Jump to content
gliogas

Ανεβάζει θερμοκρασίες το ψυγείο!

Recommended Posts

thank you για την βοήθεια θα προσπαθήσω να το τσεκάρω αυτό που λές αν και νομίζω οτι το πρώτο που πήγε το μυαλό τους και στην Καρέντα ήταν η βαλβίδα που δίνει εντολή στο βιντιλατερ αλλα τελικά (συμφωνα με τα λεγομενά τους) δεν έφταιγε η βαλβίδα. η πρώτη και η μεγάλη σκάλα λειτουργούν κανονικά όπως και το βιντυλατέρ δεν ξεκινάει να δουλεύει αν η θερμοκρασία δεν φτάσει στους 95 με 96 βαθμους (σύμφωνα με το clima), όπως και το αντίθετο άν η θερμοκρασία ανεβαίνει καμιά φορα στους 100 βαθμους ανοιγω φουλ το καλοριφέρ για να πέσει η θερμοκρασία και όταν φτάνει στους 93-95 κλείνει το βιντυλατέρ. όποτε η εντολή για το κλεισιμο ή το άνοιγμα του βιντυλατερ λειτουργεί κανονικά, απλά το περίεργο είναι ότι η θερμοκρασία εν κινησει ή ακόμα και σταματημένος στο ρελαντί δεν πέφτει ποτέ κάτω απο τους 96 και λογικά λόγω αυτού μπαίνει σε λειτουργία και το βιντυλατερ, μήπως υπάρχει και η περίπτωση η βαλβίδα που δείχνει την θερμοκρασία στο clima να είναι χαλασμένη και να δείχνει παραπάνω βαθμούς?

βγαλε θερμοστατη και τσεκαρε θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

βγαλε θερμοστατη και τσεκαρε θερμοκρασιες.

+1000

Σε αυτήν την χώρα μέσον θέλει ακόμα και για να φτιάξεις το αυτοκίνητο σου! Έτσι λοιπόν και εγώ αφου εντελώς τυχαία βρήκα κάποιον γνωστό στον Παζαρόπουλο τον παρακάλεσα να βρεί την βλάβη αφού ασχολήθηκε λιγο το παιδί μου λέει μάλλον ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης είναι θα στον αλάξουμε μεσα στην εγγύηση και βλέπουμε...όπως και έγινε μου αλλάξαν τον θερμοστάτη και όλα καλαααα! τόσο απλό! Όχι όμως και τόσο απλό για την Karenta που μετά από μια ολόκληρη μέρα που τους το είχα αφήσει το μόνο που είχαν να πουν ήταν ότι μάλλον φταίει ο συναγερμός(εγώ φταίω που ασχολήθηκα μαζί τους) μόνο ένα παληκάρι από ένα γενικό συνεργείο είχε εντοπίσει ότι ήταν θερμοστάτης αλλά δεν έβρισκε θερμοστάτη(ένα μήνα έρχεται από την Γερμανία... :D)

Link to comment
Share on other sites

Επεσε διαβασμα σουκου.Αν ηταν θεμροστατης λογικα θα αναβε και ενα ενδεικτικο λαμπακι υψηλης θερμοκρασιας.Μαλλον στην βαλβιδα του ανεμιστηρα εντοπιζεται το προβλημα.Αν μπορεις να την βρεις και να βγαλεις την πριζα να δεις αν θα σταματησει να λειτουργει και να τσεκαρεις μετα θερμοκρασια.Πρεπει να μεινει στις ιδιες με τετοιο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Επεσε διαβασμα σουκου.Αν ηταν θεμροστατης λογικα θα αναβε και ενα ενδεικτικο λαμπακι υψηλης θερμοκρασιας.Μαλλον στην βαλβιδα του ανεμιστηρα εντοπιζεται το προβλημα.Αν μπορεις να την βρεις και να βγαλεις την πριζα να δεις αν θα σταματησει να λειτουργει και να τσεκαρεις μετα θερμοκρασια.Πρεπει να μεινει στις ιδιες με τετοιο καιρο.

Δίκιο είχες ότι ήταν θερμοστάτης λύθηκε το πρόβλημα όλα οκ! ήθελε αλαγή ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης, τώρα είμαι κομπλε βλέπω 84 με 86 στο clima και το βιντυλατέρ δουλευει κανονικά, όσο για βαλβίδα εντολής λειτουργίας του ανεμιστήρα νομίζω ότι δεν υπάρχει αυτό γίνεται ηλεκτρονικά απο τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

;) - απο αντιψυκτικο πως εισαι ? το εχεις καιρο ? ειναι το εργοστασιακο ?

το αντιψυκτικό είναι μια χαρά παρόλα τις θερμοκρασίες που ανεβαζε δεν έχανε παραφλου καθόλου, προφανώς μετα το τρακάρισμα που είχα και αλάχτηκαν ψυγεια ιντερκουλερ και βιντυλατερ ο θερμοστάτης παρουσίασε πρόβλημα. όχι δεν είναι εργοστασιακό είναι ΦΠΕ με ιντερκούλερ από S3

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο είχες ότι ήταν θερμοστάτης λύθηκε το πρόβλημα όλα οκ! ήθελε αλαγή ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης, τώρα είμαι κομπλε βλέπω 84 με 86 στο clima και το βιντυλατέρ δουλευει κανονικά, όσο για βαλβίδα εντολής λειτουργίας του ανεμιστήρα νομίζω ότι δεν υπάρχει αυτό γίνεται ηλεκτρονικά απο τον εγκέφαλο.

κριμα το διαβασμα,με επιασες αδιαβαστο.Δεν αναφερει πουθενα ηλεκτρονικο.Τεσπα ολα καλα.Που το εφτιαξες απο περιεργεια?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ακριβως αντιθετο θεμα, δηλαδη εχω το αυτοκινητο 20.000χλμ και ζητημα να εχω ακουσει το βεντιλατερ 1-2 φορες και αυτο στην αρχη. Φυσικα η θερμοκρασια ειναι κανονικα στους 90. Θα πρεπει να ανησυχω; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ακριβως αντιθετο θεμα, δηλαδη εχω το αυτοκινητο 20.000χλμ και ζητημα να εχω ακουσει το βεντιλατερ 1-2 φορες και αυτο στην αρχη. Φυσικα η θερμοκρασια ειναι κανονικα στους 90. Θα πρεπει να ανησυχω; :thumbsup:

Nα ανησυχεις για τα αυτια σου καλυτερα. :excl:

Link to comment
Share on other sites

κριμα το διαβασμα,με επιασες αδιαβαστο.Δεν αναφερει πουθενα ηλεκτρονικο.Τεσπα ολα καλα.Που το εφτιαξες απο περιεργεια?

Πότε δεν πάει χαμένη η μελέτη :excl: , στον Παζαρόπουλο στην πειραιώς απένταντι από το Αθηνων Αρένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ακριβως αντιθετο θεμα, δηλαδη εχω το αυτοκινητο 20.000χλμ και ζητημα να εχω ακουσει το βεντιλατερ 1-2 φορες και αυτο στην αρχη. Φυσικα η θερμοκρασια ειναι κανονικα στους 90. Θα πρεπει να ανησυχω; :excl:

Μάλλον θα έχει δουλέψει και περισσότερες φορές και δεν θα το έχεις ακούσει λογικά δεν έχεις πρόβλημα αλλά αν έχεις clima τσέκαρε και από εκει την θερμοκρασία του στο κανάλι 19-2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.