Jump to content
Nrgakos3

Προβλημα με τιμονι;

Recommended Posts

Το αυτοκινητο παει ισια (χωρις να χρειαζεται να κουναω το τιμονι) αλλα το τιμονι ειναι λιγο προς τα αριστερα. Τι φταιει;

Golf 5 - Η πιεση των ελαστικων ειναι ΟΚ.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και άλλους κατόχους VW που έχουν κάνει την ίδια διαπίστωση με σένα. Προφανώς δεν είναι πρόβλημα αλλά μάλλον οφείλεται σε λαθεμένη τοποθέτηση από το εργοστάσιο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εμφανιστηκε πριν λιγες μερες, μετα απο 6 μηνες και 15000 χλμ. Πεζοδρομιο δεν εχω ανεβει ποτε ουτε εχω πεσει σε κανενα ταφο.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Πεζοδρομιο δεν εχω ανεβει ποτε ουτε εχω πεσει σε κανενα ταφο.

Καλόόόό!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες ευθυγράμμιση??

Ετσι και αλλιώς οτι και να εχει συμβεί αφού το αυτοκίνητο δεν εχει τίποτα και είναι μόνο θέμα αισθητικής μπορείς να το βγάλεις και να το τοποθετήσεις στα ίσα του.

.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες ευθυγράμμιση??

Ετσι και αλλιώς οτι και να εχει συμβεί αφού το αυτοκίνητο δεν εχει τίποτα και είναι μόνο θέμα αισθητικής μπορείς να το βγάλεις και να το τοποθετήσεις στα ίσα του.

.

Οχι δεν εκανα ευθυγραμμιση. Αυριο θα το παω να το δουν, ελεγα μπας και το εχει παθει και κανεις αλλος.

Υποψιαζομαι κατι βεβαια...Τον 1ο μηνα πηγα και μου εβαλαν cruise control, απο τοτε σε μερικες δεξιες στροφες ακουγοταν ενας θορυβος μεσα απο το τιμονι σαν καστάνια που βιδωνει, παρατηρησα οτι πλεον το κανει σχεδον παντα (πρεπει να εχω κλειστο ραδιο για να το ακουσω), οποτε ισως κατι δεν εκαναν σωστα κατα τη τοποθετηση του cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα ευθυγραμμιση. Αυριο θα το παω να το δουν, ελεγα μπας και το εχει παθει και κανεις αλλος.

Υποψιαζομαι κατι βεβαια...Τον 1ο μηνα πηγα και μου εβαλαν cruise control, απο τοτε σε μερικες δεξιες στροφες ακουγοταν ενας θορυβος μεσα απο το τιμονι σαν καστάνια που βιδωνει, παρατηρησα οτι πλεον το κανει σχεδον παντα (πρεπει να εχω κλειστο ραδιο για να το ακουσω), οποτε ισως κατι δεν εκαναν σωστα κατα τη τοποθετηση του cruise control.

Καλά και δεν το λες, αυτό είναι σου έχουν κάνει καγκουριά στο τιμόνι αμα ακούς και θόρυβο.... Πήγαινε αύριο γιατί απο την κακή τοποθέτηση θα σου σπάσει κανένα πλαστικούλι και τότε γά***ε τα. Και άμα πας χωστούς τα και λίγο. Σε ποιον το έβαλες το cc???

Link to comment
Share on other sites

Καλά και δεν το λες, αυτό είναι σου έχουν κάνει καγκουριά στο τιμόνι αμα ακούς και θόρυβο.... Πήγαινε αύριο γιατί απο την κακή τοποθέτηση θα σου σπάσει κανένα πλαστικούλι και τότε γά***ε τα. Και άμα πας χωστούς τα και λίγο. Σε ποιον το έβαλες το cc???

Στον Μανδυλα - Θεσσαλονικη (μου ειχαν δωσει τη καλυτερη τιμη και δεν ειχα ασχημες εντυπωσεις απο τις λιγες επισκεψεις που ειχα κανει με αλλα αυτοκινητα). Θα το παω αυριο στη Κατερινη να δουμε τι θα πουν. Μαλλον καποια μλκια εκαναν στη τοποθετηση του cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Στον Μανδυλα - Θεσσαλονικη (μου ειχαν δωσει τη καλυτερη τιμη και δεν ειχα ασχημες εντυπωσεις απο τις λιγες επισκεψεις που ειχα κανει με αλλα αυτοκινητα). Θα το παω αυριο στη Κατερινη να δουμε τι θα πουν. Μαλλον καποια μλκια εκαναν στη τοποθετηση του cruise control.

Και έτσι απο περιέργεια ποσο σου πήραν για το cc ολα μαζί (ανταλλακτικά, εργασία) και αν ξέρεις τι ανταλλακτικά χρησιμοποίησαν??

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι απο περιέργεια ποσο σου πήραν για το cc ολα μαζί (ανταλλακτικά, εργασία) και αν ξέρεις τι ανταλλακτικά χρησιμοποίησαν??

135 Ευρω για εργασια και το ανταλλακτικο. Φθηνοτερα δηλαδη απο το να το παραγγειλεις απο το εργοστασιο :lol: . Ο κωδικος του ανταλλακτικου που μου εβαλαν ειναι 1K0 054 690 .

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ειναι ελαχιστα προς τα αριστερα το τιμονι αλλα δεν εχω κανει ποτε ευθυγραμμιση.Μια φορα αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω αλλα χωρις ευθυγραμμιση.Δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν ετσι απο την αρχη αλλα εφοσον δεν εχει πειραχτει κατι, ετσι θα ηταν απο το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα ευθυγραμμιση. Αυριο θα το παω να το δουν, ελεγα μπας και το εχει παθει και κανεις αλλος.

Υποψιαζομαι κατι βεβαια...Τον 1ο μηνα πηγα και μου εβαλαν cruise control, απο τοτε σε μερικες δεξιες στροφες ακουγοταν ενας θορυβος μεσα απο το τιμονι σαν καστάνια που βιδωνει, παρατηρησα οτι πλεον το κανει σχεδον παντα (πρεπει να εχω κλειστο ραδιο για να το ακουσω), οποτε ισως κατι δεν εκαναν σωστα κατα τη τοποθετηση του cruise control.

Το είχα πάθει και εγώ στο δικό μου Golf όταν έβαλα μόνος μου για πρώτη φορά Cruise Control. Κατά λάθος ένα από τα δύο ελατήρια του αερόσακου δεν ήταν στην θέση τους και άκουγα .. διάφορα. Ευτυχώς μετά από 1-2 ημέρες κατάλαβα τι βλακεία έκανα και αμέσως το διόρθωσα. Γενικά, τα κινούμενα μέρη στο τιμόνι είναι πολύ λίγα (ελατήρια & καλωδίωση αερόσακου). Πρέπει να το δεις .. ένας έλεγχος είναι 2 λεπτά υπόθεση.

koewlbfw9578d65lf6qg_thumb.jpg

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ειναι ελαχιστα προς τα αριστερα το τιμονι αλλα δεν εχω κανει ποτε ευθυγραμμιση.Μια φορα αλλαξα τα λαστιχα μπρος πισω αλλα χωρις ευθυγραμμιση.Δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν ετσι απο την αρχη αλλα εφοσον δεν εχει πειραχτει κατι, ετσι θα ηταν απο το εργοστασιο.

Αν και παιζει ρολο το ποσο μπροστα ή πισω καθεται ο καθενας, για να καταλαβεις περιπου ποσο αριστερα ειναι εμενα να σου πω πως τον αριστερο λεβιε (του φλας) τον βλεπω ολοκληρο ενω τον δεξι "μισο". Πολυ μπακαλικα στο λεω απλα για να καταλαβεις περιπου tongue.gif

Σε ευχαριστω και εσενα costas_ για την απαντηση, το μονο που δεν θελω να μου πειραξουν ειναι η ευθυγραμμιση μια και το αυτοκινητο παει ΑΠΟΛΥΤΑ ισια.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Αν και παιζει ρολο το ποσο μπροστα ή πισω καθεται ο καθενας, για να καταλαβεις περιπου ποσο αριστερα ειναι εμενα να σου πω πως τον αριστερο λεβιε (του φλας) τον βλεπω ολοκληρο ενω τον δεξι "μισο". Πολυ μπακαλικα στο λεω απλα για να καταλαβεις περιπου tongue.gif

Εγώ που βλέπω και τα δύο λεβιεδάκια ΟΛΟΚΛΗΡΑ πρέπει να ανησυχήσω ??? Λες να ξέχασα και κάτι άλλο ??? :D

nkee2w6t9fuqxs3tf47q.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Τα λεβιεδακια μπορεις να τα πεις και μανετες και το γκολφ 1000αρα μηχανη :D

Θα ενημερωσω αυριο παιδες, ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις. Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα το αυτοκινητο και τους τονισα οτι το αυτοκινητο παει απολυτα ισια και το προβλημα ειναι οτι το τιμονι ειναι προς τα αριστερα. Επεμεναν οτι θελει ευθυγραμμιση, οποτε και εγινε. Η ευθυγραμμιση εδειξε μια μικρη συγκλιση (αν θυμαμαι καλα) στους πισω τροχους οπως μου ειπαν. Ομως το τιμονι οχι μονο δεν πηγε ισια αλλα αυτη τη φορα πηγε δεξια. Αφου στην αρχη μου ειπαν κατι τρελα οτι ειναι φυσιολογικο κτλ ελυσαν το τιμονο και το ρυθμισαν μια σκαλα αριστερα και τωρα ειναι μια χαρα. Το θεμα ειναι χρειαζοταν οντως η ευθυγραμμιση; Θελω να πω, σιγουρα ειχε μια συγκλιση οπως εχουν ολα τα αυτοκινητα και μπορει μετα απο 200χλμ να εχει παλι, ομως το προβλημα δεν λυθηκε με την ευθυγραμμιση αλλα με τη ρυθμιση του τιμονιου. Θελω να τονισω εδω, οτι στην αρχη μου ειπαν οτι το τιμονι δεν ρυθμιζεται (!) ενω οταν τους ειπα τι μου ειχαν πει απαντησαν οτι εννοουσαν οτι δεν ρυθμιζεται χωρις να γινει ευθυγραμμιση, δηλαδη οφειλουν πρωτα να κανουν ευθυγραμμιση και μετα αν χρειαστει ρυθμιση το τιμονι.

Οποτε εχω δυο ερωτησεις, επρεπε να ρυθμισουν το τιμονι απο την αρχη ή απλα δεν μπορουσαν να κανουν μια σωστη ευθυγραμμιση ωστε να φερουν το τιμονι στα ισια και τελικα αναγκαστηκαν να ρυθμισουν το τιμονι;

Φυσικα διαμαρτυρηθηκα για το γεγονος οτι πληρωσα για κατι που δεν χρειαζοταν (κατα τη γνωμη μου) .

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα το αυτοκινητο και τους τονισα οτι το αυτοκινητο παει απολυτα ισια και το προβλημα ειναι οτι το τιμονι ειναι προς τα αριστερα. Επεμεναν οτι θελει ευθυγραμμιση, οποτε και εγινε. Η ευθυγραμμιση εδειξε μια μικρη συγκλιση (αν θυμαμαι καλα) στους πισω τροχους οπως μου ειπαν. Ομως το τιμονι οχι μονο δεν πηγε ισια αλλα αυτη τη φορα πηγε δεξια. Αφου στην αρχη μου ειπαν κατι τρελα οτι ειναι φυσιολογικο κτλ ελυσαν το τιμονο και το ρυθμισαν μια σκαλα αριστερα και τωρα ειναι μια χαρα. Το θεμα ειναι χρειαζοταν οντως η ευθυγραμμιση; Θελω να πω, σιγουρα ειχε μια συγκλιση οπως εχουν ολα τα αυτοκινητα και μπορει μετα απο 200χλμ να εχει παλι, ομως το προβλημα δεν λυθηκε με την ευθυγραμμιση αλλα με τη ρυθμιση του τιμονιου. Θελω να τονισω εδω, οτι στην αρχη μου ειπαν οτι το τιμονι δεν ρυθμιζεται (!) ενω οταν τους ειπα τι μου ειχαν πει απαντησαν οτι εννοουσαν οτι δεν ρυθμιζεται χωρις να γινει ευθυγραμμιση, δηλαδη οφειλουν πρωτα να κανουν ευθυγραμμιση και μετα αν χρειαστει ρυθμιση το τιμονι.

Οποτε εχω δυο ερωτησεις, επρεπε να ρυθμισουν το τιμονι απο την αρχη ή απλα δεν μπορουσαν να κανουν μια σωστη ευθυγραμμιση ωστε να φερουν το τιμονι στα ισια και τελικα αναγκαστηκαν να ρυθμισουν το τιμονι;

Φυσικα διαμαρτυρηθηκα για το γεγονος οτι πληρωσα για κατι που δεν χρειαζοταν (κατα τη γνωμη μου) .

Δεν χρειαζόταν ευθυγράμμιση και τον λόγο για την φασαρία που σου κάνανε τον περιγράφεις στην τελευταία παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να τονισω εδω, οτι στην αρχη μου ειπαν οτι το τιμονι δεν ρυθμιζεται (!) ενω οταν τους ειπα τι μου ειχαν πει απαντησαν οτι εννοουσαν οτι δεν ρυθμιζεται χωρις να γινει ευθυγραμμιση, δηλαδη οφειλουν πρωτα να κανουν ευθυγραμμιση και μετα αν χρειαστει ρυθμιση το τιμονι.

ε ναι πρωτα να κανουνε κατι που πρεπει να χρεωθει και μετα τα ευκολα...να χασουν το 40αρι?ενα μεροκαματο ειναι

Φυσικα διαμαρτυρηθηκα για το γεγονος οτι πληρωσα για κατι που δεν χρειαζοταν (κατα τη γνωμη μου) .

πληρωσες ομως...

Link to comment
Share on other sites

ε ναι πρωτα να κανουνε κατι που πρεπει να χρεωθει και μετα τα ευκολα...να χασουν το 40αρι?ενα μεροκαματο ειναι

30αρι για την ακριβεια. Οταν τους ειπα αυτο που λες μου ειπαν οτι ετσι κι αλλιως θα με χρεωναν πχ 20 ευρω εξαγωγη τιμονιου κτλ καθως το εργοστασιο δικαιολογει τετοια πραγματα μεχρι 6 μηνες ή 10.000χλμ κατι το οποιο εχει βαση γιατι τετοια προβληματα εχουν να κανουν με τη χρηση, πεζοδρομια λακουβες κτλ.

Γενικα "μαλωναμε" για κανενα 20λεπτο, σε ηρεμους τονους βεβαια. Στο τελος μου "υποσχεθηκαν" εκπτωση σε μελλοντικο σερβις. Ξεχασα να αναφερω οτι - δεν ξερω πως- καταφεραν να χαλασουν και κατι. Το τιμονι "τριβεται" με τη κολονα του τιμονιου και παραγει ενα θορυβο τριβης, οταν τους το ειπα μου ειπαν οτι απο το βαλε βγαλε καπου "εχασε" και ετσι παρηγγειλαν νεα πλαστικα για τη κολονια του τιμονιου (δωρεαν στην εγγυηση). Επισης, επειδη ημουν φανερα απογοητευμενος απο την εξυπηρετηση μου ξανα-παρηγγειλαν κεντρικους αεραγωγους (παλι δωρεαν στην εγγυηση) οι οποιοι τριζουν τρελα παροτι τους εχω αλλαξει ηδη μια φορα. Επισης ακουω και κατι αλλους συντονισμους/τριγμους αλλα αμα τους εβαζα να ψαξουν και αυτο μαλλον θα ερχομασταν στα χερια ;)

Θα ρωτησω κανεναν λαστιχα/ευθυγραμμισα εαν εχουν βαση οι ισχυρισμοι τους.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

30αρι για την ακριβεια. Οταν τους ειπα αυτο που λες μου ειπαν οτι ετσι κι αλλιως θα με χρεωναν πχ 20 ευρω εξαγωγη τιμονιου κτλ καθως το εργοστασιο δικαιολογει τετοια πραγματα μεχρι 6 μηνες ή 10.000χλμ κατι το οποιο εχει βαση γιατι τετοια προβληματα εχουν να κανουν με τη χρηση, πεζοδρομια λακουβες κτλ.

Γενικα "μαλωναμε" για κανενα 20λεπτο, σε ηρεμους τονους βεβαια. Στο τελος μου "υποσχεθηκαν" εκπτωση σε μελλοντικο σερβις. Ξεχασα να αναφερω οτι - δεν ξερω πως- καταφεραν να χαλασουν και κατι. Το τιμονι "τριβεται" με τη κολονα του τιμονιου και παραγει ενα θορυβο τριβης, οταν τους το ειπα μου ειπαν οτι απο το βαλε βγαλε καπου "εχασε" και ετσι παρηγγειλαν νεα πλαστικα για τη κολονια του τιμονιου (δωρεαν στην εγγυηση). Επισης, επειδη ημουν φανερα απογοητευμενος απο την εξυπηρετηση μου ξανα-παρηγγειλαν κεντρικους αεραγωγους (παλι δωρεαν στην εγγυηση) οι οποιοι τριζουν τρελα παροτι τους εχω αλλαξει ηδη μια φορα. Επισης ακουω και κατι αλλους συντονισμους/τριγμους αλλα αμα τους εβαζα να ψαξουν και αυτο μαλλον θα ερχομασταν στα χερια :lol:

Θα ρωτησω κανεναν λαστιχα/ευθυγραμμισα εαν εχουν βαση οι ισχυρισμοι τους.

Sorry κιολας αλλα θα τρελαθω :angry2: Εσυ δεν ειπες οτι εβαλες CC. Ε για να μπη το CC πρεπει να βγει το τιμονι, τι πεζοδρομια και χιλιομετρα..... :blink: :blink: στην περίπτωση σου δεν έχουν καμία βάση

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα θα τρελαθω :angry2: Εσυ δεν ειπες οτι εβαλες CC. Ε για να μπη το CC πρεπει να βγει το τιμονι, τι πεζοδρομια και χιλιομετρα..... :blink: :blink: στην περίπτωση σου δεν έχουν καμία βάση

Αν και παρουσιαζομαι σαν να τους δικαιολογω, ξερεις τι; Το κρουιζ το εβαλα στα 500χλμ και το προβλημα εμφανιστηκε στα 15100χλμ. Ακομα και κακη τοποθετηση να εγινε μετα απο τοσα χιλιομετρα που να δεχτουν κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα θα τρελαθω :angry2: Εσυ δεν ειπες οτι εβαλες CC. Ε για να μπη το CC πρεπει να βγει το τιμονι, τι πεζοδρομια και χιλιομετρα..... :blink: :blink: στην περίπτωση σου δεν έχουν καμία βάση

Τι τιμονι δεν πειραζεται καθολου (δεν ειναι και λογικο αλλωστε).

Το CC ειναι βγαλε/βαλε του παλιου με το καινουργιο μοχλο (ενταξει πρεπει να βγουν και τα πλαστικα γυρω του)και ρυθμιση μεσω vag com, 30 λεπτα δουλεια(αντιπροσωπειας) του ηλεκτρολογου, το εχω κανει δυο φορες οχι βεβαια εγω αλλα μεσω της αντιπροσωπειας.

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμονι δεν πειραζεται καθολου (δεν ειναι και λογικο αλλωστε).

Το CC ειναι βγαλε/βαλε του παλιου με το καινουργιο μοχλο (ενταξει πρεπει να βγουν και τα πλαστικα γυρω του)και ρυθμιση μεσω vag com, 30 λεπτα δουλεια(αντιπροσωπειας) του ηλεκτρολογου, το εχω κανει δυο φορες οχι βεβαια εγω αλλα μεσω της αντιπροσωπειας.

Χωρίς να βγει το τιμόνι?? Πως γίνετε ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ευθυγραμμιση μετα απο 500χλμ ειναι μια χαρα οπως και το τιμονι. Μου περασαν και καινουργια πλαστικα γυρω απο το τιμονι γιατι οπως ειχα πει εβρισκαν μετα απο το βαλε βγαλε. Ολα καλα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.