Jump to content
the_phantom_boy

Ποιό πιεστικό...?!

Recommended Posts

τωρα τι να πω εχω εδω και 3 χρονια το doit μετα 110 βαρ και αλλο ενα καρχερ 100 βαρ που τα παιξε πρωτο,ιδια χρονια αγορα.το καρχερ του πεθερου μου που εχει καταληξει να χρησιμοποιει το δικο μου πλεον μονιμα και εχει αλλαξει γνωμη πλεον για τα καρχερ αφου μαζι τα πηραμε και την ιδια χρηση καναμε....

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο που λεμε ''εκατσε''!αυτο δεν κανει ομως τα ντοιτ καλυτερα απο τα καρχερ,θα ταν ιεροσυλια να το πουμε.εγω εχω ενα καρχερ απλο,το εχω ενα χρονο,το πηρα 60 ευρω και προβλημα κανενα μεχρι τωρα τουλαχιστον.ειμαι πολυ ευχαριστημενος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! αυτο ειναι το πρώτο μου post ! λοιπόν έχουμε και λέμε.

Επειδή θέλω να πάρω και εγώ ένα πιεστικό και έχω βρει 3 διαφορετικά αλλά δεν ξέρω τίποτα από πιεστικά.

1) karcher http://www.e-milonas.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30380&sl=GR me 139.90€

2)black&decker

Που το βρήκα σε ένα προσπέκτους του praktiker

praktiker

είναι στην προ τελευταία σελίδα.

1700w , πίεση 130bar , παροχή νερού 370Lt/h 139.00€

3)bosch

My link

71.00€

εδώ έχει κι άλλα πιεστικά(praktiker): praktiker piestika

Σε προσιτή τιμή (όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο) μέχρι 140€.

και άμα έχετε κάποια πρόταση είναι ευπρόσδεκτη !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πηρα καρχερ πρωτη φορα και χαλασε στο χρονο με 100 βαρ,μετα πηρα 120 βαρ do it και το εχω 3 χρονια και πλενω αυλες αυτοκινητα και οτι αλλο προκυψει πολυ ευχαριστημενος και συνεχιζει....τα 120 βαρ παγωμενο νερο ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Οποιο και να διαλεξεις ευχομαι καλο .....πλυσιμο :whistling: Προσωπικα εχω ενα της Nilfisk-advance. Ο,τι και να παρεις βεβαια προσοχη στο χρωμα και την αποσταση που θα το πλενεις. Σφουγγαρι δεν το γλυτωνεις, αν θες βεβαιως να κανεις σωστο καθαρισμα. Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες…

καλό τo φθηνό αλλά άμα δεν έχει εγγύηση δεν το παίρνω..

Έχω ακόμα δυο απορίες: 1) η black&decker έχει πληθώρα ανταλλακτικών???

2)Έχει μεγάλη διαφορά 120 με 130 bar ???

Γιατί βρήκα ένα πιεστικό με 120bar στο praktiker με 125€ αλλά επειδή είμαι φοιτητής έχω έκπτωση 8% άρα 115€ μήπως πάρω αυτό..

οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες !!!

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

mia xara ειναι στου 25 ποντους ν ατο πλενεις αποσταση και μια χαρα,μην βγαλει ςκαι την μπογια...120 δεν ειναι δυνατο τρομερα ..ειναι οσο πρεπει για πλυσιμο,δηλαδη τελειο...παρτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ quicksilver...!

αυτο απ το πρακτικερ τι μαρκα ειναι?πεταει και σαπουνι η μονο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Spiro αυτό που έχω βρει είναι black & decker και είναι αυτό : praktiker

ναι πρέπει να πετάει σαπούνι.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα ότι θα πάρω αυτό.

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών για πιεστικά black & decker.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Spiro αυτό που έχω βρει είναι black & decker και είναι αυτό : praktiker

ναι πρέπει να πετάει σαπούνι.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα ότι θα πάρω αυτό.

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών για πιεστικά black & decker.

θελω και εγω να παρω γιατι καινουργιο αμαξι σε βουρτσα δεν το παω με τιποτα.θα το ψαξω και αν βρω και εγω τιποτα καλο θα το ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί υπάρχει και μια άλλη διαφορά ότι τα μικρά μηχανήματα έχουν μοτέρ με καρβουνάκια ενώ τα πιο μεγάλα έχουν δικό τους μοτέρ χωρίς καρβουνάκια. Η ουσία είναι ότι τα μικρά πιεστικά με τα καρβουνάκια δεν πρέπει να τα λειτουργείς για πολύ ώρα γιατί θα χαλάσουν.

Νομίζω ότι τα πιεστικά που έχουν πάνω από 100 bar είναι χωρίς καρβουνάκια. Δηλαδή τα πιεστικά με 110 bar και πάνω .

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ .

αν παρετε karcher να το παρετε απο επισημο μαγαζι της εταιρειας ή μοντελο που υπαρχει στον επισημο καταλογο της εταιρειας .

διοτι και εγω ετσι την πατησα και πηρα ενα μοντελο σε προσφορα που εχουν αυτα τα μεγαλα πολυκαταστηματα εργαλειων , το οποιο δεν υπηρχε στον επισημο καταλογο και μου χαλασε (μεσα σε 6 μηνες)δυο φορες η τρομπα.

οταν το πηγα για σερβις μου ειπαν οτι τα μεγαλα πολυκαταστηματα ζητουν απο την μητρικη εταιρεια μερικες χιλιαδες μηχανηματα μικρου κοστους κατασκευης για να τα πουλουν σε χαμηλες τιμες (ποιο χαμηλες απο το αντιστοιχο μοντελο του επισημου καταλογου).

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά πήρα ένα πιεστικό της karcher αλλά έτσουξε λίγο το ποσό...

με 140 bar όλο το μοτέρ είναι αλουμινένιο με 3 βαλβίδες, πιστόλι,2 κάνες μια ρυθμιζόμενη(ρυθμίζει την πίεση ,την μίξη για το σαπούνι) και μια που βγάζει το νερό στροβιλίζοντας ,6μετρα λάστιχο και δώρο 2 5λιτρα σαπούνια.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά πήρα ένα πιεστικό της karcher αλλά έτσουξε λίγο το ποσό...

με 140 bar όλο το μοτέρ είναι αλουμινένιο με 3 βαλβίδες, πιστόλι,2 κάνες μια ρυθμιζόμενη(ρυθμίζει την πίεση ,την μίξη για το σαπούνι) και μια που βγάζει το νερό στροβιλίζοντας ,6μετρα λάστιχο και δώρο 2 5λιτρα σαπούνια.

Όλα μας τα είπες εκτός από την τιμή και το όνομα του μοντέλου της Karcher που αγόρασες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

για πιεστικο??value for money??? εχει και ζεστο νερο απτο εργοστασιο και οχι με πατεντα???

Link to comment
Share on other sites

για πιεστικο??value for money??? εχει και ζεστο νερο απτο εργοστασιο και οχι με πατεντα???

πήγα να δω για πιεστικό και ο πωλητής ήταν γνωστός με τον φίλο μου και μου τα εξήγησε τα πράγματα γιατί τον ρώτησα για κάτι φθηνό αλλά ήταν με πλαστική τρόμπα και κάτι άλλα…ενώ αυτό που πήρα είναι όλο αλουμινένιο το μοτέρ με 140 bar , 2000W. έλεγα να πάρω κάτι φθηνό αλλά σκεύτικα ότι πληρώσεις παίρνεις και μου είπε ο πωλητής ότι για 15 χρόνια δεν θα έχω κανένα πρόβλημα και για αυτό το πήρα…τώρα αν έκανα βλακεία που πήρα πιεστικό με τόσα λεφτά δεν ξέρω…

όχι δεν βγάζει ζεστο νερό.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

..εγω παλι απογοητευμενος απ το προηγουμενο που ηταν karcher και τα φτυσε πολυ γρηγορα, και επηρεασμενος απο θετικες αποψεις αρκετων για τα nilfisk, επελεξα ενα φθηνο απο εδω

http://www.toolshouse.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4439&category_id=13&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

Link to comment
Share on other sites

..εγω παλι απογοητευμενος απ το προηγουμενο που ηταν karcher και τα φτυσε πολυ γρηγορα, και επηρεασμενος απο θετικες αποψεις αρκετων για τα nilfisk, επελεξα ενα φθηνο απο εδω

http://www.toolshouse.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4439&category_id=13&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

καλη επιλογη. :drool:

Link to comment
Share on other sites

καλη επιλογη. :)

..σε ευχαριστω, θα δειξει το μελλον. Διαβαζω και τα σχετικα περι καθαρισμου και κερωματος τα οποια βλεπω τα κατεχεις καλα, οποτε οτι αποριες εχω, θα σε ενοχλησω.

Link to comment
Share on other sites

Πιεστικα μονο nilfisk προσωπικα τα μονα π δεν εβγαλαν βλαβες λοιπον σωστο πλυσιμο.... Ξεχναμε δερματα,πετσι και φιλμ σιλικονης για στεγνωμα .

Ενα παχυ πολυ με μακριες ινες πανι μικροινων ενα αλλο κανονικο πολυ μαλακο κ αφρατο με τριχες 2-3 χιλ . Με το πιεστικο με τη σωστη γωνια βγαζουμε οτι βγαινει και αυτα ειναι συνηθως π προκαλουν αραχνες μετα αφθονη σαπουναδα απο ειδικο σαμπουαν μ κερι και με καθετες μαλακες κινησεις καθαριζουμε μαλακα μ τ παχυ πανι το οποιο βρωμιζει κ καθε λιγο το καθαριζουμε μ το πιεστικο . Μολις ολοκληρωσουμε ξεβγαζουμε με πιεστικο και στεγνωνουμε μ τ πανακι μικροινων τ κανονικο .μετα περνας και ενα κερακι η πυλο. Και εχεις τ καλυτερο αποτελεσμα .... 2 χρονια τωρα κ εχω ελαχιστες αραχνες οσο κ αν ψαξεις ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.