Jump to content
archery

Ηλιοροφή? η όχι?

????????? ? ????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μάλλον δεν τον κατάλαβες τον φίλο μας. Είπε ότι ΌΤΑΝ κλείνει την ηλιοροφή γίνεται κλειστοφοβικό!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μ' αρέσουν τα κλειστοφοβικά! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι σε μια ηλιοροφη αξίας σχεδόν 900¤ που δεν ανοίγει να μπεί ο αέρας.Αυτό δεν ειναι ηλιοροφή ,λέγεται φεγγίτης.Την όμορφη αίσθηση στην δίνει η ψευδαίσθηση που σου χαρίζει ο αέρας οτι οδηγείς κάμπριο.Αλλιώς αν ήθελα μόνο το επιπλέον φώς θα αγόραζα opel astra με την ολόκληρη γιάλινη οροφή που κυκλοφορεί εδώ και 3 χρόνια!!

Πολλά λεφτά για σκέτη μόστρα.Θα τα έριχνα κι εγω κάπου αλλού στο αυτοκίνητο.

Αν ήθελες μόνο το επιπλέον φώς, θα έπαιρνες Astra?

Οκ, αλλά απο χρήματα δε θα γλύτωνες τίποτα!

Εν έτει 2004 έδωσα 1100€ για την ηλιοροφή, η οποία τελικά δεν προβλεπόταν και 3 ημέρες πρίν το παραλάβω μου έιπαν ότι δεν ήρθε με ηλιοροφή και μου έδωσαν τα χρήματα πίσω. Επιπλεόν όταν ζήτησα άλλο μου είπαν πως θα έπρεπε να περιμένω άλλους 6 μήνες!!!!! Ο απόλυτος εκβιασμός για να το πάρω.

Ενώ ήταν ο μόνος λόγος που διάλεξα το Astra σε σχέση με το Megane Cabrio που ήμουν έτοιμος να πάρω (και φυσικά το Γερμανικό αυτοκίνητο).

Βασικό στο Scirocco, είναι μέχρι πόσο πίσω φτάνει και πόσο φώς μπαίνει.

Ψηφίζω ναι, γιατί πιστεύω στην Ηλιοροφή με αέρα κι όχι στην Ανεμοροφή με ήλιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραγγέλνεις αυτοκίνητο ,παραγγέλνεις κάτι απόλυτα συγκεκριμένο που γράφεται σε δελτίο παραγγελίας για ενδεχόμενο λάθος.Αν δεν έρθει αυτό που παρήγγειλες ,παίρνεις τα χρήματά σου πίσω ,ενίοτε και το διπλάσιο της προκαταβολής, και φεύγεις.Ελπίζω τελικά να μην συμβιβάστηκες με κάτι τόσο διαφορετικό από αυτό που ονειρεύτικες-παρηγγειλες-πλήρωσες.

Σε κάθε περίπτωση μ'αρέσει η επιχειρηματολογία σου στην τελευταία πρόταση κι ας μην συμφωνω(δεν υπάρχει δυστυχώς αέρας στην ηλιοροφή του scirocco).

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι δεν μπαίνει αερας απο την οροφη στο scirocco?????

Αν πηγαίνεις ταπα με την οπισθεν και ανοιχτη οροφη γινεται χαμος μέσα.... :D xaxaxaxaxaxaxaxa

τέλος παντων επειδη το πηρα με οροφη αυτο που εχω να πω ειναι ολα εγιναν για την εξωτερικη εμφαμιση ποιο πολυ!

εμένα ειναι πολυ σκουρη φιμε η οροφη... παιζει το ενδεχομενο επειδη το αυτοκινητο εχει φιμε τζαμια μαμα να ειναι και η οροφη τοσο πολυ φιμέ? και χωρις χαβαλε η οροφη δεν παιρνει και πολυ αέρα... Πολυ θορυβο φερνει μεσα οταν ειναι ανοιχτη. Αλλαζει λιγο τον αερα αλλα........ τιποτα σπουδαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα Χρυσόστομε, όχι ο (αρχιεπίσκοπος) γιατί εδώ πάνε να μας τρελάνουν με την πολυπόθητη ηλιοροφή! Να και κάποιος που δεν έχει το κόμπλεξ να πει την αλήθεια και ας την έχει πάρει. Το ότι είναι εμφανείς, Ναι το παραδεχτήκαμε από την αρχή αλλά αξίζει τα λεφτά της? Αυτό είναι το θέμα μας! :D Όχι του τύπου, χωρίς ηλιοροφή είναι κλειστοφοβικό και άλλα τέτοια! Μη τρελαθούμε κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω. Αν δεν ηταν η αναμονη των 4 μηνων οταν αγορασα το γκολφ, θα το ειχα παρει με ηλιοροφη.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι μια ιδέα! Που όμως είναι πολυδιάστατη. Είναι από ποια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα ψευδαίσθηση είναι για τους ψηλούς.Το καλό θα ήταν να άνοιγε και να εβγαινε το κεφάλι απέξω!!!

Πάντως με το κεφάλι απ'έξω λύνεις και το πρόβλημα της ορατότητας :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είναι πιο φωτεινό το εσωτερικό με την ηλιοροφή!

Βέβαια τα 925 Ευρώ είναι πάρα πολλά αλλά....

Επιπλέον μου αρέσει πολύ η αντίθεση που κάνει με το Candy White αυτό το άσπρο-μαύρο είναι πολύ ωραίο!

Πριν το παραγγείλω με ηλιοροφή το είχα πάρει "σκέτο" αλλά βγαίνοντας από την αντ/πεια είχε ένα με ηλιοροφή και ζήτησα να μπω να το δω και έτσι έγινε το κακό....

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην εμφανιση ειναι τεραστια.

Η ηλιοροφη του παει πολυ καθοσον ειναι μεγαλης διαστασης σε πλατος (σχεδον πανοραμικη).

Για το ειδος της δεν θεωρειται ακριβη, ενω ο λογος που δεν ειναι ανοιγομενη (συρομενη δηλαδη) ειναι λογω της καμπυλης της οροφης προς τα πισω.

ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να το παραγγειλω χωρις ηλιοροφή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω ναι. Το cc το παρήγγειλα λευκό με ηλιοροφή και ο κύριος λόγος ήταν ο φωτισμός και όχι ο αέρας. Φυσικά θα μου άρεσε περισσότερο αν άνοιγε προς τα πίσω αλλά επειδή κυκλοφορώ συνέχεια εθνική δε θα την άνοιγα εντέλει οπότε στο ίδιο καταλήγω.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 1000Ε για μια ηλιοροφή που το μόνο που προσφέρει είναι περισσότερο φως (γιατί τον αέρα τον ανανεώνεις και από το AC) εγώ δε θα έδινα. Θα προτιμούσα άλλα extra πιο χρήσιμα, ή θα κράταγα τα λεφτά για να τα ρίξω πάνω στο αμάξι μετά (στήσιμο, εμφάνιση, κλπ.).

Τώρα αν κάποιος έχει την άνεση να τη βάλει κακό δεν θα του κάνει. Αντίθετα που το Scirocco είναι κλειστοφοβικό, ειδικά πίσω και αυτή την αίσθηση θα τη μετριάσει η ηλιοροφή.

Πάντως στο Scirocco επιβεβαιώνεται ότι οι εταιρείες βγάζουν πολλά κέρδη (αν όχι τα περισσότερα) από τα extra.

Ακούς εκεί 1000Ε για μια ανακλινόμενη οροφή...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 1000Ε για μια ηλιοροφή που το μόνο που προσφέρει είναι περισσότερο φως (γιατί τον αέρα τον ανανεώνεις και από το AC) εγώ δε θα έδινα. Θα προτιμούσα άλλα extra πιο χρήσιμα, ή θα κράταγα τα λεφτά για να τα ρίξω πάνω στο αμάξι μετά (στήσιμο, εμφάνιση, κλπ.).

Τώρα αν κάποιος έχει την άνεση να τη βάλει κακό δεν θα του κάνει. Αντίθετα που το Scirocco είναι κλειστοφοβικό, ειδικά πίσω και αυτή την αίσθηση θα τη μετριάσει η ηλιοροφή.

Πάντως στο Scirocco επιβεβαιώνεται ότι οι εταιρείες βγάζουν πολλά κέρδη (αν όχι τα περισσότερα) από τα extra.

Ακούς εκεί 1000Ε για μια ανακλινόμενη οροφή...

Δικιο εχεις. Σε ολα τα αυτοκινητα βεβαια ισχυει αυτο

Edited by konas
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φωτογραφίες από ηλιοροφή από μέσα ??

Ειδικά με sport packet ( με το μαύρο ουρανό ) από μέσα πως είναι ?

Για να δούμε πως φαίνεται ,πως κλείνει και το εσωτερικό κάλυμμα τη οροφής.

Δεν κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες στο νετ οπότε όποιος μπορεί να βγάλει μερικές..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φωτογραφίες από ηλιοροφή από μέσα ??

Ειδικά με sport packet ( με το μαύρο ουρανό ) από μέσα πως είναι ?

Για να δούμε πως φαίνεται ,πως κλείνει και το εσωτερικό κάλυμμα τη οροφής.

Δεν κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες στο νετ οπότε όποιος μπορεί να βγάλει μερικές..

Πραγματι θα ηταν πολυ χρησιμο για εμας που το εχουμε παραγγειλει με sport pack.

Ασχετο αλλα θα το αναφερο.Εχτες το ωραδυ ειδα στην Αγ.Παρασκευη λευκο Scirocco με μαυρη ζαντα και εδειχνε πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 1000Ε για μια ηλιοροφή που το μόνο που προσφέρει είναι περισσότερο φως (γιατί τον αέρα τον ανανεώνεις και από το AC) εγώ δε θα έδινα. Θα προτιμούσα άλλα extra πιο χρήσιμα, ή θα κράταγα τα λεφτά για να τα ρίξω πάνω στο αμάξι μετά (στήσιμο, εμφάνιση, κλπ.).

Τώρα αν κάποιος έχει την άνεση να τη βάλει κακό δεν θα του κάνει. Αντίθετα που το Scirocco είναι κλειστοφοβικό, ειδικά πίσω και αυτή την αίσθηση θα τη μετριάσει η ηλιοροφή.

Πάντως στο Scirocco επιβεβαιώνεται ότι οι εταιρείες βγάζουν πολλά κέρδη (αν όχι τα περισσότερα) από τα extra.

Ακούς εκεί 1000Ε για μια ανακλινόμενη οροφή...

Συμφωνώ απόλυτα! υπερβολικά πολλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το κοστος εινα εξωφρενικο για μια ηλιοροφη και μαλιστα ανακλινομενη μονο.Αλλα να μην την βαζαμε? Το ομορφαινει παρα παρα πολυ (κατα την προσωπικη μου αποψη). Μια φορα το αγοραζουμε δεν ειναι καθε μερα.Και στο φιναλε ας το χαρουμε οπως αρεσει στον καθενα μας.

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.