Jump to content
xaris101

καμερα οπισθοπορειας

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους, εχω ενα EOS και πριν απο λιγο καιρο αποφασισα να παρω ενα witson (φανταζομαι αρκετοι το ξερετε...) και ειπα να βαλω και μια καμερα οπισθοπορειας διοτι το EOS ειναι λιγο δυσκολο στο παρκαρισμα. Ολη την εγκατασταση την εκανα μονος μου αν και δεν εχω ιδιατερες γνωσεις ηλεκτρολογου/ηλεκτρονικου αλλα στο παρακατω θεμα χρειαζομαι πραγματικα βοηθεια.

Στην αρχη λοιπον ειχα συνδεσει την πηγη με την καμερα , στην εισοδο AUX-IN της πηγης διοτι δεν ειχα χρονο να ψαξω για τα καλωδια της οπισθεν. Ολα λειτουργουσαν μια χαρα ,εκτος απο το γεγονος οτι καθε φορα που ηθελα να κανω οπισθεν επρεπε να γυρισω στο aux για να εχω εικονα. Πριν απο κανα 10ημερο αποφασισα να ασχοληθω λιγακι (ετσι νομιζα στην αρχη....) , και βρηκα την φισα που δινει ρευμα για την λαμπα της οπισθεν, το συνδεσα με την καμερα και λειτουργουσε κανονικοτατα ,μεχρι.....μεχρι την στιγμη που εβαλα εμπρος την μηχανη. Η οθονη αρχισε να τρεμοπαιζει , κατι πρασινες γραμμες ανεβοκατεβαινουν ,μερικες φορες σταματαει τελειως να δινει εικονα , ολα αυτα ΜΟΝΟ οταν ειναι ανοιχτη η μηχανη .

Επειδη ,ας πουμε, ειμαι πιο συχνος πελατης σε αλλα forum που ειναι πιο κοντινα στο eos ,ειχα αναφερει το προβλημα εκει ,αλλα δυστυχως δεν εχω βρει λυση. Εχθες αγορασα ενα ενισχυμενο καλωδιο εικονας και συνδεσα την καμερα με την πηγη με το καλωδιο εξω απο το αυτοκινητο ,και παλι εκανε τα ιδια ,οποτε δεν παιζει να δημοιουργουνται παρεμβολες στο καλωδιο εικονας, αυτο που εχει απομεινει ειναι παρεμβολες(θορυβος...) στο ρευμα, τον οποιο ΔΕΝ ξερω πως να καταπολεμησω...

Σκεφτηκα λοιπον,μιας και τα golf/jetta ειναι κοντινα αδερφακια του EOS ,αν καποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα να με βοηθησει λιγακι γιατι εχω ξεμεινει απο ιδεες...

Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, τι ειναι αυτο ???

Είναι μέσα στην συσκευασία του 720 και είναι ένα φιλτράκι καταστολής των θορύβων. Δες το σχεδιάκι σύνδεσης. Αν δεν το έχεις μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 721 και δεν ειχε τπτ τετοιο μεσα στην συσκευασια...

απ' οτι βλεπω εδω πρεπει να εχει αλλο βυσμα στο κεντρο που ειναι τα πολλα για camera και οχι στο AUX-IN

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=276912

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε golf που η λαμπιτσα της οπισθεν ειναι στο πανω μερος του πορτ-μπαγκαζ τι κανουμε? την κατσαμε? πρεπει να το γδισω ολο η υπαρχει κατι

καλυτερο??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε golf που η λαμπιτσα της οπισθεν ειναι στο πανω μερος του πορτ-μπαγκαζ τι κανουμε? την κατσαμε? πρεπει να το γδισω ολο η υπαρχει κατι

καλυτερο??

Ελα ντε από που οεοοοο....

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27644

Link to comment
Share on other sites

Ξαναανοιγω το θεμα μιας και εγω θελω να βαλω καμερα στο Εος μου,εχω rns510.

Οχι αυτη στο σημα αλλα αυτη που παει στη πινακιδα.

Οι πρωτες δυσκολιες που συναντω ειναι πως θα μετατρεψω το βυσμα fakra σε rca?

Mε ενα ψαξιμο που εκανα ειδα πως λεγεται HSD.

Δεν θα σταθω εδω μιας σκεφτομαι να φτιαξω μονος μου τη καλωδιωση οποτε θα του βαλω απ'ευθειας rca.

Ακομη κι'αν την επαιρνα ετοιμη θα πρεπει να κοψω το fakra και να βαλω rca.

Eπιπλεον ο ανταπτορας δεν μου γεμιζει πολυ το ματι μιας και βγαζει μονο 2 καλωδια ενω στο fakra ερχονται 5.

To φις που παει στο ηχοσυστημα ειναι αυτο,

 

http://www.kufatec.de/shop/images/product_images/popup_images/245_0.jpg

Exω βρει σε ποια θεση παει ποιο καλωδιο,

 

12 –  Video signal input, vertical and horizontal synchronisation
13 –  Video signal input, green
24 –  Video signal input, RGBS, negative (ground)
25 –  Video signal input, blue
26 –  Video signal input, red
 

αλλα χανομαι στο που καταληγουν,(τι δουλεια κανει πανω στη καμερα το καθε καλωδιο),

εκει θελω μια βοηθεια οσων εχουν κανει κατι παρομοιο.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.