Jump to content
Speedy

Εσωτερικός Κεντρικός Καθρέπτης και Ορατότητα

Recommended Posts

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να τσεκάρει αν ανάβοντας την πίσω αντίσταση του τζαμιού θερμένονται και τα πίσω πλαινά τζάμια?

Ρε παιδια μην είμαστε τόσο υπερβολικοί με το καθρέπτη. Εντάξει στην αρχή σου φαίνεται μικρός αλλα για το παρπρίζ που έχει το αμάξι αυτός είναι ο καθρέπτης. Έχεις ορατότητα όλο του πίσω τζαμιού.

Εγώ μια χαρά βλέπω. Πιο πολύ με ενοχλούν οι διακόπτες των παραθύρων που πρέπει να σπάσω το καρπό μ για να τους ανοίξω (το κάθισμα το έχω τέρμα πίσω) παρά ο καθρέπτης.

Μου φαίνεται σας παρέσυραν τα περιοδικά που το έγραφαν....

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρώτησα εγώ αν τα πίσω πλαινά τζάμια ξεθαμπώνουν, γιατι έχουν αντιστάσεις επάνω, σε μένα πάντως δεν ζεστένονται όπως το πίσω τζάμι. Οταν ακουμπάω το χέρι μου πίσω καίει ενώ τα πλαινά είναι κρύα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρώτησα εγώ αν τα πίσω πλαινά τζάμια ξεθαμπώνουν, γιατι έχουν αντιστάσεις επάνω, σε μένα πάντως δεν ζεστένονται όπως το πίσω τζάμι. Οταν ακουμπάω το χέρι μου πίσω καίει ενώ τα πλαινά είναι κρύα!

Το Manual δεν αναφέρει τίποτα? Αν και μου φαίνεται λίγο παράδοξο να θερμαίνονται τα πίσω πλαϊνά, σε κανένα αυτοκίνητο, τουλάχιστον που ξέρω δεν θερμαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το manual δεν γράφει τίποτα, αλλά έχουν τα τζάμια μέσα σιρματάκια σαν το πίσω τζάμι, πιθανον να δουλεύουν σε άλλες εκδόσεις πιο πλούσιες ή ξεχάσαν να τα συνδέσουν σε μένα, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος με βασική έκδοση το έχει δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το manual δεν γράφει τίποτα, αλλά έχουν τα τζάμια μέσα σιρματάκια σαν το πίσω τζάμι, πιθανον να δουλεύουν σε άλλες εκδόσεις πιο πλούσιες ή ξεχάσαν να τα συνδέσουν σε μένα, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος με βασική έκδοση το έχει δοκιμάσει.

Τι να πω? ίσως! Αλλά ποιο πλούσιο εξοπλισμό? Μου φαίνεται λίγο δύσκολο, ρώτησες την αντιπροσωπεία? Αυτοί σίγουρα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εγω επαιζα σε συναγερμο η τους αισθητηρες παρκαρισματος….τελικα διαλεξα το δευτερο δωρο από τιν αντιπροσωπεια μιας που δεν ηθελα να μου ξηλωσουν μπροστα για να βαλουν τον συναγερμο.

Οι αισθητηρες είναι της GT ALARM…..και μου ειχαν πει ότι δεν βαφονται….

Ετσι τους πηρα γιοα να τους βαψω εγω ο ιδιος και να τους παω μετα να τους τοποθετησω.

Εστειλα email στην GT ALARM και οι ανθρωποι μου απαντησαν επι γραμμα

«dear Sir,

thank you for your e mail. Yes reverse sensors can be painted with car's paint.

Yours sincerely,

GT Alarm

Customer care »

Επειτα πηγα και πηρα ασπρο χρωμα με τον κωδικο του αυτοκινητου τους εβαψα και πηγα και τους τοποθετησαν……ΟΛΑ ΑΨΩΓΑ !!! και να το αποτελεσμα

th_65742_Casio_F1_1393_122_563lo.jpg

Και χωρις αμφιβολια λυνονται πολλα προβληματα κατά την οπισθεν !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εγω επαιζα σε συναγερμο η τους αισθητηρες παρκαρισματος….τελικα διαλεξα το δευτερο δωρο από τιν αντιπροσωπεια μιας που δεν ηθελα να μου ξηλωσουν μπροστα για να βαλουν τον συναγερμο.

Οι αισθητηρες είναι της GT ALARM…..και μου ειχαν πει ότι δεν βαφονται….

Ετσι τους πηρα γιοα να τους βαψω εγω ο ιδιος και να τους παω μετα να τους τοποθετησω.

Εστειλα email στην GT ALARM και οι ανθρωποι μου απαντησαν επι γραμμα

«dear Sir,

thank you for your e mail. Yes reverse sensors can be painted with car's paint.

Yours sincerely,

GT Alarm

Customer care »

Επειτα πηγα και πηρα ασπρο χρωμα με τον κωδικο του αυτοκινητου τους εβαψα και πηγα και τους τοποθετησαν……ΟΛΑ ΑΨΩΓΑ !!! και να το αποτελεσμα

th_65742_Casio_F1_1393_122_563lo.jpg

Και χωρις αμφιβολια λυνονται πολλα προβληματα κατά την οπισθεν !!!

Αν και λιγο off-topic, αψογη δουλεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι το manual δεν γράφει τίποτα, αλλά έχουν τα τζάμια μέσα σιρματάκια σαν το πίσω τζάμι, πιθανον να δουλεύουν σε άλλες εκδόσεις πιο πλούσιες ή ξεχάσαν να τα συνδέσουν σε μένα, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος με βασική έκδοση το έχει δοκιμάσει.

Τα έχω δει και εγώ τα συρματάκια πίσω. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω βάλει το χέρι μου να δω αν δουλεύουν όταν το ανοίγω αλλά από την άλλη όταν ανοίγω να ξεθολώσει το τζάμι πίσω και τα πίσω τζάμια ξεθολώνουν (αν και δεν ειναι πότε τοσο θολωμένα όσο τα μπροστά πλαϊνά). Πάντως θα το κοιτάξω και θα σου πω.....

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει και εγώ τα συρματάκια πίσω. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω βάλει το χέρι μου να δω αν δουλεύουν όταν το ανοίγω αλλά από την άλλη όταν ανοίγω να ξεθολώσει το τζάμι πίσω και τα πίσω τζάμια ξεθολώνουν (αν και δεν ειναι πότε τοσο θολωμένα όσο τα μπροστά πλαϊνά). Πάντως θα το κοιτάξω και θα σου πω.....

Σε ευχαριστώ πολύ, περιμένω απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, περιμένω απάντησή σου.

Και εμενα θα με ενδιεφερε η απαντηση σου(οχι τιποτα αλλο τα ειδα στην εκθεση και αναρωτιομουν απλα να λυθει η απορια).

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ελεγξα τα συρματακια... Να σου πω την αληθεια δεν ηταν ευκολο να καταλαβω... Μετα απο 5-6 λεπτα αναμονης μου φανηκε οτι ηταν λιγο ζεστα οχι ομως οπως του πισω παραθυρου,

και οταν ακουμπαγα το δαχτυλο μου σε αυτα μου εδιναν αυτη την αισθηση και αφηναν μια μαυρη γραμμη στο δαχτυλο μου με το σχημα τους κατι που δε γινοταν οταν το εκλεισα...

Αρα παιζει να λειτουργουν... Η αληθεια ειναι πως 1-2 φορες που μου θολωσαν αυτα και το πισω τζαμι πατωντας το κουμπι ξεθολωσαν και αυτα μαζι πολυ γρηγορα χωρις να αλλαξω τον κλιματισμο...

Αρα τα συμπερασματα δικα σας...

Πιστευω οτι δουλευουν χωρις ομως την ιδια ενταση...

Αυτα...............

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ελεγξα τα συρματακια... Να σου πω την αληθεια δεν ηταν ευκολο να καταλαβω... Μετα απο 5-6 λεπτα αναμονης μου φανηκε οτι ηταν λιγο ζεστα οχι ομως οπως του πισω παραθυρου,

και οταν ακουμπαγα το δαχτυλο μου σε αυτα μου εδιναν αυτη την αισθηση και αφηναν μια μαυρη γραμμη στο δαχτυλο μου με το σχημα τους κατι που δε γινοταν οταν το εκλεισα...

Αρα παιζει να λειτουργουν... Η αληθεια ειναι πως 1-2 φορες που μου θολωσαν αυτα και το πισω τζαμι πατωντας το κουμπι ξεθολωσαν και αυτα μαζι πολυ γρηγορα χωρις να αλλαξω τον κλιματισμο...

Αρα τα συμπερασματα δικα σας...

Πιστευω οτι δουλευουν χωρις ομως την ιδια ενταση...

Αυτα...............

Φίλε μου σε ευχαριστούμε για τις επιβεβαιώσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα είμαι καινούριος στο φόρουμ και παρόλο που δεν είμαι ήδη κάτοχος ενός Scirocco σκοπεύω πολύ γρήγορα να αποκτήσω το 1.4 με τα 160HP. Ο λόγος άλλωστε που μπήκα εδώ είναι για μια ενημέρωση από ανθρώπους που επειδή το χρησιμοποιούν έχουν κάτι περισσότερο να πουν από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της VW group. Θα ήθελα να πω ότι τα συρματάκια στα πίσω πλαινά παράθυρα ενδέχεται να είναι ραδιοφωνική κεραία (δε γνωρίζω αν υπάρχει εξωτερική στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο). Στο Audi A4 που είχα παλιότερα, δυο κάθετα συρματάκια στο πίσω παρμπρίζ έπαιζαν αυτό το ρόλο (βέβαια το ειδικό καλώδιο για να ενώσεις την κεραία με το ραδιόφωνο ήταν έξτρα και επειδή ζητούσαν πριν 14 χρόνια 40.000 δραχμές ποτέ δεν άκουσα ράδιο της προκοπής!!). Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πόσο μέσο χρόνο παράδοσης έχουν τα Scirocco και αν το κιβώτιο DSG αξίζει τα χρήματα που κοστίζει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Η ηλιοροφή να φανταστώ ότι δεν είναι συρόμενη ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα είμαι καινούριος στο φόρουμ και παρόλο που δεν είμαι ήδη κάτοχος ενός Scirocco σκοπεύω πολύ γρήγορα να αποκτήσω το 1.4 με τα 160HP. Ο λόγος άλλωστε που μπήκα εδώ είναι για μια ενημέρωση από ανθρώπους που επειδή το χρησιμοποιούν έχουν κάτι περισσότερο να πουν από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της VW group. Θα ήθελα να πω ότι τα συρματάκια στα πίσω πλαινά παράθυρα ενδέχεται να είναι ραδιοφωνική κεραία (δε γνωρίζω αν υπάρχει εξωτερική στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο). Στο Audi A4 που είχα παλιότερα, δυο κάθετα συρματάκια στο πίσω παρμπρίζ έπαιζαν αυτό το ρόλο (βέβαια το ειδικό καλώδιο για να ενώσεις την κεραία με το ραδιόφωνο ήταν έξτρα και επειδή ζητούσαν πριν 14 χρόνια 40.000 δραχμές ποτέ δεν άκουσα ράδιο της προκοπής!!). Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πόσο μέσο χρόνο παράδοσης έχουν τα Scirocco και αν το κιβώτιο DSG αξίζει τα χρήματα που κοστίζει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Η ηλιοροφή να φανταστώ ότι δεν είναι συρόμενη ε? :D

Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό να το αποκτήσεις, Λοιπόν έχουμε και λέμε το Scirocco έχει κεραία για το ραδιόφωνο και είναι το πτερύγιο τύπου καρχαρία, επάνω και πίσω στον ουρανό! κοντά στους μεντεσέδες του πορτμπαγκάζ. Τώρα για τα συρματάκια αν και μου έχει πει ο φίλος μας ο sotosirocco ότι είναι κεραία μετά από λίγη σκέψη και εφόσον είχαμε κλείσει την συνομιλία μας κατάλαβα ότι δεν είναι δυνατόν να έχει δύο ή και περισσότερες κεραίες την στιγμή που έχει είδη μια κεραία και αρκετά καλή γι αυτή την δουλειά. Ο μέσος χρόνος παράδοσης παίζει, με το τι θα το έχεις φορτώσει επάνω. Και το πόσοι θα υπάρχουν πριν από εσένα στην λίστα αναμονής! Το κιβώτιο DSG προσωπικά πιστεύω ότι όχι μόνο αξίζει τα λεφτά του αλλά το βρίσκω και φθηνό. Αυτός είναι και ο λόγος που το επέλεξα στην παραγγελία μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα είμαι καινούριος στο φόρουμ και παρόλο που δεν είμαι ήδη κάτοχος ενός Scirocco σκοπεύω πολύ γρήγορα να αποκτήσω το 1.4 με τα 160HP. Ο λόγος άλλωστε που μπήκα εδώ είναι για μια ενημέρωση από ανθρώπους που επειδή το χρησιμοποιούν έχουν κάτι περισσότερο να πουν από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της VW group. Θα ήθελα να πω ότι τα συρματάκια στα πίσω πλαινά παράθυρα ενδέχεται να είναι ραδιοφωνική κεραία (δε γνωρίζω αν υπάρχει εξωτερική στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο). Στο Audi A4 που είχα παλιότερα, δυο κάθετα συρματάκια στο πίσω παρμπρίζ έπαιζαν αυτό το ρόλο (βέβαια το ειδικό καλώδιο για να ενώσεις την κεραία με το ραδιόφωνο ήταν έξτρα και επειδή ζητούσαν πριν 14 χρόνια 40.000 δραχμές ποτέ δεν άκουσα ράδιο της προκοπής!!). Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πόσο μέσο χρόνο παράδοσης έχουν τα Scirocco και αν το κιβώτιο DSG αξίζει τα χρήματα που κοστίζει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Η ηλιοροφή να φανταστώ ότι δεν είναι συρόμενη ε? :D

Οτι θέλεις να μάθεις στην διάθεσή σου ρώτα ότι θές, μια μια κουβέντα όμως όλα άριστα αν θες ένα σπορ αυτοκίνητο. Ναι τα σιρματάκια είναι κεραίες η πάνω κεραία τύπου καρχαρία δεν ξέρω αλλά θα μάθω τι ρόλο παίζει. Για το DSG δεν μπορώ να σου πώ το έχω με το απλό κιβώτιο αλλά υπάρχουν πολλοί φίλοι εδώ που το έχουν και είναι καταενθουσμένοι. Λοιπόν καλως όρισες και όπως είπα στην διάθεσή σου για τυχόν απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θέλεις να μάθεις στην διάθεσή σου ρώτα ότι θές, μια μια κουβέντα όμως όλα άριστα αν θες ένα σπορ αυτοκίνητο. Ναι τα σιρματάκια είναι κεραίες η πάνω κεραία τύπου καρχαρία δεν ξέρω αλλά θα μάθω τι ρόλο παίζει. Για το DSG δεν μπορώ να σου πώ το έχω με το απλό κιβώτιο αλλά υπάρχουν πολλοί φίλοι εδώ που το έχουν και είναι καταενθουσμένοι. Λοιπόν καλως όρισες και όπως είπα στην διάθεσή σου για τυχόν απορίες.

Ευχαριστώ πολύ παιδια για την υποδοχή! :D Από βδομάδα θα επισκεφθώ (θα πάρω σβάρνα δηλαδή) τις αντιπροσωπείες) να δω τι παίζει. Έχω κι άλλες απορίες.. οι ζάντες και τα λάστιχα που φοράει είναι επαρκή για τον κυβισμό και την ιπποδύναμη ή πάμε για κάτι παραπάνω? Η θέση του οδηγού και η απόσταση απο την οροφή είναι καλές για κάποιον με ύψος 1,84 (για την αφεντομουτσουνάδα μου)? Τώρα για το πτερύγιο καρχαρία να εκφέρω άλλη μια άποψη...μήπως είναι κεραία κινητού?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια για την υποδοχή! ;) Από βδομάδα θα επισκεφθώ (θα πάρω σβάρνα δηλαδή) τις αντιπροσωπείες) να δω τι παίζει. Έχω κι άλλες απορίες.. οι ζάντες και τα λάστιχα που φοράει είναι επαρκή για τον κυβισμό και την ιπποδύναμη ή πάμε για κάτι παραπάνω? Η θέση του οδηγού και η απόσταση απο την οροφή είναι καλές για κάποιον με ύψος 1,84 (για την αφεντομουτσουνάδα μου)? Τώρα για το πτερύγιο καρχαρία να εκφέρω άλλη μια άποψη...μήπως είναι κεραία κινητού?

Όχι είναι του ραδιοφώνου, τουλάχιστον έτσι βλέπω να λέει. Κοίταξε αυτήν την φώτο από το πρόγραμμα ΕΤΚΑ. Τώρα για τα συρματάκια....... δεν ξέρω τι να πω?

2009-03-22_202553.jpg

Υ.Γ. όπως και αυτή.

2009-03-22_203555.jpg

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

το "καρχαριακι" χρησιμοποιειτε για κεραια τηλεφωνου και navigation. Aν τωρα δεν εχεις βαλει κατι απο αυτα απο την αρχικη παραγγελια η κεραια ειναι διακοσμητικη (πλαστικη - dummy). οι κεραιες του ραδιοφωνου ειναι στα δυο πλαινα πισω παραθυρα.

Edited by Blackadder
Link to comment
Share on other sites

το "καρχαριακι" χρησιμοποιειτε για κεραια τηλεφωνου και navigation. Aν τωρα δεν εχεις βαλει κατι απο αυτα απο την αρχικη παραγγελια η κεραια ειναι διακοσμητικη (πλαστικη - dummy). οι κεραιες του ραδιοφωνου ειναι στα δυο πλαινα πισω παραθυρα.

χα καλή φάση. Αρχικά όταν το παρέλαβα, πριν καμία βδομάδα, νόμιζα ότι ήταν για θέρμανση των πίσω πλαϊνών τζαμιών, αντίστοιχο του πίσω παρμπριζ. Γιατί όμως νομίζω ότι ο πωλητής μου είπε ότι η κεραία ήταν το "πτερύγιο"????. Μπορεί να κάνω κ λάθος βέβαια....εκείνη την ώρα προσπαθούσα να ελέγξω την στύση μου που έβλεπα επιτέλους μπροστά μου το δικό μου Scirocco :whistling::lol::D:lol:

Πάντως η κεραία του είναι πάρα πολύ καλή, πολύ δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η ορατοτητα ποτε δεν με ενοχλησε. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι υπαρχει στο οπτικο μου πεδιο οταν κοιταω μπροστα. 

Σκεφτομαι να τον βγαλω και να τον βαλω αλλου η να βαλω καμερα και οθονη στο ταμπλο.

Τον εχει βγαλει κανεις? δηλαδη ειναι κολημενος η θα γινει ζημια στο τζαμι αν τον βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.