Jump to content
Zouperman

Xenon

Recommended Posts

ξερουμε αν υπαρχει και στο Scirocco το παλιο κλασικο προβλημα του Golf 5 με τον εγκεφαλο και τα φωτα Xenon?

και ενα δευτερο ξερει κανεις που μπορουμε να αγορασουμε φαναρια με projector? αν υπαρχουν φυσικα!

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

ο Φιλοσιδης μου ειπε οτι βαζει aftermarket xenon meta(οσο και να κοιταξα στην εταιρια δεν βρηκα αυτα τα xenon)...τιμη 800 ευρω-με 500 ευρω παντως βαζω Mtec.

ο Παζαροπουλος στην νεα ιωνια μου ειπε οτι δοκιμασαν να βαλουν xenon se scirocco αλλα παρουσιασε προβληματα τυπου golf.

θα δουμε...μολις πιασουμε κανενα φραγκο θα βαλουμε Mtec που ειναι δοκιμασμενα

Link to comment
Share on other sites

ο Φιλοσιδης μου ειπε οτι βαζει aftermarket xenon meta(οσο και να κοιταξα στην εταιρια δεν βρηκα αυτα τα xenon)...τιμη 800 ευρω-με 500 ευρω παντως βαζω Mtec.

ο Παζαροπουλος στην νεα ιωνια μου ειπε οτι δοκιμασαν να βαλουν xenon se scirocco αλλα παρουσιασε προβληματα τυπου golf.

θα δουμε...μολις πιασουμε κανενα φραγκο θα βαλουμε Mtec που ειναι δοκιμασμενα

Παιδια καλησπερα μα8αμε τιποτα για xenon??????

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ το ψάχνω το θέμα δες τα παρακάτω Link

http://megasound.com.gr/053DC508.el.aspx

και

http://www.citysound.gr/index.php?page=sho...t&Itemid=35

και

http://www.citysound.gr/index.php?option=c...mp;limitstart=0

(στο τελευταίο δες τα δύο τελευταία προϊόντα νομίζω πως για εμάς είναι το τεελυταίο που λέει πως είναι για φανάρια χωρίς θόλο)

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ το ψάχνω το θέμα δες τα παρακάτω Link

http://megasound.com.gr/053DC508.el.aspx

και

http://www.citysound.gr/index.php?page=sho...t&Itemid=35

και

http://www.citysound.gr/index.php?option=c...mp;limitstart=0

(στο τελευταίο δες τα δύο τελευταία προϊόντα νομίζω πως για εμάς είναι το τεελυταίο που λέει πως είναι για φανάρια χωρίς θόλο)

ευχαριστω ατομο 8α κοιταξω και εγω και οτι μα8ω 8α ενημεροσω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ατομο 8α κοιταξω και εγω και οτι μα8ω 8α ενημεροσω

Παντως νομιζω οτι στο Scirocco οπως και στο Golf 5 δεν εχουν βρει ακομα πατεντα για xenon.Ετσι μου ειπε γνωστο μεγαλο μαγαζι που τοποθετει xenon και δε νομιζω να εχει λογω να πει ψεμματα.(Εκεινος να πουλησει θα ηθελε).

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω οτι στο Scirocco οπως και στο Golf 5 δεν εχουν βρει ακομα πατεντα για xenon.Ετσι μου ειπε γνωστο μεγαλο μαγαζι που τοποθετει xenon και δε νομιζω να εχει λογω να πει ψεμματα.(Εκεινος να πουλησει θα ηθελε).

Βρε παιδιά μην το κάνετε αυτό στο αυτοκίνητο σας. Βάλτε πιο δυνατές λάμπες αλλά όχι xenon.

Οτιδήποτε μη εργοστασιακό θα τυφλώνει όποιον συναντάτε απέναντι....γιατί κανένας μάστορας ποτέ δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει όπως το εργοστάσιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην το κάνετε αυτό στο αυτοκίνητο σας. Βάλτε πιο δυνατές λάμπες αλλά όχι xenon.

Οτιδήποτε μη εργοστασιακό θα τυφλώνει όποιον συναντάτε απέναντι....γιατί κανένας μάστορας ποτέ δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει όπως το εργοστάσιο!!!!

Θα τυφλωνει οταν δεν ειναι σωστα ρυθμιζμενα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω οτι στο Scirocco οπως και στο Golf 5 δεν εχουν βρει ακομα πατεντα για xenon.Ετσι μου ειπε γνωστο μεγαλο μαγαζι που τοποθετει xenon και δε νομιζω να εχει λογω να πει ψεμματα.(Εκεινος να πουλησει θα ηθελε).

Και σε μένα πως μου είπε ότι θα μου κάνει δώρο τα xenon? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

http://soundland.gr/e-shop/product_info.ph...roducts_id=1241

μου ειπε οτι η τιμη ειναι 510 τελικη με τοποθετηση γιατι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας!

και νομιζω οτι τα mtec ειναι οτι ποιοτικοτερο για το αυτοκινητο μας. εγω ειπα να περιεμενω λιγο μπας και βγει κανενα φαναρακι με projector απο την FK.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα οτυ εβαλα Xenon απο την Xenon hellas (www.xenonhellas.gr) που εχει εδρα Πατρα.

τα εβαλα σε ενα παλικαρι κοντα στο ΟΑΚΑ που βαζει σε Scirocco. ειναι 1,30 ωρα δουλεια! και ειναι σουπερ τα φωτα. 4700Κ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστειλα e-mail και να η απάντηση!

Καλημέρα σας,

Κάντε τον κόπο και δείτε τα παρακάτω καθώς είναι πολύ χρήσιμα στην επιλογή σας.

Να γνωρίζετε οτι το αυτοκινητό σας χρησιμοποιεί για την διαχείρηση των ηλεκτρικών του μια μονάδα CANBUS, Είναι το σύστημα που σας δείχνει εάν εχετε καποια καμμενη λάμπα), και η οποία ΔΕΝ επιτρέπει την τοποθέτηση οποιουδήποτε συστήματος, παρά ΜΟΝΟΝ συμβατού με τις παραμέτρους λειτουργίας αυτής! *

Δείτε περισσότερα για το σύστημα..

Τύπος ΧΤR H.I.D CAN συμβατό

Λάμπα LowUV CH7W χ 2 λάμπες (μεσαία σκάλα)

Λαμπ.Θέσεως 2 χ LED xenon color (προαιρετικό)**

ή 2 x 5W blue vision

Θερμ. λειτ.λάμπας 4300 εως 6000Κ

Τροφοδοσία Από την original φισα

Προδιαγραφές.. ISO9001 - E4 - ΤUV

Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες

Τιμή 340 Ευρώ

Τα παραπάνω τα συστήνουμε ανεπιφύλακτα σαν κορυφαία επιλογή ανεξαρτήτως τιμής

________________________________________________________________________________

_________________________________________________________

Διευκρινίζουμε οτι..

-Τα παραπάνω κιτ έχουν απόλυτη συμβατότητα με την CAN του αυτοκινήτου, ΔΕΝ χρησιμοποιούν κανενός είδους ακυρωτικό (canceler κλπ) για να δουλέψουν...ΔΕΝ χρειάζετε η παραμικρή αλλαγή μέσω του διαγνωστικου.. οι λάμπες του είναι με αντιστοιχο ανταπτορα προσαρμογης στο φαναρι.. ενω ΔΕΝ δημιουργούν καμία παρεμβολή στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου!!

-Η XenonHellas διαθέτει επίσης συστήματα βασισμένα σε μηχανισμούς επώνυμων κατασκευαστών όπως HELLA-PHILIPS-PANASONIC τα οποία όμως ΔΕΝ εχουν συμβατότητα με την αρτηρία CanBus του Scirroco για αυτό και δεν σας τα προσφέρουμε.

-Η σειρά XTR των κιτ της XenonHellas βρίσκετε στην αγορά από το 2006, είναι συνδιασμός πολύ ποιοτικών εξαρτημάτων που έχουν δώσει αποδεδειγμένη αξίοπιστία και πολύ υψηλή απόδοση !

-Τα led** για τα θέσεως είναι δωρεάν αλλά θα τοποθετηθούν μόνο κατόπιν συνεννόησης με τον τεχνικό καθώς είναι απαραίτητο να γίνει μια μικρή παρέμβαση.

Προτείνουμε να τοποθετηθούν κανονικά 5W Blue vision στα θεσεως όπου θα δώσουν πιο λευκότερο φως και δεν χρειάζονται καμία παρέμβαση.

________________________________________________________________________________

____________________________________________________________

Σχετικά με την σωστή επιλογή βαθμών Κelvin..

Βασική αρχη των H.I.D είναι ότι..όσο ανεβαίνουν οι βαθμοι Κelvin τόσο ΧΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ και κερδίζουμε ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗ τού μπλε..μωβ..!

Συνιστούμε την επιλογή από 4300 εως οριακά τα 6000Κ

Κιτ χαμηλότερου κόστους...

Παρ οτι ειναι διαθέσιμο.. ΔΕΝ συστήνουμε κανένα απολύτως κιτ χαμηλού κόστους για το Scirocco..!

Επίσης στην αγορά έχουν εμφανιστεί κιτ BOSCH..?-SIEMENS..? κλπ.. και σε τιμή όπως τα παραπάνω Τα οποία είναι MADE IN CHINA και ΔΕΝ εχουν καμία σχεση με τις αντίστοιχες εταιρίες.. Δείτε εδώ http://www.bosch.gr/content/language1/p ... _start.htm

Αγορά & Τοποθέτηση...

α) Δυστυχώς δεν εχουμε καποιον συνεργατη στην Μανδρα προς το παρόν, υπαρχει στην Ελευσίνα είτε εάν σας βολευει μεσω αττικής οδού στο Μαρούσι, ενημερωστε μας σχετικά..

β) Μπορεί να σταλεί με Courier και με αντικαταβολή χωρίς αλλη χρέωση οπουδήποτε στην ελλάδα και να γίνει τοποθέτηση σε ηλεκτρολόγο της εμπιστοσύνης σας ειτε και μόνος σας εάν ειστε υποψιασμένος σχετικά.

Οί τιμές είναι με ΦΠΑ και και χωρίς τοποθέτηση

Μετά την τοποθέτηση σας παρέχουμε

Υποστήριξη όπου στην Ελλάδα μέσω των συνεργατών μας.

Εκπτωση 35% επί των τιμών λιανικής γιά την υποστήριξη του συστήματος σε ανταλλακτικά.

Σάς ευχαριστούμε, και στην διαθεσή σας για ότι περισσότερο..

Για την XenonHellas

Χρήστος Τσιρογιάννης

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο mail εχω και εγω archery.

λοιπον οτι λεει και ο τοξοτης. απλα συμπληρωνω λεπτομερειες...

τελικη τιμη 380(340+40 τοποθετηση)

οι λαμπες μου ειπαν πρεπει να ειναι 4500-4700 γιατι το φαναρι του scirocco με λαμπα 6000Κ γινεται πολυ μπλε και δειχνει καγκουρικο.

εμενα μου ειπαν η λαμπα ειναι 4700Κ.

η τοποθετηση ηταν αρκετα απλη...

φωτογραφιες θα σας ανεβασω οταν τα καταφερω!

σημειωση οι λαμπες δεν στραβωνουν γιατι προσπαθησα να κοιταξω την λαμπα και μπορουσα να την δω!!!

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

Ναι πάνω από 5000k το φως γίνεται πολύ μπλε και δεν είναι όμορφο...

kelvintempchart.jpg

Το ωραίο είναι μόλις που έχει αρχίσει να γίνεται λιγάκι γαλάζιο... είναι πολύ ξεκούραστο και ατμοσφαιρικό...

Για αυτό και εγώ δεν έβαλα XENON και βρήκα Η7 λάμπες που μοιάζουν σαν ΧΕΝΟΝ και ηρέμησα... :D

Είναι στα 4550k και ούτε τοποθέτηση θέλουν ούτε τίποτα... ΚΑΙ φυσικά δεν έχουν 380ευρώ!!!!!!

img0058b.jpg

img0065b.jpg

img0070b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα τυφλωσει οπως και να ρυθμιστει γιατι το κατοπτρο του φαναριου ειναι φτιαγμενο για απλη λαμπα και οταν βαζεις xenon απλα στραβωνεις τον κοσμο γιατι οι δεσμες πανε στο θεο...

Επισης δεν υπαρχει (στην Ελλαδα τουλαχιστον) μηχανημα ριθμισης φωτων xenon και η τοποθετηση τουσ ειναι παρανομη.

Eχει γινει μοδα τωρα και τα βαζουν και οι νταλικες με αποτελεσμα τα φωτα των περισσοτερων αυτοκινητων να ειναι επικινδυνα......

Link to comment
Share on other sites

Λεωνιδα οταν δεν ξερεις ενα θεμα μην το αγγιζεις!

τα xenon απαγορευονται στην υπολοιπη ευρωπη και οχι στην ελλαδα, απαγορευονται γιατι δεν εχουν πλυστικο φαναριου.

οταν λεμε οτι μια λαμπα βαραει μπορει να ειναι και αλογονου και να φωτιζει στο θεο που εχω δει παρα πολα αυτοκινητα στο δρομο.

μια καλη λαμπα xenon εχει πολυ καλη δεσμη και δεν παει οπου ναναι οπως λες! αν ειναι τιποτα κινεζικο τοτε ισως να γινεται αυτο που λες.

εχεις δει Scirocco με aftermarket xenon?

φανταζομαι οχι, οποτε αστο.

κατσε μπροστα απο το δικο μου και αν σε στραβωσει τοτε θα ζητησω δημοσια συγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

solaris αυτες τις λαμπες που εχεις εβαλες και στα προβολακια σου?γιατι βλεπω εχουν την ιδια αποχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο golf 5 κιτ xenon και για αυτο στο scirocco εβαλα εργοστασιακα xenon.

Μην επιμενεις το εχω ψαξει πολυ το θεμα.Φευγουν δεσμες οπου να ναι... και θα με θυμηθεις οταν οδηγησεις σε ομιχλη.

Απαγορευονται οχι μονο για τα πλυστικα,απαγορευονται γιατι εχουν αλλο φαναρι τα xenon και απαγορευονται γιατι δεν εχουν τους αισθητηρες στα ψαλιδια που ρυθμιζουν αυτοματα το υψος αναλογα με το φορτιο και την κλιση του εδαφους.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο golf 5 κιτ xenon και για αυτο στο scirocco εβαλα εργοστασιακα xenon.

Μην επιμενεις το εχω ψαξει πολυ το θεμα.Φευγουν δεσμες οπου να ναι... και θα με θυμηθεις οταν οδηγησεις σε ομιχλη.

Απαγορευονται οχι μονο για τα πλυστικα,απαγορευονται γιατι εχουν αλλο φαναρι τα xenon και απαγορευονται γιατι δεν εχουν τους αισθητηρες στα ψαλιδια που ρυθμιζουν αυτοματα το υψος αναλογα με το φορτιο και την κλιση του εδαφους.

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να σε θυμηθω και να οδηγησω σε ομιχλη με τα μεσαια καηκα φιλε μου.

γιαυτο το λογο υπαρχουν τα προβολακια!

σε λιγο θα ξεχασουμε και πως οδηγαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εεε,εσυ δεν λες να καταλαβεις....,

δεν συζητας,θες να ακουσεις οτι τα κιτ xenon ειναι γαμάτα.

Στην ομιχλη θα δεις πιο ευκολα που πανε οι δεσμες,για αυτο σ εφερα το παραδειγμα,να το δεις μονος σου να πειστεις.

Ειμαι γνωστης τι πρεπει να σου πω δηλαδη?

Γιατι οι μεγαλες σοβαρεσ εταιριεσ δεν εμπορευνται κιτ xenon θες να μ απαντησεις? (οπως osram,philips και πολλεσ αλλες)

Την πατησα και εγω για αυτο στα λεω,ειναι κριμα να δινουμε τα λεφτα μας για να φτιαχνουμε κακες κατασκευες,

Δεν λεω φωτιζουν δυνατα,αλλα δεν ειναι σωστα,ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ..

Link to comment
Share on other sites

ακομα συνεχιζεις τα λαθη...η philips βγαζει xenon και η hella και mtec και βεβαια η PIAA.

και στο κατω κατω σιγα μην περιμενω γ μηνες παραγγλεια το αυτοκινητο για να εχει μαμα xenon που εχουν και 1000 ευρω, καλυτερα τα 380.

οσο για τον αν ειναι επικηνδυνα σου ξαναλεω κατσε μπροστα στο αυτοκινητο μου!!!!

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

Βγαζουν και υποτιθεται οτι τα διαθετουν για μονο για μηχανηματα και οχι για οχηματα δρομου..

Φερε μου κιτ xenon της philips και σου δινω 1000 ευρω που εχουν τα εργοστασιακα.

Ωραια το αμαξι σου και το κιτ xenon που εχει,ανατρεπει τους νομους της φυσικης.

Ολοι οι κατασκευαστες αυτοκινητων που βαζουν projector δεν γνωριζουν...

Οι ελληνες ειμαστε παντα ενα βημα μπροστα.....

Καλα σοβαρα μιλας? δινεις 380 για τις μουφες που δεν ειναι καν bixenon δεν δινεις για τα εργοστασιακα?

Μηπως εμπορευεσαι η τοποθετεις κιτακια?

Οσο για το χρονο αναμονης,εχεις απολυτο δικιο...ειναι ξενερα να περιμενεις τοσους μηνες,ειμαι παθων....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.