έλεγα μόνο από εμπρός.

Και τονίζω ότι μου αρέσουν τα αυτοκίνητα της Alfa Romeo, αλλά όχι η Mito.

post-12723-1244921391_thumb.jpg

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου PERI να το διατυπώσω πιο καλά και συγγνώμη αν μπέρδεψα κάποιους , η σύγκριση δεν είναι για την κατηγορία ούτε και για την τιμή, η σύγκριση είναι για το πιο είναι πιο όμορφο σχεδιαστικά απορρίπτοντας την Mito σαν άσχημο αυτοκίνητο, μια αποτυχημένη προσπάθεια από πλευράς της Alfa Romeo να την ταύτιση με την Alfa Romeo 8C Competizione ,(στην διαφήμιση της Alfa Romeo για την Mito παρέα με την 8C Competizione http://www.youtube.com/watch?v=kPaYEhdYRFU...L&index=22) η ομορφιά δεν έχει τιμή ούτε κατηγορία με αυτό το κριτήριο τα σύγκρινα, και θέλοντας να τονίσω ότι η Alfa Romeo έχει την δυνατότητα να φτιάχνει σχεδιαστικά πιο όμορφα αυτοκίνητα από την Mito, (παράδειγμα Brera, Alfa Romeo 8C Competizione ) και να αποφύγω απο κάποιους να πουν ότι είμαι γερμανόφιλος, το ωραίο είναι κοινά αποδεκτό από όλους.

Κατά καιρούς όλες οι εταιρίες είχαν την πατάτα τους, άσχετα αν κάποιοι φανατικοί βλέπουν μόνο το σήμα και κρίνουν μόνο από αυτό εγωιστικά την επιλογή τους ,να θυμίσω την BMW 1-Series που ενώ όλοι oι test driver την έβγαλαν χαμηλότερη των προσδοκιών και πανάκριβη σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εντούτοις πολύ την προτίμησαν μόνο επειδή είχε το σήμα της BMW, και ο συμπαθής κατ εμέ Richard Hammond στο top gear της έδωσε το βραβείο που έχω στην photo , εσείς δεν έχετε παρά να προσθέσετε το σήμα της Alfa Romeo στην περίπτωση της Mito συνοδευόμενο από το σλόγκαν, ελπίζω να καταλάβατε την γνώμη μου για σύγκριση της Mito με το scirocco, megan coupe και το mini, εκεί ήθελα να καταλήξω .

Eχεις δίκιο ο χαρακτηρισμός έκτρωμα είναι υπερβολικός, άσχημο θα έλεγα μόνο από εμπρός.

Και τονίζω ότι μου αρέσουν τα αυτοκίνητα της Alfa Romeo, αλλά όχι η Mito.

ok βγήκατε εντελλώς off topic. Πάντως συμφωνώ απόλυτα με το panozz, όσον αφορά την απίστευτη σχεδιαστικά Brera, αλλά κ όσον αφορά το μπροστά μέρος της Mito που χαλάει κάπως ένα κατα τα άλλα πανέμορφο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω ότι πάλι υπερβάλλεις, με την αναφορά σου στην BMW 1 και το βραβείο που της απένειμε ο Richard Hammond και την σύγκριση με τη ΜΙΤΟ.Εξάλου η Bmw 1 στην Ελλάδα δεν περπάτησε παρά το πάθος του Ελληνα για το σήμα με την έλικα, σε αντίθεση με την ΜΙΤΟ και to Scirocco που πουλάνε σα ζεστά κουλουράκια.

Μην ξεχνάμε ότι η ΜΙΤΟ χτίστηκε πάνω στο πλαίσιο του Grande Punto και άρα μπαίνουν σοβαροί σχεδιαστικοί περιορισμοί λόγω των διαστάσεων και βέβαια της χρηστικότητας. Το ιδιο βέβαια ισχύει και για το Scirocco που πατάει στο πλαίσιο του golf αλλά δεν ισχύει π.χ για την brera που σχεδιάστηκε από λευκό χαρτί.

Η ομορφιά μπορεί να μην έχει τιμή ή κατηγορία όπως λες όταν είσαι απλώς παρατηρητής. Όταν είναι να την πληρώσεις για να την αγοράσεις έχει και τιμή και κατηγορία. Διαφορετικά ας μιλήσουμε και για την ομορφιά και το design εξωτικών αυτοκινήτων όπως η Ferrari, Lamborgini, Porche κ.λ.π που σε όλους αρέσουν αλλά πολύ λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τις αγοράσουν.Για χρηστικότητα καλύτερα να μη μιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά και η συζήτηση μπορεί να πάει μακριά ας έρθουμε στο θέμα μας και να μην βγούμε off topic .

Λοιπόν εμένα μου αρέσει το scirocco σχεδιαστικά από το megane που νομίζω ότι δεν έχει ουσιαστική σχέση πέρα ότι είναι ιδίου (τύπου) αμαξώματος και σε γενικές γραμμές όλα αυτά κάπως μοιάζουν μεταξύ τους, αν θες ντε και καλά να δεις κάποια κοινά σημεία μπορείς να το δικαιολογήσεις ,θα συμφωνήσω όμως μαζί σου Peri εκεί που λες ότι το scirocco πατάει στις σχεδιαστικές γραμμές και τη γενικότερη φόρμα της brera.

Ίσως υποσυνείδητα να το γουστάρω γι αυτό, γιατί μοιάζει πιο πολύ στην κούκλα παρά στο megane

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.