Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Αλλαγή τιμονιού...

Recommended Posts

Μιας και το Σάββατο γιόρταζα, πέρασα από τον φίλο Κώστα (anastos) και πήρα το νέο μου τιμόνι που παρήγγειλε για μένα από το ebay. Περιττό να πω πως δεν έβλεπα την ώρα να το αλλάξω με το παλιό!! Πήγα αμέσως στον μηχανικό μου ο οποίος το άλλαξε μέσα σε 10 λεπτά (και πολύ λέω). Στην συνέχεια πήγα σπίτι και πήρα το laptop και σε 2 λεπτά είχε γίνει και η ανάλογη τροποποίηση με το Vag Com!!! Έίμαι πλέον ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενώς ολοκαίνουργιου τιμονιού, με όλα τα σχετικά για ραδιόφωνο και τηλέφωνο + τις αλλαγές ταχυτήτων! Εκτός των λειτουργιών, το νέο τιμόνι είναι και πολύ πιο σπορ, κοφτό χαμηλά και φουσκωμένο στις λαβές. Δεν θέλω να κατέβω από το αμάξι!!! :D Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να κάνει την αλλαγή αυτή! Κανένας κίνδυνος, κανένα ρίσκο! Δείτε και το αποτέλεσμα...

Edited by Νίκος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα.

Ποσο σου κόστισε το τιμονακι;

225€ + 35€ UPS = 250€ + 1 καφέ(τουλάχιστον) που χρωστάω στον Κώστα για την εξυπηρέτηση... :D

Link to comment
Share on other sites

225¤ + 35¤ UPS = 250¤ + 1 καφέ(τουλάχιστον) που χρωστάω στον Κώστα για την εξυπηρέτηση... :D

Και πολύ καλη η τιμη που το βρηκες. Αψογο

Link to comment
Share on other sites

Νίκο οι λέξεις είναι περιττές,απλά είναι τέλειο τόσο από αισθητικής όσο και από λειτουργικής πλευράς. :D

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε πανεμορφο!!! Νικολα φοβερο το τιμονακι αντε και κοιτα να το καλοπιανεις.

Ερωτηση το συγκεκριμενο τιμονι βγαινει και χωρις τα shift pedals?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!! :unsure: Υποθέτω οτι ταιριάζει μόνο με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων;
Μιλαμε πανεμορφο!!! Νικολα φοβερο το τιμονακι αντε και κοιτα να το καλοπιανεις.

Ερωτηση το συγκεκριμενο τιμονι βγαινει και χωρις τα shift pedals?

Προφανώς το συγκεκριμένο είναι μόνο για αυτόματα σασμάν, αλλά βγαίνει το ίδιο σχέδιο και χωρίς τα shiftpads.

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Θεσσαλονικείς Passatούμπες, κανονίστε να το δείτε και από κοντά... B)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πουλας το παλιο φιλαρακι?μολις πριν ενα μηνα πηρα ενα μεταχειρησμενο αλλα αψογο 1.6FSI και δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι. αν το πουλας και η τιμη ειναι καλη θα το ηθελα.απαντησε μου με mail σε παρακαλω djt4gr@yahoo.gr.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πουλας το παλιο φιλαρακι?μολις πριν ενα μηνα πηρα ενα μεταχειρησμενο αλλα αψογο 1.6FSI και δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι. αν το πουλας και η τιμη ειναι καλη θα το ηθελα.απαντησε μου με mail σε παρακαλω djt4gr@yahoo.gr.ευχαριστω.

Καλημέρα και καλή χρονιά. Σου έστειλα e-mail, με φωτογραφίες και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες. Πολύ καλό σκηνικό...

Να ρωτήσω κάτι...

Εχει σχέση η λειτουργία του πολυλειτουργικού με τη λειτουργία των shiftpads?

Δηλαδή εάν το βάλουμε σε αυτοκίνητο με tiptronic χωρίς πολυλειτουργικό εγκατεστημένο από πριν, θα λειτουργήσουν τα shiftpads, με τον κατάλληλο προγραμματισμό βέβαια;

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις το πολυλειτουργικό τιμόνι, το αμάξι είναι εφοδιασμένο με τον "απλό" εγκέφαλο τιμονιού. Για να λειτουργήσει ένα τιμόνι με κουμπιά και shiftpads, χρειάζεσαι τον πιο "σύνθετο" εγκέφαλο τιμονιού. Αν δεν απατόμαι, το κόστος είναι σχετικά μικρό (30-40€ στο e-bay)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο είσαι άψογος.

Και ακόμα μία ερώτηση...

Με τι keywords ψάχνουμε αυτόν τον εγκέφαλο; Εχει κάποιο part number;

Υπάρχει περίπτωση να διαφέρει μεταξύ του passat και του tiguan?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω... Έχω φορμάρει και το PC που είχε το ΕΤΚΑ... Είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα το έχει και θα σου δώσει τον κωδικό...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω... Έχω φορμάρει και το PC που είχε το ΕΤΚΑ... Είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα το έχει και θα σου δώσει τον κωδικό...

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Βρήκα και τα άλλα σχετικά threads οπότε πρέπει να πέσει διάβασμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε igiako, ο Δημήτρης από την Σπάρτη (DJT4), έχει πάρει το παλιό μου τιμόνι και το τοποθετεί σε Passat το οποίο δεν είχε καθόλου πλήκτρα. Προφανώς έχει ολοκληρώσει το project και θα γνωρίζει τι ακριβώς χρειάζεται. Νομίζω ότι σήμερα-αύριο είναι πιθανόν να ποστάρει σχετικά με το θέμα... :(

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες το πρωι στην αντιπροσωπεια να τοποθετησω το τιμονι και εχουμε προβλημα με τον προγραμματισμο του.Μπηκε ωραια και καλα στην θεση του,τοποθετηθηκε η καινουρια φυσα,αλλα δεν δεχεται την εντολη στον υπολογιστη και δεν χτυπαει και η κορνα.Βαλαμε παλι την δικη μου φυσα για να λειτουργει και η κορνα ,πηρα το αυτοκινητο και εφυγα.Ετσι τωρα εχω πολυλειτουργικο τιμονι μονο στο ονομα...Βεβαια το παιδι εκει μου ειπε οτι θα ρωτησει τι πρεπει να κανει,τι κωδικο πρεπει να βαλει(μη τοιχον ειναι λαθος αυτος που βαζει)κλπ.Θα δουμε. :mellow:

Edited by DJT4
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες το πρωι στην αντιπροσωπεια να τοποθετησω το τιμονι και εχουμε προβλημα με τον προγραμματισμο του.Μπηκε ωραια και καλα στην θεση του,τοποθετηθηκε η καινουρια φυσα,αλλα δεν δεχεται την εντολη στον υπολογιστη και δεν χτυπαει και η κορνα.Βαλαμε παλι την δικη μου φυσα για να λειτουργει και η κορνα ,πηρα το αυτοκινητο και εφυγα.Ετσι τωρα εχω πολυλειτουργικο τιμονι μονο στο ονομα...Βεβαια το παιδι εκει μου ειπε οτι θα ρωτησει τι πρεπει να κανει,τι κωδικο πρεπει να βαλει(μη τοιχον ειναι λαθος αυτος που βαζει)κλπ.Θα δουμε. :mellow:

Γειά σου φίλε DJT4.Περίεργα μου φαίνονται τα πράγματα έτσι όπως μας τα παραθέτεις. Εγκέφαλο τιμονιού άλλαξες? Αν άλλαξες τότε ο ηλεκτρολόγος δεν σου έκανε την σωστή κωδικοποίηση. Ας ελπίσουμε να βρεις λύση γιατί είναι σπαστικό να έχεις τα πλήκτρα στο τιμόνι και αυτά να μην λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

..Ετσι τωρα εχω πολυλειτουργικο τιμονι μονο στο ονομα...Βεβαια το παιδι εκει μου ειπε οτι θα ρωτησει τι πρεπει να κανει,τι κωδικο πρεπει να βαλει(μη τοιχον ειναι λαθος αυτος που βαζει)κλπ.Θα δουμε. :mellow:

Χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από κωδικοποίηση. Ρίξε μια ματιά και στο How To

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από κωδικοποίηση. Ρίξε μια ματιά και στο How To
Εγκεφαλο τιμονιου δεν μου αλλαξαν.Και φυσικα δεν μου ανεφεραν κατι τετοιο.Μαλλον πρεπει ΕΓΩ να αλλαξω εγκεφαλο και να παω σε καποιον που να ξερει ακριβως τι πρεπει να κανει και να μην πηγαινει ψαχνοντας και ρωτοντας.....Φιλε Professor σ'ευχαριστω για το post σου-που μου ανοιξε τα ματια.Κι εσυ φιλε κωστα(COSTAS_) συνεχισε να δινεις τα (ξενον)φωτα σου.Γιατι καποιοι,παρολο που ειναι σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ συνεργεια,ζουνε με κερια στο απολυτο σκοταδι...
Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε Δημήτρη, και σου το είπα στο τηλέφωνο όταν μιλήσαμε, ότι πρέπει να πάρεις το εγκαφαλάκι του τιμονιού! Νομίζω ότι το κόστος του είναι μικρό. Όπως και η αντικατάστασή του είναι πολύ εύκολη. Θα συνδέσω και το Vag Com στο αμάξι αργότερα, να σου δώσω και την σωστή κωδικοποίηση... Αν μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο ο ίδιος, είναι δουλειά που μπορείς να την κάνεις και στο σπίτι σου σε 10-15 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.