Jump to content
anaptir

Σχετικα με κλιματισμό

Recommended Posts

- Η θερμοκρασια της καμπινας να εχει εξομοιωθει με αυτην που εχεις θεσει στον κλιματισμο.

-Να εχεισ συγχρονως ενεργοποιημενη την λειτουργια defog (ξεθαμπωμα) και να ειναι ο κλιματισμος σεταρισμενος σε χαμηλη σχετικα θερμοκρασια.

- Να μην δουλευει στην εντελεια ο κλιματισμος.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για διζωνικο κλιματισμο. Οταν το εχω να βγαζει αερα απο τους μεσαιους και απο κατω(στα ποδια) ο μεσαιος αριστερος που ειναι για τον οδηγο βγαζει πολυ λιγοτερο αερα απο τον μεσαιο δεξι του συνοδηγου. Οταν το βαζω να βγαλει αερα μονο απο τους μεσαιους τοτε βγαζει φουλ αερα και απο τον μεσαιο-αριστερο του οδηγου. Μηπως ειναι για να μη "ζαλιζει" τον οδηγο;

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για διζωνικο κλιματισμο. Οταν το εχω να βγαζει αερα απο τους μεσαιους και απο κατω(στα ποδια) ο μεσαιος αριστερος που ειναι για τον οδηγο βγαζει πολυ λιγοτερο αερα απο τον μεσαιο δεξι του συνοδηγου. Οταν το βαζω να βγαλει αερα μονο απο τους μεσαιους τοτε βγαζει φουλ αερα και απο τον μεσαιο-αριστερο του οδηγου. Μηπως ειναι για να μη "ζαλιζει" τον οδηγο;

και μένα ακριβώς ετσι είναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, διαβαστε το εγχειριδιο χρησης στον κλιματισμο, πειραματιστειτε στην χρηση του και θα σας λυθουν οι αποριες σας.

Ολα αυτα που αναφερετε ειναι φυσιολογικα, αναλογα με τα σεταρισματα, το ποσο ανοιχτες ειναι οι θυριδες εξαερισμου, αν ειναι στο αυτοματο η οχι, αν ειναι στο dual η οχι, σε τι θερμοκρασια το εχετε σεταρει και ποια η εσωτερικη θερμοκρασια κλπ κλπ.

Προσοχη, και κλειστο να το εχετε με την κινηση οπως θα ερχεται αερας απο εξω μεσα (απλος εξαερισμος), η θερμοκρασια του θα ειναι αυτη που τελευταια ειχατε σεταρει, γι'αυτο πριν τον κλεισετε βεβαιωθειτε οτι ειναι στην επιθυμητη για την εποχη θερμοκρασια.

Εχει τυχει και σε μενα καλοκαιρι και ενω εχω συνηθως κλειστο τον εξαερισμο να βγαινει καυτος αερας απο την σιτα πανω στο ταμπλω, χωρις να ξερω γιατι. Αναψα τον κλιματισμο και ειδα οτι ηταν στους 27-28 βαθμους απο την τελευταια φορα. Τον χαμηλωσα στους 22, εκλεισα παλι τον κλιματισμο και ως δια μαγειας ο αερας του εξαερισμου ερχοταν τωρα πιο δροσερος. Το ειχαν παθει και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κιρρα αυτο δεν το ηξερα...

παντος θα κλεισω ραντεβου κ για τον δικο μου κλιματισμο γιατι ακουγεται ενα ηχος ζορισματος που δεν τον εκανε στην αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, διαβαστε το εγχειριδιο χρησης στον κλιματισμο, πειραματιστειτε στην χρηση του και θα σας λυθουν οι αποριες σας.

Ολα αυτα που αναφερετε ειναι φυσιολογικα, αναλογα με τα σεταρισματα, το ποσο ανοιχτες ειναι οι θυριδες εξαερισμου, αν ειναι στο αυτοματο η οχι, αν ειναι στο dual η οχι, σε τι θερμοκρασια το εχετε σεταρει και ποια η εσωτερικη θερμοκρασια κλπ κλπ.

Προσοχη, και κλειστο να το εχετε με την κινηση οπως θα ερχεται αερας απο εξω μεσα (απλος εξαερισμος), η θερμοκρασια του θα ειναι αυτη που τελευταια ειχατε σεταρει, γι'αυτο πριν τον κλεισετε βεβαιωθειτε οτι ειναι στην επιθυμητη για την εποχη θερμοκρασια.

Εχει τυχει και σε μενα καλοκαιρι και ενω εχω συνηθως κλειστο τον εξαερισμο να βγαινει καυτος αερας απο την σιτα πανω στο ταμπλω, χωρις να ξερω γιατι. Αναψα τον κλιματισμο και ειδα οτι ηταν στους 27-28 βαθμους απο την τελευταια φορα. Τον χαμηλωσα στους 22, εκλεισα παλι τον κλιματισμο και ως δια μαγειας ο αερας του εξαερισμου ερχοταν τωρα πιο δροσερος. Το ειχαν παθει και αλλοι.

...ότι setarisma και να κάνεις το ίδιο θα συμβαίνει δεν αλλάζει κάτι.....βέβαια δεν έχω δει στο Manual αν το αναφέρει αλλά χλωμό το βλέπω να λέει κάτι....αυτό για τον αέρα που λες πάντως ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, διαβαστε το εγχειριδιο χρησης στον κλιματισμο, πειραματιστειτε στην χρηση του και θα σας λυθουν οι αποριες σας.

Ολα αυτα που αναφερετε ειναι φυσιολογικα, αναλογα με τα σεταρισματα, το ποσο ανοιχτες ειναι οι θυριδες εξαερισμου, αν ειναι στο αυτοματο η οχι, αν ειναι στο dual η οχι, σε τι θερμοκρασια το εχετε σεταρει και ποια η εσωτερικη θερμοκρασια κλπ κλπ.

Προσοχη, και κλειστο να το εχετε με την κινηση οπως θα ερχεται αερας απο εξω μεσα (απλος εξαερισμος), η θερμοκρασια του θα ειναι αυτη που τελευταια ειχατε σεταρει, γι'αυτο πριν τον κλεισετε βεβαιωθειτε οτι ειναι στην επιθυμητη για την εποχη θερμοκρασια.

Εχει τυχει και σε μενα καλοκαιρι και ενω εχω συνηθως κλειστο τον εξαερισμο να βγαινει καυτος αερας απο την σιτα πανω στο ταμπλω, χωρις να ξερω γιατι. Αναψα τον κλιματισμο και ειδα οτι ηταν στους 27-28 βαθμους απο την τελευταια φορα. Τον χαμηλωσα στους 22, εκλεισα παλι τον κλιματισμο και ως δια μαγειας ο αερας του εξαερισμου ερχοταν τωρα πιο δροσερος. Το ειχαν παθει και αλλοι.

Σκεψου ποσοι θα εχουν "καεί..."

Αφου ο πωλητης την μερα που παραλαμβανα το αυτοκινητο μου το ανεφερε 3 φορες!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.....

Ενώ ο αυτόματος κλιματισμός δουλεύει στην εντέλεια,

δεν μου δίνει ζεστό αέρα στην καμπίνα.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ το πρωί που ξεκινάω τώρα με το κρύο βάζω τον κλιματισμό (διζωνικός) στο full (26c έξω έχει 8c) άλλα δεν βγάζει ζέστη μετά βέβαια που θα ζεσταθεί η μηχανή το γυρνάω στο econ και όλα δουλεύουν ρολόι. ¶λλα για 10-15'λεπτά εχω ξεπαγιάσει.

.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ το πρωί που ξεκινάω τώρα με το κρύο βάζω τον κλιματισμό (διζωνικός) στο full (26c έξω έχει 8c) άλλα δεν βγάζει ζέστη μετά βέβαια που θα ζεσταθεί η μηχανή το γυρνάω στο econ και όλα δουλεύουν ρολόι. ¶λλα για 10-15'λεπτά εχω ξεπαγιάσει.

.

λογικό είναι αμα είναι κρύα η μηχανή να μή βγαζει ζεστο το κλίμα αλλα μόλις ξεκολλήσει η βελώνα απο τους 50 C τοτε αρχίζει και βγαζει ζεστο θέλει τουλάχιστον 5-10 λεπτά να πάρει θερμοκρασία ειδικά εδώ που είμαστε μείον μετα τις 9-10 το βράδυ μπρρρρρρρ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

λογικό είναι αμα είναι κρύα η μηχανή να μή βγαζει ζεστο το κλίμα αλλα μόλις ξεκολλήσει η βελώνα απο τους 50 C τοτε αρχίζει και βγαζει ζεστο θέλει τουλάχιστον 5-10 λεπτά να πάρει θερμοκρασία ειδικά εδώ που είμαστε μείον μετα τις 9-10 το βράδυ μπρρρρρρρ tongue.gif

Δεν είναι καθόλου λογικό, αν ήταν λογικό τότε τι το πήραμε το κλίμα και οχι ένα απλό aircon είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ και απορώ πως και δεν έχει επισημανθεί. Αμα ζεσταθεί η μηχανή τι να το κάνω το κλίμα :lol:

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου λογικό, αν ήταν λογικό τότε τι το πήραμε το κλίμα και οχι ένα απλό aircon είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ και απορώ πως και δεν έχει επισημανθεί. Αμα ζεσταθεί η μηχανή τι να το κάνω το κλίμα :lol:

Το clima σαφώς και ζεσταίνει γρηγορότερα την καμπίνα απο το aircondition, αλλά θέλει κι αυτό το χρόνο του, λογικό είναι. Δεν μπορεί με τη μία να βγάλει ζεστό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το clima σαφώς και ζεσταίνει γρηγορότερα την καμπίνα απο το aircondition, αλλά θέλει κι αυτό το χρόνο του, λογικό είναι. Δεν μπορεί με τη μία να βγάλει ζεστό αέρα.

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε εγώ έχω το εξής πρόβλημα όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο το κλίμα δεν βγάζει ζεστό με τίποτα όταν ζεσταθεί το ξαναείπα δεν χρειάζεται το κλίμα (πετάμενα χρήματα λοιπόν είναι το κλίμα για μενα) ξέρω άλλα αυτοκίνητα σε 1 λεπτό βγάζουν ζεστό αέρα.

Αντε του χρόνου πάλι

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε εγώ έχω το εξής πρόβλημα όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο το κλίμα δεν βγάζει ζεστό με τίποτα όταν ζεσταθεί το ξαναείπα δεν χρειάζεται το κλίμα (πετάμενα χρήματα λοιπόν είναι το κλίμα για μενα) ξέρω άλλα αυτοκίνητα σε 1 λεπτό βγάζουν ζεστό αέρα.

Αντε του χρόνου πάλι

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

.

Ακομη και τα air-conditions που εχουμε στα σπιτια μας απαιτουν λιγο χρονο να ζεσταθει το φρεον και μετα βγαζουν ζεστο αερα. Και φυσικα οσο περναει η ωρα αποδιδουν και περισσοτερο και καλυτερα. Οσο για το κλιμα, ο διζωνικος κλιματισμος για μενα ειναι ολα τα λεφτα αφου μπορω να επιλεξω διαφορετικη θερμοκρασια οδηγου-συνοδηγου μεχρι 3 βαθμους διαφορα.

Καλη χρονια σε ολους παιδες.

Edited by geok100
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε εγώ έχω το εξής πρόβλημα όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο το κλίμα δεν βγάζει ζεστό με τίποτα όταν ζεσταθεί το ξαναείπα δεν χρειάζεται το κλίμα (πετάμενα χρήματα λοιπόν είναι το κλίμα για μενα) ξέρω άλλα αυτοκίνητα σε 1 λεπτό βγάζουν ζεστό αέρα.

Όσα αυτοκίνητα είχα στο παρελθόν. κανένα τους δεν έβγαζε ζεστό αέρα μέσα σ΄ένα λεπτό το χειμώνα. Ειδικά αν περιμένεις στο ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

Όσα αυτοκίνητα είχα στο παρελθόν. κανένα τους δεν έβγαζε ζεστό αέρα μέσα σ΄ένα λεπτό το χειμώνα. Ειδικά αν περιμένεις στο ρελαντί.

Ετσι ειναι. Και εγω το ιδιο μπορω να πω. Μετα απο λιγο ξεκινουσαν και βγαζανε ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο συγκεκριμενο θεμα γιατι προσφατα μπηκα σε ενα ford focus του 2002 το οποιο το πρωι εβγαλε αμεσως χλιαρο αερα και μεσα σε 1 λεπτο εβγαζε ζεστο αερα απο το κλιμα. Μαλλον το δικο μας κλιμα ειναι μονο για κρυο αερα...

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο συγκεκριμενο θεμα γιατι προσφατα μπηκα σε ενα ford focus του 2002 το οποιο το πρωι εβγαλε αμεσως χλιαρο αερα και μεσα σε 1 λεπτο εβγαζε ζεστο αερα απο το κλιμα. Μαλλον το δικο μας κλιμα ειναι μονο για κρυο αερα...

Όταν το έλεγα δεν με πιστεύατε, άλλωστε τι νόημα εχει το κλίμα οταν ζεσταθεί ο κινητήρας ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ είναι στο golf το κλίμα.

Πάρτε μόνο aircon και τα χρήματα αυτά δώστε τα σε άλλα καλούδια.

.

Link to comment
Share on other sites

οντως καπως ετσι ειναι δυστηχως κ δεν ειναι μονο στα γκολφ αλλα κ στα εος...διαπιστωμενο τωρα για αλλα μοντελα δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Στο clima επειδη δουλευει συγχρονως και το air condition (γαι λογους αφυγρανσης κλπ) ειναι φυσικο να μην εχεις αμεσα την επιθυμητη θερμανση.

Γι'αυτο υπαρχει εναλλακτικα και η λειτουργια econ η ac αναλογα με την χρονολογια κατασκευης.

Εγω το εχω χειμωνα καλοκαιρι στο ac και ειμαι μια χαρα. Ρυθμιζω τα παντα μονος μου και δεν εχω και επιπλεον καταναλωση που συνεπαγεται η λειτουργια clima.

Τωρα γιατι υπαρχει η λειτουργια clima?

Ειναι οπως αναφερεται κιολας, λειτουργια ανεσης, δηλ για να εχεις ορισμενες ρυθμισεις παντα μεσα στην καμπινα και κυριως συνεχες ξεθαμπωμα και καλυτερη ποιοτητα εισπνεομενου αερα.

Οταν μαλιστα δεν μπορεις να εισαι παντα με το μυαλο στις ρυθμισεις (και πιστεψτε με ειναι πολυ περισσοτεροι αυτοι που δεν θελουν η δεν ξερουν να ασχολουνται με το συγκεκριμενο) τοτε ειναι η ιδανικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το περίεργο το εχω εντοπίσει και εγω. δεν καταλαβαίνω γιατι δεν βγαζει ζεστο αερα.

Στο Α4 της οικογενείας με clima και εκεινο, με ακριβως τις ιδιες λειτουργίες, βγάζει ζεστό αέρα μεσα σε λιγα δεύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.