Jump to content
Nikoshania

Passat Cc

Recommended Posts

Παιδία μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το cc είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αμαξι. Εχω ομως 2 ενστάσεις:

a) επειδη οι δρόμοι μας είναι μπουρδ@^%#, πριν ένα μήνα άρχισαν κάτι τριξηματάκια στην κεντρική κονσόλα και ΜΟΝΟ όταν η ανωμαλί ατου εδάφους είναι μεγάλη. Σε μικρολακουβες δεν ακούγεται τίποτα.

Κάποια λύση για τα τριξίματα αυτά υπάρχει χωρίς να λυθεί η κονσόλα???

β) Σε μικρές ταχύτητες, και όταν η πισω δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου ανεβαίναι σε ύψωμα,ακούγεται στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ένα τρίξιμο, το οπόιο δεν είναι έντονο αλλά παρ' όλα αυτά είναι εκνευριστικό όταν υπάρχει ησυχία. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από αντικείμενα στο πορτ μπαγαζ , από την ρεζέρβα ή από τα εργαλεία, ή ακόμα από τα καθίσματα, αλλα τελικά δεν είναι από αυτά...Ανησυχώ μήπως είναι η ανάρτηση, ή ακόμα χειρότερα κάποιος τραυματισμός ή αστοχία του πλαισίου στην πίσω δεξιά κολώνα.

Αυτά. Περιμένω την γνώμη σας και πιθανές λύσεις. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το σπρέι σιλικόνης, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να περάσει από τις συνδέσεις των πλαστικών και να φράσει εκεί που έιναι το πρόβλημα. Εκτός αυτού, δεν στάζει ρε παιδια αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Χθες καθως πηγαινα προς κιλκις μια ενδειξη εκανε την εμφανιση της και το αμαξι(passat cc ) γονατισε και δεν τραβουσε μια!πηγα λοιπον στο κιλκις σε επισ.αντιπ. και το βαλαμε στον υπολογιστη που εδειξε αδυναμια τροφοδοτη πολλαπλης και εμεινα καγκελο καθως ειδα και την αντιδραση του μηχανικου εκει περα!το πηρα απο κει και εφυγα κατευθειαν ετεα.αφου το ειχαν μεσα καμμια ωρα και το εβλεπαν 1 διαγνωση αλλαγη κλαπετου πολλαπλης, διαπιστωσαν οτι σε εκεινο το σημειο ειχε ξεκουμπωθει κατι και μολις το ξανακουπωσαν το αυτοκ εδειξε οκ!μηπως εχει ξανασυμβει σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, εγω ειμαι κατοχος Passat εδω και δυομιση χρονια και το τελευταιο 2μηνο ακουω κι' εγω ενα

περιεργο τριξιμο απο το πισω μερος της καμπινας δοκιμασα ακριβος οτι εκανες κι εσυ αλλα κανενα αποτελεσμα.

Τελικα βρηκες καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το cc είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αμαξι. Εχω ομως 2 ενστάσεις:

a) επειδη οι δρόμοι μας είναι μπουρδ@^%#, πριν ένα μήνα άρχισαν κάτι τριξηματάκια στην κεντρική κονσόλα και ΜΟΝΟ όταν η ανωμαλί ατου εδάφους είναι μεγάλη. Σε μικρολακουβες δεν ακούγεται τίποτα.

Κάποια λύση για τα τριξίματα αυτά υπάρχει χωρίς να λυθεί η κονσόλα???

β) Σε μικρές ταχύτητες, και όταν η πισω δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου ανεβαίναι σε ύψωμα,ακούγεται στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ένα τρίξιμο, το οπόιο δεν είναι έντονο αλλά παρ' όλα αυτά είναι εκνευριστικό όταν υπάρχει ησυχία. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από αντικείμενα στο πορτ μπαγαζ , από την ρεζέρβα ή από τα εργαλεία, ή ακόμα από τα καθίσματα, αλλα τελικά δεν είναι από αυτά...Ανησυχώ μήπως είναι η ανάρτηση, ή ακόμα χειρότερα κάποιος τραυματισμός ή αστοχία του πλαισίου στην πίσω δεξιά κολώνα.

Αυτά. Περιμένω την γνώμη σας και πιθανές λύσεις. Ευχαριστώ!!

γεια σου φιλε και εγώ έχω cc και μου κάνει τους ιδιους ακριβώς ηχους που περιέγραψες.πιθανότατα να συμβαίνει αυτό σε όλα τα cc.περίεργο....

παρακαλω να γραφετε με ελληνικους χαρακτηρες και μονο

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Τον θορυβο που ακουτε στο πισω μερος τον κανει στα μικροτριχωματα του δρομου;Σαν συντονισμο για παραδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Τον θορυβο που ακουτε στο πισω μερος τον κανει στα μικροτριχωματα του δρομου;Σαν συντονισμο για παραδειγμα;

όχι δεν γίνεται μάλλον συντονισμός.όταν αλλάζει απότομα η κλίση του δρόμου και όταν ειδικά κάποιου από τους δυο πίσω τροχούς ανεβαίνει λόγο διαφοράς ύψους στο οδόστρωμα δημιουργούνται κάποια "μικροτριξιματα".

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

oxi dn ginetai mallon syntonismos.otan allazei apotoma h klish tou dromou kai otan eidika kapoiou apo tous dyo pisw troxous 'anevainei' logo diaforas ypsous sto odostroma dimiourgountai kapoia mikrotriximata.

Μηπως ειναι απο τα λαστιχα στις πορτες;Εγω ειχα τετοιους ηχους στο Golf μου αλλα με σπρει σιλικονης στα λαστιχα δεν ξανακουστηκαν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι απο τα λαστιχα στις πορτες;Εγω ειχα τετοιους ηχους στο Golf μου αλλα με σπρει σιλικονης στα λαστιχα δεν ξανακουστηκαν ποτε.

Θα συμφωνήσω μαζί σου Νάσο.Και γω τους ίδιους θορύβους είχα από τα λάστιχα που είναι πάνω στο σασί και ιδιαίτερα στο σημείο που εφάπτονται με τις πλαστικές επενδύσεις των μεσαίων κολωνών.Έριξα σπρέυ βαζελίνης και οι τριγμοί τέλος.Ησύχασε το κεφάλι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το cc είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αμαξι. Εχω ομως 2 ενστάσεις:

a) επειδη οι δρόμοι μας είναι μπουρδ@^%#, πριν ένα μήνα άρχισαν κάτι τριξηματάκια στην κεντρική κονσόλα και ΜΟΝΟ όταν η ανωμαλί ατου εδάφους είναι μεγάλη. Σε μικρολακουβες δεν ακούγεται τίποτα.

Κάποια λύση για τα τριξίματα αυτά υπάρχει χωρίς να λυθεί η κονσόλα???

β) Σε μικρές ταχύτητες, και όταν η πισω δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου ανεβαίναι σε ύψωμα,ακούγεται στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ένα τρίξιμο, το οπόιο δεν είναι έντονο αλλά παρ' όλα αυτά είναι εκνευριστικό όταν υπάρχει ησυχία. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από αντικείμενα στο πορτ μπαγαζ , από την ρεζέρβα ή από τα εργαλεία, ή ακόμα από τα καθίσματα, αλλα τελικά δεν είναι από αυτά...Ανησυχώ μήπως είναι η ανάρτηση, ή ακόμα χειρότερα κάποιος τραυματισμός ή αστοχία του πλαισίου στην πίσω δεξιά κολώνα.

Αυτά. Περιμένω την γνώμη σας και πιθανές λύσεις. Ευχαριστώ!!

καλησπερα σε ολους το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω και τελικα ηταν το πισω καθισμα το τραβηξα μπροστα και στους κρικους που εχει για να κουμποσει το καθισμα εβαλα μονοτικη ταινια 3 στροφες και τελος ολα οσο και απιστευτο ακουγετε

Link to comment
Share on other sites

απιστευτοι ειστε....να περνατε γκολφ να μην τα ειχατε αυτα.τελικα μαλλον μονο το φοχ ειναι απροβληματιστο...

Link to comment
Share on other sites

απιστευτοι ειστε....να περνατε γκολφ να μην τα ειχατε αυτα.τελικα μαλλον μονο το φοχ ειναι απροβληματιστο...

Hysterically%20Laughing.gifHysterically%20Laughing.gifHysterically%20Laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά τα μικρο-θεματάκια υπάρχουν.

Πρώτη κίνηση η συμβουλή του Τσάκη. Ψέκασμα με σπρέυ σιλικόνης σε:

1. Ολα τα λάστιχα στις πόρτες γύρω γύρω.

2. Ολα τα λάστιχα πάνω στα κασώματα από τις πόρτες

3. Στο λάστιχο/φούσκα του πορτ-μπαγκάζ

4. Ανάμεσα στο λάστιχο του πόρτ μπαγκάζ και το πλαστικό φιλέτο που είναι το κούμπωμα της κλειδαριάς πίσω στο πορτ-μπαγκάζ

5. Σε όλες τις κλειδαριές (γάντζους αλλα και κρίκους κουμπώματος)

6. Ελαφρά στους αρμούς του ταμπλώ (κυρίως κάτω αριστερό ντουλαπάκι οδηγού, και εκεί που εφάπτεται το ντουλαπάκι του συνοδηγού)

Δυστυχώς στην πλατη του πίσω καθίσματος έτσι και έχουν πέσει τα καθίσματα 2-3 φορές προκύπτει "τζόγος", οπότε θέλει 2-3 γυρισιές τύλιγμα με μονωτική ταινία και λύνεται και αυτό.

Συμβουλή: Οταν ψεκάζουμε με σπρέυ, για να μην φύγει το σύννεφο και "γλυστράνε" μετά όλες οι υφασμάτινες επιφάνειες, μπορούμε να "κοντράρουμε" στο πίσω μέρος της επιφάνειας που ψεκάζουμε με ένα πανί ώστε όλη η σιλικόνη να πέφτει μόνο εκεί που θέλουμε ;)

Κατά 99.9% το αμάξι μετά από αυτά θα βγάλει το σκασμό του. Αν συνεχίζουμε να ακούμε θόρυβο, τότε το πιθανότερο να έιναι από τις ζώνες ασφαλείας (στις κολώνες), όπου και πολύ απλα δοκιμάζουμε είτε λίγο σπρέυ, είτε πολύ απλα να κουνήσουμε λιγάκι την ρύθμιση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά τα μικρο-θεματάκια υπάρχουν.

Πρώτη κίνηση η συμβουλή του Τσάκη. Ψέκασμα με σπρέυ σιλικόνης σε:

1. Ολα τα λάστιχα στις πόρτες γύρω γύρω.

2. Ολα τα λάστιχα πάνω στα κασώματα από τις πόρτες

3. Στο λάστιχο/φούσκα του πορτ-μπαγκάζ

4. Ανάμεσα στο λάστιχο του πόρτ μπαγκάζ και το πλαστικό φιλέτο που είναι το κούμπωμα της κλειδαριάς πίσω στο πορτ-μπαγκάζ

5. Σε όλες τις κλειδαριές (γάντζους αλλα και κρίκους κουμπώματος)

6. Ελαφρά στους αρμούς του ταμπλώ (κυρίως κάτω αριστερό ντουλαπάκι οδηγού, και εκεί που εφάπτεται το ντουλαπάκι του συνοδηγού)

Δυστυχώς στην πλατη του πίσω καθίσματος έτσι και έχουν πέσει τα καθίσματα 2-3 φορές προκύπτει "τζόγος", οπότε θέλει 2-3 γυρισιές τύλιγμα με μονωτική ταινία και λύνεται και αυτό.

Συμβουλή: Οταν ψεκάζουμε με σπρέυ, για να μην φύγει το σύννεφο και "γλυστράνε" μετά όλες οι υφασμάτινες επιφάνειες, μπορούμε να "κοντράρουμε" στο πίσω μέρος της επιφάνειας που ψεκάζουμε με ένα πανί ώστε όλη η σιλικόνη να πέφτει μόνο εκεί που θέλουμε :mellow:

Κατά 99.9% το αμάξι μετά από αυτά θα βγάλει το σκασμό του. Αν συνεχίζουμε να ακούμε θόρυβο, τότε το πιθανότερο να έιναι από τις ζώνες ασφαλείας (στις κολώνες), όπου και πολύ απλα δοκιμάζουμε είτε λίγο σπρέυ, είτε πολύ απλα να κουνήσουμε λιγάκι την ρύθμιση ύψους.

.....με τοση σιλικονη κυριε yiosi θα γινει pamela το cc μας!!!!!!!!!

.....αληθεια ειναι παντως οτι αν δε πεσει σιλικονη.....σπανε τα νευρα σου σ ενα τοσο αθορυβο κατα τ αλλα αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.