Jump to content
the_phantom_boy

Ποιό πιεστικό...?!

Recommended Posts

Στα Alex Pack έχουν φέρει 2 πιεστικά:

α) 2200W - 160bar - 139¤ - link

β) 1600W - 120bar - 84¤ - link

Η ερώτησή μου είναι η εξής...

Ποιό απο τα 2 "κάνει δουλειά"...

Σίγουρα το "μεγάλο" κάνει καλύτερο καθαρισμό, αλλά στα Watt/bar που προσφέρει, είναι τόσο καλός ο καθαρισμός, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να το περνάω μετά ένα χέρι με το σφουγγάρι?

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?!

Link to comment
Share on other sites

Στα Alex Pack έχουν φέρει 2 πιεστικά:

α) 2200W - 160bar - 139¤ - link

β) 1600W - 120bar - 84¤ - link

Η ερώτησή μου είναι η εξής...

Ποιό απο τα 2 "κάνει δουλειά"...

Σίγουρα το "μεγάλο" κάνει καλύτερο καθαρισμό, αλλά στα Watt/bar που προσφέρει, είναι τόσο καλός ο καθαρισμός, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να το περνάω μετά ένα χέρι με το σφουγγάρι?

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?!

το να βρεις πιεστικο εξαρτατε απο το τι θες απο αυτο

σιγουρο ειναι πως δεν θα δεις την δουλεια που κανει ενα πιεστικο πλυντηριου αυτοκινητων για δυο λογους 1. εκεινα εχουν και ζεστο 2. θα το πληρωσεις πολυ ακριβα

μην νομιζεις ομως πως και αυτα ειναι οτι καλητερο για το αυτοκινητο πρεπει να ξερεις πως να τα χρησιμοποιεις ;)

τωρα αυτα που ειδα δεν ειναι αξιοπιστης εταιριας οποτε δεν μπορω προσωπικα να σου πω αν αξιζει να το παρεις

εγω πηγα στο πρακτικερ και βρηκα ενα της μπος με 100 μπαρ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

ΥΓ.σε κερχερ μην παρεις τα μικρα μοντελα της γιατι ειναι ευπαθη κι αν σου χαλασει κατι δεν αξιζει να το φτιαξεις απλα το πετας

Link to comment
Share on other sites

Στα Alex Pack έχουν φέρει 2 πιεστικά:

α) 2200W - 160bar - 139¤ - link

β) 1600W - 120bar - 84¤ - link

Η ερώτησή μου είναι η εξής...

Ποιό απο τα 2 "κάνει δουλειά"...

Σίγουρα το "μεγάλο" κάνει καλύτερο καθαρισμό, αλλά στα Watt/bar που προσφέρει, είναι τόσο καλός ο καθαρισμός, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να το περνάω μετά ένα χέρι με το σφουγγάρι?

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?!

Οτι πιεστικο κι αν παρεις να εισαι σιγουρος οτι το σφουγγαρι δεν το γλιτωνεις.Και μη διανοηθεις να πλησιασεις το πιεστικο πολυ κοντα στο χρωμα για να αποφυγεις οσο γινεται το περασμα με σφουγγαρι μετα διοτι μετα απο λιγο καιρο σε βλεπω να ποσταρεις στην κατηγορια με τις αλοιφες.Το πιεστικο το αγοραζουμε για αλλους λογους.Π.χ. για τις ζαντες οπου η μαυριλα φευγει για πλακα και χωρις να χρειαζεται να σκυβεις να τις περασεις με σφουγγαρι , για τους θολλους των τροχων ή διοτι το πιεστικο καλυπτει μεγαλυτερη επιφανεια πανω στο αυτοκινητο και διωχνεις τη σαπουναδα πιο ευκολα και ξεκουραστα.Δεν το παιρνει κανενας για να γλιτωσει το σφουγγαρι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Οπότε απο την στιγμή που τα πράγματα έχουν ως εξής, προτιμότερο να πάρω το μικρό?

Και θα καθαρίζει τους τροχούς/θόλους και θα ξεπλένει και πιο εύκολα το αμάξι...

Και αν μου χαλάσει... ζόρι... 84¤ είναι μόνο...

Σωστά?!

Edited by the_phantom_boy
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Επειδή το do-it θα σου χαλάσει έτσι κι αλλιώς (προσωπική εμπειρία από οτιδήποτε do-it έχω αγοράσει), μην παίρνεις κανένα από τα 2 ή δώσε καμιά 100άρα και πάρε ένα από το Praktiker.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα ενα της καρχερ απο το πρακτικερ, οπως ειπαν και τα αλλα παιδια.Προσωπικα εχω ενα της Nilfisk-advance. Tο μηχανημα βεβαια ειναι ψιλοεπαγγελματικο και το ειχα προμηθευτει απο την προηγουμενη δουλεια του γαμπρου μου. Ο,τι και να παρεις βεβαια προσοχη στο χρωμα και την αποσταση που θα το πλενεις. Σφουγγαρι δεν το γλυτωνεις, αν θες βεβαιως να κανεις σωστο καθαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει ενα απο το μαγαζι ενος φιλου με 120 ευρω και εδω κι εναμιση χρονο δεν εχω προβλημα.Εχει 2 χρονια εγγυηση και γιαυτο το επελεξα.Παντως απ'οτι μου εχει πει δε βγαζουν προβληματα.Δε θυμαμαι τη μαρκα ομως.Παντως μπορεις να "κερδισεις" πιεση αν το λαστιχο σου ειναι μικρης διαμετρου.Το πιεστικο σου επιτρεπει να βαλεις λαστιχα ορισμενων διαμετρων αλλα ουσιαστικα το νερο περναει απο ενα συγκεκριμενο σωληνακι στο πιεστικο.Ετσι αν χρησιμοποιησεις οσο γινεται πιο στενο λαστιχο, θα περασει στο πιεστικο με μεγαλυτερη πιεση και κατ'επεκταση θα βγει και με μεγαλυτερη.Εγω το εχω δοκιμασει και ειδα μεγαλη διαφορα.Να φανταστεις δεν ανοιγω τερμα τη βρυση γιατι μου το πεταει :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει ενα απο το μαγαζι ενος φιλου με 120 ευρω και εδω κι εναμιση χρονο δεν εχω προβλημα.Εχει 2 χρονια εγγυηση και γιαυτο το επελεξα.Παντως απ'οτι μου εχει πει δε βγαζουν προβληματα.Δε θυμαμαι τη μαρκα ομως.Παντως μπορεις να "κερδισεις" πιεση αν το λαστιχο σου ειναι μικρης διαμετρου.Το πιεστικο σου επιτρεπει να βαλεις λαστιχα ορισμενων διαμετρων αλλα ουσιαστικα το νερο περναει απο ενα συγκεκριμενο σωληνακι στο πιεστικο.Ετσι αν χρησιμοποιησεις οσο γινεται πιο στενο λαστιχο, θα περασει στο πιεστικο με μεγαλυτερη πιεση και κατ'επεκταση θα βγει και με μεγαλυτερη.Εγω το εχω δοκιμασει και ειδα μεγαλη διαφορα.Να φανταστεις δεν ανοιγω τερμα τη βρυση γιατι μου το πεταει :D

ζορίζεις το μοτέρ του πιεστικού με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

ζορίζεις το μοτέρ του πιεστικού με αυτόν τον τρόπο.

Η θεση οπου μπαινει το λαστιχο ειναι συγκεκριμενη κι εχει προβλεφθει τι διαμετρου λαστιχα θα μπουν, απο το στενοτερο μεχρι το φαρδυτερο οποτε αμφιβαλλω αν θα εχει προβλημα το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

ζορίζεις το μοτέρ του πιεστικού με αυτόν τον τρόπο.
Η θεση οπου μπαινει το λαστιχο ειναι συγκεκριμενη κι εχει προβλεφθει τι διαμετρου λαστιχα θα μπουν, απο το στενοτερο μεχρι το φαρδυτερο οποτε αμφιβαλλω αν θα εχει προβλημα το μοτερ.

εξαρτατε απο την πιεση του νερου που τραβαει το μοτερακι του αν ειναι μηδαμηνη τοτε ναι θα εχει προβλημα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δεν εχει αναγκη αφου απο μονο του τραβαει οσο χρειαζετε αυτο για να δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της Κέρχερ στα 100 bar και πλένω αμα λάχει και τα χαλιά και είμαι και ευχαριστημένος. Υπάρχει και πιο φτηνό της Bosch από το να δώσεις για της πλάκας λεφτά για κάποιο Do-it που θα σου χαλάσει σίγουρα.... και να ξέρεις σφουγγάρι δε το γλυτώνεις, και φυσικά μετά δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις 1 λάστιχο με το απλό πλαστικό πιστόλι που μπαίνει μπροστά, έχεις ικανοποιητική πίεση με 3 euro και δε κινδυνεύεις να κάνεις και ζημιά στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις 1 λάστιχο με το απλό πλαστικό πιστόλι που μπαίνει μπροστά, έχεις ικανοποιητική πίεση με 3 euro και δε κινδυνεύεις να κάνεις και ζημιά στο αυτοκίνητο.

Εγω θεωρω οτι αυτα τα χρησιμοποιεις οταν απλα δε θες να βαζεις το χερι πανω στο λαστιχο για να δημιουργησεις αυτη τη μικρη πιεση.Αυτος που θελει να κανει καλη δουλεια σε ολο το αυτοκινητο παιρνει πιεστικο.Αυτο το πιστολι που λες δεν κανει καμια απολυτως δουλεια σε ζαντες και θολους.Εξαλλου τα πιεστικα δεν ειναι σαν των βενζιναδικων.Με μια μικρη αποσταση απο το αυτοκινητο, το πλενεις ανετα και ακινδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Σφουγγαρι δεν το γλυτωνεις, αν θες βεβαιως να κανεις σωστο καθαρισμα.

Tο στεγνωμα με το πετσι μπορεις να το γλυτωσεις? γιατι αυτο ειναι που κανει ολη τη δουλεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Tο στεγνωμα με το πετσι μπορεις να το γλυτωσεις? γιατι αυτο ειναι που κανει ολη τη δουλεια. :D

Αστο πονεμενη ιστορια. B):thumbsup: Ααααα και υποψιν το στεγνωμα να γινεται σε σκιερο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Tο στεγνωμα με το πετσι μπορεις να το γλυτωσεις? γιατι αυτο ειναι που κανει ολη τη δουλεια. :D

εχω την εντυπωση οτι το πετσιον σε βαθος χρονου δημιουργει τις λεγομενες ''αραχνες'' στο χρωμα του αυτοκινητου.

πολλοι το αποφευγουν και προτεινουν σαν καλυτερη λυση για το στεγνωμα τις πετσετες micofiber αλλα να ειναι αριστης ποιοτητος.

τι λετε εσεις γι'αυτο; :D

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το πετσιον σε βαθος χρονου δημιουργει τις λεγομενες ''αραχνες'' στο χρωμα του αυτοκινητου.

πολλοι το αποφευγουν και προτεινουν σαν καλυτερη λυση για το στεγνωμα τις πετσετες micofiber αλλα να ειναι αριστης ποιοτητος.

τι λετε εσεις γι'αυτο; :D

ναι αλλα πιο πολυ το σφουγγαρι καθως και πολλοι αλλοι παραγοντες

πιο απλα ειναι κατι που καποια στιγμη θα γινει για διαφορους λογους και δεν μπορεις να το γλιτωσεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πλυστικο της bosch η της καρχερ με τα 100 bar κανει δουλεια?

σκεφτομαι να παρω ενα γιατι 2 αυτοκινητα στην οικογενεια απο 5 καθε φορα να δινω 10 ευρω δε λεει...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πλυστικο της bosch η της καρχερ με τα 100 bar κανει δουλεια?

σκεφτομαι να παρω ενα γιατι 2 αυτοκινητα στην οικογενεια απο 5 καθε φορα να δινω 10 ευρω δε λεει...

bosch στα μικρα πλυστικα μεχρι 100 bar ειναι πιο αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

επιδης θελω και εγω ενα πιεστικο και ξερω οτι αυτα τα φτηνα βγαζουν μονο κρυο νερο - θα κανω παντεντα για το ζεστο νερο μεσο του ηλιακου μου με μπαταρια μιξης -το ερωτημα μου ειναι αν αυτα τα σχετικα φτηνα πιεστηκα διαθετουν δοχειο ωστε να ψεκαζουν και το ειδικο σαπουνι ωστε να γλυτωσω το σφουγγαρι . ευχαριστω εκ προτερων !

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου που εχει παρει πιεστικο της bosch, εχει βαρεθει να το στελνει για service!!!!

Αναγκαστηκε να παρει ενα noname και βρηκε την ησυχια του!

http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_...p;cPath=250_298

Τα κορυφαια πιστευω οτι ειναι τα KARCHER

Edited by maximo_lider
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τα Nilfisk? Σε πολλά βενζινάδικα έχω δει να χρησιμοποιούν αυτή την μάρκα. Χαρακτηριστικά:

Πίεση (bar) : 90

Παροχή (lit/h) : 440

Ισχύς (W) : 1400

Τιμή : 122 Ευρώ από Ελληνικό site με τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Προϊόν 13/15

http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_...p;cPath=250_298

μεγαλύτερη φωτογραφία ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΝΕΡΟΥ 90BAR 342L/H 1400W

¤86.50 ¤69.20

Κέρδος: 20% μείον

το εχω αγοράσει απο Practicker και είναι καλό

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.