Jump to content
DIMIK

Χρόνοι αναμονής-παράδοσης

Recommended Posts

Επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά περί αναμονής ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορούμε να αναφέρουμε πόσο καιρό περιμένουμε το αγαπημένο μας Scirocco. -_-

Θα παρακαλούσα να αναφέρουμε και τα έξτρας που έχουμε βάλει ο καθένας ώστε να καταλάβουμε περίπου τι γίνεται, χωρίς να εξαρτώμαστε από την "άποψη" του κάθε αντιπροσώπου.

Κάνω την αρχή...

1.4 160 ps

DSG

Xenon

Parking Sensors

Plus alarm

Sport pack

RCD 510

Tyre Pressure indicator

Κόστος 27500 με επέκταση εγγύησης και "πιθανή" (ΑΚΟΜΑ) ημερομηνία παραγωγής 7η εβδομάδα του 2009...η παραγγελία έγινε στις 15--11-2008!!!

Edited by DIMIK
Link to comment
Share on other sites

Εγω πσρήγγειλα το 2.0 TSI DSG

Risinig blue

FULL EXTRA

19 άρες ζάντες.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ 3 μήνες αλλά θα έρθει στους 2 το πολύ 2,5. Θα σας πω εβδομάδα παραγωγής σε 1 εβδομάδα.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Scirocco 160 ps

Λευκο, ηλιοροφή, έλεγχος πίεσης ελεστικών, πακέτο φωτισμού και καθρεπτών,ράδιο cd RCD 510.

Ημερομηνία παραγγελίας 26/11/2008

Πιθανή ημερομηνία παραλαβής στο τέλος Απριλίου. Εδώ να πω ότι ακόμη δεν μου έχουν πει ημερομηνία παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

160ps

Candy white

Sport pack

Tyre Pressure indicator

H πρωτη παραγγελια εγινε στις 12 Δεκεμβριου για τα 122 αλογα.

Χθες το μετανοιωσα και πηγα στα 160.

Δεν μου ειχε δωσει ημερομηνια παραγωγης μεχρι εχθες και μου ειπε

οτι απο τη στιγμη που δεν ειχε δωθει θα ισχυει η ιδια (οοοοταν θα βγει)

και δεν θα παει παραπισω η παραδοση...

(Οταν θα μαθω ακριβως ποτε θα κανω edit το post)

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΥΚΟ CANDY 160ΗΡ

ΡΑΔΙΟ CD RCD 510

ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ ΚΑΙ PLA.

ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

CRUISE CONTROL

ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΗΛΙΟΡΟΦΗ

ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ 12/12/08. ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΕΛΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ.

5/1/09 ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ.

ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ 25.690

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω... tongue.gif

παραγγελια white candy 1.4 122hp...

+ donigton

+rcd 500

στις 3 δεκεμβριου.... 4 μηνες αναμονη απο την αρχικη ημερομηνια... (πλεον 3 :))

ακομα δεν ξερω εβδομαδα παραγωγης...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω το DSG δεν πολυφοριέται...ευτυχώς , για να διαφέρει λίγο το δικό μου. tongue.gif Αλλά θα ήθελα να ακούσω και κάποιο νέο από κάποιον με DSG 160ps....

Αυτή η αναμονή πάντως είναι μεγάλη ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Όταν παραγγείλεις αυτοκίνητο, πότε σου προσδιορίζουν τον χρόνο παραλαβής? Την ίδια στιγμή? Γνωρίζουν την ακριβή ημερομηνία που θα μπεί στη γραμμή παραγωγής?

Κάποιος συνφορουμίτης ανέφερε ότι πήγε στην αντιπροσωπεία κάνα μήνα μετά την παραγγελία και πρόσθεσε στον εξοπλισμό ήλιοροφή με αποτέλεσμα ο χρόνος παράδοσης να καθυστερήσει επιπλέον τρείς μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Όταν παραγγείλεις αυτοκίνητο, πότε σου προσδιορίζουν τον χρόνο παραλαβής? Την ίδια στιγμή? Γνωρίζουν την ακριβή ημερομηνία που θα μπεί στη γραμμή παραγωγής?

Κάποιος συνφορουμίτης ανέφερε ότι πήγε στην αντιπροσωπεία κάνα μήνα μετά την παραγγελία και πρόσθεσε στον εξοπλισμό ήλιοροφή με αποτέλεσμα ο χρόνος παράδοσης να καθυστερήσει επιπλέον τρείς μήνες!

Οταν δώσεις την παραγγελία σου την καταχωρούν στο σύστημα και πέρνουν ενδεικτική ημερομηνία παραγωγής.Αφού το εργοστάσιο δει τι παραγγελίες έχει βγάζει την οριστική ημερομηνία παραγωγής.Αν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στην παραγγελία σου όσο είναι με ενδεικτική ημερομηνία παραγωγής δεν έχεις πρόβλημα αν όμως αλλαξεις την παραγγελία όταν έχεις πάρει οριστική ημερομηνία είναι σαν να ακυρώνεις την ήδη υπάρχουσα και να κάνεις καινούργια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε κώστας scirocco πως σου πήγε τόσο φτηνά μαζί με τα extra????εμενα μου είπαν 25500 σχεδόν για τον στάνταρ εξοπλισμό με τα 160 άλογα ετοιμοπαράδοτο σε 15 ημερες απαντήστε please γιατί προβληματίστηκα τώρα στην καρέντα το παρήγγειλα... ;) ;) <_< <_< :huh:-_-:thumbsup:;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε κώστας scirocco πως σου πήγε τόσο φτηνά μαζί με τα extra????εμενα μου είπαν 25500 σχεδόν για τον στάνταρ εξοπλισμό με τα 160 άλογα ετοιμοπαράδοτο σε 15 ημερες απαντήστε please γιατί προβληματίστηκα τώρα στην καρέντα το παρήγγειλα... ;) ;) <_< <_< :huh:-_-:thumbsup:;)

DSG??Γιατι μονο ετσι δικαιολογω τα 25500...και μονο λευκο που δεν χρεωνεται...

Link to comment
Share on other sites

όχι ανθρακί και με τον βασικό εξοπλισμό το 160 άλογα με "χειοκινιτο" κιβώτιο!

Κατσε ρε συ τι παιζει???Εχουμε και λεμε

23550+400 χρωμα+400 πινακιδες 24350...τα αλλα που τα βρηκαν?μη μου πεις οτι χρεωσαν τις πινακιδες και τη μεταβιβαση κανενα χιλιαρικο?!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Όταν παραγγείλεις αυτοκίνητο, πότε σου προσδιορίζουν τον χρόνο παραλαβής? Την ίδια στιγμή? Γνωρίζουν την ακριβή ημερομηνία που θα μπεί στη γραμμή παραγωγής?

Κάποιος συνφορουμίτης ανέφερε ότι πήγε στην αντιπροσωπεία κάνα μήνα μετά την παραγγελία και πρόσθεσε στον εξοπλισμό ήλιοροφή με αποτέλεσμα ο χρόνος παράδοσης να καθυστερήσει επιπλέον τρείς μήνες!

Χρονια πολλα και καλη χρονια.οταν το εκλεισα ο χρονος παραδοσης ηταν για τελος απριλιου. προχθες που προσθεσα οροφη μοθ ειπαν οτι επειδη προσθεσα οροφη θα αρχισω να μετραω 5 με 6 παραδοση απο την ημερα που εβαλα και οροφη.προφανος αλλακσε η παραγελλια.για να μην πω και την αληθεια φιλε μου δεν το εψαξα και πολυ γιατι εμενα η δουλεια μου ειναι ναυτικος και θα λειπω ετσι και αλλιως στην παραδοση και θα το παραλαβουν αλλοι για μενα.το χρονο παραλαβης δεν στον προσδιοριζουν ακριβως, μετα την παραγγελια το αυτοκινητο στη γερμανια παιρνει ενα νουμερο προτεραιοτητας να το πουμε καπως ετσι και μετα απο λιγο εβδομαδα παραγωγης τοτε σου λενε και την ακριβης ημερομινια παραδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια.οταν το εκλεισα ο χρονος παραδοσης ηταν για τελος απριλιου. προχθες που προσθεσα οροφη μοθ ειπαν οτι επειδη προσθεσα οροφη θα αρχισω να μετραω 5 με 6 παραδοση απο την ημερα που εβαλα και οροφη.προφανος αλλακσε η παραγελλια.για να μην πω και την αληθεια φιλε μου δεν το εψαξα και πολυ γιατι εμενα η δουλεια μου ειναι ναυτικος και θα λειπω ετσι και αλλιως στην παραδοση και θα το παραλαβουν αλλοι για μενα.το χρονο παραλαβης δεν στον προσδιοριζουν ακριβως, μετα την παραγγελια το αυτοκινητο στη γερμανια παιρνει ενα νουμερο προτεραιοτητας να το πουμε καπως ετσι και μετα απο λιγο εβδομαδα παραγωγης τοτε σου λενε και την ακριβης ημερομινια παραδοσης.

Απο την στιγμη που το αυτοκινητο δεν εχει μπει στη γραμμη παραγωγης (μιλαμε για παραγγελια παντα)μπορεις να προσθεσεις οτι θελεις μερι λιγες μερες πριν,χωρις να σημαινει αυτο οτι θα καθυστερησει παραπανω.Εγω αυτο ηξερα μεχρι τωρα και αυτο μου ειχανε πει και μενα οταν παρηγγειλα το δικο μου.

Τωρα πως σου ειπανε φιλε μου τετοιο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω τον τιμοκατάλογο

Untitled-1copy-1.jpg

με το αμάξι που παράγγειλα και με τα καλούδια που έβαλα επάνω! Το κόστος συνολικά ανήλθε στα 28.775€ με το κλειδί στο χέρι. Μετά από την αλλαγή του χρώματος η ημερομηνία παραγγελίας έγινε 22/12/2008 και η παράδοση από ότι μου είπε ο φίλος εκεί που το παρήγγειλα, τέλος Απριλίου, αρχές Μαΐου! Υπομονή και άγιος ο θεός! :D

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

φιλε κώστας scirocco πως σου πήγε τόσο φτηνά μαζί με τα extra????εμενα μου είπαν 25500 σχεδόν για τον στάνταρ εξοπλισμό με τα 160 άλογα ετοιμοπαράδοτο σε 15 ημερες απαντήστε please γιατί προβληματίστηκα τώρα στην καρέντα το παρήγγειλα... :D :D :D :D :D :D :D :D

φιλε μου χρονια πολλα και καλη χρονια. εψαξα παρα πολλυ και πηρα τρεις προσφορες.η χειροτερη ηταν της εταιρειας που αναφερεις παραπανω και με επιτικιο 9,5 παρακαλω ενω ολοι οι αλλοι μου εδειναν 7.5 . και δεν φτανει αυτο ειχε και τον χειροτερο τροπο ο πωλητης τους.για την ακριβεια οταν πηγα ειχα ειδη 2 προσφορες στα χερια μου η μια ηταν 24.765 και η αλλη 24.950 με ολα τα εξτρα εκτος οροφης. μου βγαζει ο εν λογο κυριος προσφορα και βγηκε περιπου 25.550 και του λεω πως γινετε οταν εχω απο αλλους δυο και να ειναι κοντα οι τιμες τους και το ιδιο επιτικιο και εσυ να εισαι σχεδον χιλια ευρω επανω και 2 μοναδες πιο μεγαλο επιτοκιο. να σου πω εδω οτι ειχα και την προκαταβολη μαζι μου και μαλιστα το 50% απλα ηθελα να κανω και τεστ ντραιβ και να το κλεισω, τοτε λοιπον ο πωλητης μου λεει οτι φερε μου γραπτως τι αλλες προσφορες και αν τα δω γραπτως αυτα τα ποσα θα στο δωσω και εγω τοσο.αν ειναι δυνατονννννν φιλε αν ειναι δυνατον.φυσικα συκωθηκα και εφυγα και πηγα την αλλη μερα να το κλεισω απο εκει που το πειρα τελικα οπου συμπτωματικα την ωρα που υπεγραφα τα χαρτια και με μαρτυρα τον πωλητη με πειρε τηλ ο πωλητης της αλλης εταιρειας και με ρωταει αν θα αγορασω το αυτοκινητο.του λεω οτι αυτη τη στιγμη υπογραφω την αγορα και μου λεει οτι τελικα και εμεις μπορουμε να στο δωσουμε σε αυτη την τιμη και ισως και κατι καλυτερο.

φυσικα δεν εκανα πισω και συνεχισα την αγορα, κατα την διαρκεια που παρεμεινα για να τελειωσω την αγορα με πειρε ακομα τρεις φορες και δεν σηκωσα το τηλ μου.

για λογους διαφημησης δεν ξερω αν επιτρεπετε να αναφερω της αλλες δυο εταιρειες που μου συμπεριφερθηκαν αψογα και με σεβασμο και του ευχαριστω για αυτο.

οσο για την τιμη την πετυχα με το σχετικο παζαρι οχι ομως φοβερα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το αυτοκινητο δεν εχει μπει στη γραμμη παραγωγης (μιλαμε για παραγγελια παντα)μπορεις να προσθεσεις οτι θελεις μερι λιγες μερες πριν,χωρις να σημαινει αυτο οτι θα καθυστερησει παραπανω.Εγω αυτο ηξερα μεχρι τωρα και αυτο μου ειχανε πει και μενα οταν παρηγγειλα το δικο μου.

Τωρα πως σου ειπανε φιλε μου τετοιο πραγμα...

και στης τρεις εταιρειες που πηρα προσφορα μου ειχαν πει οτι αν βαλω οροφη παει συν ενας μηνας η παραδοση. ειναι γενικο δηλαδη το προβλημα δεν ειναι του εν λογο καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.