Jump to content
archery

Ηλιοροφή? η όχι?

????????? ? ????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε κι ευχαριστώ. Συμφωνώ σε αυτό που λέγεται και για τους πίσω γιατί μάλλον παρα-είναι κλειστοφοβικό για τους πίσω. Πόσο μάλλον με το sport kit που έχει τον ουρανό του αυτοκινήτου μαύρο!

Οντως ειναι λιγακι κλειστοφοβικο για τους πισω και η ηλιοροφη ειναι το καλυτερο <<γιατρικο>> tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ότι και να λέμε τώρα η ηλιοροφή κάνει την διαφορά... το ομορφένει πολύ ασχέτος χρώματος απλά σε μερικά χρώματα το δένει ποιο πολύ στον σπορ χαρακτίρα του αυτοκινήτου ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην εμφανιση ειναι τεραστια.

Η ηλιοροφη του παει πολυ καθοσον ειναι μεγαλης διαστασης σε πλατος (σχεδον πανοραμικη).

Για το ειδος της δεν θεωρειται ακριβη, ενω ο λογος που δεν ειναι ανοιγομενη (συρομενη δηλαδη) ειναι λογω της καμπυλης της οροφης προς τα πισω.

ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να το παραγγειλω χωρις ηλιοροφή.

Το παρήγγειλα με ηλιοροφή....η αλήθεια είναι ότι με ξενέρωσε το γεγονός ότι δεν άνοιγει πλήρως, θα το ήθελα αλλά με τόσο χαμηλή οροφή και τόσο μεγάλη ηλιοροφή δεν υπάρχει περίπτωση. Φανταστείτε πόσο άσχημα θα φαινόταν άν ήταν καμία δεκαριά εκατοστά πιο ψηλό.....σαν πατημένο Golf θα έδειχνε (και δεν εννοώ ότι το Golf είναι άσχημο, αλλά το ότι ο χαρακτήρας του Scirocco επιβάλει να είναι χαμηλό και όχι απλά μια μικρότερη έκδοση του Golf).

Απο εκεί και πέρα όμως δεν με χαλάει και ώς πανοραμική οροφή με την οποία έχω την δυνατότητα να την ανοίξω λίγο μιας και καπνίζω και συν τοις άλλοις μπαίνει και φώς. Τώρα όσον αφορά για την τιμή της...είναι λίγο πολύ η ίδια με τις πανοραμικές των άλλων εταιρειών όπως πχ του Astra (αν θυμάμαι καλά 1000¤ κοστίζει). Το πρόβλημα είναι ότι εξ'αιτιας της περιμένω 6 μήνες :D

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω δυο φωτο με ηλιοροφη σε σπορ πακετο (και στο αγαπημενο μου καστανο σκουρο).

scirocco031m.jpg

scirocco032.jpg

Τέλειοοοοοοοο!

Ένα φιμέ σου λείπει τώρα!!!

Ευγε Ευγε Ευγε!!

Link to comment
Share on other sites

Faurecia provides the Volkswagen Scirocco's instrument panel. The panel is made from thermoplastic materials and covered in a foam-filled PVC skin that gives a soft-to-the-touch finish. Laser cutting techniques improved aesthetics of the instrument panel by making the airbag cover virtually invisible.

Inalfa Roof Systems supplies...

Και από ότι λένε αυτή η εταιρία φτιάχνει και τις οροφές μας και πολλά άλλα στο scirocco μας

http://www.inalfa-roofsystems.com/

Ρίξτε μια ματιά στο PDF έχει ενδιαφέρον

http://www.autonews.com/assets/PDF/CA4800969.PDF

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

ειχα την εντυπωση οτι η webasto φτιαχνει τις οροφες για το group vag B)

Kι εγώ αυτό ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω δυο φωτο με ηλιοροφη σε σπορ πακετο (και στο αγαπημενο μου καστανο σκουρο).

scirocco031m.jpg

scirocco032.jpg

[/uote]

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ της οροφης και ειχα και στο GTI II το 1993 αλλα και τωρα στο GTI V.

σιγουρα θα ηταν καλυτερα να ανοιγε και απορω γιατι δεν την εκαναν να ανοιγει.

δεν ξερω αν θα εδινα τα λεφτα για μια οροφη πυο δεν ανοιγει, γιατι αφου δεν ανοιγει πληρως, τοτε τι να την κανω;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ της οροφης και ειχα και στο GTI II το 1993 αλλα και τωρα στο GTI V.

σιγουρα θα ηταν καλυτερα να ανοιγε και απορω γιατι δεν την εκαναν να ανοιγει.

δεν ξερω αν θα εδινα τα λεφτα για μια οροφη πυο δεν ανοιγει, γιατι αφου δεν ανοιγει πληρως, τοτε τι να την κανω;

αφενως αυτα που λεει ο Γιαννης αφετερου σε μια πλαγιομετωπικη (μακρυα απο εμας) η οροφη αν τσακισει λιγο στον ουρανο του αυτοκινητου τοτε δεν την κανεις καλα με τιποτα κανενα συνεργειο ειτε εξουσιοδοτημενο ειτε οχι δεν θα την φτιαξει και να ειναι πληρως σωστη και να μην παιρνει νερα....κι εγω ειμαι υπερ της οροφης (οχι στο scirocco γιατι ειναι ψιλοαχρηστη) αλλα την φοβαμαι κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Themis08

Για μένα το ανα ανοίγει η οροφή ή όχι είναι το ένα θέμα.

Το άλλο είναι ότι η οροφή φωτίζει το εσωτερικό του αυτοκινήτου και το κάνει πιο ευχάριστο.

Αν δεν είχες ποτέ οροφή, δεν θα το καταλάβεις!!

Το πήρα με οροφή!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε τι λένε οι περισσότεροι αλλά εμένα μου αρέσει τρελά. Οταν αποφάσισα να κλείσω το αυτοκίνητο δεν το συζητούσα να το πάρω χωρίς ηλιοροφή. Και φυσικά σε χρώμα άσπρο ετσι... Πιστέυω πως κάνει τρελή αντίθεση. Ομως όπως και να έχει... γνώμες είναι αυτές και δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι. Η αλήθεια ειναι οτι είναι πολλλα τα λεφτά της για να κάνει μόνο ανάκλειση. Τέλος πάντων όπως και να έχει όταν το πάρω στα χέρια μου θα μπορώ να έχω πιο ολοκληρομένη άποψη. Μέχρι τότε καλά χιλιόμετρα σε αυτούς που τα έχουν ήδη και υπομονή σε εμάς που τα περιμένουμε...!

Link to comment
Share on other sites

Την οροφή 9 στις 10 θα την έχεις σε ανάκλιση οπότε δεν είναι μεγάλη απώλεια που δεν ανοίγει συρόμενα. Εννοείται με οροφή λοιπόν, άλλη αίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

Την οροφή 9 στις 10 θα την έχεις σε ανάκλιση οπότε δεν είναι μεγάλη απώλεια που δεν ανοίγει συρόμενα. Εννοείται με οροφή λοιπόν, άλλη αίσθηση!

+1000 πολύ σπάνιο να ανοίξεις την ηλιοροφή συρόμενα, πιο πολύ την ανάκλιση χρησιμοποιείς συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά που υπό κανονικές συνθήκες οδηγώ Χειμώνα-Καλοκαίρι με κατεβασμένο παράθυρο, στο Insignia συνήθως την ανοίγω προς τα πίσω για να μην κατεβάζω το παράθυρο και με χτυπάει ο αέρας στο σβέρκο αλλά το σύνηθες είναι αυτό που λέω και πιο πάνω, άνοιγμα σε ανάκλιση.

Και να το πω και διαφορετικά, η οροφή αξίζει ακόμα και καθόλου να μην ανοίγει. Μόνο και μόνο για το φως που μπαίνει μέσα.

DSC_1845_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φως της ηλιοροφής χρειάζεται κυρίως στις βόρειες χώρες που έχουν συνέχεια συννεφιά. Στην Ελλάδα που έχει τις περισσότερες ημέρες αρκετό ήλιο δεν κάνει σημαντική διαφορά. Απεναντίας τα καλοκαίρια που χτυπάει τρελά ο ήλιος προτιμάς να μην φωτίζει καθόλου η ηλιοροφή γιατί ψήνεσαι.

Το πλεονέκτημα την ηλιοροφής στην Ελλάδα είναι να ανοίγει εντελώς για τα βράδια του καλοκαιριού ώστε να μην ανοίγεις παράθυρα και σε χτυπάει ο άνεμος. Διαφωνώ με όσους λένε ότι την ηλιοροφή την έχεις περισσότερο σε ανάκληση. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου που είχε ηλιοροφή, 9 στις 10 την είχα ανοιχτή και όχι σε ανάκληση και κυρίως απογευματινές-βραδυνές ώρες.

Στο Scirocco που η ηλιοροφή δεν ανοίγει, πρακτικά δεν προσφέρει για την Ελλάδα σχεδόν τίποτα παραπάνω πέρα από την όμορφη εμφάνιση. Σίγουρα δεν αξίζει τα χρήματά της.

Link to comment
Share on other sites

Το φως της ηλιοροφής χρειάζεται κυρίως στις βόρειες χώρες που έχουν συνέχεια συννεφιά. Στην Ελλάδα που έχει τις περισσότερες ημέρες αρκετό ήλιο δεν κάνει σημαντική διαφορά. Απεναντίας τα καλοκαίρια που χτυπάει τρελά ο ήλιος προτιμάς να μην φωτίζει καθόλου η ηλιοροφή γιατί ψήνεσαι.

Το πλεονέκτημα την ηλιοροφής στην Ελλάδα είναι να ανοίγει εντελώς για τα βράδια του καλοκαιριού ώστε να μην ανοίγεις παράθυρα και σε χτυπάει ο άνεμος. Διαφωνώ με όσους λένε ότι την ηλιοροφή την έχεις περισσότερο σε ανάκληση. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου που είχε ηλιοροφή, 9 στις 10 την είχα ανοιχτή και όχι σε ανάκληση και κυρίως απογευματινές-βραδυνές ώρες.

Στο Scirocco που η ηλιοροφή δεν ανοίγει, πρακτικά δεν προσφέρει για την Ελλάδα σχεδόν τίποτα παραπάνω πέρα από την όμορφη εμφάνιση. Σίγουρα δεν αξίζει τα χρήματά της.

Νομίζω ότι είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα σχετικά με ηλιοροφές και κάμπριο. Αν δεν πάρουμε σαν έξτρα αυτά στα αυτοκίνητα στις Μεσογειακές χώρες τι θα πάρουμε? Θερμαινόμενα καθίσματα? Με 9 μήνες καλοκαίρι?

Η ηλιοροφή έχει φιμέ τζάμι και την έχεις σε ανάκλιση ακόμα και με ντάλα ήλιο χωρίς να σε ενοχλεί. Αν την ανοίξεις ολόκληρη χωρίς να έχεις έστω ένα πόντο ανοιχτό το παράθυρο ακούς περίεργα τους ήχους και δεν ενδείκνυται.

Στο Σιρόκο ανοίγει νομίζω η ηλιοροφή με ανάκλιση οπότε μια χαρά θα είναι.

Anyway καλό θα ήταν όποιον τον ενδιαφέρει σαν έξτρα να το κάνει από την αρχή γιατί μετά δεν μπαίνει. Δεν είναι ζάντες η ηλιοροφή. Νομίζω επίσης ότι αν είχες μια φορά δεν ξαναπαίρνεις αμάξι χωρίς ηλιοροφή και ξεκινάς από εκεί την παραγγελία σου, αυτό συμβαίνει τουλάχιστον με όσους φίλους έχουν αμάξι με ηλιοροφή που ξέρω, εκτός αν δεν διατίθεται σε καμία έκδοση (π.χ. τα Corolla δεν βγαίνουν σε καμία έκδοση με ηλιοροφή).

Link to comment
Share on other sites

Αν την ανοίξεις ολόκληρη χωρίς να έχεις έστω ένα πόντο ανοιχτό το παράθυρο ακούς περίεργα τους ήχους και δεν ενδείκνυται.

Αυτό δεν ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα. Συνήθως όταν ανοίγει εντελώς συρόμενη, βγαίνει μπροστά ένα εξόγκωμα σαν μικρή αεροτομή οπότε δεν υπάρχουν αυτοί οι ενοχλητικοί θόρυβοι. Εκτός βέβαια αν πηγαίνεις με τρελές ταχύτητες στις οποίες ούτως ή άλλως δεν ανοίγεις παράθυρα.

Νομίζω επίσης ότι αν είχες μια φορά δεν ξαναπαίρνεις αμάξι χωρίς ηλιοροφή και ξεκινάς από εκεί την παραγγελία σου, αυτό συμβαίνει τουλάχιστον με όσους φίλους έχουν αμάξι με ηλιοροφή που ξέρω, εκτός αν δεν διατίθεται σε καμία έκδοση (π.χ. τα Corolla δεν βγαίνουν σε καμία έκδοση με ηλιοροφή).

Εγώ είμαι παράδειγμα ανθρώπου που είχα ηλιοροφή και στο Scirocco τώρα δεν την προτίμησα. Αν πάντως άνοιγε εντελώς θα την έβαζα σίγουρα στην παραγγελία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ναι, αλλά μόνο αν είναι πανοραμική. Το να ανοίγει τέρμα ή να ανακλίνει δε με ενδιαφέρει, ας είναι και φιξ, ούτε την αεροδυναμική του αυτοκινήτου μου θέλω να χαλάω ούτε τα τύμπανά μου. Για τον δε εξαερισμό υπάρχει και το σύστημα του κλιματισμού που και λιγότερο καίει και πιο ασφαλές είναι (it's all about aerodynamics babe!).

To νόημα της ΗΛΙΟροφής είναι ο ήλιος, να μπαίνει φως. Η μικρή ανοιγόμενη ηλιοροφή που αφήνει δείγμα φωτός να μπει με αφήνει αδιάφορο και θεωρώ ότι μόνο τα νεύρα μπορεί να μου σπάσει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους αντάλλαγμα είναι ένα βουητό από ένα ψευτοφεγγίτη για τα λεφτά που θα δώσεις σε αγορά και συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

o φεγγιτης σου δινει την δυνατοτητα να τον ανοιξεις πληρως κ να εχεις επαφη με το εξω περιβαλλον

το ενυδρειο πανοραμικη βιτρινα οχι :lol:

Link to comment
Share on other sites

o φεγγιτης σου δινει την δυνατοτητα να τον ανοιξεις πληρως κ να εχεις επαφη με το εξω περιβαλλον

το ενυδρειο πανοραμικη βιτρινα οχι :p

Μα αυτό είναι που δε θέλω, επαφή με το περιβάλλον! Να είναι ένα cabrio οκ, αλλά για ποιο λόγο να χαλάω την ηχομόνωση του αυτοκινήτου μου? Την έχουμε στο ένα το golf το test drive και δεν την ανοίγω ποτέ, τις περισσότερες φορές ούτε το κάλυμμα δεν έχω ανοιχτό γιατί η αύξηση των αεροδυναμικών θορύβων στην καμπίνα μου σπάει τα νεύρα. Εδώ αν άτομο πάει να ανοίξει παράθυρο μετά τα 50-60 χαω είναι ένα κλικ από το να φάει μπετόβεργα στο λαιμό!

Link to comment
Share on other sites

εγω μαγκιες ψηφησα οχι γιατι πολυ απλα δεν μαρεσει καθολου η ηλιοροφη σε οποιοδιποτε αμαξη,το γουσταρο κλιστοφοβικο:pκαι το scirocco επιδει ειναι και coupe αμαξη ενας λογος παραπανο να μην βαλεις ηλιοροφη.τωρα αν θες αερα παρε καποιο roadster:)

Link to comment
Share on other sites

o φεγγιτης σου δινει την δυνατοτητα να τον ανοιξεις πληρως κ να εχεις επαφη με το εξω περιβαλλον

το ενυδρειο πανοραμικη βιτρινα οχι :)

Φίλε έγραψες!! Πολύ σοφή κουβέντα!! new_lol.gif

Την να την κάνεις την τζαμαρία αν δεν ανοίγει!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.