Jump to content
loupasmi

ΒΟΗΘΕΙΑ Corrado

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα αν μπορεί κάποιος να ρίξει λίγο φως γιατί χτες αγόρασα ένα corrado από ένα μαντρά το οποιο είναι από ΟΔΔΥ και πρέπει να βγει νέα πινακίδα και σήμα ας μου δώσει ένας αν ξέρει λίγο φως στο τι πρέπει να γίνει γιατί ο μαντράς με πήγε σε ένα γνωστό του που υποτίθεται θα κάνει όλη τη δουλειά και ζήτησε 600 euro και μες σε αυτά είναι σήμα (απ το τελωνείο) πινακίδα db μέτρηση και κυβισμός...είναι καλά τα λεφτά η πολλά?αξίζει να τρέχω μονος μου η θα γλιτώσω ένα πενηντάρι μονο?ας μου πει κάποιος και κάτι ακόμα είναι Νοέμβρης οποτε θα πληρώσω όλο το σήμα του 08?ή μισό ή τέλος πάντων υπάρχει τρόπος να πάρω του 09?

Edited by GraveDigger
Μετάφραση των greeklish σε ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αν μπορεί κάποιος να ρίξει λίγο φως γιατί χτες αγόρασα ένα corrado από ένα μαντρά το οποιο είναι από ΟΔΔΥ και πρέπει να βγει νέα πινακίδα και σήμα ας μου δώσει ένας αν ξέρει λίγο φως στο τι πρέπει να γίνει γιατί ο μαντράς με πήγε σε ένα γνωστό του που υποτίθεται θα κάνει όλη τη δουλειά και ζήτησε 600 euro και μες σε αυτά είναι σήμα (απ το τελωνείο) πινακίδα db μέτρηση και κυβισμός...είναι καλά τα λεφτά η πολλά?αξίζει να τρέχω μονος μου η θα γλιτώσω ένα πενηντάρι μονο?ας μου πει κάποιος και κάτι ακόμα είναι Νοέμβρης οποτε θα πληρώσω όλο το σήμα του 08?ή μισό ή τέλος πάντων υπάρχει τρόπος να πάρω του 09?

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις μεχρι το 09 για να βγαλεις πινακιδες.Αν πας τωρα θα πληρωσεις

ολοκληρο το σημα του 08.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως λεει και ο Πετρος...

1 μηνας και λιγες μερες μεινανε, και γλυτωνεις και ενα 200αρι απο το αυτοκολητο.

Παραθεση : Οταν βγαινει απο το ΟΔΔΥ, ταξινομηται σαν νεο αμαξι στην κυκλοφορια, που σημαινει νεα πινακιδα, και φυσικα

στην ασφαλεια θα σου φενεται πρωτη αδεια τωρα.

Δεν μου πεφτει λογος, αλλα...αν καταλαβα καλα, το πηρε ο μαντρας για σενα?

Το λεω γιατι και το δικο μου απο ΟΔΔΥ ειναι, και ειχε τοτε πανω Γερμανικες πινακιδες κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτός είναι μάντρας που από ότι κατάλαβα εμπορεύεται αυτοκίνητα μονο από ΟΔΔΥ έτσι και το corrado που πήρα εγώ από αυτόν στην ουσία αυτός απλά σου πουλάει το αμάξι όπως το παίρνει απ τον ΟΔΔΥ και σε στέλνει στους δικούς του για να σου βγάλουν πινακίδα και σήμα!το αμάξι πριν είχε ελληνικές πινακίδες κατασχέθηκε από το κράτος για κάποιο λόγο και πουλήθηκε στον μαντρά μέσο του ΟΔΔΥ χωρίς να έχει πινακίδες καθόλου αλλα είναι κολλημένο πάνω το σήμα του 2007 αυτά γνωρίζω

Edited by GraveDigger
Μετάφραση των greeklish σε ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

τα αυτοκινητα απο Οδδυ πραγματικα εχουν λιγο τρεξιμο και λιγα λεφτα για να τα βγαλεις στο δρομο.

Πρεπει να περασει ΚΤΕΟ, μηχανολογο, να πληρωσεις δυο φορες τα τελη κυκλοφοριας (ενα του ετους που διανειουμε συν ενα εξτρα). Αυτο σημαινει οτι εαν βγαλεις πινακιδες τωρα, μετα απο ενα μηνα θα πληρωσεις παλι τα τελη (για 3η φορα) αρα καλυτερα να βγαλεις πινακιδες το 2009.

Εγω παντως οταν πηρα απο μαντρα αυτοκινητο του ΟΔΔΥ που δεν ειχε ακομα πινακιδες συμφωνησα τη τιμη μαζι με πινακιδες. Ετσι ειναι το σωστο. Γιατι εαν ειναι να παρεις ενα αυτοκινητο χωρις πινακιδες δεν εχει καμια αξια. Η τιμη επρεπε να εχει μεσα και τις πινακιδες.

Μαλλον θελουν να σου φανε εξτρα ευρω.

Ποσο το πηρες το corrado? και σε τι κατασταση ειναι? ενα ασπρο ειναι η ενα μαυρο με μεγαλες ζαντες?

Πες τους να σου το δωσουν στη τιμη που συμφωνησατε μαζι με τις πινακιδες. Αλλιως να μη το παρεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα greeklish ενα μαυρο με χρυσες ζαντες ειναι πανω στη θηβων 4000 ευρω το πηρα εχω δοσει ηδη προκαταβολη απο το ποσο το σασι ειναι κομλε οπως και το μοτερ απ αυτα που ξερω...τι εννοω ο κομπρεσορας ειχε αλαγμενη τη τροχαλια και οταν το πηρα βολτα συγκριτικα με αλλα δυο που χω οδηγησει δεν ειχε καμια επαφη το αμαξι ειχε δυναμη και ο μηχανικος που πηγα μου πε πως ειναι οκ του 92 εκδοση ειναι εχει αλαγμενη ηλιοροφη,φοραει ενα τελικο και μια ζαντα 17 χρυση 140000 χλμ αυτα το δινε αρχικα υποτιθετε 4500 και καταληξαμε στα 4000 (χωρις τις πινακιδες και στις δυο περιπτωσεις)η απαντηση του στο να εκδοσει αυτος πινακιδες ηταν πως θα επιβαρυνθω στη τιμη ολα τα εξοδα για πινακιδες και σημα οπως και τωρα μονο που εαν τα κανει αυτος μετα θα πληρωσω και την μεταβιβαση...αυτη τη στιγμη το αμαξι εχει περασει db μετριση καθως και κυβισμο οπως οριζει ο νομος και κτεο μενει το σημα του 08' που εχει 168 ευρω και η πινακιδα οπου το γραφειο θα παρει 350 για να μου την βγαλει (στην αρχη ειχε κανονιστει συνολικη 600 αλλα ειδα οτι μου περνουν για τη δουλεια τους 130 ευρω 80 για να παρουν το σημα απ τον οδδυ και 50 για την πινακιδα και ετσι θα παω να παρω μονος το σημα για να γλυτωσω το 80 ευρω συγνωμη εαν σας κουρασα με ολο αυτο το κατεβατο ομως πρωτη φορα κανω κατι τετοιο με αυτοκινητο και εχω πελαγωσει γιατι τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν τις που...ες του μαντρα που θελει να βγαλει κι αλλα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω σαλταρει μ αυτα και μ αυτα αυτες τις μερες χωρια του οτι καταλαβαινετε οτι corrado με το κυαλι για αγορα γι αυτο επεσα με τα μουτρα

Edited by loupasmi
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα greeklish ενα μαυρο με χρυσες ζαντες ειναι πανω στη θηβων 4000 ευρω το πηρα εχω δοσει ηδη προκαταβολη απο το ποσο το σασι ειναι κομλε οπως και το μοτερ απ αυτα που ξερω...τι εννοω ο κομπρεσορας ειχε αλαγμενη τη τροχαλια και οταν το πηρα βολτα συγκριτικα με αλλα δυο που χω οδηγησει δεν ειχε καμια επαφη το αμαξι ειχε δυναμη και ο μηχανικος που πηγα μου πε πως ειναι οκ του 92 εκδοση ειναι εχει αλαγμενη ηλιοροφη,φοραει ενα τελικο και μια ζαντα 17 χρυση 140000 χλμ αυτα το δινε αρχικα υποτιθετε 4500 και καταληξαμε στα 4000 (χωρις τις πινακιδες και στις δυο περιπτωσεις)η απαντηση του στο να εκδοσει αυτος πινακιδες ηταν πως θα επιβαρυνθω στη τιμη ολα τα εξοδα για πινακιδες και σημα οπως και τωρα μονο που εαν τα κανει αυτος μετα θα πληρωσω και την μεταβιβαση...αυτη τη στιγμη το αμαξι εχει περασει db μετριση καθως και κυβισμο οπως οριζει ο νομος και κτεο μενει το σημα του 08' που εχει 168 ευρω και η πινακιδα οπου το γραφειο θα παρει 350 για να μου την βγαλει (στην αρχη ειχε κανονιστει συνολικη 600 αλλα ειδα οτι μου περνουν για τη δουλεια τους 130 ευρω 80 για να παρουν το σημα απ τον οδδυ και 50 για την πινακιδα και ετσι θα παω να παρω μονος το σημα για να γλυτωσω το 80 ευρω συγνωμη εαν σας κουρασα με ολο αυτο το κατεβατο ομως πρωτη φορα κανω κατι τετοιο με αυτοκινητο και εχω πελαγωσει γιατι τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν τις που...ες του μαντρα που θελει να βγαλει κι αλλα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω σαλταρει μ αυτα και μ αυτα αυτες τις μερες χωρια του οτι καταλαβαινετε οτι corrado με το κυαλι για αγορα γι αυτο επεσα με τα μουτρα

Φιλε μου συμβουλη. Με αυτα τα αυτοκινητα δε πρεπει να εισαι βιαστικος

Επειδη την παρακολουθω την αγορα, δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραματα. Καθε εβδομαδα στη χρυση ευκαιρια βλεπεις 4-5 αγγελιες τουλαχιστον.

Οπως και στο www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Η αγορα εχει πεσει πολυ στο μεταχειρισμενο. Ψαξε βρες ενα αυτοκινητο που να σου κανει, και καλυτερα ειναι να πληρωσεις 1000-2000 ευρω παραπανω στην αγορα για ενα αυτοκινητο που ειναι σε καλη/αριστη κατασταση, παρα να το παρεις φτηνα και να θελει: αναρτηση, σαλονι, Βαψιμο,λαμαρινες, μικρο-ανταλλακτικα σπασμενα που ειναι δισκολα γιαυτα τα αυτοκινητα.

Υπαρχουν καλα αυτοκινητα σε χαμηλες τιμες αλλα και ρεταλια σε υψηλες τιμες..... να δεις τουλαχιστον 3-4 αυτοκινητα πριν παρεις καποιο. Να εχεις καλη αποψη.

Οσο για τον ODDY οχι δεν πρεπει να περασουν 5 χρονια για να το πουλησεις. Αυτο ισχυε για τους μεταναστες/επαναπατριζομενους που επερναν αυτοκινητα με κοκκινες πινακιδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατις απαντησεις ολων...scirocco αυτο εχω κανει εχω κοιταξει συνολικα 4 corrado εξ αυτον μονο αυτο που παιρνω ηταν αισθητα καλυτερο στα παντα και μαλιστα το ενα απ τα αλλα ηταν και ποιο ακριβο ακομα οπως και να χει το ολο μου θεμα ειναι στα τρεξιματα περι σηματος και πινακιδας που με καλιψες με το προηγουμενο post σου στο μονο που χω απορρια ειναι στο αν πρεπει να πληρωσω το σημα του 08 δυο φορες (περαν του 09) οπως ανεφερες γιατι ως τωρα κανεις δε μου το χει πει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατις απαντησεις ολων...scirocco αυτο εχω κανει εχω κοιταξει συνολικα 4 corrado εξ αυτον μονο αυτο που παιρνω ηταν αισθητα καλυτερο στα παντα και μαλιστα το ενα απ τα αλλα ηταν και ποιο ακριβο ακομα οπως και να χει το ολο μου θεμα ειναι στα τρεξιματα περι σηματος και πινακιδας που με καλιψες με το προηγουμενο post σου στο μονο που χω απορρια ειναι στο αν πρεπει να πληρωσω το σημα του 08 δυο φορες (περαν του 09) οπως ανεφερες γιατι ως τωρα κανεις δε μου το χει πει αυτο

Φιλε μου ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με σενα. Η διαφορα μας ειναι οτι στη τιμη εμενα θα το τακτοποιησει ο μαντρας. Το σιγουρο ειναι πως μου ειπε οτι πρεπει να πληρωσει δυο φορες τα τελη για τοθ ετους που θα βγαλεις πινακιδες. Αρα εαν τις βγαλεις αμεσως, πληρωνεις τα τελη επι δυο, και σε ενα μηνα πληρωνεις και του 2009. Αλλιως περιμενεις ενα μηνα και κανεις τη διαδικασια αυτη απο Ιανουαριο.

Link to comment
Share on other sites

Αμ ελα μου ομως που δε μπορω να σκεφτω καθαρα και να πω ''ελα ρε ενας μηνας ειναι περιμενε τι θα πεταξεις διακοσια ευρω?''και το θελω το γαμ... και μονο που ξερω οτι Τεταρτη θα το χω στα χερια μου αλλα δε θα μπορω να το κυκλοφορισω κατι με πιανει....οπως και να χει σ ευχαριστω για την βοηθεια...διστυχως ο δικος μου ο μαντρας το μονο που κανε ηταν να το περασει κτεο db και κυβισμο (φανταζομαι πως ουτε καν κουνιθηκε τ αμαξι απ τη θεση του γι ολα αυτα ας ειναι καλα η ΕΛΛΑΔΑ) και αφηνει σε μενα να βγαλω το φιδι απ τη τρυπα με τις πινακιδες και το σημα....δε γαμ...

θα τρεξω λιγο παραπανω το πηρα αποφαση ποια.....

Link to comment
Share on other sites

Αμ ελα μου ομως που δε μπορω να σκεφτω καθαρα και να πω ''ελα ρε ενας μηνας ειναι περιμενε τι θα πεταξεις διακοσια ευρω?''και το θελω το γαμ... και μονο που ξερω οτι Τεταρτη θα το χω στα χερια μου αλλα δε θα μπορω να το κυκλοφορισω κατι με πιανει....οπως και να χει σ ευχαριστω για την βοηθεια...διστυχως ο δικος μου ο μαντρας το μονο που κανε ηταν να το περασει κτεο db και κυβισμο (φανταζομαι πως ουτε καν κουνιθηκε τ αμαξι απ τη θεση του γι ολα αυτα ας ειναι καλα η ΕΛΛΑΔΑ) και αφηνει σε μενα να βγαλω το φιδι απ τη τρυπα με τις πινακιδες και το σημα....δε γαμ...

θα τρεξω λιγο παραπανω το πηρα αποφαση ποια.....

Φιλε μου φαινεται οτι βιαζεσαι λιγο.Ρωτα κι εμενα που εχω ενα passat vr6 syncro (απο οδδυ κι αυτο)κι 1μιση μηνα τωρα το κοιταω για να γλιτωσω

το σημα του 08.Και μην νομιζεις οτι δεν θα βρεις αλλο τετοιο παιζουν κι αλλα πολυ καλυτερα 2 εχω και ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω αν βιαζομαι οπως και να χει το θεμα τελιωσε αυριο το πρωι θα το χω στα χερια μου οτι ειναι θα φανει απο κει κι επειτα για το σημα μαλλον και γω για κατευθειαν του 09 το βλεπω γιατι 170 ευρω για ενα μηνα δε λεει απ την στιγμη που ο μπαμπας μου δεν ειναι βιομηχανος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.