Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Αλλαγή τιμονιού...

Recommended Posts

Εγώ που έχω απλό τιμόνι μπορώ να βάλω πολυλειτουργικό; Το έχει κάνει κανείς;

Πρώτα από όλα, επειδή έχεις το απλό τιμόνι, πρέπει να τσεκάρεις τον εγκέφαλο του τιμονιού. Βρίσκεται μέσα από το κάτω καπάκι της κολώνας του τιμονιού. Κάπου έχει βάλει μια λίστα ο Κώστας, ποιοί κώδικοί είναι συμβατοί με ποιά τιμόνια. Βέβαια, ακόμη και τον απλό εγκέφαλο να έχεις, μπορείς να τον αλλάξεις και αυτόν. Νομίζω στο e-bay θα τον βρεις με 40-50€ (αυτόν για πολυλειτουργικό τιμόνι). Οπότε δεν μιλάμε για κανένα ακατόρθωτο project, απλά κάνε μια καλή έρευνα πρώτα, για να μην πάρεις κάτι που δεν σου κάνει... Όσο για την εγκατάσταση, είναι θέμα λεπτών, άντε μισής ώρας. Βέβαια θα χρειαστείς και VagCom, αλλά αυτό υπάρχει... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, επειδή έχεις το απλό τιμόνι, πρέπει να τσεκάρεις τον εγκέφαλο του τιμονιού. Βρίσκεται μέσα από το κάτω καπάκι της κολώνας του τιμονιού. Κάπου έχει βάλει μια λίστα ο Κώστας, ποιοί κώδικοί είναι συμβατοί με ποιά τιμόνια. Βέβαια, ακόμη και τον απλό εγκέφαλο να έχεις, μπορείς να τον αλλάξεις και αυτόν. Νομίζω στο e-bay θα τον βρεις με 40-50€ (αυτόν για πολυλειτουργικό τιμόνι). Οπότε δεν μιλάμε για κανένα ακατόρθωτο project, απλά κάνε μια καλή έρευνα πρώτα, για να μην πάρεις κάτι που δεν σου κάνει... Όσο για την εγκατάσταση, είναι θέμα λεπτών, άντε μισής ώρας. Βέβαια θα χρειαστείς και VagCom, αλλά αυτό υπάρχει... :D

Ευχαριστώ Νίκο, θα το ψάξω και θα σου πω, έχω δει ήδη κάποια τιμόνια, που μου θυμίζουν το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, θα το ψάξω και θα σου πω, έχω δει ήδη κάποια τιμόνια, που μου θυμίζουν το δικό σου.

Φιλε πουλαω εγω ενα τιμονι αν ενδιαφερεσαι.Ειναι αριστο.Το ειχα αγορασει απο τον Νικο,αλλα δεν βρηκα ανθρωπο σοβαρο να με βοηθησει να το τοποθετησω και ετσι θυμωσα και εγκατεληψα τις προσπαθειες.Αν θες στειλε μηνυμα να σου το δωσω

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός του εγκεφάλου είναι 3CO 953 549 BA. Δεν τον βρήκα στις λίστες που έχετε δώσει. Το passat είναι του 2009 και έχει οθόνη plus (λευκή) και cruse control. Αν κάποιος μπορεί ας μου πει αν μπορεί να υποστηρίξει πολυλειτουργικό ή αλλιώς να αρχίσω να ψάχνω ...

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός του εγκεφάλου είναι 3CO 953 549 BA. Δεν τον βρήκα στις λίστες που έχετε δώσει. Το passat είναι του 2009 και έχει οθόνη plus (λευκή) και cruse control. Αν κάποιος μπορεί ας μου πει αν μπορεί να υποστηρίξει πολυλειτουργικό ή αλλιώς να αρχίσω να ψάχνω ...

http://www.ahw-shop.de/shop/steuergeraete-sensoren.html

Γειά σου Δήμο και καλή χρονιά.Ο παραπάνω εγκέφαλος σου χρειάζεται.Τώρα αν παίζει και με τον δικό σου τι να πω δεν ξέρω.Επίσης χρειάζεσαι και νέα καλωδίωση για τον αερόσακο.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Το παραπάνω τόπικ το είδες???

Link to comment
Share on other sites

Δήμο να φανταστώ ότι βρίσκεσαι Εύβοια, σωστά? Έχεις εκεί VagCom? Αν ξεκίνησες να ξηλώνεις το τιμόνι, μπορείς να το αλλάξεις και μετά βρίσκεις άκρη και για τον εγκέφαλο. Γιατί θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή με το VagCom πρώτα (που είναι και τζάμπα και δεν παίρνει και χρόνο) και μετά αν δεν λειτουργήσει, ψάχνεις και για εγκέφαλο.

Αυτό που λες εσύ Γιώργο, για το καλώδιο του αερόσακου, είσαι σίγουρος?? Νομίζω ότι αυτό που θα του λείπει είναι το καλώδιο για τα πλήκτρα. Το καλώδιο του αερόσακου παραμένει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες εσύ Γιώργο, για το καλώδιο του αερόσακου, είσαι σίγουρος?? Νομίζω ότι αυτό που θα του λείπει είναι το καλώδιο για τα πλήκτρα. Το καλώδιο του αερόσακου παραμένει το ίδιο...

Συμφωνώ Νίκο αλλά τα καλώδια των πλήκτρων ενώνονται με του αερόσακου και καταλήγουν στην φίσα που κουμπώνει στην σερπατίνα.Και για του λόγου το αληθές αντιγράφω από το vwvotex :

Steering Wheel 3C0419091T UWW

Steering Control Module 3C0953549E

Air Bag Harness 1K0971584L

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Νίκο αλλά τα καλώδια των πλήκτρων ενώνονται με του αερόσακου και καταλήγουν στην φίσα που κουμπώνει στην σερπατίνα.Και για του λόγου το αληθές αντιγράφω από το vwvotex :

Steering Wheel 3C0419091T UWW

Steering Control Module 3C0953549E

Air Bag Harness 1K0971584L

Δεν είμαι σίγουρος, οπότε πάω πάσο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καησπερα και απο εμενα ...εγω τα εβαλα και το πολυλειτοθργικο και το cruise σε ελλην ικη αωτιπροσοπια..αν θελεται σασ λεω σε ποια

Μάλλον η αντιπροσωπία που λες διαβάζει VWClub αλλιώς δεν εξηγείται, που μάθανε αυτοι να αλλάζουν τιμονιά :)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24561&st=20

Link to comment
Share on other sites

παιδια καησπερα και απο εμενα ...εγω τα εβαλα και το πολυλειτοθργικο και το cruise σε ελλην ικη αωτιπροσοπια..αν θελεται σασ λεω σε ποια

Φάνη ποιό τιμόνι έβαλες????Είχες πει ότι θα έβαζες από το golf 6.Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω πανω το τιμονι το golf gti 5 και εχω αγορασει και του gti 6 προσπαθησα χθες αλλα δεν τα καταφερα γιατι ο παπα.........ς ο ισπανος δεν μου εβαλετην καλοδιωση του αεροσακου για το πολυλειτουργικο αλλα για το απλο και δεν εχει τα φυσακια ολα ...εβαλα απο το δικο μου αλλα απο οτι φενεται δεν ταιριαζουν...

το παλιο τιμονι και το cruise control μου τα εβαλε ο ηλεκτρολογος του παζα στην νεα ιωνια......

παραγειλα την καλωδιωση και μολισ ερθει θα τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Φάνη άλλο passat με τέτοιο εσωτερικό δύσκολα να βρει κανείς.Μας έβαλες τα γυαλιά!!!Ελπίζω βέβαια να μην μείνουμε στην θεωρία και το θεμιτό αποτέλεσμα να γίνει πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Με γελάν τα μάτια μου ???? μπορείς τελικά να αλλάξεις τιμόνι ? Δηλαδή στην αντιπροσωπεία με κοροϊδεύουν ???

Τους είπα "πληρώνω όσο θέτε για να μου βάλετε τιμόνι με Paddles" και μου είπανε ότι δεν γίνεται. Τους ζόρισα, κάνανε τα τηλέφωνα τους και πάλι μου είπαν οχι.

Έχω ένα Golf VI DSG. Το τιμόνι είναι πολυλειτουργικό αλλά δεν έχει τα Paddles. Μπορεί κανείς να βοηθήσει ? Αύτά που υπάρχουν στο E-bay είναι της προκοπής ?

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι νεότερο γι αυτό το θέμα; Μήπως πλέον οι αντιπροσωπείες βάζζουν paddles σε πολυλειτουργικό τιμόνι απο DSG?? Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο με τον fragisko και δεν εχω ιδέα τι θα μου πουν στην αντιπροσωπεια...

Link to comment
Share on other sites

το τιμονι αλλαζει ασ σου λενε οτι θελουνε.....εγω το εβαλα...στον παζαροπουλο....αν ψαξεις ισωσ να μπορεσεις να το βαλεισ και μονος σου..εχεις πολυλειτουργικο τωρα ? χωρις

paddles?αν εχεις δεν χρειαζεται και να αλαξεις και το εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πολυλειτουργικό τιμόνι. Το ερώτημα είναι ότι θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρο το τιμόνι και να βάλω άλλο με paddles ή τα Paddles Μπαίνουν στο ήδη υπάρχον πολυλειτουργικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πολυλειτουργικό τιμόνι. Το ερώτημα είναι ότι θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρο το τιμόνι και να βάλω άλλο με paddles ή τα Paddles Μπαίνουν στο ήδη υπάρχον πολυλειτουργικό;;;

Θα πρέπει να αλλάξεις όλο το τιμόνι...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον προλαλυσαντα ......πρεπει να αλλαξεις τιμονι αλλα δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο μονο το τιμονι..κοιτα στο ebay..εγω απο εκει το πηρα..και αν εισαι κοντα στο σουνιο

ελα να στο βαλω... χεχε

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον προλαλυσαντα ......πρεπει να αλλαξεις τιμονι αλλα δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο μονο το τιμονι..κοιτα στο ebay..εγω απο εκει το πηρα..και αν εισαι κοντα στο σουνιο

ελα να στο βαλω... χεχε

Φάνη σε λάθος μέρος μου φαίνεται μένεις...:lol:

Καλά αν ήσουνα κοντά θα τα είχαμε κάνει βίδες τα αυτοκίνητα.knife.gif

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ναι ...ξερεις γιατι ? γιατι ειμαι ηλεκτρονικος και .....εχω δουλεψει 5 χρονια σε μαγαζι με ραδιοκασετοφωνα και κλειδαριες παραθυρα...

και παντοτε μου αρεσε να φτιαχνω μονος μου.ασε που με το ιντερνετ κανεις παπαδεςςςςςςς

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά μένω λίιιιιγο μακριά απο το Σούνιο....στη....Θεσσαλονίκη!! :rolleyes: :rolleyes:

Οπότε σου το αλλάζουμε εμείς το τιμόνι... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.