Jump to content
ΧρήστοςGolfGT

Scirocco Vs Megane

Megane vs scirocco (????????)  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το megane το είδα στην έκθεση Λυκόβρυσης πριν 6 μήνες. Δείχνει πιο όμορφο στις φωτογραφίες (ειδικά στο κεραμιδί) σε σχέση με το πως φαίνεται από κοντά (σε μαύρο χρώμα στο internet το πίσω μέρος δείχνει τόσο δυναμικό που νομίζεις ότι θυμίζει πόρσε).

Από κοντά δείχνει πιο μικρό εξωτερικά - λιγότερο εντυπωσιακό. Στο εσωτερικό είναι στενάχωρο, έχει περιορισμένο πλάτος και τα γόνατα βρίσκουν εύκολα.

Επίσης το ταμπλό κ το τιμόνι έχουν πάλι αυτή την ξαπλωτή εμφάνιση που έχουν τα περισότερα ρενό κ σε ξενερώνει λίγο.

Σε αντίθεση με το megane το scirocco όποτε το έβλεπα στην έκθεση τριγυρνούσα γύρω γύρω για να το χαζεύω αλλά και εσωτερικά είναι περισσότερο ευρύχωρο κ η θέση οδήγησης αρκούντως πολεμική.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομορφο αμαξι.Αν δεν ηταν γαλλικο ισως να ειχε περισοτερες πιθανοτητες σαν αυτοκινητο.Παντως ειναι αρκετα φτηνο,και εχει και φτηνα εξτρα.Με σχεδον 30.000 εισαι με το κλειδι στο χερι και ΦΟΥΛ-ΕΞΤΡΑ στην ανωτερη εκδοση 2.0cc/180hp!Δεν ειναι και ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

vwscirocco2008uff01.jpg

meganecoupe20097.jpg

Όσο μοιάζουν άλλο τόσο δείχνουν διαφορετικά. Το megane στην μπροστινή όψη θυμίζει περισότερο 3πορτο χάτσμπακ από ότι το scirocco.

genevapreviewvolkswagen.jpg

2009meganecoupe01.jpg

Σ.Σ. Το Megane coupe 2.0Τ 180PS κοστίζει 24.000 ευρώ και τον Απρίλιο με την μείωση τελών ταξινόμησης αν θυμάμαι καλά κόστιζε κοντά στα 22.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

4T472EXOFILO_227_308.jpg

Στις ειδικές του Μόντε Κάρλο με Megane Renault Sport και VW Scirocco R !!

Πάρτε μια ιδέα απο το Tεύχος Ιανουαρίου

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

4T472EXOFILO_227_308.jpg

Στις ειδικές του Μόντε Κάρλο με Megane Renault Sport και VW Scirocco R !!

Πάρτε μια ιδέα απο το Tεύχος Ιανουαρίου

Μα θα τρελαθούμε τελείως????Είναι μεθυσμένος αυτός ο γάλλος και λέει(αποφασίζει δηλαδή...) ότι να ναι!!!Αν είναι δυνατόν!!!

!!!Η γνώμη σας??Επειδή είναι γαλλικό το αμάξι τι σημαίνει??Ότι είναι καλύτερο από το rocco?? :Dclosedeyes.gifthumbsdown.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

και στο περασμενο autobilt που βαλανε σε πιστα rocco R + TT R + megane

ελαχιστα ποιο γρυγορο ηταν το TT R (λογο 4χ4) δευτερο το megane και με σχετικη διαφορα τριτο το rocco

παιδια το megane στριβει απιστευτα! !

Link to comment
Share on other sites

Μα θα τρελαθούμε τελείως????Είναι μεθυσμένος αυτός ο γάλλος και λέει(αποφασίζει δηλαδή...) ότι να ναι!!!Αν είναι δυνατόν!!!

!!!Η γνώμη σας??Επειδή είναι γαλλικό το αμάξι τι σημαίνει??Ότι είναι καλύτερο από το rocco?? :)closedeyes.gifthumbsdown.gif

φιλε μου,μη κοιτας μονο απο την μια μερια,υπαρχουν και καλυτερα αμαξια (σιγουρα) απο το scirocco!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι γαλλικό το αμάξι τι σημαίνει??

Ότι είναι Γαλλικό δεν σημαίνει τίποτα αλλά το ότι είναι renault-sport σημαίνει πάρα πολλά!!!!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,μη κοιτας μονο απο την μια μερια,υπαρχουν και καλυτερα αμαξια (σιγουρα) απο το scirocco!!!

Δεν κοιτάω μόνο μια πλευρά!!!Αν δεις στο βιντεάκι,ΣΕ ΟΛΑ βγάζει το ρεναουλτ( :huh: ) μπρόστα!!!Και σε εμφάνιση και σε όλα!!!

Προσωπικά αυτό που προσέχεις σε ένα αμάξι για πρώτη φορά είναι η εμφάνιση!!!Έπειτα το οδηγάς και κρίνεις πιο είναι πιο καλό(για τα πολλά γούστα του καθενός)!!!Εννοείται πως πριν να κλείσεις το αμάξι έχεις κάνει έρευνα αγοράς για τα + και - του κάθε αμαξιου!!! :)

Δεν μου αρέσει σαν αμάξι!!!Η εμφάνιση του για εμένα είναι σαν μια κόπια του scirocco...όπως και αυτής της αηδίας του kia!!!Δεν θα έπερνα ποτέ μα ποτέ γαλλικό αμάξι όταν έχει περάσει από το χέρι μου ήδη ένα και δεν έμεινα ευχαριστημένος!!!Γούστα είναι!!!Μην παρεξηγηθούμε!!! :wub:

Ότι είναι Γαλλικό δεν σημαίνει τίποτα αλλά το ότι είναι renault-sport σημαίνει πάρα πολλά!!!!

Οκ!!!Σύγκρινε μου με επειχηρήματα τι καλύτερο έχει το ρεναουλτ από το scirocco ΕΚΤΟΣ πίστας και χρόνων!!!

Όπως επίσης γτ θα έπαιρνες το ρεναουλτ και όχι το scirocco!!!Νομίζω θα είναι ενδιαφέρον η απόψη σου!!!Υπενθυμίζω από όλες τις πλευρές εκτός πίστας!!!!Και σχολιάζουμε και οι υπόλοιποι αυτό που θα απαντήσεις!! :good:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Οκ!!!Σύγκρινε μου με επειχηρήματα τι καλύτερο έχει το ρεναουλτ από το scirocco ΕΚΤΟΣ πίστας και χρόνων!!!

Όπως επίσης γτ θα έπαιρνες το ρεναουλτ και όχι το scirocco!!!Νομίζω θα είναι ενδιαφέρον η απόψη σου!!!Υπενθυμίζω από όλες τις πλευρές εκτός πίστας!!!!Και σχολιάζουμε και οι υπόλοιποι αυτό που θα απαντήσεις!! :D

Κοίτα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για έναν vag-lover να πάει σε άλλη εταιρία όταν έχει συνηθίσει σε μεγάλα πλεονεκτήματα όπως η αθφονία αξεσουάρ , βελτίωση και ακόμα και το vag-com αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά ενδιαφέρονται κατά κύριο λόγο στην οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και στο τι αίσθηση πέρνεις από αυτό όταν πας στη γνωστή σου φιδίσια διαδρομή χωρίς χρονόμετρα στην μέση και όχι το πως θα το βελτιώσουν για να κάνουν κόντρες κλπ.

Τώρα για το scirocco r δεν ξέρω και πολλά ακόμη αλλά ένα megane rs φοράει από το εργοστάσιο ήδη μια ανάρτηση στημένη από την renault-sport (δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό το όνομα) που σημαίνει ότι έίναι top sport αίσθησης και άνεσης ταυτοχρόνως, φοράει ήδη 4πίστονες ''άγκυρες'' από την brembo και στα τελυταία του megane2 υπήρχε στάνταρ το διαφορικό lsd στην έκδοση r26 κι όλα αυτά με 33000 ευρώ! σε αντίθεση με ένα golf gti που για να το κάνεις να ακολουθεί το megane έπρεπε να του αλλάξεις φρένα, αναρτήσεις κλπ ξεφεύγοντας σε χρήματα και χωρίς να πάρεις τα αποτελέσματα ενώς megane rs.

Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα ιχσύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση του scirocco r με το νέο megane rs! Ίσως μια βόλτα με ένα megane rs να σου άλλαζε την γνώμη αλλά αν δεν είσαι απόλυτος στο θέμα στρίβω-φρενάρω-απολαμβάνω ίσως να μην βρείς ενδιαφέρον στην renault!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για έναν vag-lover να πάει σε άλλη εταιρία όταν έχει συνηθίσει σε μεγάλα πλεονεκτήματα όπως η αθφονία αξεσουάρ , βελτίωση και ακόμα και το vag-com αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά ενδιαφέρονται κατά κύριο λόγο στην οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και στο τι αίσθηση πέρνεις από αυτό όταν πας στη γνωστή σου φιδίσια διαδρομή χωρίς χρονόμετρα στην μέση και όχι το πως θα το βελτιώσουν για να κάνουν κόντρες κλπ.

Τώρα για το scirocco r δεν ξέρω και πολλά ακόμη αλλά ένα megane rs φοράει από το εργοστάσιο ήδη μια ανάρτηση στημένη από την renault-sport (δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό το όνομα) που σημαίνει ότι έίναι top sport αίσθησης και άνεσης ταυτοχρόνως, φοράει ήδη 4πίστονες ''άγκυρες'' από την brembo και στα τελυταία του megane2 υπήρχε στάνταρ το διαφορικό lsd στην έκδοση r26 κι όλα αυτά με 33000 ευρώ! σε αντίθεση με ένα golf gti που για να το κάνεις να ακολουθεί το megane έπρεπε να του αλλάξεις φρένα, αναρτήσεις κλπ ξεφεύγοντας σε χρήματα και χωρίς να πάρεις τα αποτελέσματα ενώς megane rs.

Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα ιχσύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση του scirocco r με το νέο megane rs! Ίσως μια βόλτα με ένα megane rs να σου άλλαζε την γνώμη αλλά αν δεν είσαι απόλυτος στο θέμα στρίβω-φρενάρω-απολαμβάνω ίσως να μην βρείς ενδιαφέρον στην renault!

Πώς μπορεί κάποιος να πάει από την άνεση στο κάτι κατώτερο όταν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα!!!Σου ζήτησα να μου συγκρίνεις το rocco με το ρεναουλτ και έκατσες και μου έγραψες για την ανάρτηση του και για τα φρένα του και για το διαφορικό του όταν σου ανέφερα εξαρχής να μην έχει να κάνει με χρόνους και πίστες!!!Με λίγα λόγια το παίρνω ως ότι το ρεναουλτ είναι καλό όσο αναφορά το πόσο καλά στημένο είναι για να "ελίσεται" σε φιδίσιες διαδρομές!!!

Το ξαναείπα είναι γούστα αυτά για τον καθένα(εσύ θέλεις ένα αγωνιστικό που δεν θα το κοιτάς αλλά θα το οδηγάς μόνο και θα το ευχαριστιέσαι)...!!!

Όμως για μένα το scirocco R είναι καλύτερο από το ρεναουλτ στο όλο πακέτο(στήσιμο-άνεση-πολυτέλεια-εμφάνιση-και ότι άλλο)!!!!Αυτά πληρώνεις στο scirocco R!!!

Κανείς δεν είπε πως το scirocco R είναι ο μαο ταο της κατηγορίας!!!Και νομίζω πως στα 33 χιλιάρικα που βρίσκεται θα ήταν καλή σύγκριση με το ED30 που είναι στα ίδια χρήματα-τα ίδια κυβικά!!!

προσωπικα,μου αρεσει παρα πολυ το rs...το scirocco το θεωρω οτι ειναι πολυ υπερκτιμημενο. απο μενα rs,αυτο θα επαιρνα.

Υπερεκτιμημένο γτ????Με βάση αυτή την λογική γτ πήρες golf και όχι seat που είναι και φθηνό-έχει τους ίδιους κινητήρες και ένα κλίκ πιο κάτω στην ποιότητα εσωτερικού????

Να υπενθυμίσω πως το rocco έχει τον ίδιο κινητήρα με το S3!!!265 άλογα-διαφορικό xds-bi xenon-Γ@ΜΑΤΗ εμφάνιση και όλα τα άλλα που έχει ως βασικό εξοπλισμό!!!Οπότε δεν το λες υπερεκτιμημένο για τις δυνατότητες που έχει!!!Και πόσο μάλλον στα 33 χιλιάρικα!!!Να μου πεις για το golf R να σου πω κάτι παίζεται!!!Αλλά θα βγώ off!!!Και κάτι τελευταίο...την ίδια μεταπώληση θα έχει το ρεναουλτ με το scirocco R????

Συνοψίζοντας!!!Το ένα(ρεναουλτ) είναι στημένο για την πίστα(και εμφάνιση με διαφορετική άποψη για τον καθένα) και το άλλο περιλαμβάνει και το άλλο(scirocco R) περιλαμβάνει τα πάντα!!!!Αυτά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμούσα το Megane! όπου έχω διαβάσει έχει βγει καλύτερο και πιο φθηνό!!! αυτός ο κώλος που έχει το γαλλικό, πολύ θα ήθελε να τον έχει το rocco!!!! βέβαια, απο μπροστά το VW είναι πολύ πιο επιθετικό και το εσωτερικό φαίνεται πιο πολυτελές όπως το golf6! το καλυτερο για μένα θα ήταν μούρη και εσωτερικό από scirocco, στήσιμο-κινητήρας-φρένα και κώλος από το megane!!!! προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν είχα τα λεφτά το megane θα αγόραζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμούσα το Megane! όπου έχω διαβάσει έχει βγει καλύτερο και πιο φθηνό!!! αυτός ο κώλος που έχει το γαλλικό, πολύ θα ήθελε να τον έχει το rocco!!!! βέβαια, απο μπροστά το VW είναι πολύ πιο επιθετικό και το εσωτερικό φαίνεται πιο πολυτελές όπως το golf6! το καλυτερο για μένα θα ήταν μούρη και εσωτερικό από scirocco, στήσιμο-κινητήρας-φρένα και κώλος από το megane!!!! προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν είχα τα λεφτά το megane θα αγόραζα!!!

συμφωνω ρε φιλε,εχει κολ@ρ@ το αμαξι.... +1 και γω για megane,δεν σημαινει οτι επειδη εχω golf ειμαι φανατικος της vw,αλλα scirocco δεν θα επαιρνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Re paidia eimaste sovaroi twra ?? tha mas trellanoun aytoi oi galloi ? ti kathontai k vgazoun ??

megane VS scirocco = alla ta matia ths alepous k alla ths koukouvagias .

h patata tous to megane nan sygkrithei me to apisteyto k panemorfo sciriccaki mas !!1

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα,μου αρεσει παρα πολυ το rs...το scirocco το θεωρω οτι ειναι πολυ υπερκτιμημενο. απο μενα rs,αυτο θα επαιρνα.

katse me to golfaki sou k ase mas emas me ta scirocco .... poula to diko sou k pare ton gallo aderfe ...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω ρε φιλε,εχει κολ@ρ@ το αμαξι.... +1 και γω για megane,δεν σημαινει οτι επειδη εχω golf ειμαι φανατικος της vw,αλλα scirocco δεν θα επαιρνα!!!

pote k pareis .....!! katse me to golfaki sou ....

sas kaei ligo to sciroccaki poy einai omorfo k koitate na to fate ....!

Link to comment
Share on other sites

Megane! το απόλυτο αυτοκίνητο για να ερεθίζεις όλες σου τις αισθήσεις. (σε αυτα τα λεφτα)

Συμβίωση καθε μέρα? δύσκολο.. αλλα σε ξεπληρώνει με μια βόλτα σε ενα βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παιδια ψηφιζω megane rs...πολυ πιο ολοκληρωμενο σε ολους τους τομεις!!!

Δεν ξερω ποιος το ειπε παραπανω αλλα....οτι εχει την υπογραφη renault-sport....ειναι κατι σαν M-division!!!

Τα ιδια σχολια και για το clio rs!!!αυτοκινητα για αυτους που γνωριζουν..οχι μονο 0-400μ και 0-1000μ αλλα για παντου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά την αίσθηση της αφής την έχει μόνιμα ερεθισμένη αφού βρίσκουν τα πόδια στο τιμόνι!!! Εκτός αν το πουλάνε μόνο για μέχρι 1,70 ύψος???

Scirocco με 1000, μπήκα πάλι μέσα όταν ήμουν στην αντιπροσωπεία και είναι σούπερ. Δεν το συζητάμε για το μπλε R που είχαν στην είσοδο και είναι "κτήνος"...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά την αίσθηση της αφής την έχει μόνιμα ερεθισμένη αφού βρίσκουν τα πόδια στο τιμόνι!!! Εκτός αν το πουλάνε μόνο για μέχρι 1,70 ύψος???

Scirocco με 1000, μπήκα πάλι μέσα όταν ήμουν στην αντιπροσωπεία και είναι σούπερ. Δεν το συζητάμε για το μπλε R που είχαν στην είσοδο και είναι "κτήνος"...

ΤΟ R εμενα μ αρεσει...και μιλαμε για 289ps τελικα!!και για ενα κιλο παραπανω απο την ονομαστικη ροπη...

Link to comment
Share on other sites

Τάσο συμφωνώ για το Megane RS, είναι εργαλείο. Εγώ αναφέρομαι όμως στις απλές εκδόσεις, το megane coupe το είχα δει στην έκθεση στην Λυκόβρυση πέρυσι και μέσα δεν μου αρέσει καθώς είναι στενό, με περιορισμένο χώρο για τα πόδια & το τιμόνι σε οριζόντια θέση. Το Sciroco tsi το ξαναείδα χθες στην αντιπροσωπεία και είναι super.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο συμφωνώ για το Megane RS, είναι εργαλείο. Εγώ αναφέρομαι όμως στις απλές εκδόσεις, το megane coupe το είχα δει στην έκθεση στην Λυκόβρυση πέρυσι και μέσα δεν μου αρέσει καθώς είναι στενό, με περιορισμένο χώρο για τα πόδια & το τιμόνι σε οριζόντια θέση. Το Sciroco tsi το ξαναείδα χθες στην αντιπροσωπεία και είναι super.

Σαν συμβατικες εκδοσεις...scirocco....αλλα πλεον αν παμε π.χ. σε scirocco 2.0 tfsi και σε megane rs ...τοτε rs!!!

Tωρα η vw εκανε θαυμα παλι...οποτε να συκρινουμε γενικα scirocco R και megane rs τοτε scirocco R....αλλα σε αισθηση τι γινεται σε αυτην την περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.