Jump to content
ForiS3

Χιονολάστιχα για Golf 5

Recommended Posts

Το θεμα με απασχολει πολυ καιρο και θα ηθελα οποιος εχει εμπειρια απο χιονολαστιχα η εστω γνωριζει να μου πει ποια μαρκα ειναι καλη στον συγκεκριμενο τομεα τι διαφορες υπαρχουν στον τροπο οδηγησης, στη συμπεριφορα του αυτοκινητου...

Οποιος γνωριζει θα ηθελα πολυ να ακουσω απόψεις και πιστευω οτι το θεμα ισως ενδιαφερει κ αλλους..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με απασχολει πολυ καιρο και θα ηθελα οποιος εχει εμπειρια απο χιονολαστιχα η εστω γνωριζει να μου πει ποια μαρκα ειναι καλη στον συγκεκριμενο τομεα τι διαφορες υπαρχουν στον τροπο οδηγησης, στη συμπεριφορα του αυτοκινητου...

Οποιος γνωριζει θα ηθελα πολυ να ακουσω απόψεις και πιστευω οτι το θεμα ισως ενδιαφερει κ αλλους..

Όλες οι επώνυμες μάρκες (michelin, bridgestone, fulda κτλ) έχουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα χειμερινά λάστιχα είναι όλα τα λεφτα.

Σου εγγυώμαι ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ αλυσίδες.Με σωστούς χειρισμούς (όχι απότομη επιτάχυνση και φρένο) θα βγεις παντού χωρίς πρόβλημα.

Μια τετράδα χειμερινών ελαστικών θα σου βγάλει απροβλημάτιστα 3 χειμώνες, με δεδομένο ότι οι αλλαγές χειμερινών-καλοκαιρινών θα γίνονται όταν πρέπει.

Στο χειμερινό λάστιχο ισχύει το "όσο πιο στενό, τόσο το καλύτερο".

Οσον αφορά τις μάρκες πολύ καλό χειμερινό λάστιχο είναι το NOKIAN.(Επαναλαμβάνω όμως ότι οι διαφορές είναι πολύ μικρές)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με απασχολει πολυ καιρο και θα ηθελα οποιος εχει εμπειρια απο χιονολαστιχα η εστω γνωριζει να μου πει ποια μαρκα ειναι καλη στον συγκεκριμενο τομεα τι διαφορες υπαρχουν στον τροπο οδηγησης, στη συμπεριφορα του αυτοκινητου...

Οποιος γνωριζει θα ηθελα πολυ να ακουσω απόψεις και πιστευω οτι το θεμα ισως ενδιαφερει κ αλλους..

Απίθανο είναι και το (χειμερινό) Wintrac Xtreme της Vredestein. Με μεγάλο αριθμό διακρίσεων σε test από έγκυρα περιοδικά (Auto Bild - sport auto - auto moto & sport). Βέβαια είναι και από τα πιο ακριβά, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.. ξερετε καποιο σαιτ που μπορω να δω και τιμες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.. ξερετε καποιο σαιτ που μπορω να δω και τιμες?

Στείλε μου PM με τις διαστάσεις που θέλεις και θα σου απαντήσω για τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

Δες στο ελαστικά online.gr

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Blizzak WS-50,απλα κορυφαιο!

αν θες κατι εξισου εξαιρετικο αλλα ''βορειας'' κατασκευης τοτε κοιτα τα νορβηγικα Maloya και τα σουηδικα Gislaved !!!

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Blizzak WS-50,απλα κορυφαιο!

αν θες κατι εξισου εξαιρετικο αλλα ''βορειας'' κατασκευης τοτε κοιτα τα νορβηγικα Maloya και τα σουηδικα Gislaved !!!

Τα Gislaved είναι ο ορισμός του χιονολάστιχου! Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τα Nokian. Προσωπικά εδώ και δύο χειμώνες φοράω τα Good Year Ultra Grip7 και είμαι ευχαριστημένος.

Και απο χιόνια και κρύο...άλλο τιποτα!

pzsb7lavf0h9hnlgyftv_thumb.jpg

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

τα fulda krystal εβαλα τελικά και είναι ολα τα λεφτά δε μασάνε πουθενά στο χιόνι... πήγα καιμακτσαλαν με το χιονι κατω στρωμένο και πήγενα σαν σε άσφαλτο... οποιον έβρισκα μπροστα μου τον περνούσα άνετα μέχρι και ενα λαντ ροβερ που είχα πίσω και ακολουθούσε με έχασε καποια στιγμή καλύτερα απο τζιπ 4χ4 πήγενε

Link to comment
Share on other sites

τα σουηδικα Gislaved rocket.gif

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αύριο θα παω να βάλω πάλι τα κανονικά λαστιχα γιατι με τα χειμερινα φοβάμαι μην φθαρούν γρήγορα διοτι καθε μερα πηγαινοέρχομαι θεσ/νικη... + του οτι έχει αυξηθεί και η κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα παω να βάλω πάλι τα κανονικά λαστιχα γιατι με τα χειμερινα φοβάμαι μην φθαρούν γρήγορα διοτι καθε μερα πηγαινοέρχομαι θεσ/νικη... + του οτι έχει αυξηθεί και η κατανάλωση

Δεν ειναι πολυ κουραστικο να πηγαινεις καθε τρεις και τοσο

για να σου αλλαζει τα λαστιχα; εγω πραγματικα θα κουραζομουν

να το κανω αυτο;

Αληθεια ποσο μερες τα ειχες πανω, χωρις να χιονιζει και γενικα να πατας σε χιονισμενο δρομο;

Link to comment
Share on other sites

σε χιονισμενο πατισα 2 φορες που πέτυχα χιονι στο βουνο... γενικα πιο πολυ στεγνό και βρεγμένο δρόμο εχει και επειδή καθημερινά κάνω 140 χλμ στην εγνατια δε θελω να τα φαγωσω και να μην τα κρατισω τουλαχιστον 3-4 χρονια... είδη εχω 2000 χλμ κοντα με τα χειμερινα λαστιχα οπου τα 1400 τουλαχιστον ειναι σε στεγνό δρομο στην εγνατία και επειδή βαρέθηκα να πηγαίνω με 110 για να μην λιώσουν θα τα αλλάξω και αν ξαναχιονίσει τα βάζω σε σιδερένιες ζαντες και τα αλλαζω οποτε θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Τα Gislaved είναι ο ορισμός του χιονολάστιχου! Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τα Nokian. Προσωπικά εδώ και δύο χειμώνες φοράω τα Good Year Ultra Grip7 και είμαι ευχαριστημένος.

Και απο χιόνια και κρύο...άλλο τιποτα!

pzsb7lavf0h9hnlgyftv_thumb.jpg

φιλε μου απίστευτη η φώτο!!! που πέτυχες -12,5??

Link to comment
Share on other sites

στο καϊμακτσαλάν εχει για πλάκα -12,5 τα βράδυα ειδικά τα ξημερώματα πρίν ανατείλει ο ήλιος

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απίστευτη η φώτο!!! που πέτυχες -12,5??

Δεν πίστευα κι εγώ όταν το έβλεπα!

Θα δανειστώ μια έκφραση απο την ταινία για τους 300 Σπαρτιάτες του Λεωνίδα:

"this is Evros!!!" tongue.gif

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

σε χιονισμενο πατισα 2 φορες που πέτυχα χιονι στο βουνο... γενικα πιο πολυ στεγνό και βρεγμένο δρόμο εχει και επειδή καθημερινά κάνω 140 χλμ στην εγνατια δε θελω να τα φαγωσω και να μην τα κρατισω τουλαχιστον 3-4 χρονια... είδη εχω 2000 χλμ κοντα με τα χειμερινα λαστιχα οπου τα 1400 τουλαχιστον ειναι σε στεγνό δρομο στην εγνατία και επειδή βαρέθηκα να πηγαίνω με 110 για να μην λιώσουν θα τα αλλάξω και αν ξαναχιονίσει τα βάζω σε σιδερένιες ζαντες και τα αλλαζω οποτε θέλω...

πλακα κανεις μαλον.

δεν λιωνουν στα 110 τα λαστιχα. εχω χειμωνιατικα λαστιχα με δεικτη ταχυτητας 210 αντι για 240-270 (GTI εχω αλλα τα χειμωνιατικα τα πηρα 210 για να ζεστενονται ποιο γρηγορα) εδω κα ι2 χρονια, δενεπαθαν τιποτα. τα λαστιχα ειναι καλα οχι μονο για τα χιονια οπως πολοι νομιζουν αλλα ειναι απαραιτητα για θερμοκρασιες μεχρι κα ι +10.

το χειμωνα δε εχω αγορασει καν αλυσιδες και κυκλοφορω ανετα στην πολη μου, Θεσσαλονικη (αλλα μενω Χορτιατη για οποιον ξερει τι εστι Χορτιατης).

εχω φιλο που αγορασε χειμωνιατικα πριν 3 χρονια και δε τα βγαζει ουτε το καλοκαιρι!!!! βεβαια αυτο ειναι μεγαλο λαθος αλλα δεν ελιωσαν!

γιαυτο σταματα να τα βαζεις βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοούσα οτι θα λιώσουν με 110 αλλα επείδή κάθε μέρα ανεβοκατεβαίνω θεσ/νικη και η στανταρ ταχύτητα μου είναι 140 και για το λόγο του οτι τα χειμερινά λαστιχα είναι μαλακά (ασχετα του οτι ο δείκτης ειναι για 190) δεν θέλω να τα "ζωρίσω" αν με καταλαβαίνεις... και εκτός αυτου είναι και πιό καταναλώσιμα διοτι έχω παρατηρήσει αύξηση 1 λιτρου +- και δεν συμφέρει αν κάνεις κάθε μέρα 140 χλμ... ουτως η άλλως τις τελευταίες 2 βδομάδες που τα άλλαξα η θερμοκρασια είναι στους 10-14 βαθμούς οπότε για την ώρα αχρίαστα είναι...

και ξέρω τι εστί χωρτιάτης αλλα άν δεν μετακινόμουνα απο την πόλη θα τα κρατούσα άνετα μέχρι το καλοκαίρι...

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.