Jump to content
tr3m0r

Dsg Vs Manual Transmission

Transmision  

1 member has voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Manual από μένα εΝΝοΕίΤαΙ!.

Υπάρχει ήδη topic με τα γιατί και είναι υπεραρκετά.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...4133&st=160

DSG για το 2.0 (200hp) γιατί είναι το γνωστό σπορ 6άρι

Manual για το 1.4 (160hp) γιατί το DSG είναι 7άρι και η κλιμάκωση δεν είναι καθόλου σπορ.... δεν ταιριάζει στο scirocco... πιο πολύ σε Golf 6 κάνει

Επίσης αν θέλεις να πουσάρεις το αμάξι ... το 7άρι δεν αντέχει πάνω από 25kg ροπής.... και το scirocco 160 έχει ήδη 24kg ροπή

Link to comment
Share on other sites

manual απο μενα γιατι οπως λεει κι ο φιλος δεν εχω οδηγησει dsg (κι ουτε πολυψηνομαι να οδηγησω..)

Manual, και παραθετω και τη γνωμη καποιου που πηρε την 997 του manual

" εαν ηθελα αυτοματο, θα επαιρνα Mercedes"

Ουτε εγω εχω οδηγησει DSG, αλλα εχω playstation ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
manual απο μενα γιατι οπως λεει κι ο φιλος δεν εχω οδηγησει dsg (κι ουτε πολυψηνομαι να οδηγησω..)
Ουτε εγω εχω οδηγησει DSG, αλλα εχω playstation ;)

Ποιον μου θυμίζετε...ποιον μου θυμίζετε??? hmmm.gif:blink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:;)

Που είσασταν τόσο καιρό εσείς ρε και τα έλεγα μόνος μου???? -_-

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

παραθετω τη γνωμη καποιου που πηρε την 997 του manual

" εαν ηθελα αυτοματο, θα επαιρνα Mercedes"

Θα γνωρίζεις βέβαια ότι η Porsche τώρα έβαλε στην παραγωγή ένα αυτόματο-σειριακό κιβώτιο 2πλου συμπλέκτη (PDK ή Porsche Doppelkupplungsgetriebe). Γιατί όντως το tiptronic πλέον μετά από τόσα χρόνια στην αγορά είναι τουλάχιστον για κλάματα σε χρόνο απόκρισης αλλά και σε αίσθηση. Ακριβώς σα mercedes όπως έιπε και ο γνωστός σου. Καμία σχέση με dsg όμως, όπως δε σου είπε γιατί πιθανότατα δεν το γνώριζε και όπως δεν ανέφερες, επειδή πιθανότατα δεν το έψαξες.

Eγώ θα συμφωνήσω με το "DSG για το 2.0 (200hp) Manual για το 1.4 (160hp)" και με τον Solaris φυσικά.

Είναι βέβαια θέμα προτίμησης όπως και θέμα χιλομέτρων και διαδρομών που ακολουθεί ο καθένας.

Είναι και αρκετά πιο ακριβό, κάτι που λογικά αποτρέπει πολλούς κ ας μην το αναφέρουν.

Για κανένα λόγο πάντως δε θα άλλαζα το gt με scirocco 1,4 tsi.

Για το tfsi που βαφτίστηκε 2,0 tsi δεν ξέρω, αλλά θα το σκεφτόμουν τουλάχιστον.

Οπότε dsg, για το δίλιτρο tfsi από μένα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Εγώ manual! δεν έχω οδηγήσει ποτέ dsg ούτε άλλο αυτόματο. Αλλά νομίζω οτι με το χειροκίνητο έχεις την αίσθηση ότι χειρίζεσαι το αυτοκίνητο και συβεχώς ψάχνεις τη βελτίωση σου, στο αυτόματο απλά πατάς ένας κουμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ manual! δεν έχω οδηγήσει ποτέ dsg ούτε άλλο αυτόματο. Αλλά νομίζω οτι με το χειροκίνητο έχεις την αίσθηση ότι χειρίζεσαι το αυτοκίνητο και συβεχώς ψάχνεις τη βελτίωση σου, στο αυτόματο απλά πατάς ένας κουμπάκι.

Εγώ παιδιά δεν είχα οδηγήσει ποτέ αυτόματο κιβώτιο, αλλά όταν έκανα Test Drive στην έκθεση τον Νοέμβριο με ένα Seat FR και DSG έπαθα πλάκα. άλλαξα άρδην τις σκέψεις και πεποιθήσεις μου και γι αυτό το λόγο παράγγειλα το 160αρι με DSG. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπορεί, αυτός που θέλει να το φτιάξει ακόμα ποιο δυνατό, γιατί από ότι λέγεται δεν αντέχει πάνω από 25,5Nm και απορώ γιατί δεν βάλανε επάνω το 6αρι, για λόγους οικονομίας? Ας είχανε δύο επιλογές και να αφήνανε εμάς να αποφασίσουμε για το ποιο θέλουμε. Εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοια σκέψη οπότε όλα καλά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο πρωτα απ' ολα, και καλη χρονια.

EEEE χαλαρα Dsg με κλειστα ματια, το εχει παρει ενα φιλος μου, στο Leon βεβαια αλλα και παλι ειναι super.

To Dsg ειναι οτι ποιο εξελιγμενο κυκλοφορει αυτη την στιγμη. Βεβαια απο την αλλη ειναι και τα χρηματα που εχει παραπανω το Dsg........! Διαλεγεις και παιρνεις...!!

Link to comment
Share on other sites

DSG και ξερό παξιμάδι! tongue.giftongue.giftongue.gif:D Για να μη πω τίποτε άλλο!36_11_61.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε παιδια παρτε manual και ας χανεται και καμμια αλλαγη που και που καιν αφηστε εμας τους ανιδεους με τα dsg να πυροβολαμε....και για κατι παιδια που δεν εχουν οδηγησει dsg και ουτε θελουν ενα θα πω...καλα κανετε παιδια μου πολυ καλα κανετε....για εξοδα ειμαστε τωρα?οικονομικη κριση μας επιασε.... :lol::thumbsup::D;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
αφηστε εμας τους ανιδεους με τα dsg να πυροβολαμε

Εσείς και ο Επαναστατικός Αγώνας.

Οδηγάω 3 χρόνια και έχω χάσει 2 φορές αλλαγή και αυτό γιατί την μία ήμουν υπερβολικά κουρασμένος από πολύωρη οδήγηση και την άλλη επειδή δεν ήξερα το αμάξι.

Και δεν είμαι από τα άτομα που πάνε μέχρι 3000 στροφές ή από αυτούς που χαϊδεύουν τον λεβιέ και τον συμπλέκτη για να μην σκίσουν κανένα καλσόν. Όποτε η ειρωνία περί χάσιμο αλλαγών άκυρη τουλάχιστον για μένα.

¶ιντε με συγχίσατε πάλι , θα πάω τσαντισμένος στην σχολή και δεν θα προσέχω... :)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς και ο Επαναστατικός Αγώνας.

Οδηγάω 3 χρόνια και έχω χάσει 2 φορές αλλαγή και αυτό γιατί την μία ήμουν υπερβολικά κουρασμένος από πολύωρη οδήγηση και την άλλη επειδή δεν ήξερα το αμάξι.

Και δεν είμαι από τα άτομα που πάνε μέχρι 3000 στροφές ή από αυτούς που χαϊδεύουν τον λεβιέ και τον συμπλέκτη για να μην σκίσουν κανένα καλσόν. Όποτε η ειρωνία περί χάσιμο αλλαγών άκυρη τουλάχιστον για μένα.

¶ιντε με συγχίσατε πάλι , θα πάω τσαντισμένος στην σχολή και δεν θα προσέχω... :lol:

Ελα μετα απο 20 χρονια και πες μου αν θελεις το τοτε DSG η οχι ;) Μετα απο χρονια το manual κουραζει.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς και ο Επαναστατικός Αγώνας.

Οδηγάω 3 χρόνια και έχω χάσει 2 φορές αλλαγή και αυτό γιατί την μία ήμουν υπερβολικά κουρασμένος από πολύωρη οδήγηση και την άλλη επειδή δεν ήξερα το αμάξι.

Και δεν είμαι από τα άτομα που πάνε μέχρι 3000 στροφές ή από αυτούς που χαϊδεύουν τον λεβιέ και τον συμπλέκτη για να μην σκίσουν κανένα καλσόν. Όποτε η ειρωνία περί χάσιμο αλλαγών άκυρη τουλάχιστον για μένα.

¶ιντε με συγχίσατε πάλι , θα πάω τσαντισμένος στην σχολή και δεν θα προσέχω... :lol:

Όποιος έχει Bug.gif μυγιάζεται! tongue.gif 3???? :lol:;)tongue.giftongue.gif Εχεις ψωμιά μπροστά σου υπομονή! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεμματα τα ιδια ελεγα και εγω γι'αυτο το σασμαν μεχρι πριν το οδηγησω και πριν το παρω!!!!

δεν ειπα οτι χανεις αλλαγη αλλα σιγουρα δεν θα κανεις παντα τον ιδιο χρονο στις αλλαγες σου ειναι μεγαλη υποθεση να ξερεις οτι θα αλλαξει την ταδε χρονικη στιγμη σε συγκεκριμενο χρονο παντα!!!!αν κανω καπου λαθος διορθωστε με αλλα βλεπω και οτι το λαθος σας δεν θελετε να το καταλαβετε γιατι εξ'αρχης ειστε προκατειλημενοι χωρις καν να το εχετε οδγησει και να εχετε μια αποψη...δεν ειναι δυνατων οσοι εχουν dsg πριν να μην ειχαν οδηγησει χειροκινητο αμαξι και να λενε οτι το dsg ειναι απιστευτο δεν γινεται να ειμαστε ολοι τρελοι....ο geopan πχ οδηγησει dsg και εχει μια αποψη επι του θεματος ειδε και εκρινε οτι δεν επρεπε το αμαξι του να εχει dsg αφου το οδηγησε πρωτα ομως εχει μεγαλη διαφορα απο τις αερολογιες του στυλ δεν εχω οδηγησει και ουτε θελω!!!!μια εμπειρια ειναι και αυτη δεν σου ειπαμε να παρεις ναρκωτικα....ελπιζω να μην προσβαλα κανεναν δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου

Link to comment
Share on other sites

Ελα μετα απο 20 χρονια και πες μου αν θελεις το τοτε DSG η οχι ;) Μετα απο χρονια το manual κουραζει.

Μετά απο πόσα χρόνια? Δεν έχω φτάσει βέβαια τα είκοσι ακόμη, αλλά τα κοντεύω. Κρατάω μια επιφύλαξη αν ζούσα σε Αθήνα-Θεσ/νίκη. Εκεί όντως κουράζει. Η επαρχία όμως...είναι η χαρά του manual!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Θα κάνω quote το τελευταίο μου post στο DSG vs Manual ... που νομίζω με εκφράζει απόλυτα και το συζητάμε και περαιτέρω αν χρειαστεί tongue.gif .

Δίκιο έχει.

Πραγματικά δεν με πείραξε που ο υπολογιστής ελέγχει το γκάζι μου, το φρένο μου, το στρίψιμό μου,

που με προστατεύει πολύ καλύτερα σε βρεγμένο η παγωμένο οδόστρωμα, που κάνει διάγνωση για τυχόν ζημιές άρα προστατεύει και την περιουσία μου κλπ......

Υπολογιστή όμως δεν θέλω στον συμπλέκτη μου και στο σασμάν μου. Δεν υπάρχει λόγος. Ίσως να υπάρχει λόγος για τους επαγγελματίες οδηγούς που πήζουν όλη μέρα στην κίνηση και κλείνουν 24ωρά άυπνοι στο τιμόνι. Εκεί ναι.

Όπως κάποιος που δεν χρειάζεται internet ή το microsoft word για να γράψει απλά δεν αγοράζει υπολογιστή,

έτσι και κάποιος που δεν θέλει άνεση και έχει για βόλτα(ίσως και χόμπι) και μόνο το αμάξι δεν αγοράζει DSG.

Ηλία αν αναθεωρήσω κάποια στιγμή δεν θα το κρύψω να'σαι σίγουρος. Λες να είμαστε ακόμα εδώ μετά από 20 χρόνια? :lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω quote το τελευταίο μου post στο DSG vs Manual ... που νομίζω με εκφράζει απόλυτα και το συζητάμε και περαιτέρω αν χρειαστεί tongue.gif .

Ηλία αν αναθεωρήσω κάποια στιγμή δεν θα το κρύψω να'σαι σίγουρος. Λες να είμαστε ακόμα εδώ μετά από 20 χρόνια? :lol:B)

Τα παιδια μας θα γραφουν τοτε!!!!! :lol: Ξερεις πως νιωθω για το DSG το οποιο, αν και εχω, πολλες φορες εχω εκφρασει πολλα αρνητικα για το τροπο που λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια μας θα γραφουν τοτε!!!!! :D Ξερεις πως νιωθω για το DSG το οποιο, αν και εχω, πολλες φορες εχω εκφρασει πολλα αρνητικα για το τροπο που λειτουργει.

με συγχωρειτε για το εκτος θεματος,αλλα πως γινεται ρε παιδια η συγκεκριμενη απαντηση να εμφανιζεται συνεχως ως απαντηση που δωθηκε σημερα(today)?καθε μερα που μπαινω στην κοινοτητα μου εμφανιζει οτι απαντησε ο eliasj κ ειναι η ιδια παντα απαντηση.κατι δεν παει καλα με τους servers??ειναι αστειο αλλα κ τραγικο ταυτοχρονως!!εχω μαθει την απαντηση του απ'εξω!!χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε για το εκτος θεματος,αλλα πως γινεται ρε παιδια η συγκεκριμενη απαντηση να εμφανιζεται συνεχως ως απαντηση που δωθηκε σημερα(today)?καθε μερα που μπαινω στην κοινοτητα μου εμφανιζει οτι απαντησε ο eliasj κ ειναι η ιδια παντα απαντηση.κατι δεν παει καλα με τους servers??ειναι αστειο αλλα κ τραγικο ταυτοχρονως!!εχω μαθει την απαντηση του απ'εξω!!χεχεχεχε

Επιτηδες μαλλον γινεται <_< Και σε εμενα το κανει μερικες φορες. Και το post ειναι απο τον Ιανουαριο new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιτηδες μαλλον γινεται <_< Και σε εμενα το κανει μερικες φορες. Και το post ειναι απο τον Ιανουαριο new_lol.gif

fire.gif παλι εσυ αναθεματισμενε!!! tongue.gif μην απαντας αλλο,γιατι σε λιγο θα μαθω ολο το λεξιλογιο κ τις εκφρασεις σου!!! knife.gif

πλακα κανω ετσι!!!ελπιζω να διορθωθει.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.