Jump to content
POLO GTI 1.8

Scirocco Bi-xenon

Recommended Posts

kalispera..tha ithela na rotiso an to NEO SCIROCCO foraei ta xenon pou allazoun katoptro stin megali skala...i exoun mono gia tin mesaia...sti antiprosopeia mou eipan pos einai mono gia tin mesaia...

alla tous empistevesai aytous???tous rotisa gia to GOLF 5 kai mou lene pos kai ayto foraei mias skalas, eno exei ena filaraki mou kai mou eixe pei pos allazei to katoptro otan vazeis tin megali skala...

tha ithela na sas parakaleso na ou dosete sintoma mia apantisi dioti thelei na to parei enas filos mou kai prepei na kserei an einai na min ta valei sto extra eksoplismo...

Many tnx, PAUL

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι BI λογικα εχει και τα δυο....!

απλα εχει μεγαλη μη xenon μονο για το συνιαλο ....!

αυτα τα ξερω μεσα απο το forum κυριως αλλα καλυτερα ας απαντηση καποιος που ξερει απο πρωτο χερι!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι BI λογικα εχει και τα δυο....!

απλα εχει μεγαλη μη xenon μονο για το συνιαλο ....!

αυτα τα ξερω μεσα απο το forum κυριως αλλα καλυτερα ας απαντηση καποιος που ξερει απο πρωτο χερι!!!!

E nai etsi einai sto golf ap oso ksero

apla m eipe o antiprosopos pos sto scirocco den einai bi-xenon...

doste ta fota sas...

Link to comment
Share on other sites

Στο configuration βρισκω στον προαιρετικο εξοπλισμο το "Χειμερινο Πακετο" που περιλαμβανει θερμαινομενα καθισματα, πλυστικα στα φαναρια, θερμαινομενα μπεκ πλυστικης του παρμπριζ, ενδειξη αν τελειωσει το νερο του δοχειου πλυστικης και φυσικα φαναρια BI-Xenon.

Το γραφει ξεκαθαρα. Υπαρχει και αντιστοιχο πακετο με επιπλεον δερματινα καθισματα. Λιγο πολυ μοιαζει με τα πακετα που βγηκαν και για τα GTI. ;)

YΓ. Καλως ηρθες στο forum και σε παρακαλω να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Στο configuration βρισκω στον προαιρετικο εξοπλισμο το "Χειμερινο Πακετο" που περιλαμβανει θερμαινομενα καθισματα, πλυστικα στα φαναρια, θερμαινομενα μπεκ πλυστικης του παρμπριζ, ενδειξη αν τελειωσει το νερο του δοχειου πλυστικης και φυσικα φαναρια BI-Xenon.

Το γραφει ξεκαθαρα. Υπαρχει και αντιστοιχο πακετο με επιπλεον δερματινα καθισματα. Λιγο πολυ μοιαζει με τα πακετα που βγηκαν και για τα GTI. ;)

YΓ. Καλως ηρθες στο forum και σε παρακαλω να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες.

Το ξερω οτι το γραφει κεκαθαρα αλλα ο αντιπροσωπος μας ειπε οτι λεει βλακειες....τωρα ποιος λεει την αληθεια?????

Συγκεκριμενα πηρε μπροστα μου τηλ σε καποιον αλλο αντιπροσωπο και του ειπε και ο αλλος το ιδιο...οτι δεν ειναι BI-XENON...

Υ.Γ.Καλος σας βρηκα...Γινετε να αλλαξω το username????γιατι τελικα δεν πηρα POLO GTI αλλα GOLF GT :cry:

και συγνωμη για τα Greeklish...

Link to comment
Share on other sites

Το Scirocco ειναι bi-xenon. Δεν μπορεί να μην είναι γιατί δεν εχει ξεχωριστό κάτοπτρο για μεγαλη σκάλα. Έχει μόνο τον προτζεκτορα και τα φωτα στροφης μαζι με τα φωτα ημερας, που είναι αδύναμα για να παιξουν το ρόλο μεγάλης σκάλας.

8zh08b2tms1umwsib2on_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Καλος σας βρηκα...Γινετε να αλλαξω το username????γιατι τελικα δεν πηρα POLO GTI αλλα GOLF GT <_<

και συγνωμη για τα Greeklish...

Αν και είμαστε off topic το θσερναμε μπορείς να το αλλάξεις πηγαίνοντας στο "Members Menu" μετά "My controls" και στην συνέχεια"Change Display Name"

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκευτομουν να βαλω φωτα Xenon after-market, ενας φιλος μου, μου ειπε οτι

απαγορευεται απο την νομοθεσια να τοποθετουν στη μεγαλη σκαλα Xenon φωτα,

και γι' αυτο το λογο τα περισσοτερα αυτοκινητα εχουν μονο στη μεσαια σκαλα Xenon. :unsure:

Τωρα αν αληθευει ή οχι αυτο δεν το γνωριζω, δεν το εψαξα και παραπανω για να πω

την αληθεια. Οταν θα αποφασισω να βαλω (αν τελικα βαλω) τοτε θα το κοιταξω.

Παντως αν γνωριζει καποιος κατι επ' αυτου ας με διαφωτισει και μενα. Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι αναφερει καπου ο ΚΟΚ τετοιο πραγμα.

Δηλαδη τα εργοστασιακα ΒΙΧΕΝΟΝ τι ειναι?

Το μονο που ισχυει στην Γερμανια βεβαια και οχι εδω,ειναι οτι απαγορευονται τα ΧΕΝΟΝ αν δεν εχεις πλυστικα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκευτομουν να βαλω φωτα Xenon after-market, ενας φιλος μου, μου ειπε οτι

απαγορευεται απο την νομοθεσια να τοποθετουν στη μεγαλη σκαλα Xenon φωτα,

και γι' αυτο το λογο τα περισσοτερα αυτοκινητα εχουν μονο στη μεσαια σκαλα Xenon. :blink:

Τωρα αν αληθευει ή οχι αυτο δεν το γνωριζω, δεν το εψαξα και παραπανω για να πω

την αληθεια. Οταν θα αποφασισω να βαλω (αν τελικα βαλω) τοτε θα το κοιταξω.

Παντως αν γνωριζει καποιος κατι επ' αυτου ας με διαφωτισει και μενα. Thanks :wacko:

Κανονικα αλλαζεις και τα φαναρια για να εισαι σωστος και να μην τυφλωνεις τους αλλους. Για αυτο και τα περισσοτερα after-market δεν πληρουν τις προυποθεσεις. Δεν απαγορευεται παντως Xenon στη μεγαλη σκαλα. Ισχυει αυτο που λεει ο Κωσταντινος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε παιδια, δεν ξερω... Και μενα μου εκανε εντυπωση οπως ειπα

και για αυτο ρωτησα και εδω, για να μαθω κατι παραπανω.

Και επισης, οταν λενε Bi-Xenon εννοουν Xenon και για τη μεσαια και για

τη μεγαλη σκαλα; και για τα φωτα θεσεως; δεν υπαρχουν Xenon εκει; :wacko:

Ελπιζω να μην με μπερδεψω παραπανω, γιατι καθε φορα ολο και καποια

νεα απορια μου γεννιεται.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Και επισης, οταν λενε Bi-Xenon εννοουν Xenon και για τη μεσαια και για

τη μεγαλη σκαλα; και για τα φωτα θεσεως; δεν υπαρχουν Xenon εκει;

......ΒΙ-ΧΕΝΟΝ σημαινει μεσαια και μεγαλη σκαλα.Και οχι,εννοειται πως δεν υπαρχουν ΧΕΝΟΝ για φωτα θεσεως.

Link to comment
Share on other sites

Το Scirocco ειναι bi-xenon. Δεν μπορεί να μην είναι γιατί δεν εχει ξεχωριστό κάτοπτρο για μεγαλη σκάλα. Έχει μόνο τον προτζεκτορα και τα φωτα στροφης μαζι με τα φωτα ημερας, που είναι αδύναμα για να παιξουν το ρόλο μεγάλης σκάλας.

8zh08b2tms1umwsib2on_thumb.jpg

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest athankos

Γειά σας φίλοι!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε blog στη ζωή μου αλλά έχω τρελαθεί με το Scirocco που παρήγγειλα και ψάχνω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ. Ελπίζω να έρθει μέσα στον Ιούλιο να προλάβω και λίγο καλοκαιράκι.

Μετά την εισαγωγή ας κάνω και μία ερώτηση.

Έβαλα τα εργοστασιακά τα xenon και από ότι έχω διαβάσει έδω είναι xenon και η μεσαία και η μεγάλη (προβολείς) σκάλα σωστά;

Η απορία μου έχει να κάνει με το πως ακριβώς λειτουργεί ο φωτισμός στις στροφές. Ανάβει το αντίστοιχο προβολάκι ομίχλης ή όπως είδα σε μία φώτο υπάρχει λάμπα μέσα στο φανάρι που στρίβει; Αυτή είναι xenon; Επίσης κάνει κάτι το φανάρι όταν ανάβεις φλας πριν στρίψεις το τιμόνι όπως σε κάποιες Mercedes;

Συγχωρήστε με αν ρωτάω χαζά αλλά δεν είχα ποτέ xenon και έχω ψιλομπερδευτεί.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε blog στη ζωή μου αλλά έχω τρελαθεί με το Scirocco που παρήγγειλα και ψάχνω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ. Ελπίζω να έρθει μέσα στον Ιούλιο να προλάβω και λίγο καλοκαιράκι.

Μετά την εισαγωγή ας κάνω και μία ερώτηση.

Έβαλα τα εργοστασιακά τα xenon και από ότι έχω διαβάσει έδω είναι xenon και η μεσαία και η μεγάλη (προβολείς) σκάλα σωστά;

Η απορία μου έχει να κάνει με το πως ακριβώς λειτουργεί ο φωτισμός στις στροφές. Ανάβει το αντίστοιχο προβολάκι ομίχλης ή όπως είδα σε μία φώτο υπάρχει λάμπα μέσα στο φανάρι που στρίβει; Αυτή είναι xenon; Επίσης κάνει κάτι το φανάρι όταν ανάβεις φλας πριν στρίψεις το τιμόνι όπως σε κάποιες Mercedes;

Συγχωρήστε με αν ρωτάω χαζά αλλά δεν είχα ποτέ xenon και έχω ψιλομπερδευτεί.

Ευχαριστώ

Καλοσωρισες.. Καλα εκανες και εβαλες τα εργοστασιακα, ειναι το πιο σιγουρο.

απο το εργωστασιο ειναι προγραματισμενα να αναβει μια Η7 με καθε στριψιμο.(δεν ειναι Xenon)

Μπορεις ομως αμα θελεις να το προγαματισεις εσυ να αναβουν αντι τα Η7 στο φαναρι τα προβολακια στο στριψιμο, η ο αντιπροσοπος σου, η καποιος που εχει το VAG-COM (VCDS), εγω π.χ. το εχω, ετσι αλλαζεις οτι γουσταρεις στο αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τα xenon κατά τη γνώμη μου ή τα βάζεις εργοστασιακά ή τα ξεχνάς. Τα εργοστασιακά συνοδεύονται πάντα από σύστημα πλυσίματος και αυτόματο ρύθμισμα δέσμης ανάλογα με το φορτίο του αυτοκινήτου. Αυτά που τοποθετούν πολλοί after market είναι εκτός πρoδιαγραφών και το μόνο που πετυχαίνουν είναι κατα περίπτωση να τυφλώνουν τους άλλους οδηγούς.

Αν κάποιοιος επιμένει να βάλλει xenon after market πρέπει να περιοριστεί΄μόνο στη μεσαία σκάλα, να φροντίζει να έχει πάντα τα κρύσταλλα καθαρά και να τα ρυθμίζει ως προς το ύψος της δέσμης ευλαβικά και ανελιπώς ανάλογα με το φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βάλει κάποια φωτογραφία από τα φανάρια BiXenon του Scirocco με αναμένα τα φώτα ημέρας...;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι δημοσιευσεις για τα ερωτηματα ειναι παλιες θα ηθελα να δωσω καποιες απαντησεις που ισως να βοηθησουν καποιους αργοτερα.

Λοιπον, εχω Bi-xenox σε Sirocco, διαθετουν φωτα ημερας,με το που γυρισεις τον διακοπτη σβηνουν και αναβει η μικρη σκαλα,τα οποια ειναι χαμηλα κοντα στα φλας.

Οταν ξανα γυριζεις τον διακοπτη δουλευει η μεσαια σκαλα με τα xenon πλεον αλλα και στην μεγαλη σκαλα,επισης εχουν χρηση και στο 'σινιαλο'.

Να πω οτι διαθετουν και στατικο φωτισμο στις στροφες,δηλαδη αναλογα με το που γυριζει το τιμονι (πανω απο 1,5 στοφη περιπου) δηλαδη σε κλειστες στοφες σε φωτιζει την 'νεκρη' γωνια.

Τελος εχουν και πλυσει οταν τα φωτα ειναι αναμενα στην μεσαια η μεγαλη σκαλα, δηλαδη στα xenon!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.