Jump to content
LefterisIraklio

Χρωμα στο Scirocco.....!

??????? ????????  

3 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στην Αγ. Βαρβάρα και στο Μενίδι θα υπάρχουν σίγουρα πολλοί που θα το τολμήσουν :lol:

Φιλαρακι αν δεν εχεις δει κατι μην το κρινεις ετσι...το χρωμα οποιος το βλεπει μενει μ....ας,,,ξερεις ποσοι με λευκο μου ειπαν οτι μετανιωσαν μολις το ειδαν?Και καθε αλλο παρα γυφτικο ειναι....ειναι οσο γυφτικο ειναι το πορτοκαλι του ST :o ...και πραγματι οι γυναικες παθαινουν B)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν δεν εχεις δει κατι μην το κρινεις ετσι...το χρωμα οποιος το βλεπει μενει μ....ας,,,ξερεις ποσοι με λευκο μου ειπαν οτι μετανιωσαν μολις το ειδαν?Και καθε αλλο παρα γυφτικο ειναι....ειναι οσο γυφτικο ειναι το πορτοκαλι του ST :o ...και πραγματι οι γυναικες παθαινουν :lol:...για πολλους το πιο ταιριαστο χρωμα...
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν δεν εχεις δει κατι μην το κρινεις ετσι...το χρωμα οποιος το βλεπει μενει μ....ας,,,ξερεις ποσοι με λευκο μου ειπαν οτι μετανιωσαν μολις το ειδαν?Και καθε αλλο παρα γυφτικο ειναι....ειναι οσο γυφτικο ειναι το πορτοκαλι του ST :o ...και πραγματι οι γυναικες παθαινουν :lol:

To exo dei stin carenta sti Sygrou kai einai APAISIO! Kamia sxesi me to theiko leyko!

Link to comment
Share on other sites

Guest Heras

Τελικά ολα τα χρώματα έχουν τον δικό τους χαρακτήρα..!

Εξαρτάται τί ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του καθενος,αλλά και στον χαρακτήρα του..

Όντως δυσκολη η απόφαση της επιλογής..

Θέλω την γνώμη σας για την Φώτο..

post-12341-1240836986_thumb.jpg

Edited by Weiβ Paladin
Link to comment
Share on other sites

στις φωτογραφιες το ασημι ειναι ωραιο.... μονο στις φωτογραφιες και οταν μολις εχει πλυθει....

σας παρακαλω παιδια οχι αλλες κατσαρολες με ροδες στους δρομους.. δν μπορω να βλεπω αλλα αοσμα αγευστα ασημι αυτοκινητα....

καλυτερα ενα κοκκινακι..ενα ραιζινγγκ μπλου η κατι αλλο..παρα ασημι! γνωμη μου ετσι...

η επιλογη σαφως δικη σου!!

και για το πρασινο π λεει ο φιλος απαισιο..νταξει μην εισαι τραγικος..ειναι ωραιο χρωμα και πολυ εκκεντρικο..αλλωστε δν ειναι τυχαιο οτι το iroc βγηκε σε αυτο το χρωμα!!!

και δν κανουμε τωρα διαγωνισμο για το ποιο χρωμα ειναι το καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν δεν εχεις δει κατι μην το κρινεις ετσι...το χρωμα οποιος το βλεπει μενει μ....ας,,,ξερεις ποσοι με λευκο μου ειπαν οτι μετανιωσαν μολις το ειδαν?Και καθε αλλο παρα γυφτικο ειναι....ειναι οσο γυφτικο ειναι το πορτοκαλι του ST :D ...και πραγματι οι γυναικες παθαινουν :D

+100000000000000000000000000000000000000 :D

Link to comment
Share on other sites

+100000000000000000000000000000000000000 :D

+10000000000 και από εμένα

Για μένα που έχει τύχη να δω σχεδόν όλα τα χρώματα από κοντά έχω να πω

candy white (λευκο) - Πολύ όμορφο και sportive.... αλλά μόνο το βράδυ..την ημέρα δεν γυαλίζει καθόλου και είναι σαν πλαστικό... το κάνω να φαίνεται ψεύτικο....κάτι σαν ψυγείο ας πούμε tongue.gif

deep pearl black (μαυρο) - Δεν μου άρεσε γιατί χάνεται η αντίθεση με τα μαύρα πλαστικά μέρη... βέβαια με full φιμέ... νικελ ζάντες και νικελ καθρέφτες (όταν βγουν) θα είναι SUPER

rising blue (μπλε) - Δεν με τρέλανε στο δρόμο...

sumatra (καστανο) - Μαύρο σχεδόν το βράδυ.... χρυσο-καφέ την ημέρα και πολύ καλή αντίθεση με τα μαύρα... ιδικά με φιμέ είναι super και κυριλάτο ταυτόχρονα

salsa red (κοκκινο) - Όμορφο και πολύ sportive... όμως θα ήθελα να έχει πίσω μαυρισμένα φανάρια να ξεχωρίζουν... (smoked)

opal silver (ασημι) - Δεν το έχω δει στο δρόμο

shadow blue (σκουρο μπλε) - Δεν μου άρεσε καθόλου ... Ποτέ δεν μου άρεσε ο συνδυασμός αυτού του σκούρου μπλε... με το μαύρο.... Ούτε σε ρούχα δεν το κάνεις αυτό τον συνδιασμό

reflex silver (ασημι) - Ωραίο... αλλά κάτι δεν μου άρεσε.... περίεργο... ίσως γιατί είχα το Golf GT σε ασημί....

green viper (λαχανι) - Πολύ εντυπωσιακό.... ιδικά σε ηλιόλουστη μέρα... και το βράδυ τραβάει το μάτι

firespark red (κοκκινο) - Μόνο σε φωτογραφίες... και μπορώ να πω ότι απλά μαμάει

beryllium (γκρι) - Ουδέτερα συναισθήματα

*Καθαρά προσωπική γνώμη... και δεν θέλω να θίξω κανέναν... άλλωστε τα γούστα είναι διαφορετικά

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω παιδια οχι αλλες κατσαρολες με ροδες στους δρομους.. δν μπορω να βλεπω αλλα αοσμα αγευστα ασημι αυτοκινητα....

+1

Το ασημί αφαιρεί οποιαδήποτε γοητεία από το αυτοκίνητο.

Όσο για το πράσινο λαχανί, αν και το θέμα του χρώματος είναι καθαρά υποκειμενικό, προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα τέτοιο κραυγαλέο χρώμα το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί παρά να ομορφαίνει. Το θεωρώ τελείως κακγουριά, για ένα αυτοκίνητο σαν το Scirocco που πιστεύω είναι αρκετά όμορφο για να ξεχωρίζει από μόνο του.

Ένα τέτοιο λαχανί χρώμα θα το δεχόμουν μόνο σε ένα πολύ εξωτικό αυτοκίνητο π.χ. Lotus ή Lamborghini, και σε οποιοδήποτε άλλο θνητό αμάξι, απλά είναι κακογουστιά. Πιστεύω ότι η VW στην προσπάθεια της να δώσει ένα ξεχωριστό στιλ στο Scirocco, επέλεξε λανθασμένα αυτό το χρώμα το οποίο ξεχωρίζει μεν, αλλά όμως και ασχημαίνει. Αντίθετα η Renault τα κατάφερε πολύ πιο πετυχημένα με την επιλογή του πορτοκαλόχάλκινου Megane coupe που δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα χωρίς να είναι κραυγαλέο. Ίσως κάποιο άλλο πιο σκούρο πράσινο μεταλλικό, ή κάποιο γαλαζοπράσινο να ήταν πιο ταιριαστό στο Scirocco.

Χρώματα όπως το λαχανί του Scirocco, το φούξια, και το πορτοκαλί της ford για τα δικά μου γούστα πάντα είναι κακγουριές.

Link to comment
Share on other sites

+1

Το ασημί αφαιρεί οποιαδήποτε γοητεία από το αυτοκίνητο.

Όσο για το πράσινο λαχανί, αν και το θέμα του χρώματος είναι καθαρά υποκειμενικό, προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα τέτοιο κραυγαλέο χρώμα το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί παρά να ομορφαίνει. Το θεωρώ τελείως κακγουριά, για ένα αυτοκίνητο σαν το Scirocco που πιστεύω είναι αρκετά όμορφο για να ξεχωρίζει από μόνο του.

Ένα τέτοιο λαχανί χρώμα θα το δεχόμουν μόνο σε ένα πολύ εξωτικό αυτοκίνητο π.χ. Lotus ή Lamborghini, και σε οποιοδήποτε άλλο θνητό αμάξι, απλά είναι κακογουστιά. Πιστεύω ότι η VW στην προσπάθεια της να δώσει ένα ξεχωριστό στιλ στο Scirocco, επέλεξε λανθασμένα αυτό το χρώμα το οποίο ξεχωρίζει μεν, αλλά όμως και ασχημαίνει. Αντίθετα η Renault τα κατάφερε πολύ πιο πετυχημένα με την επιλογή του πορτοκαλόχάλκινου Megane coupe που δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα χωρίς να είναι κραυγαλέο. Ίσως κάποιο άλλο πιο σκούρο πράσινο μεταλλικό, ή κάποιο γαλαζοπράσινο να ήταν πιο ταιριαστό στο Scirocco.

Χρώματα όπως το λαχανί του Scirocco, το φούξια, και το πορτοκαλί της ford για τα δικά μου γούστα πάντα είναι κακγουριές.

Και εγώ έτσι σκεφτόμουνα... αλλά από κοντά δεν είναι άσχημο

p3070405.jpg

p3070401ni.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το λαχανί ειναι ΦΟΒΕΡΟ σαν χρώμα..νομίζω οτι του πηγαίνει πολύ...

Για εμένα όμως, μου αρέσει να το βλέπω - να το κυκλοφορούν και να το χαίρονται οι άλλοι /και δεν το λέω αρνητικά - παρά να το ΄λεχω και να το οδηγώ εγώ...κι αυτό γιατί απλά δεν

ΜΟΥ ταιριάζει..... αλλα παιδιά...ειναι φοβερό και πολυυυυυυυύ εντυπωσιακό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το λαχανί ειναι ΦΟΒΕΡΟ σαν χρώμα..νομίζω οτι του πηγαίνει πολύ...

Για εμένα όμως, μου αρέσει να το βλέπω - να το κυκλοφορούν και να το χαίρονται οι άλλοι /και δεν το λέω αρνητικά - παρά να το ΄λεχω και να το οδηγώ εγώ...κι αυτό γιατί απλά δεν

ΜΟΥ ταιριάζει..... αλλα παιδιά...ειναι φοβερό και πολυυυυυυυύ εντυπωσιακό!!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Αμα το βγαλει μπλε γραφιτη αυτο το αμαξι θα γινει λαικο προσκυνημα tongue.gif Μακαρι να προσθεσουν καποια στιγμη στην παλετα των χρωματων το firespark και το μπλε γραφιτη που εχει το Golf, μακραν τα πιο ωραια χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως μπορει καποιος απο τους κατοχους να μου πει τον κωδικο χρωματος απ το

rising blue;

Μιλαμε το χρωμα μου μιλαει,ειναι πολυ ομορφο χρωμα,

και αν και σαν τονος δεν μου αρεσει και πολυ,εχει κατι που με ξετρελαινει,

εχει βαθος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ απο μενα, μολις γραφτηκα στο forum..

Προκειται να παρω αρκετα συντομα το scirocco 2.0 TSI και για αυτο προβληματιζομαι με το χρωμα..

Την μερα μου αρκετα φενεται πιο ωραιο το κοκκινο.. Αλλα μολις πεσει το βραδυ.. το ασπρο δεν παιζεται με τπτ ! ειναι τελειο ! σε αντιθεση με το salsa red που δεν δειχνει καθολου το βραδυ..επισης το κοκκινο δεν βγαινει με εσωτερικο σε καφε δερμα..

Οποτε αν κ μου αρεσε περισσοτερο το κοκκινο με βλεπω να παιρνω το ασπρο τελικα (λογο του εσωτερικου και την αισθηση που κανει το βραδυ)

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος να το παραγγειλω με το ασπρο δερμα που το ειχαν στην εκθεση??? θα εδινα τα παντα για να το αποκτησω ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα λευκό γιατί του πάει πολύ ειδικά με ανθρακί ζάντα!!!

Δεν συμφωνώ ότι το λαχανί ή το πορτοκαλί είναι χρώματα μόνο για εξωτικά αυτοκίνητα.

Απλά με το λευκό το Scirocco είναι τέλειο....

Link to comment
Share on other sites

το καλο με το λευκο κυριως ειναι οτι θα εχει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια.

εγω παντως εχω δει στον δρομο ολα τα χρωματα εκτος απο αυτο που εχω παραγγειλει, το sumatra.ελπιζω απο αυτα που εχω ακουσει να ειναι ετσι οπως το φανταζομαι (συμφωνα με τις φωτογραφιες)

Link to comment
Share on other sites

το καλο με το λευκο κυριως ειναι οτι θα εχει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια.

εγω παντως εχω δει στον δρομο ολα τα χρωματα εκτος απο αυτο που εχω παραγγειλει, το sumatra.ελπιζω απο αυτα που εχω ακουσει να ειναι ετσι οπως το φανταζομαι (συμφωνα με τις φωτογραφιες)

Το Sumatra (Maroon πιο σωστά) είναι κατά την γνώμη μου το ομορφότερο σκούρο χρώμα που έχω δεί σε αυτοκίνητο!! Έκανες πολύ καλή επιλογή και θα δείς από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφο από τις φωτογραφίες. Αν δεν έπερνα το λευκό αυτό θα έπερνα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως τα χρώματα εκτός απο αυτά που δεν έχουν πολλές αποχρώσεις (βλεπε άσπρο, μαύρο, ασημί)

έχουν όλα ένα ιδιαίτερο γνώρισμα... Σε διαφορετικές συνθήκες παίρνουν άλλη όψη και από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικου γούστου.

Πχ εγώ που πήρα το Βerylium grey πιο πολύ με πίεσε ο πατέρας μου και στην αρχή δεν ήμουν ιδιαίτερα ενθουσιασμένος, από την άλλη το

χρώμα το βλέπουν απέξω και όχι εγώ που οδηγάω οπότε δε με ένοιαζε και πολύ. Όταν όμως παρέλαβα και άρχισα να ζω το αυτοκίνητο είδα

πως και αυτό το χρώμα έχει τις ιδιαίτερότητες του ανάλογα με το καιρό και το φως. Έτσι είναι περίπου με όλα τα χρώματα...

(παραθέτω μερικές φωτο να δειτε τι εννοω με τις διαφορετικες αποχρωσεις)

6btqggphtwq5vujdgv9t.jpg

1fnxv9wqyvt2zuk5ng8e.jpg

i2awydyl5f8w2vf74xso.jpg

Edited by scirocco160
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θα παρω το candy white τον χειμόνα....πιστευω οτι ειναι το πιο κοριφαιο χρωμμα για το scirocco ειδικα με μαυρες ζαντες..!!!!απο την αλλη ωραια χρωμματα ειναι και το μπλε που το ειχα δει στο δρομο προσφατα αλλα και το Βerylium grey.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι κι εγώ σχετικά με το χρώμα, καθώς τα υπάρχοντα χρώματα πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν στο αμάξι, και αυτό οφείλεται στο ότι χρησιμοποιήθηκαν αυτούσια τα χρώματα του Eos, προφανώς για μείωση του κόστους. Φταίει και που πραγματικά ερωτεύτηκα το καταπληκτικό firespark κατά την παρουσίαση στη Γενεύη, το όποιο όμως δεν έγινε διαθέσιμο (ούτε φυσικά και το αντίστοιχο πολύ ωραίο περλέ άσπρο). Έτσι, μπροστά στο firespark, όλα τα υπόλοιπα μου μοιάζουν ανεπαρκή. Ας τα πάρουμε όμως ένα ένα.

1) Candy white

Το χρώμα που επιλέγουν σχεδόν όλοι, επηρεασμένοι προφανώς από τη διαφήμιση. Είναι βλέπετε το χρώμα της μόδας. Κάτι αντίστοιχο συνέβαινε πριν από μερικά χρόνια, όταν όλοι μα όλοι έπαιρναν μαύρα αυτοκίνητα. Στο Scirocco όμως, το άσπρο κρύβει τις πολύ ενδιαφέρουσες γραμμές του. Επίσης, λόγω του ότι δεν είναι μεταλλικό, τη μέρα κάνει το αμάξι να φαίνεται σαν πλαστικό, σαν ένα (ντεμοντέ, γιατί τα μοντέρνα είναι πλέον inox) ψυγείο με ρόδες. Μόνο το βράδυ φαίνεται ωραίο, κι αυτό μόνο αν είναι φρεσκοπλυμένο.

2) Salsa red

Απογοήτευση σε σχέση με το firespark, αλλά ακόμη και συγκρινόμενο με το πιο έντονο κόκκινο του Golf. Πολύ σκούρο, χωρίς ζωντάνια και με όλα τα επιπλέον μειονεκτήματα του μη μεταλλικού χρώματος.

3) Deep black

Απλά καταστροφή γι' αυτό το αμάξι. Κρύβει όλες του τις γραμμές και το κάνει να φαίνεται κοινό και μη αναγνωρίσιμο. Μπορεί να περάσει μαύρο Scirocco από δίπλα σου και να μην το πάρεις χαμπάρι. Γενικά, πάντα πίστευα ότι το μαύρο ταιριάζει μόνο σε λιμουζίνες. Όλα τα υπόλοιπα αμάξια τα κάνει να φαίνονται ίδια.

4) Rising blue

Ενδιαφέρον χρωματάκι, όμως όχι για τα γούστα μου. Τη νύχτα δείχνει ωραίο, κάνοντας ωραίες αντανακλάσεις και παίρνοντας μια ωραία μοβ απόχρωση, όμως τη μέρα κάνει το αυτοκίνητο να φαίνεται σαν παιχνιδάκι. ¶σε που πάει κι αυτό να γίνει σαν το άσπρο, με τόσες μπλε σπορ εκδόσεις να κυκλοφορούν τελευταία. Επιπλέον, το έντονο μπλε μου φέρνει πάντα στο μυαλό Subaru Impreza, μαζί με τους απίστευτους κάγκουρες που τα οδηγούν συνήθως.

5) Viper green

Ενδιαφέρον χρώμα και αυτό, σπάνιο και εντυπωσιακό σε Scirocco. Ομολογώ πως το σκεφτόμουν σοβαρά να το επιλέξω, μέχρι που εξέτασα λεπτομερώς ένα πράσινο Scirocco και βρήκα το χρώμα πολύ ανοιχτόχρωμο και λαχανί για τα γούστα μου. Ίσως αν ήταν λίγο πιο σκούρο...

6) Dark maroon

Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά έχοντας δει Eos σε αυτό το χρώμα, μάλλον δε θα ταιριάζει στο Scirocco, αφού είναι πολύ σκούρο και πολύ κοντά στο μαύρο. Οπότε ισχύουν όσα αρνητικά ισχύουν για το μαύρο, με μία επιφύλαξη βέβαια, μέχρι να το δω.

7) Berrylium grey

Σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζει σε σπορ αμάξι.

:D Shadow blue

Μπλιαχ. Ποτέ δε μου άρεζε το σκούρο μπλε. ¶σε που στη Θεσσαλονίκη που ζω τέτοιο χρώμα έχουν τα ταξί.

9) Reflex silver

Το Golf μου είναι ασημί, και σε καμία περίπτωση δε θα έπαιρνα ξανά το ίδιο χρώμα. Και πάλι δεν ταιριάζει καθόλου με το χαρακτήρα του αυτοκινήτου

10) Opal silver

Και εδώ ερχόμαστε στο μόνο ίσως από τα υπάρχοντα χρώματα που δεν έχω αποκλείσει εντελώς. Δεν είναι το κλασικό βαρετό ασημί, είναι ανοιχτόχρωμο, πράγμα που σημαίνει ότι αναδεικνύει τη σχεδίαση του Scirocco, και παίζει με το φως (σε αντίθεση με το εντελώς flat άσπρο, που καταστρέφει κάθε λεπτομέρεια). Μειονεκτήματα; Μοιάζει με το κλασικό βαρετό ασημί και δεν είναι όσο σπορ θα χρειαζόταν.

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε για όσα έγραψα, αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Η VW καταστρέφει ένα τόσο ωραίο αμάξι βγάζοντας το με τόσο άσχετα χρώματα. Εκτός από το rising blue και το viper green (δεν είναι τυχαίο ότι αυτά είναι τα μοναδικά χρώματα που δεν προέρχονται από το Eos), που όμως δεν είναι του γούστου μου, όλα τα άλλα είναι επιοικώς απαράδεκτα. Λείπει ένα κόκκινο σας το firespark, ένα πορτοκαλί, ένα χρώμα σαν το blue graphite του Golf VI, ένα περλέ άσπρο σαν της Γενεύης, ένα ανοιχτό γαλάζιο, ή ακόμη και ένα ματ μαύρο (που θα είναι πολύ trendy σύντομα, να μου το θυμηθείτε). Τα υπάρχοντα χρώματα είναι πολύ κοινά και αδιάφορα, και φτιάχτηκαν για ένα coupe-cabrio όπως το Eos και όχι για ένα sport coupe όπως το Scirocco. VW, βάλε επιτέλους λίγο χρώμα στη ζωή σου...

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι κι εγώ σχετικά με το χρώμα, καθώς τα υπάρχοντα χρώματα πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν στο αμάξι, και αυτό οφείλεται στο ότι χρησιμοποιήθηκαν αυτούσια τα χρώματα του Eos, προφανώς για μείωση του κόστους. Φταίει και που πραγματικά ερωτεύτηκα το καταπληκτικό firespark κατά την παρουσίαση στη Γενεύη, το όποιο όμως δεν έγινε διαθέσιμο (ούτε φυσικά και το αντίστοιχο πολύ ωραίο περλέ άσπρο). Έτσι, μπροστά στο firespark, όλα τα υπόλοιπα μου μοιάζουν ανεπαρκή. Ας τα πάρουμε όμως ένα ένα.

1) Candy white

Το χρώμα που επιλέγουν σχεδόν όλοι, επηρεασμένοι προφανώς από τη διαφήμιση. Είναι βλέπετε το χρώμα της μόδας. Κάτι αντίστοιχο συνέβαινε πριν από μερικά χρόνια, όταν όλοι μα όλοι έπαιρναν μαύρα αυτοκίνητα. Στο Scirocco όμως, το άσπρο κρύβει τις πολύ ενδιαφέρουσες γραμμές του. Επίσης, λόγω του ότι δεν είναι μεταλλικό, τη μέρα κάνει το αμάξι να φαίνεται σαν πλαστικό, σαν ένα (ντεμοντέ, γιατί τα μοντέρνα είναι πλέον inox) ψυγείο με ρόδες. Μόνο το βράδυ φαίνεται ωραίο, κι αυτό μόνο αν είναι φρεσκοπλυμένο.

2) Salsa red

Απογοήτευση σε σχέση με το firespark, αλλά ακόμη και συγκρινόμενο με το πιο έντονο κόκκινο του Golf. Πολύ σκούρο, χωρίς ζωντάνια και με όλα τα επιπλέον μειονεκτήματα του μη μεταλλικού χρώματος.

3) Deep black

Απλά καταστροφή γι' αυτό το αμάξι. Κρύβει όλες του τις γραμμές και το κάνει να φαίνεται κοινό και μη αναγνωρίσιμο. Μπορεί να περάσει μαύρο Scirocco από δίπλα σου και να μην το πάρεις χαμπάρι. Γενικά, πάντα πίστευα ότι το μαύρο ταιριάζει μόνο σε λιμουζίνες. Όλα τα υπόλοιπα αμάξια τα κάνει να φαίνονται ίδια.

4) Rising blue

Ενδιαφέρον χρωματάκι, όμως όχι για τα γούστα μου. Τη νύχτα δείχνει ωραίο, κάνοντας ωραίες αντανακλάσεις και παίρνοντας μια ωραία μοβ απόχρωση, όμως τη μέρα κάνει το αυτοκίνητο να φαίνεται σαν παιχνιδάκι. ¶σε που πάει κι αυτό να γίνει σαν το άσπρο, με τόσες μπλε σπορ εκδόσεις να κυκλοφορούν τελευταία. Επιπλέον, το έντονο μπλε μου φέρνει πάντα στο μυαλό Subaru Impreza, μαζί με τους απίστευτους κάγκουρες που τα οδηγούν συνήθως.

5) Viper green

Ενδιαφέρον χρώμα και αυτό, σπάνιο και εντυπωσιακό σε Scirocco. Ομολογώ πως το σκεφτόμουν σοβαρά να το επιλέξω, μέχρι που εξέτασα λεπτομερώς ένα πράσινο Scirocco και βρήκα το χρώμα πολύ ανοιχτόχρωμο και λαχανί για τα γούστα μου. Ίσως αν ήταν λίγο πιο σκούρο...

6) Dark maroon

Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά έχοντας δει Eos σε αυτό το χρώμα, μάλλον δε θα ταιριάζει στο Scirocco, αφού είναι πολύ σκούρο και πολύ κοντά στο μαύρο. Οπότε ισχύουν όσα αρνητικά ισχύουν για το μαύρο, με μία επιφύλαξη βέβαια, μέχρι να το δω.

7) Berrylium grey

Σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζει σε σπορ αμάξι.

:lol: Shadow blue

Μπλιαχ. Ποτέ δε μου άρεζε το σκούρο μπλε. ¶σε που στη Θεσσαλονίκη που ζω τέτοιο χρώμα έχουν τα ταξί.

9) Reflex silver

Το Golf μου είναι ασημί, και σε καμία περίπτωση δε θα έπαιρνα ξανά το ίδιο χρώμα. Και πάλι δεν ταιριάζει καθόλου με το χαρακτήρα του αυτοκινήτου

10) Opal silver

Και εδώ ερχόμαστε στο μόνο ίσως από τα υπάρχοντα χρώματα που δεν έχω αποκλείσει εντελώς. Δεν είναι το κλασικό βαρετό ασημί, είναι ανοιχτόχρωμο, πράγμα που σημαίνει ότι αναδεικνύει τη σχεδίαση του Scirocco, και παίζει με το φως (σε αντίθεση με το εντελώς flat άσπρο, που καταστρέφει κάθε λεπτομέρεια). Μειονεκτήματα; Μοιάζει με το κλασικό βαρετό ασημί και δεν είναι όσο σπορ θα χρειαζόταν.

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε για όσα έγραψα, αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Η VW καταστρέφει ένα τόσο ωραίο αμάξι βγάζοντας το με τόσο άσχετα χρώματα. Εκτός από το rising blue και το viper green (δεν είναι τυχαίο ότι αυτά είναι τα μοναδικά χρώματα που δεν προέρχονται από το Eos), που όμως δεν είναι του γούστου μου, όλα τα άλλα είναι επιοικώς απαράδεκτα. Λείπει ένα κόκκινο σας το firespark, ένα πορτοκαλί, ένα χρώμα σαν το blue graphite του Golf VI, ένα περλέ άσπρο σαν της Γενεύης, ένα ανοιχτό γαλάζιο, ή ακόμη και ένα ματ μαύρο (που θα είναι πολύ trendy σύντομα, να μου το θυμηθείτε). Τα υπάρχοντα χρώματα είναι πολύ κοινά και αδιάφορα, και φτιάχτηκαν για ένα coupe-cabrio όπως το Eos και όχι για ένα sport coupe όπως το Scirocco. VW, βάλε επιτέλους λίγο χρώμα στη ζωή σου...

Συμφωνώ μερικώς με τα παραπάνω. Θα διαφωνήσω όμως στα εξής:

1) To Cady white αντιθέτως τονίζει και όχι κρύβει τις γραμμές του αυτοκινήτου, και μάλιστα πάρα πολύ! Είναι ένα χρώμα που πέρα από την μόδα πάει πολύ σε αυτοκίνητα με καμπύλες. Θα συμφωνήσω όμως ότι αν ήταν και μεταλικό ή περλέ θα λαμπύριζε καλύτερα στο φως της ημέρας, χωρίς να σημαίνει ότι δείχνει άσχημο και τώρα όπως λές.

2) Το Maroon δες το από κοντά πρώτα και θα καταλάβεις ότι το χρώμα αυτό ταιριάζει γάντι στο αυτοκίνητο!

3) Τα Salsa red και Rising blue δεν είναι άσχημα χρώματα και ταιριάζουν αρκετά στο Scirocco.

Γενικά για τα 4 παραπάνω χρώματα δεν θεωρώ ότι έχει κάνει λάθος επιλογή η VW. Για τα υπόλοιπα πιστεύω όπως και εσύ ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν και καλύτερες επιλογές που να ταιριάζουν περισσότερο στο χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Θα ήθελα κάποιο άλλο πράσινο αντί του λαχανί το οποίο θεωρώ απαράδεκτο. Ένα γαλαζοπράσινο τιρκουάζ σαν του mini cooper, ή ένα γαλαζιο περλέ θα ταίριαζε πολύ στο Scirroco. Κάποιο άλλο κόκκινο πιο ιδιαίτερο και ένα πιο βαθύ γκρί ανθρακί λείπουν από την γκάμα επίσης. Ίσως και κάποιο μεταλικό μπέζ ακόμα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δώ ένα έντονο πορτοκαλί στο Scirocco!!

Link to comment
Share on other sites

Το Opal Silver είναι μεταλλικό μπεζ.. Πιστέψτε με, ψάξτε να το βρείτε να το δείτε από κοντά, είναι τελείως διαφορετικό απ τις φωτογραφίες.. Δεν έχει καμιά σχέση με ασημί, παρόλο που στις φωτογραφίες φαίνεται έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι πως η VW προσπάθησε να φτιάξει καποια χρώματα για το scirocco καθώς τα μισά από τα προς επιλογή χρώματα δεν υπάρχουν στα άλλα μοντέλα.

για του λόγου το αληθές:

blb8wjin0wm5u2c7tno1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Opal Silver είναι μεταλλικό μπεζ.. Πιστέψτε με, ψάξτε να το βρείτε να το δείτε από κοντά, είναι τελείως διαφορετικό απ τις φωτογραφίες.. Δεν έχει καμιά σχέση με ασημί, παρόλο που στις φωτογραφίες φαίνεται έτσι..

Ο click εννοεί μάλλον το πιο σκούρο μπεζ του Passat CC. Πάρα πολύ ωραίο χρώμα. Το opal είναι πράγματι διαφορετικό από το ασημί και φέρνει λίγο προς μπεζ αλλά και χρυσαφί (διακριτικά). Ωραίο χρώμα, αλλά το βράδυ θα φαίνεται σαν ασημί, κι αυτό είναι μειονέκτημα για κάποιον σαν εμένα που τα δύο τελευταία του αμάξια ήταν ασημί.

Το maroon δεν το έχω πετύχει πουθενά για να έχω άποψη. Αλλά κι αυτό θα μοιάζει για μαύρο το βράδυ.

Για το άσπρο επιμένω ότι κρύβει τις γραμμές και τις καμπύλες του Scirocco. Δείτε το από μπροστά, δεν ξεχωρίζουν τα δύο νεύρα στο καπό, αλλά φαίνεται μόνο μια μεγάλη άσπρη επιφάνεια. Το ίδιο και στο πλάι, ούτε η καμπύλη στην πόρτα, ούτε το νεύρο φαίνεται. Από πίσω δε, είναι τραγικό. Ούτε καμπύλες, ούτε γραμμές βλέπεις, μόνο έναν τεράστιο πλαδαρό άσπρο κώλο. Όπως έχει πει και ο σχεδιαστής του Scirocco (εκείνος ο τραγικός καραφλομαλλιάς tongue.gif ) σε συνέντευξή του, το Scirocco είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να παίζει το φως με τις καμπύλες και να δημιουργεί ενδιαφέρουσες αντανακλάσεις. Αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στο πλάι αλλά και πίσω. Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει με το άσπρο, γιατί είναι μη μεταλλικό και έχει την ίδια απόχρωση παντού, ανεξάρτητα από το πώς το χτυπάει το φως. Βάλτε ένα άσπρο και ένα πχ rising blue δίπλα δίπλα και θα καταλάβετε τι εννοώ. Σε άλλα αυτοκίνητα μπορεί να ταιριάζει (πχ TT ή ακόμη και Golf GTI), όμως για το Scirocco νομίζω ότι το λευκό είναι καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.