Jump to content
atrias

Ιοί και προγράμματα Antivirus

Recommended Posts

Kατατοπιστικο το site αλλα απο οτι ειδα προκειται για διαφημιση του χειροτερου (για μενα) αντιιωτικου. Μια φορα εγκαταστηθηκε και ηταν αρκετη για να κολλησει ο υπολογιστης μου.

Link to comment
Share on other sites

Kατατοπιστικο το site αλλα απο οτι ειδα προκειται για διαφημιση του χειροτερου (για μενα) αντιιωτικου. Μια φορα εγκαταστηθηκε και ηταν αρκετη για να κολλησει ο υπολογιστης μου.

οι απόψεις διίστανται!! ένας φίλος μου το λατρεύει ενώ άλλοι πάλι το μισούν! εγω πάντως χρησιμοποιώ το NOD32 :D:)

για όλα αυτά φταίνε οι νέες εκδόσεις του WMP (windows media player) οι οποίες εκτός ότι έχουν ενα μικρό προβληματάκι και μπάζουν, σύντομα θα ελέγχουν και θα στέλνουν όλα τα μη νόμιμα λειτουργικά.

Τα .wmv αρχεία είναι οκ απλώς υποτίθεται ότι θα πρέπει να έχεις (DRM) licence για να τα παίξεις, το οποίο και θα πρέπει να κάνεις download από το δίκτυο.

Υπό περιπτώσεις όμως με το download σου έρχεται δώρο το trojan (όχι το προφυλακτικό...)

thats all..

και γενικά WMP v10 μακρυά από το pc.

ναι πρέπει να πας να κατεβάσεις την άδεια για να κατέβει και ο ιός αλλά νομίζω κάτι τέτοιο το προσπαθεί ο media player από μόνος του οπότε δεν έχεις και πολλά περιθώρια αντίδρασης! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Kατατοπιστικο το site αλλα απο οτι ειδα προκειται για διαφημιση του χειροτερου (για μενα) αντιιωτικου. Μια φορα εγκαταστηθηκε και ηταν αρκετη για να κολλησει ο υπολογιστης μου.

Όντως, το έχω στη δουλειά το panta και είναι ό,τι χειρότερο!!! Σου σπάει συνεχώς τα νεύρα!!!

για όλα αυτά φταίνε οι νέες εκδόσεις του WMP (windows media player)...

και γενικά WMP v10 μακρυά από το pc....

Εγώ το έχω από την αρχή που έχει βγει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τέλος πάντων παίδες βάλτε ένα καλό antivirus και ενημερώνετέ το και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα!!!

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το έχω στη δουλειά το panta και είναι ό,τι χειρότερο!!! Σου σπάει συνεχώς τα νεύρα!!!

Εγώ το έχω από την αρχή που έχει βγει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τέλος πάντων παίδες βάλτε ένα καλό antivirus και ενημερώνετέ το και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα!!!

Firewall πιστεύεις οτι δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

firewall φυσικά και πιστεύω ότι χρειάζεται και μάλιστα περισσότερο από το antivirus κατά τη γνώμη μου. Βάλτε το kerio personal firewall και θα με θυμηθείτε!

:D:)

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι και το καινούργιο MSN μπάζει από κάποιον ιό. Προσέξτε.

Το MSN΄κατά τη γνώμη μου ήταν το εργαλείο εξάπλωσης των αρχικών w32.trojans (blaster κλπ), αλλά στην τελική το ICQ πάλι έχει μεγάλο ρίσκο. Για όσους φοβούνται το MSN τους προτείνω το nega patch για την έκδοση τους

http://www.mess.be/pafiledb/pafiledb.php?a...=60&sortby=name

firewall φυσικά και πιστεύω ότι χρειάζεται και μάλιστα περισσότερο από το antivirus κατά τη γνώμη μου. Βάλτε το kerio personal firewall και θα με θυμηθείτε!

:D:)

Μαζί με ένα επώνυμο antivirus που ανανεώνεται (Όχι το panda ΕΛΕΟΣ), η πιο αποτελεσματική λύση για τα XP είναι το Zone Alarm Pro 5.5 (062.004) firewall μαζί με τα shields του Webroot SpySweeper 3.5.0 ΚΑΙ το Ad-Aware SE 1.05 για επιπλέον ασφάλεια, μέχρι στιγμής το "πακέτο" αυτό με έχει καλύψει 100% ανεξαρτήτως τα site που βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Προφανώς δεν έχετε δοκιμάσει το Giant anti-Spyware. Είναι κορυφή, βρίσκει πράγματα που τα προαναφερθέντα ούτε καν.... Όσο για firewall, mcafee personnal firewall, ΚΟΡΥΦΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

eγω δουλευω zone alarm και avg7 και μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα κανενα.

Κωστα το mcafee δεν το εχω δοκιμασει ακομα. θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Εγκατέστησα το panda σήμερα στο μαγαζί.... μ@λακία. Το γονάτισε το μηχάνημα, άσε που σβήνει και όχι επικύνδινα αρχεία. Το καλύτερο είναι το norton 2003. To 2005 δεν κάνει scan σε safe mode οπότε και δε μπορεί να σβήσει πολλούς ιούς που τρέχουν σε κανονική λειτουργία. Το McAffee είναι δυσλειτουργικό. ¶λλο ένα σχετικά καλό είναι το kaspersky. Ρώσικο.

Link to comment
Share on other sites

όλες οι εκδόσεις από NORTON είναι γνωστές για το ότι γονατίζουν το μηχάνημα. εγώ πάλι χρησιμοποιώ το NOD32 που είναι γνωστό για το ακριβώς αντίθετο! έιναι ίσως το πιο ελαφρύ antivirus που υπάρχει και με κορυφαία απόδοση σχετικά με την ανακάλυψη ιών σύμφωνα με πολλές πηγές! το μόνο μεγάλο ελάτωμά του είναι ότι αν δεν κατεβάζεις συχνά τα updates μπορεί κάποια στιγμή να σου πει πως πρέπει να κατεβάσεις καμιά 2Mb για να έρθεις up-tο-date!!

πάντως επιμένω ότι ένα firewall είναι κλάσεις πιο χρήσιμο από ένα antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχετε δοκιμάσει το Giant anti-Spyware. Είναι κορυφή, βρίσκει πράγματα που τα προαναφερθέντα ούτε καν.... Όσο για firewall, mcafee personnal firewall, ΚΟΡΥΦΗ!!!

Πήγα στο website της Giant και τι να δω!!! Η Microsoft εξαγόρασε την εταιρία και το πρόγραμμα και ονομάζεται πλέον Microsoft Anti-Spyware 1.00beta. Μετά την επαλήθευση αυθεντικών windows διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα γ*μεί και δέρνει μου βρήκε 2 adware progz και 147 reg values που ήταν αόρατα στα άλλα.

:D:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Σωστός, τώρα το είδα. Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό! Εγώ το έχω σε έκδοση που δεν θέλει τέτοιες μαλακίες με τα Windows. Όποιος το θέλει να του το στείλω με mail. (Έχω 3 invitations για gmail!)

Link to comment
Share on other sites

Ένας νέος ιός εξαπλώνεται με γοργούς ρυθμούς ανάμεσα στους χρήστες του

MSN messenger! Η F-Secure το ονομάζει Bropia.A και άλλα γνωστά antivirus

ως IM-Worm.win32.ΟΒ.a.

Από τα contacts του MSN σας έρχεται το εξής μήνυμα: "oh, my god this is

funny" ακολουθούμενο από ένα link που σας προτρέπει να κατεβάσετε ένα

αρχείο. Αν κατεβάσετε αυτό το αρχείο,θα εγκατασταθεί αυτόματα ένα worm

στον υπολογιστή σας και ακολούθως θα στείλει το ίδιο μήνυμα σε όλα σας

τα contacts.

Το W32/Bropia worm περιέχει μια παραλλαγή του Rbot backdoor Troja και

μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως key logger (πληκτρολογίου) καθώς και για την

εκτέλεση πολλών υψηλού κινδύνου ανασφαλή δραστηριοτήτων στον υπολογιστή σας.

Αν σας έρθει τέτοιο μήνυμα απαντήστε decline και ποτέ μην πατήσετε το

link που συνήθως έχει κατάληξη .pif. Απλά ενημερώστε τον user που σας το

έστειλε καθώς και τα antivirus σας.

removal tool:

http://securityresponse.symantec.com/avcen...moval.tool.html

pigi apo http://www.insomnia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ένας νέος ιός με υψηλούς ρυθμούς αναπαραγωγής εμφανίσθηκε σήμερα, 4 Μαΐου 2005. Το όνομά του είναι W32.Mytob.BV@mm. Ο ιός μεταδίδεται και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email). Ο τίτλος και το περιεχόμενο του μηνύματος αλλάζει συνεχώς από αντίγραφο σε αντίγραφο. Εάν λάβετε κάποιο μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) το οποίο δεν περιμένατε και έχει συνημμένο αρχείο ή σας φαίνεται ύποπτο, διαγράψτε το χωρίς να ανοίξετε το συνημμένο αρχείο. Η ανάγνωση του μηνύματος εάν δεν ανοιχθεί το συνημμένο αρχείο είναι ασφαλής και δεν επηρεάζει την λειτουργία του υπολογιστή.

Λίγα λόγια για τους ιούς.

Οι ιοί είναι προγράμματα κατασκευασμένα με στόχο την αναπαραγωγή τους (αντιγραφή από ένα σύστημα σε ένα άλλο) χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη. Μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα ή καθυστερήσεις στην λειτουργία του υπολογιστή, ακόμη και στην απώλεια δεδομένων. rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδες πρεπει να κολλησα ενα ιο, ο οποιος μου κολαει το μηχανημα μου μολις το ανοιξω, και μπορω να το λειτουργεισω μονο σε safe mode.αυτο συμαινει οτι δεν μπορω να κανω ουτε το nortno antivirus update. ξερεται μηπως ποιος ειναι και τι μπορω να κανω? βοηθηστε γιατι θα τον σπασω. ειμαι στα ορια. new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε format τον σκληρό σου δίσκο. Βάλε την bootdisk και μετά ξκίνα όλα τα προγράμματα πάλι από την αρχή. Ελπίζω να έχεις κάνει backup όλα τα αρχεία που σου χρειάζονται και βρίσκονται μέσα στον Η/Υ. Επίσης ελπίζω να έχεις τα απαιτούμενα προγράμματα (windows, office κλπ). Καλή δύναμη. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Χωρίς παραπάνω πληροφορίες πώς να καταλάβουμε ποιος γιος και κόρη είναι? Κάνε ένα Format και από την επόμενη φορά να κάνεις όλα τα update της microsoft για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο. Το πιθανότερο είναι να μην είναι ιός αλλά καμιά άλλη *μη επιτρεπόμενη λέξη* που πέρασε από τρύπα των Windows

Link to comment
Share on other sites

Ότν κάνεις format "σπάσε" τον σκληρό σου δίσκο σε 2 έτσι ώστε αν μολυνθει το ένα partition από ιο στο άλλο να έχεις το backup σου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.