Jump to content
Speedy

Εσωτερικός Κεντρικός Καθρέπτης και Ορατότητα

Recommended Posts

Scirocco15.jpg

Δεν ξέρω για εσας παιδια , αλλα η ορατότητα πίσω εδώ μου φαίνεται περιορισμένη ;)

και άλλη μια φωτο P1040708.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα οταν πηγες να το κανεις τεστ drive δε το ειδες ? Τωρα καταλαβες το "προβλημα" ? tongue.gif

Εγω οταν αρχισα να σκευτομαι να το αγορασω, εβαλα κατω τα υπερ και τα κατα.

Ενα απο τα κατα ηταν και αυτο.

Αλλα δεν παιζει να μετανοιωσω που το πηρα το αμαξι επειδη δεν βλεπω καλα

απο τον κεντρικο καθρεπτη. Δοξα το Θεο οι εταιρειες βαζουν πλεον και τον αριστερο

καθρεπτη στον βασικο εξοπλισμο, αρα εχω 2 καθρεπτες και μισο να ελεγχω τον δρομο.

Edited by Vag_Iroc
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια τι καθρευτης ειναι αυτος δεν βλεπεις τιποτα. Εγω πηγα praktiker και πηρα καθρευτη 24 εκατοστα προσαρμοζετε πανω και σωθηκα ορατοτητα πληρης . καντε το και δεν θα χασετε

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μην μου πεις ότι έβαλες επάνω σε αυτό το κόσμημα 24 πόντους φορτιγατζήδικο καθρέπτη, πάλι το ίδιο δεν βλέπεις πίσω? πιά η διαφορά? εεε βγάλτον αμέσως φίλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια τι καθρευτης ειναι αυτος δεν βλεπεις τιποτα. Εγω πηγα praktiker και πηρα καθρευτη 24 εκατοστα προσαρμοζετε πανω και σωθηκα ορατοτητα πληρης . καντε το και δεν θα χασετε

worthy.gifworthy.gif

Οπως ειπα και στο αλλο ποστ μου, θελω να βαλεις φωτος να δω πως ειναι τωρα !!

Περα απο τα αστεια τωρα. Ο μεγαλυτερος καθρεπτης στο μονο που θα σε βοηθησει θα ειναι

να βλεπεις δεξια και αριστερα απο τα προσκεφαλα των πισω καθισματων, που και παλι δεν

εχουν πολυ χωρο. Αφου δεν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα ακομη, αστο οπως ειναι με το

μικρο και προσπαθησε να τον συνηθισεις.

Αν παντως υπαρχει μια στο εκατομμυριο να χαλαει η αισθητικη του εσωτερικου τοτε βγαλτον !! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ό άνθρωπος είναι ένα ζώο, που προσαρμόζεται σε όλες τις συνθήκες. Πιστεύω ότι είναι θέμα προσαρμογής. Και στο κάτω κάτω, όλοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν στην άκρη, να περνάει αυτό το θηρίο που λέγεται "SCIROCCO"36_6_31.gif36_11_61.gif36_11_61.gif

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Για την περιορισμενη ορατοτητα δε φταιει ο καθρεφτης αλλα το πισω παρμπριζ.Δηλαδη με τον μεγαλυτερο καθρεπτη τι περισσοτερο βλεπετε;Τις πισω κολωνες συν τα πλαινα πισω παραθυρα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος δεν βλέπει με το Scirocco! Ας πάρει μια Labo!!!

2009sscaero_04.jpg

Θα βλέπει καλύτερα!36_11_61.gif36_11_61.gif

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που παίρνεις ένα coupe αυτοκίνητο ξέρεις ότι δεν θα βλέπεις καλά από τον κεντρικό καθρέπτη. Εγώ το κεντρικό τον χρησιμοποιώ μόνο στην εθνική οδό που είναι μεγάλες οι ταχύτητες και χρειάζεται να δεις εάν έρχεται κανένας από πίσω σου. Σε συνθήκες πόλης δεν πολυχρειάζεται, γιατί έχεις τους πλαϊνούς.

Link to comment
Share on other sites

να βαλετε και εκεινους που βαζουν οι τυποι με τα τροχοσπιτα αν ειναι ρε παιδια!η και απο νταλικες!θα ειναι μια πολυ ωραια μοντα! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να βαλετε και εκεινους που βαζουν οι τυποι με τα τροχοσπιτα αν ειναι ρε παιδια!η και απο νταλικες!θα ειναι μια πολυ ωραια μοντα! :)

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο κεντρικός καθρέφτης είναι σχεδόν διακοσμητικός... Όταν το έκανα test drive με δυσκόλεψε κι εμένα το γεγονός ότι από τον κεντρικό καθρέφτη δεν είχα την "πληροφόρηση" για το δρόμο που είχα συνηθίσει από το προηγούμενο αυτοκίνητό μου. Ωστόσο, νομίζω πως οι πλαϊνοί καθρέφτες είναι αρκετά καλά σχεδιασμένοι και αρκούντως μεγάλοι για να καλύπτουν το "πρόβλημα" του κεντρικού. Μετά από μερικά λεπτά οδήγησης συνειδητοποίησα ότι δεν κοίταγα συχνά πια τον κεντρικό αλλά όλο και περισσότερο τους πλαϊνούς οι οποίοι μου παρείχαν καλή πληροφόρηση. Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα συνήθειας και τίποτα περισσότερο. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι η έλλειψη καλής ορατότητας από τον κεντρικό καθρέφτη "αναγκάζει" τον οδηγό να είναι πολύ πιο προσεκτικός στις αλλαγές κατεύθυνσης, ελέγχοντας πιο σχολαστικά την κυκλοφορία γύρω του.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο κεντρικός καθρέφτης είναι σχεδόν διακοσμητικός... Όταν το έκανα test drive με δυσκόλεψε κι εμένα το γεγονός ότι από τον κεντρικό καθρέφτη δεν είχα την "πληροφόρηση" για το δρόμο που είχα συνηθίσει από το προηγούμενο αυτοκίνητό μου. Ωστόσο, νομίζω πως οι πλαϊνοί καθρέφτες είναι αρκετά καλά σχεδιασμένοι και αρκούντως μεγάλοι για να καλύπτουν το "πρόβλημα" του κεντρικού. Μετά από μερικά λεπτά οδήγησης συνειδητοποίησα ότι δεν κοίταγα συχνά πια τον κεντρικό αλλά όλο και περισσότερο τους πλαϊνούς οι οποίοι μου παρείχαν καλή πληροφόρηση. Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα συνήθειας και τίποτα περισσότερο. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι η έλλειψη καλής ορατότητας από τον κεντρικό καθρέφτη "αναγκάζει" τον οδηγό να είναι πολύ πιο προσεκτικός στις αλλαγές κατεύθυνσης, ελέγχοντας πιο σχολαστικά την κυκλοφορία γύρω του.

Το θεμα ειναι οτι οι πλαινοι δε γινεται να αντικαταστησουν τον κεντρικο ουτε αντισττροφα.Ο καθενας χρειαζεται σε διαφορετικες περιπτωσεις.Ο κεντρικος καθρεπτης σου δινει πολυ καλυτερη πληροφορηση για την θεση και την ταχυτητα του αυτοκινητου πισω σου.Οι πλαινοι τα δειχνουν πιο μακρινα και δεν εχεις τοσο καλη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

να βαλετε και εκεινους που βαζουν οι τυποι με τα τροχοσπιτα αν ειναι ρε παιδια!η και απο νταλικες!θα ειναι μια πολυ ωραια μοντα! :lol:

:lol::wacko::lol::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εβαλα το parktronik και ηρεμησα ειδικα οταν κανεις οπισθεν ειναι σωτηρια !!!

post-10812-1232356701_thumb.jpg

Edited by Dimitris V.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dimitris V. μιας και έχεις βάλει partronik πες μου που έχεις την εικόνα των αισθητήρων μπροστά στον υπολογιστή ταξιδιού? Η όπως στις Merc το έχουν μπροστά στο ταμπλώ? Α και νομίζω έχει partronik μόνο πίσω σωστά? Thanx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μιας και ο λόγος ήρθε στο parctronic, έχω να ρωτήσω: Που θα βρω αισθητήρες στο χρώμα του αμαξώματος (λευκό); Ο αντιπρόσωπος επιμένει να μου δωρίσει τα κλασσικά μαύρα αλλα το θεωρώ κακοποίηση του οχήματος!!!

Και όχι, δε μπορώ να παραγγείλω τα εργοστασιακά γιατί επέλεξα ένα ετοιμοπαράδοτο λευκό κουκλί 2.0 με DCC το οποίο παραλαμβάνω σε μερικές μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μιας και ο λόγος ήρθε στο parctronic, έχω να ρωτήσω: Που θα βρω αισθητήρες στο χρώμα του αμαξώματος (λευκό); Ο αντιπρόσωπος επιμένει να μου δωρίσει τα κλασσικά μαύρα αλλα το θεωρώ κακοποίηση του οχήματος!!!

Και όχι, δε μπορώ να παραγγείλω τα εργοστασιακά γιατί επέλεξα ένα ετοιμοπαράδοτο λευκό κουκλί 2.0 με DCC το οποίο παραλαμβάνω σε μερικές μέρες!

Κατι ειχε παρει το αυτι μου οτι τους βαφουν...

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν απλα απαραδεκτοι αν δεν τους βαψουν. Το αμαξι πρεπει να ειναι οπως

οταν θα ηταν στη περιπτωση που θα το εβαζες απο τη μανα του. Δεν υπαρχει

κανενας λογος για να μη στους βαψουν, ουτε ωρα παιρνει πολυ ουτε χαλανε

και ΤΟ χρωμα για να γινει η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.