Jump to content
LefterisIraklio

Χρωμα στο Scirocco.....!

??????? ????????  

3 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πάντως η αλήθεια είναι πως η VW προσπάθησε να φτιάξει καποια χρώματα για το scirocco καθώς τα μισά από τα προς επιλογή χρώματα δεν υπάρχουν στα άλλα μοντέλα.

για του λόγου το αληθές:

blb8wjin0wm5u2c7tno1.jpg

Ο πίνακας είναι λάθος. Τα μόνα χρώματα που φτιάχτηκαν για το Scirocco είναι το rising blue και το viper green. Όλα τα υπόλοιπα προέρχονται από το Eos. Μην μπερδεύεσαι από τα ονόματα (τα ονομάζει διαφορετικά σε κάθε αμάξι), το χρώμα και ο κωδικός του είναι ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πιστευω candy white ή rising blue...το δευτερο το εχω δει κι απο κοντα και ειναι γλυκο χρωματακι...το λαχανι δε ξερω δε μου καθεται καλα :lol::lol::lol: βασικα το σιροκο ειναι μουρλια σε ολα τα χρωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας είναι λάθος. Τα μόνα χρώματα που φτιάχτηκαν για το Scirocco είναι το rising blue και το viper green. Όλα τα υπόλοιπα προέρχονται από το Eos. Μην μπερδεύεσαι από τα ονόματα (τα ονομάζει διαφορετικά σε κάθε αμάξι), το χρώμα και ο κωδικός του είναι ακριβώς τα ίδια.

....και ο κωδικός του είναι ακριβώς τα ίδια

Θα σε στενοχωρήσω αλλά εκτός από τα ονόματα αλλάζει και ο κωδικός:

305yx117fzugczp2zqr6.jpg

Αν θες εχω ολοκληρο αρχειο acrobat με όλα τα μοντελα και τους κωδικους της VW να σου στειλω...

Edited by scirocco160
Link to comment
Share on other sites

....και ο κωδικός του είναι ακριβώς τα ίδια

Θα σε στενοχωρήσω αλλά εκτός από τα ονόματα αλλάζει και ο κωδικός:

305yx117fzugczp2zqr6.jpg

Αν θες εχω ολοκληρο αρχειο acrobat με όλα τα μοντελα και τους κωδικους της VW να σου στειλω...

Το αρχείο που έχεις μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Εγώ έχω τα φυλλάδια της VW μπροστά μου. Τo Berrylium Grey έχει κωδικό M8, και το Opal Silver 9A, τόσο στο Scirocco όσο και στο Eos. Είναι ακριβώς τα ίδια χρώματα (και μάλιστα έχουν και την ίδια ονομασία, δεν ξέρω που βρήκες τα Island Grey και Silver Essense). Aν δε με πιστεύεις πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία να το διαπιστώσεις ή μπες στο Ελληνικό site της Volkswagen.

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Για το άσπρο επιμένω ότι κρύβει τις γραμμές και τις καμπύλες του Scirocco. Δείτε το από μπροστά, δεν ξεχωρίζουν τα δύο νεύρα στο καπό, αλλά φαίνεται μόνο μια μεγάλη άσπρη επιφάνεια. Το ίδιο και στο πλάι, ούτε η καμπύλη στην πόρτα, ούτε το νεύρο φαίνεται. Από πίσω δε, είναι τραγικό. Ούτε καμπύλες, ούτε γραμμές βλέπεις, μόνο έναν τεράστιο πλαδαρό άσπρο κώλο. Όπως έχει πει και ο σχεδιαστής του Scirocco (εκείνος ο τραγικός καραφλομαλλιάς tongue.gif ) σε συνέντευξή του, το Scirocco είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να παίζει το φως με τις καμπύλες και να δημιουργεί ενδιαφέρουσες αντανακλάσεις. Αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στο πλάι αλλά και πίσω. Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει με το άσπρο, γιατί είναι μη μεταλλικό και έχει την ίδια απόχρωση παντού, ανεξάρτητα από το πώς το χτυπάει το φως. Βάλτε ένα άσπρο και ένα πχ rising blue δίπλα δίπλα και θα καταλάβετε τι εννοώ. Σε άλλα αυτοκίνητα μπορεί να ταιριάζει (πχ TT ή ακόμη και Golf GTI), όμως για το Scirocco νομίζω ότι το λευκό είναι καταστροφή.

Διαφωνώ κάθετα με όλα αυτά! Αν δεν αναδεικνύονται οι γραμμές με τις σκιές που δημιουργούν αυτές στο άσπρο χρώμα, τότε σε ποιο χρώμα αναδεικνύονται? Το λευκό είναι το κατεξοχήν χρώμα που αναδεικνύει οποιαδήποτε καμπύλη η γραμμή περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, καθώς τονίζει τις σκιάσεις. Μήπως δεν το έχεις παρατηρήσει καλά το λευκό (μην κοιτάς πως φαίνεται στις φωτογραφίες)?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με όλα αυτά! Αν δεν αναδεικνύονται οι γραμμές με τις σκιές που δημιουργούν αυτές στο άσπρο χρώμα, τότε σε ποιο χρώμα αναδεικνύονται? Το λευκό είναι το κατεξοχήν χρώμα που αναδεικνύει οποιαδήποτε καμπύλη η γραμμή περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, καθώς τονίζει τις σκιάσεις. Μήπως δεν το έχεις παρατηρήσει καλά το λευκό (μην κοιτάς πως φαίνεται στις φωτογραφίες)?

Συμφωνω 100% με τον φιλο click. +1

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με όλα αυτά! Αν δεν αναδεικνύονται οι γραμμές με τις σκιές που δημιουργούν αυτές στο άσπρο χρώμα, τότε σε ποιο χρώμα αναδεικνύονται? Το λευκό είναι το κατεξοχήν χρώμα που αναδεικνύει οποιαδήποτε καμπύλη η γραμμή περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, καθώς τονίζει τις σκιάσεις. Μήπως δεν το έχεις παρατηρήσει καλά το λευκό (μην κοιτάς πως φαίνεται στις φωτογραφίες)?

Έχω παρατηρήσει άπειρα λευκά (εξάλλου σχεδόν μόνο λευκά κυκλοφορούν), και κάτω από όλες τις συνθήκες φωτισμού. Εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνει. Ίσως να είμαι πολύ λεπτολόγος και να προσέχω υπερβολικά τις λεπτομέρειες, ενώ άλλοι που δε δίνουν βάση σε αυτές δεν έχουν πρόβλημα. Όπως και να 'χει, γούστα είναι αυτά και όσοι το πήρατε σε άσπρο προφανώς σας αρέσει και καλά κάνατε, εγώ όμως δε θα το προτιμούσα σε αυτό το χρώμα. Επιπλέον, το άσπρο δείχνει σαν πλαστικό, ιδίως τη μέρα. Θα προτιμούσα το περλέ λευκό της Γενεύης ή του GT24. Παρατηρήστε τα προσεκτικά και θα δείτε πόσο διαφορετικά είναι από το candy white.

Α ρε VW, μας έδειξες το λευκό περλέ και το καταπληκτικό κόκκινο μεταλλικό firespark, και μας έδωσες τελικά το candy white και το salsa red. Ξεπέρασες και τον Καραμανλή σε διάψευση υποσχέσεων... tongue.gif

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

γουστα ειναι αυτα ρε παιδια, σιγα μην καθησουμε να αποδειξουμε οτι το γουστο μας ειναι καλυτερο απο καποιου αλλου!ελεος!

ολα καλα ειναι αλλα για εμενα το blue rising ελεγε πιο πολυ! και οταν το πλενω το χαιρομαι κατι που σιγουρα δεν εχει την ιδια λαμψη το λευκο και το κοκκινο!

εξαλλου δυο ηταν τα χρωματα που του εδωσε αποκλειστικα η μαμα εταιρια το μπλε και το πρασινο! κατι ξερουν!

Link to comment
Share on other sites

Το rising blue πρωτοβγήκε για το golf iv r32 και εχει φορεθει και σε touareg και στο eos προσφατα και στο golf v r32 και στο passat r36.γενικα το φοραει στα σπορ μοντελα της.

Edited by danichro
Link to comment
Share on other sites

παροτι το λευκο ειναι κατα γενικη ομολογια και απο εμενα το καλυτερο χρωμα, κυκλοφορωντας στους δρομους βλεπω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη με το rising blue και αυτο γιατι πλεον ολα τα καινουργια αυτοκινητα ειναι λευκα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παροτι το λευκο ειναι κατα γενικη ομολογια και απο εμενα το καλυτερο χρωμα, κυκλοφορωντας στους δρομους βλεπω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη με το rising blue και αυτο γιατι πλεον ολα τα καινουργια αυτοκινητα ειναι λευκα!!!!!!

Συμφωνω. Και το Salsa Red ειναι ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το scirocco μετά τον στρατό και μάλλον προς το λευκό καταλήγω...

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Rising Blue στο χρωμα οπου θα το παρω...το ασπρο ειναι ωραια αλλα εχει γεμισει ο τοπος αλλα δεν ειναι το ωραιο ασπρο.Το λεω αυτο διοτι ειχα την 147 μου σε ασπρο και ειχε αλλη παοχρωση πιο ομορφη κατ'εμε......απλα το ασπρο φαινεται ωραιο το βραδυ αλλα οχι και τοσο ωραιο την μερα ενω το αντιθετο συμβαινει με το μπλε.

Edited by scirocco_man
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Rising Blue στο χρωμα οπου θα το παρω...το ασπρο ειναι ωραια αλλα εχει γεμισει ο τοπος αλλα δεν ειναι το ωραιο ασπρο.Το λεω αυτο διοτι ειχα την 147 μου σε ασπρο και ειχε αλλη παοχρωση πιο ομορφη κατ'εμε......απλα το ασπρο φαινεται ωραιο το βραδυ αλλα οχι και τοσο ωραιο την μερα ενω το αντιθετο συμβαινει με το μπλε.

εγω ειμαι αναμεσα σε scirocco και golf οπου τεινω πιο πολυ στο rocco! τεσπα,το rising blue για μενα ειναι κορυφη και κατα συνεπαεια η επιλογη μου! το ασπρο πολυ καλο αλλα αν το παρουμε και πρακτικα το ασπρο χανει στη μεταπωλητικη του αξια.Με λιγα λογια το κοκκινο( οχι το μεταλλικο) το ασπρο και το κυπαρισση ειναι χρωματα παγιδες για τη μεταπωλητικη αξια :huh: αλλα εδω εχουμε να κανουμε με scirocco ,οχι yaris....και τα sport coupe εχουν αλλη νοοτροπια σε σχεση με τα απλα καθημερινα αυτοκινητα..καλοριζικο και απροβληματιστα χιλιομετρα να εχεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αναμεσα σε scirocco και golf οπου τεινω πιο πολυ στο rocco! τεσπα,το rising blue για μενα ειναι κορυφη και κατα συνεπαεια η επιλογη μου! το ασπρο πολυ καλο αλλα αν το παρουμε και πρακτικα το ασπρο χανει στη μεταπωλητικη του αξια.Με λιγα λογια το κοκκινο( οχι το μεταλλικο) το ασπρο και το κυπαρισση ειναι χρωματα παγιδες για τη μεταπωλητικη αξια :huh: αλλα εδω εχουμε να κανουμε με scirocco ,οχι yaris....και τα sport coupe εχουν αλλη νοοτροπια σε σχεση με τα απλα καθημερινα αυτοκινητα..καλοριζικο και απροβληματιστα χιλιομετρα να εχεις!

Πραγματικα πιστευεις οτι οταν ερθει η στιγμη να το πουλησεις αν εχεις ασπρο η κοκκινο θα παρεις λιγοτερα χρηματα απο το rising blue, maroon, black or whatever color you like? Ι got news for you. Οταν ερθει η στιγμη να το πουλησεις, θα φας πακετο γιατι μονο ενα πολυ μικρο κομματι της αγορας θα θελει να το αγορασει. Αν μεινει στην παραγωγη παραπανω απο 3-4 χρονια θα ειναι εκπληξη. Επομενως σε καμμια 20αρια χρονια θα εχεις μια πολυ ωραια αντικα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πιστευεις οτι οταν ερθει η στιγμη να το πουλησεις αν εχεις ασπρο η κοκκινο θα παρεις λιγοτερα χρηματα απο το rising blue, maroon, black or whatever color you like? Ι got news for you. Οταν ερθει η στιγμη να το πουλησεις, θα φας πακετο γιατι μονο ενα πολυ μικρο κομματι της αγορας θα θελει να το αγορασει. Αν μεινει στην παραγωγη παραπανω απο 3-4 χρονια θα ειναι εκπληξη. Επομενως σε καμμια 20αρια χρονια θα εχεις μια πολυ ωραια αντικα.

Καλα ναι,για το αν συνεχισει τη παραγωγη παντα μιλαω γιατι αυτη τη στιγμη το αμαξι εχει πολυ ζητηση..και γενικα ολα τα sport coupe. Ποιος δε θα 'θελε αμαξι με πολυ καλες επιδοσεις και να πληρωνει στο κρατος φορο για αμαξι 1.4 λιτρων ?? :lol: Το θεμα ειναι αν θα συνεχισει και μετα ή κανει οτι εκανε με το παλιο.. 12-15 χρονια παυση! τοτε πραγματικα δε ξερω...απλως ειπα τη γνωμη μου,που σχετικα την αποκομμισα δουλευοντας 1μιση χρονο σε μαντρα αυτοκινητων :lol: ( συγνωμη για το μικρο offtopic tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

το θεμα σπορτςκουπε το προσπερναω..εχουμε δει εμπρακτως ποσο χατσμπακ κ ποσο κουπε ειναι σε αλλο θεμα..

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι ο λογος που το λευκο κ το κοκκινο θα πουληθουν λιγοτερο σαν μεταχειρισμενα..οταν πλεον το λευκο ειναι το νεο μαυρο κ το κοκκινο ηταν παντα χρωμα που πουλουσε πολυ,ανεξαρτητως αυτοκινητου..μηπως εννοεις οτι δεν ειναι μεταλλικα?αλλα κ παλι τι σχεση εχει στα μεταχειρισμενα?θα πει ο αλλος,οχι θα παρω μεταλλικο κ οχι λευκο-κοκκινο?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα σπορτςκουπε το προσπερναω..εχουμε δει εμπρακτως ποσο χατσμπακ κ ποσο κουπε ειναι σε αλλο θεμα..

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι ο λογος που το λευκο κ το κοκκινο θα πουληθουν λιγοτερο σαν μεταχειρισμενα..οταν πλεον το λευκο ειναι το νεο μαυρο κ το κοκκινο ηταν παντα χρωμα που πουλουσε πολυ,ανεξαρτητως αυτοκινητου..μηπως εννοεις οτι δεν ειναι μεταλλικα?αλλα κ παλι τι σχεση εχει στα μεταχειρισμενα?θα πει ο αλλος,οχι θα παρω μεταλλικο κ οχι λευκο-κοκκινο?

το λευκο ειναι οτι και το ασημι....για λιγα χρονια για την προωθηση των αυτοκινητων. αυτο ακριβως , δεν ειναι μεταλλικο. συγκεκριμενα θυμαμαι που ηρθε ενας με μια mercedes c180 λευκη και εχασε 1μιση χιλιαρικο απο την πραγματικη αξια που ζητουσε ο μαντρας σε σχεση με τα αλλα της σειρας.το μαυρο παντα και παντοτε θα ειναι το κλασσικο που τονιζει το αυτοκινητο :lol: ( τα χρωματα που δεν ειναι μετταλικα ειναι αυτα αυτα χανουν την αξια περισσοτερο ) Το κοκκινο οπως ειπες ειναι ενα χρωμα που πουλαει , οχι οσο το μαυρο αλλα ειναι στα πρωτα. παντα το μεταλλικο tongue.gif Τελος,οταν πας στην μαντρα για μεταχειρισμενο, δε ψαχνεις το χρωμα αλλα το μοντελο και αν,λεω αν,τυχει στο χρωμα που σου αρεσει τοτε θα εισαι τυχερος! την αξια τη χανει κυριως οταν πας να πουλησεις σε μαντρα.Απο ιδιωτη σε ιδιωτη μπορεις να ζητησεις ο,τι γουσταρεις :lol:

Edited by alexakos90
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είδα σήμερα το πρωί στο Περιστέρι ένα χρώμα σαν χρυσαφί, μεταλλικό μπεζ και ήταν χάλια το αυτοκίνητο. Σαν Almera & Nissan micra έμοιαζε της δεκαετίας του 90 (στο χρώμα εννοώ).

Εγώ επιμένω στο άσπρο (με φιμέ κ σκούρα ζάντα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολο αυτο το καιρο διαβαζα εδω μεσα για να καταλληξω αναμεσα στο scirocco και το golf , Τελικα εχτες εκλεισα το rocco 160 σε λευκο...και η βλακια ειναι οτι ψηφισα το rising blue!!!xa0xa0x0a0xa μολις το ειδα το λευκο στην αντιπροσωπεια εμεινα...αυτο της ABT...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολο αυτο το καιρο διαβαζα εδω μεσα για να καταλληξω αναμεσα στο scirocco και το golf , Τελικα εχτες εκλεισα το rocco 160 σε λευκο...και η βλακια ειναι οτι ψηφισα το rising blue!!!xa0xa0x0a0xa μολις το ειδα το λευκο στην αντιπροσωπεια εμεινα...αυτο της ABT...

αυτο της ΑΒΤ σε οτι χρωμα (νορμαλ παντα) να το εβλεπες θα εμενες...το 160 δεν εχει ομοιοτητες με αυτο της ΑΒΤ στο body kit μαλλον δεν τα ειδες καλα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο της ΑΒΤ σε οτι χρωμα (νορμαλ παντα) να το εβλεπες θα εμενες...το 160 δεν εχει ομοιοτητες με αυτο της ΑΒΤ στο body kit μαλλον δεν τα ειδες καλα tongue.gif

χεχε ναι φυσικα! απλα περασα απο την ABT και εχουν απ' εξω ενα λευκο πολυ τουμπανο.. ετσι φανταστηκα το δικο μου και το πηρα ασπρο :ninja: υπομονη 1,5 μηνα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.