Jump to content
anaptir

Σχετικα με κλιματισμό

Recommended Posts

λοιπον

Σημερα ειχε 2 βαθμους πανω απο το μηδεν. ξεκιναω απο το σπιτι για τη δουλεια και βαζω το clima. Μετα απο 30 περιπου δευτερολεπτα αρχισε να βγαζει ζεστο αερα (η θερμοκρασια του αυτοκινητου ηταν τερμα αριστερα δεν ειχε ανεβει καν η βελονα ουτε χιλιοστο) Στην αρχη ο αερα ηταν χλιαρος αλλα μετα απο 1 λεπτο αισθανοσουν να ζεσταινει αισθητα (μεχρι εδω η βελονα θερμακρασιας μολις ειχε περασει το 50 και ηταν κοντα στο 60).

τελικα μετα απο 3 λεπτα το αυτοκινητο ειχε ζεσταθει και δεν κρυωνα ενω η θερμοκρασια ηταν μολις στου 70 βαθμους.

Θελω ναπιστευω πως ετσι πρεπει να δουλευει το clima, ακομα και με κρυα μηχανη να βγαζει ζεστο αερα

ΧΑΛΑΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ

Δηλαδή θέλεις να μας πεις οτι σε 60 δεύτερα με 2c έξω σου ανέβασε την θερμοκρασία του νερού στους 60c (άσχετο βέβαια). Ε μάλλον άλλο αυτοκίνητο εχω εγω ή εχει χαλάσει το ρολοι μου ;)

Πάντως εγω εχω καταλήξει και δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα. Το είπα και ποιο πάνω ο φίλος "Anaptir" που άνοιξε το θέμα είχε δικιο και μπράβο του γιατι ανέδειξε ενα σοβαρό για μένα πρόβλημα.

.

.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μας πεις οτι σε 60 δεύτερα με 2c έξω σου ανέβασε την θερμοκρασία του νερού στους 60c (άσχετο βέβαια). Ε μάλλον άλλο αυτοκίνητο εχω εγω ή εχει χαλάσει το ρολοι μου :lol:

Δεν εχω λογο να σου πω οτι μου κατεβει η αρλουμπες. Λεω αυτο που ειδα.

:lol:<_< <_< εκτος και αν .... και εγω εχω το super ντουντου tongue.gif:lol: :lol:

και οσον αφορα τις στροφες του κινητηρα που ανεφερε παραπανω ο tyxodioktis100 παιζει σημαντικο ρολο

Ελα...... ας μηνουμε στην ουσια του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω λιγο και να ρωτησω κατι, οταν βαζω το clima στο κρυο... στα πρωτα 5 λεπτα μου βγαζει μια μυρωδια σαν ποδαριλα, και επισης σε σχεση με το opel combo της δουλειας που μολις βαλω ac γινεται ψυγειο... το golf δεν νιωθω οτι βγαζει τοσο κρυο αερα... δεν νομιζω οτι πρεπει να το δουλευω στους 19 βαθμους για να δω διαφορα... Απλα εχω εναν αρκετα δροσερο αερα... μηπως φταινε τα φιλτρα? μηπως θελει φρεον? ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω λιγο και να ρωτησω κατι, οταν βαζω το clima στο κρυο... στα πρωτα 5 λεπτα μου βγαζει μια μυρωδια σαν ποδαριλα, και επισης σε σχεση με το opel combo της δουλειας που μολις βαλω ac γινεται ψυγειο... το golf δεν νιωθω οτι βγαζει τοσο κρυο αερα... δεν νομιζω οτι πρεπει να το δουλευω στους 19 βαθμους για να δω διαφορα... Απλα εχω εναν αρκετα δροσερο αερα... μηπως φταινε τα φιλτρα? μηπως θελει φρεον? ξερει κανεις?

Οπως το ειπες, πρεπει να χαμηλωσεις τη θερμοκρασια για να κρυωσει ο αερας . Προσωπικα το βαζω στο low και μολις δροσιστω στο 21-22.

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω λιγο και να ρωτησω κατι, οταν βαζω το clima στο κρυο... στα πρωτα 5 λεπτα μου βγαζει μια μυρωδια σαν ποδαριλα, και επισης σε σχεση με το opel combo της δουλειας που μολις βαλω ac γινεται ψυγειο... το golf δεν νιωθω οτι βγαζει τοσο κρυο αερα... δεν νομιζω οτι πρεπει να το δουλευω στους 19 βαθμους για να δω διαφορα... Απλα εχω εναν αρκετα δροσερο αερα... μηπως φταινε τα φιλτρα? μηπως θελει φρεον? ξερει κανεις?

Για την μυρωδιά που λες θέλεις αλλαγή φίλτρου, μύριζε και το δικό μου, αλλα μετα την αλλαγή ηταν ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Για την μυρωδιά που λες θέλεις αλλαγή φίλτρου, μύριζε και το δικό μου, αλλα μετα την αλλαγή ηταν ολα οκ

Εμενα μολις αλλαξα το πρωτο φιλτρο το εργοστασιακο τοτε αρχισε να μυριζει λιγο οταν το αναβω tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ανοίξω καινούριο topic:

έχω την εντύπωση ότι κάπου - κάπου ανεβοκατεβαίνει η ένταση του αέρα. Η ένδειξη στην οθόνη παραμένει σταθερή (π.χ. 3 γραμμές) αλλά η ένταση ανεβαίνει για λίγο κι αμέσως ξαναπέφτει στα φυσιολογικά. Μετά από λίγο επαναλαμβάνεται.

Πάει κάπου το μυαλό σας?

Να σημειωθεί ότι το έχω παρατηρήσει τόσο στην λειτουργία ECON όσο και στην AUTO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.