Jump to content
archery

Ηλιοροφή? η όχι?

????????? ? ????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν έφτιαξαν μια ηλιοροφή που και να ανοίγει? Και όχι μόνο να ανακλίνεται? Σε τι εξυπηρετεί? Στο να μπαίνει μόνο φως? Και τα βράδια του καλοκαιριού δεν τα σκέφτηκαν? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοιγόμενη , γιατί εάν άνοιγε η ηλιοροφή θα χαλούσε ο όλος σχεδιασμός του αυτοκινήτου . Κι επίσης η ηλιοροφή δεν αφήνει μόνο το φώς να περάσει μέσα αλλά αλλάζει και τη μπροστινή όψη του αυτοκινήτου , την κάνει πιο άγρια λόγω χρώματος (μαύρου) ! Για εμένα σωστά έπραξαν οι σχεδιαστές και την έβαλαν ανακλινώμενη ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα η ηλιοροφη ανοιγει αλλα οχι προς τα εξω...απο μενα ναι στην ηλιοροφη γτ εκτος απο θεμα εμφανισης (δες το ειδικα σε λευκο τι αντιθεση κανει) δουλευει σαν εξαερισμος με κλειστα παραθυρα(χωρις τρελες αντιστασεις αερα)..

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα η ηλιοροφη ανοιγει αλλα οχι προς τα εξω...απο μενα ναι στην ηλιοροφη γτ εκτος απο θεμα εμφανισης (δες το ειδικα σε λευκο τι αντιθεση κανει) δουλευει σαν εξαερισμος με κλειστα παραθυρα(χωρις τρελες αντιστασεις αερα)..

Εν μέρη συμφωνώ και με τους δυο σας. Όχι δεν ανοίγει, απλά ανασηκώνεται, λίγο. Όμως δεν μπαίνει μόνο σε άσπρο! βέβαια με το μέγεθος που έχει δεν έχει την δυνατότητα να ανοίξει αλλά θα μπορούσε να είχε γίνει ποιο λειτουργική, από ότι έχω δει το άνοιγμα που αφήνει, δεν είναι μεγάλο μόνο για αυτούς που καπνίζουν μόνο και μόνο για να βγαίνει ο καπνός έξω! Είπαμε αυτές είναι γνώμες! Και οι γνώμες είναι πάντα σεβαστές!!!! :D

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη συμφωνώ και με τους δυο σας. Όχι δεν ανοίγει, απλά ανασηκώνεται, λίγο. Όμως δεν μπαίνει μόνο σε άσπρο! βέβαια με το μέγεθος που έχει δεν έχει την δυνατότητα να ανοίξει αλλά θα μπορούσε να είχε γίνει ποιο λειτουργική, από ότι έχω δει το άνοιγμα που αφήνει, δεν είναι μεγάλο μόνο για αυτούς που καπνίζουν μόνο και μόνο για να βγαίνει ο καπνός έξω! Είπαμε αυτές είναι γνώμες! Και οι γνώμες είναι πάντα σεβαστές!!!! :D

το λευκο το ειπα σα παραδειγμα γτ εκει ειναι πιο φανερη η διαφορα..κοιτα κι εγω δε καπνιζω αλλα πολλες φορες σε ταξιδι θα ηθελα να χω 1 ηλιοροφη αλλα το θεμα ειναι οτι ανοιγει λιγο...οπως και να χει ειναι 1 απο τα αξεσουαρ που θα βαλω στο επομενο αμαξι μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τίποτα δεν είναι τυχαίο, προφανώς μετά απο έρευνες θα συμπέραναν πως οι αγοραστές ενδιαφέρονται περισσότερο για μια γυάλινη οροφή με μεγάλο άνοιγμα για να περνα πολύ φως στο χωρο επιβατων, παρα να εχουν το τυπικο μικρο μεταλλικό ανοιγμα στον ουρανο με την αισθηση του αερα, αλλα το λιγότερο φως.

Βέβαια ίσως στο μέλλον να υπάρξει και η roadster έκδοση του Σιρόκο οπότε και θα ικανοποιηθούν και με το παραπάνω οι λάτρεις της άμεσης επαφής με τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Από την αντιπροσωπεία της θεσ/νίκης μου είπαν οτι η ηλιοροφή δεν ανοίγει λόγω του χαμηλού ύψους του αυτοκινήτου (1,4m). Αυτό διότι αν άνοιγε θα έχανε καμιά 10αριά πόντους στο εσωτερικό άρα τα ψηλά άτομα δεν θα χωρούσαν!Ψηφίσα όχι λοιπόν γιατί θα ήθελα να ανοίγει επειδή δεν έχω θέμα ύψους!!!!!!

Edited by tassos_th
Link to comment
Share on other sites

Εγω την έβαλα και ας μην είναι ανοιγόμενη.

Την είχα αποθημένο από το polo. Κάνει το scirocco πιο φωτεινο tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Σπύρο, αν ήθελες ποιο φωτεινό το Scirocco ας έπαιρνες ένα πολυέλαιο! να κρέμαγες καλύτερα θα ήταν. tongue.giftongue.giftongue.gif36_6_31.gif

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη η ηλιοροφή, αλλά από τη στιγμή μου δεν είναι ανοίγει πλήρως, αλλά είναι απλά ανακλινόμενη, δεν θα πλήρωνα τα 850¤ για να την βάλω.

Edited by Lucifer
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα "Ναι" (κι ας μη την εβαλα) ^_^

Παρολο που δεν ανοιγει εντελως,

το καλοκαιρι κλεινεις απο μεσα τον ουρανο και γινεται πιο σκοτεινο, ενω

τον χειμωνα ανοιγεις απο μεσα τον ουρανο και γινεται πιο φωτεινο.

Το οτι ανοιγει λιγακι, σιγουρα θα βοηθα στην ανανεωση του αερα.

Το οτι δεν ανοιγει εντελως για να ανεμιζουν και τα μαλλια μου δεν θα με πειραζε τοσο...

Και για να δουν οσοι δεν γνωριζουν ηδη πως (και ποσο) ανοιγει η οροφη*, οριστε:

post-10546-1230597695_thumb.jpg

*ειναι απο το Passat CC αλλα η ιδια ειναι και στο Scirocco.

Edited by Vag_Iroc
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, αν ήθελες ποιο φωτεινό το Scirocco ας έπαιρνες ένα πολυέλαιο! να κρέμαγες καλύτερα θα ήταν. tongue.giftongue.giftongue.gif36_6_31.gif

Σωστός ο παίχτης αλλά φοβόμουν να μην το περάσουν για εκκλησία οι πιστοί tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφη ειναι απλα MUST για μενα.Δεν υπαρχει περιπτωση να επαιρνα καινουργιο αμαξι και να μην του εβαζα ηλιοροφη.Δυστηχως το polo μου ειναι δευτερο χερι,και ειναι εργοστασιακο(δεν εχει εξτρα).Προσοπικη μου αποψη, stantard σε αγορα καινουργιου,ο τριπλός συνδυασμός που σκοτώνει....Ηλιοροφη.Χenon.Δερμάτινο Σαλόνι.Και στην συνεχεια,αν το επιτρεπει το πορτοφολι διαφορα αλλα εξτρα.Ειμαι τις αποψης οτι αν δεν το παρω οπως το θελω προτιμω να μην το παρω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα "Ναι" (κι ας μη την εβαλα) ^_^

Παρολο που δεν ανοιγει εντελως,

το καλοκαιρι κλεινεις απο μεσα τον ουρανο και γινεται πιο σκοτεινο, ενω

τον χειμωνα ανοιγεις απο μεσα τον ουρανο και γινεται πιο φωτεινο.

Το οτι ανοιγει λιγακι, σιγουρα θα βοηθα στην ανανεωση του αερα.

Το οτι δεν ανοιγει εντελως για να ανεμιζουν και τα μαλλια μου δεν θα με πειραζε τοσο...

Και για να δουν οσοι δεν γνωριζουν ηδη πως (και ποσο) ανοιγει η οροφη*, οριστε:

post-10546-1230597695_thumb.jpg

*ειναι απο το Passat CC αλλα η ιδια ειναι και στο Scirocco.

Είπαμε αυτές είναι γνώμες και όλες είναι σεβαστές! Για μένα να δώσω 925€ για μια ηλιοροφή που δεν ανοίγει και μόνο και μόνο για να μου ανανεώνει τον αέρα? Σπάω λίγο το παράθυρο και τον έχω! Η ανοίγω τον εξαερισμό της ανακύκλωσης και μπαίνει φρέσκος αέρας!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτηστε και κανενα που εχει ηδη 4,5 χρονια ηλιοροφη... :D

Παιδια,εμενα στο 5αρι που την εχω ζητημα να την εχω ανοιξει πληρως πανω απο 5 φορες...

Συνεχεια ανακλινομενη την εχω... και ανακυκλωνεται ο αερας,και δεν χαλαει τον κοσμο απο το θορυβο...

Αντιθετα οταν την ανοιγεις ολοκλιρη..πανω απο τα 80 χλμ ο θορυβος απο τον αερα ειναι πολυ δυνατος και αναγκαστικα την κλεινεις!!!

Οποτε για εμενα,οσοι μπορειτε..βαλτε την!!!! ΑΞΙΖΕΙ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ΝΑΙ!

Στο 1ο μου αμάξι το σκυλομετάνιωσα που δεν την έβαλα.Τώρα στο Leon (MK1) που το πήρα με ηλιοροφή,την έχω καταβρεί!"Δείχνει" αλλιώς το "μωρό" μου! :wub:

Και την έχω συνέχεια ανακλινόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

Ως νέο μέλος της παρέας και αδημονών να παραλάβω το Scirocco μου στα τέλη Φλεβάρη (ε-ε-έρχεται) έχω να πω ότι ψήφισα κατά της ηλιοροφής.

Αρχικά ήμουν ψημένος να την πληρώσω (+950¤ περίπου) αλλά με απέτρεψε ουσιαστικά ο πωλητής του αντιπροσώπου όπου έκλεισα το αυτοκίνητο. Συγκεκριμένα, μου είπε ότι δεν την συνιστά δεδομένου ότι ανοίγει ελάχιστα, ενδέχεται να κάνει αρκετό θόρυβο τόσο σε υψηλές ταχύτητες όσο και στο πέρασμα... του χρόνου. Επειδή έκανα και test drive ένα Scirocco με ηλιοροφή, ομολογώ ότι δεν ενθουσιάστηκα με την ιδέα να δαπανήσω τόσα χρήματα για κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι από λειτουργικής άποψης δεν προσφέρει τίποτα. Προτίμησα να "επενδύσω" τα χρήματα στις ηλεκτρονικές αναρτήσεις.

Από αισθητικής πλευράς όμως, πιστεύω πως ιδιαίτερα στο λευκό χρώμα του πάει πάρα πολύ και ίσως να είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι μήπως έπρεπε τελικά να τα δαπανήσω. Από την άλλη, είναι 900+ ¤... δεν είναι και λίγα...

Περιμένω να το παραλάβω και τότε θα έχω μια καλύτερη άποψη.

Και πάλι εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι σε μια ηλιοροφη αξίας σχεδόν 900¤ που δεν ανοίγει να μπεί ο αέρας.Αυτό δεν ειναι ηλιοροφή ,λέγεται φεγγίτης.Την όμορφη αίσθηση στην δίνει η ψευδαίσθηση που σου χαρίζει ο αέρας οτι οδηγείς κάμπριο.Αλλιώς αν ήθελα μόνο το επιπλέον φώς θα αγόραζα opel astra με την ολόκληρη γιάλινη οροφή που κυκλοφορεί εδώ και 3 χρόνια!!

Πολλά λεφτά για σκέτη μόστρα.Θα τα έριχνα κι εγω κάπου αλλού στο αυτοκίνητο.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι σε μια ηλιοροφη αξίας σχεδόν 900¤ που δεν ανοίγει να μπεί ο αέρας.Αυτό δεν ειναι ηλιοροφή ,λέγεται φεγγίτης.Την όμορφη αίσθηση στην δίνει η ψευδαίσθηση που σου χαρίζει ο αέρας οτι οδηγείς κάμπριο.Αλλιώς αν ήθελα μόνο το επιπλέον φώς θα αγόραζα opel astra με την ολόκληρη γιάλινη οροφή που κυκλοφορεί εδώ και 3 χρόνια!!

Πολλά λεφτά για σκέτη μόστρα.Θα τα έριχνα κι εγω κάπου αλλού στο αυτοκίνητο.

Φεγγίτης! :xmas: Όντως!

Προσωπικά μου αρέσει η ηλιοροφή σ' ένα αυτοκίνητο, αλλά η συγκεκριμένη του scirocco, ίσως να μην αξίζει να την πληρώσει κάποιος. Όλα τα λεφτά είναι οι πανοραμικές ηλιοροφές! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μηνα που το εχω ειδη παραγγειλει σημερα πηγα να προσθεσω και την ηλιοροφη γιατι ειμαι καπνιστης πρωτων και δευτερον το ειδα σε ασπρο με ηλιοροφη

και το κανει πολυ πιο ομορφο.Ολα καλα μεχρι εδω το ασχημο ειναι οτι αντι για απριλιο η παραδοση πηγε μεσα ιουνιου με τελος λογο οροφης.Γιαυτο αν καποιος σκεφτετε να τη βαλει να υπολογιζει 5 με 6 μηνες παραδοση με τα σημερινα δεδομενα!!!!!! ;) αντε και καλο καλοκαιρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα με οροφή και ειναι ολα τα λεφτα... οταν την κλεινεις απο μεσα γίνεται κλειστοφοβικό το αυτοκινητο.... αξιζει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.