Jump to content
antoniss

Λιπαντικα-λαδια-βαλβολινες

Recommended Posts

επειδη δεν βρηκα κατι αναλογο...

τι λαδια-βαλβολινες βαζετε στα καμαρια σας ?

τι ιξωδες ?

καθε ποτε ?

φιλτρο λαδιου ?

ποιες βαλβολινες ?

περιμενω εντυπωσεις και προτασεις για ενα β5 1.6

σκεφτομαι τα RED LINE 10W40 με 11¤ το λιτρο (αλλαγη στα 7500χλμ και φιλτρο καθε φορα)

βαλβολινες MOTUL GEAR 300 75W90 gl-4 με 16¤ το λιτρο (αλλαγη καθε 25000-30000χλμ)

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

από λάδια βάζω άραλ 5-30 εδώ και έναμισή χρόνο περίπου και είμαι πολύ ικανοποιημένος.τα αλλάζω κάθε 7-10.000χλμ περίπου,μαζί με το φίλτρο λαδιού.

Βαλβολινες εχω αλλάξει μια φορά συνολικά,βάζοντας τις εργοστασιακές.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κοιτούσα σήμερα το βιβλιαράκι για προδιαγραφές λαδιού και έλεγε μόνο ένα VW502... το κλασσικό διάγραμμα με τις θερμοκρασίες και τα W που είναι; Αν θελήσω να αλλάξω λάδια που θα δω τι προδιαγραφές έχει ο κατασκευαστής;

Link to comment
Share on other sites

vw 502 00 εγραφε;αν ναι τοτε αυτηειναι και η προδιαγραφη.τα γραφουν πιο κυριλε τωρα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

vw 502 00 εγραφε;αν ναι τοτε αυτηειναι και η προδιαγραφη.τα γραφουν πιο κυριλε τωρα tongue.gif

502 00 ναι. Αλλά τι προδιαγραφή είναι αυτή; Αν πάω να αγοράσω λάδι θα γράφει 502 00; Εγώ ξέρω 10 40 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

προδιαγραφη ειναι.το 10/40-5/40-20/50 κλπ ειναι ιξωδη.αρα για την προδιαγραφη 502 00 πρεπει να βαλεις και το λαδι με το ιξωδες που την καλυπτει.το ιξωδες που παιζει για σενα ειναι 0/40,5/40 και καποια 5/30.βαλε 5/40 και θα εισαι μια χαρα -_-

Link to comment
Share on other sites

προδιαγραφη ειναι.το 10/40-5/40-20/50 κλπ ειναι ιξωδη.αρα για την προδιαγραφη 502 00 πρεπει να βαλεις και το λαδι με το ιξωδες που την καλυπτει.το ιξωδες που παιζει για σενα ειναι 0/40,5/40 και καποια 5/30.βαλε 5/40 και θα εισαι μια χαρα -_-

Σ'ευχαριστώ. Δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τα λεγόμενα σου αλλά τα ιξώδη που τα βρίσκω γραμμένα; Είμαι άνθρωπος του maual βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

από λάδια βάζω άραλ 5-30 εδώ και έναμισή χρόνο περίπου και είμαι πολύ ικανοποιημένος.τα αλλάζω κάθε 7-10.000χλμ περίπου,μαζί με το φίλτρο λαδιού.

Βαλβολινες εχω αλλάξει μια φορά συνολικά,βάζοντας τις εργοστασιακές.

Kαθε 7500-10000 και εγω με λαδια 5-30 και αλλαζω και φιλτρο βενζινης και λαδιου!

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες απόλυτα!! Είσαι κορυφή!!! -_-

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα τα Motul 8100 5-40 σε passat του 01 με 102000χλμ,

τα βρηκα καλη τιμη, ειναι φουλ συνθετικα και λεω να τα κρατησω 10000χλμ

ειναι οκ ή αρκετα λεπτα το 5-40?

με τα 10-40 δεν τσιμπαγε καθολου

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το επαναφέρω λίγο το θέμα μιας και όπως είχα γράψει στο σέρβις των 15000χλμ είχα πάει τελείως βιαστικά και δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Τώρα έφτασε στα 30000χλμ και μιας και το ψάχνω είδα τα εξής. Έγραψε και άλλο μέλος πιο πάνω ότι βάζει τα αράλ τα 5-30. Αυτά έβαλα κι εγώ αλλά τώρα που κοιτάζω τα service bulletin όλα γράφουν για το 0-40. Μπήκα και στο site της aral και λέει Aral supertronic 5-30 για προδιαγραφές VW 504,507 (και όλες τις προγενέστερες). Και να η απορία η 502.00 είναι προγενέστερη; Ως προς τον αριθμό ναι αλλά και χρονικά είχε βγει πιο πριν; Γιατί είδα και το Aral supertronic 0-40 που λέει συγκεκριμένα για VW 502.00,505.00 and 503-01 (long life service).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το επαναφέρω λίγο το θέμα μιας και όπως είχα γράψει στο σέρβις των 15000χλμ είχα πάει τελείως βιαστικά και δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Τώρα έφτασε στα 30000χλμ και μιας και το ψάχνω είδα τα εξής. Έγραψε και άλλο μέλος πιο πάνω ότι βάζει τα αράλ τα 5-30. Αυτά έβαλα κι εγώ αλλά τώρα που κοιτάζω τα service bulletin όλα γράφουν για το 0-40. Μπήκα και στο site της aral και λέει Aral supertronic 5-30 για προδιαγραφές VW 504,507 (και όλες τις προγενέστερες). Και να η απορία η 502.00 είναι προγενέστερη; Ως προς τον αριθμό ναι αλλά και χρονικά είχε βγει πιο πριν; Γιατί είδα και το Aral supertronic 0-40 που λέει συγκεκριμένα για VW 502.00,505.00 and 503-01 (long life service).

Αν δεις,στο site της aral,λεει οτι τα 5-30 III,ειναι καταλληλα για ολους τους κινητηρες του group μετα τον Μαρτιο του 2005 αλλα και για τους προηγουμενους,οποτε δεν εχεις καποιο προβλημα.

Σε ενδιαφερει να ειναι φουλ 100% συνθετικο το λαδι.Αυτο κοιτας!

Το 5-30 αν καταλαβα καλυπτει σιγουρα τις προδιαγραφες του service manual σωστα?Αν εχεις ενδοιασμο για το 0-40,μην το βαλεις.

Η λογικη δειχνει οτι το 502 ειναι πιο παλιο απο το 504 και το 507.Ετσι θα το σκεφτομουν εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο κατασκευαστής φίλε μου,το καταλληλότερο λάδι είναι το 5w-30 ο λόγος ποιος είναι να βάλεις

0w-40? καταρχήν δεν κάνει για το μοτέρ σου το 0w-40.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο κατασκευαστής φίλε μου,το καταλληλότερο λάδι είναι το 5w-30 ο λόγος ποιος είναι να βάλεις

0w-40? καταρχήν δεν κάνει για το μοτέρ σου το 0w-40.

στο δικο μου FSI του βαζω 5-30 castrol edge αλλα πολλες αναθυμιασεις!!!του ειχα καθαρισει την πεταλουδα γκαζιου και μετα απο 10000 χλμ την ξαναβγαζω και ηταν καταμαυρη απο τις αναθυμιασεις ολο μακα!μου καιει φισιολογικα οπως σχεδον ολα τα FSI.ο προηγουμενος ιδιοκτητης του εβαζε στον παζαροπουλο 10-40...να του βαλω και γω?παντως με το 5w-30 CASTROL EDGE που εβαζα στο 1.6 του 2002 ημουν πολυ ευχαριστημενος και το μοτερ δεν εκαιγε σταγονα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λιπαντικό προδιαγραφών 502.00 αν δεν ακολουθείς long life service ή προδιαγραφών 504.00 αν ακολουθείς lls.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.