Jump to content
dimitris918

Τι λάδια για Scirocco 1.4 (160) ?

Recommended Posts

Γεια και χαρα σας...

επειδη κανεις δεν εχει κανει αναφορα τι λαδια μπορουμε να βαλουμε στο scirocco εκτος αντιπροσωπειας μπορω να εχω τα φωτα σας και την γνωμη σας ? Castrol ισως full συνθετικα ?

Edited by Dimitris V.
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας...

επειδη κανεις δεν εχει κανει αναφορα τι λαδια μπορουμε να βαλουμε στο scirocco εκτος αντιπροσωπειας μπορω να εχω τα φωτα σας και την γνωμη σας ? Castrol ισως full συνθετικα ?

Εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τα full συνθετικά BP Visco 7000 0-40W.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τα full συνθετικά BP Visco 7000 0-40W.

502 00 δεν ειναι αυτα;

γιατι δεν κοιτας στην mobil με αυτες τις προδιαγραφες;το 0/40 που εχει ειναι εξαιρετικο!

Mobil 1 SAE 0w-40 Protection Formula

Προδιαγραφές

Yπερκαλύπτει τις: API SM/SL/CF, ACEA A3/B3/B4, ILSAC GF-3

Εγκεκριμένο κατά: Mercedes-Benz 229.3/229.5, Opel GM-LL-A-025/GM-LL-B-025, VW 502.00/505.00 και 503.01, BMW LL-01. Εγκεκριμένο από την Porsche

http://www.steico.gr/active.aspx?mode=el{3...f2f5b7271b}View

Link to comment
Share on other sites

Joop Σε ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω και αυτά αλλά πιστεύω ότι είναι μια από τα ίδια. Ναι 502 είναι! Μήπως μπορείς να μου πεις αν ξέρεις τι διαφορά έχουν αυτά που μου πρότεινες με αυτά εδώ? MOBIL1 0W40 EXTENDED PERFORMANCE. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

ειναι οκ για turbo κινητηρες ?>

εγω παλι γιατι ειμαι κολλημενος με την castrol ?

Link to comment
Share on other sites

Joop Σε ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω και αυτά αλλά πιστεύω ότι είναι μια από τα ίδια. Ναι 502 είναι! Μήπως μπορείς να μου πεις αν ξέρεις τι διαφορά έχουν αυτά που μου πρότεινες με αυτά εδώ? MOBIL1 0W40 EXTENDED PERFORMANCE. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ειναι longlife!και φυσικα 100% συνθετικα (Group IV).

τα BP Visco 7000 που σκεφτεσε να βαλεις εισαι σιγουρος οτι ειναι 100% συνθετικα;προσωπικα πιστευω οτι ειναι Group IV αντε στην χειροτερη Group III, αλλα περαν της αναφορας που κανει η BP στην σελιδα της ως 100% συνθετικα λιπαντικα δεν βρηκα καπου τι εχει (PAO πχ).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα έψαξες καλά! :Dhttp://www.bp.com/genericarticle.do?catego...ntentId=6001523

Αν και βρίσκω την απάντηση σου λίγο καρμπόν!!! :D:D:D

από Miltellas την 21/02/06 23:41

Γενικά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Ως διευκρινήσεις έχω να πω:

Τα BP Visco 7000 πρέπει να είναι Group IV ή στην χειρότερη περίπτωση Group III/IV. Εγώ θα τα θεωρώ στο εξής Group IV κι αυτό γιατί είναι συμμέτοχος με την Mobil ενώ ταυτόχρονα η BP το αναφέρει ως 100% συνθετικό (παρότι δεν βρήκα πουθενά ούτε λέξη για πολυαλφαολεφίνες κάτι που με αφήνει ελαφρώς προβληματισμένο), οπότε τα υλικά και οι συνταγές υπάρχουν ήδη έτοιμες. Τα Visco 5000 είναι 100% Group III.

Τα 0W40 συνήθως είναι Group IV ενώ τα 5W40 συνήθως είναι Group III. Αυτός είναι και ο λόγος που γενικά τα 0W40 υπερτερούν. Ο λόγος έγκειται στο ότι οι παρασκευαστές θέλουν το άνοιγμα των 40 βαθμών να αντέξει και στον χρόνο, στις καταπονήσεις και στις ακραίες θερμοκρασίες και είναι πρακτικά αδύνατο να το επιτύχουν αν το 0W40 είναι Group III.

Εάν όμως συγκρίνουμε το 0W40 Group IV με 5W40 Group IV τότε το 5W40 έχει ένα γενικής φύσεως πλεονέκτημα που όπως καταλαβαίνουμε πλέον έχει να κάνει με την μεγαλύτερη αντοχή του ιξώδους του στον χρόνο και στις καταπονήσεις. Παρομοίως ένα 10W40 Group IV είναι ανθεκτικότερο από το αντίστοιχο 5W40. Όσο πιο μικρό το άνοιγμα του ιξώδους τόσο πιο μικρή και η μεταβολή του σε βάθος χρόνου. Αυτό είναι σχεδόν πάντα εμφανές σε λιπαντικά ίδιας μάρκας, ενώ σε διαφορετικές μάρκες παίζουν ρόλο και οι συνταγές με τα πακέτα προσθέτων.

Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Δημοσιεύσεις: 1955

Εγγραφή: 30/10/02 5:19

Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε,το ιδιο λεμε αφου στο γραφω οτι το ειδα στο site της οτι το αναφερει ως 100% συνθετικο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλοι οι καλοί κάποια στιγμή την κάνουν! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα εχτες στο service και ρωτησα....τα δικα τους λαδια (μου τα εδειξαν κι ολλας) κανουν περιπου 21 ευρω το λιτρο (ξεχασα να ρωτησω ποσα λιτρα παιρνει ο κινητηρας).....φυσικα δεν γραφει καμια μαρκα επανω...και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα να τουσ παω τα δικα μου λαδια

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά θα πηγαίνουμε τα δικά μας λάδια, εξυπακούεται αυτό!!! tongue.giftongue.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Για να σας προλάβω πριν κάνετε κανένα λάθος, έχω την εντύπωση ότι οι κινητήρες σας απαιτούν λάδια που να καλύπτουν την προδιαγραφή 504.00

Για ψάξτε το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες ποιο πάνω θα έβλεπες ότι και ο joop, αλλά και εγώ αναφέραμε ότι τα λάδια είναι VW 502.00/505.00 και 503.01, οπότε και μέσα στις προδιαγραφές της VW

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες ποιο πάνω θα έβλεπες ότι και ο joop, αλλά και εγώ αναφέραμε ότι τα λάδια είναι VW 502.00/505.00 και 503.01, οπότε και μέσα στις προδιαγραφές της VW

δεν ανεφερα πουθενα οτι καλυπτουν την 504 00!!!

ειπες οτι σκεφτεσαι να βαλεις τα bp visco τα οποια ειναι 502 00 και σου προτεινα να δεις και την mobil σε 502 00.

εγω δεν ξερω που θα τα βαλεις αλλα μονο οτι θα βαλεις 502 00.!!!

αν εχεις σκοπο να βαλεις λαδια στο αμαξι που βλεπω στο προφιλ σου δηλαδη το σιροκο τοτε πρεπει να βαλεις 5/30 τα οποια ειναι προδιαγραφων 504 00.

mobil 1 esp formula 5/30 ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα των λιπαντικων!!!!

edit-η προδιαγραφη 505 00 αφορα τους ντιζελοκινητηρες!

η προδιαγραφη 503 01 ειναι μια αναβαθμιση της 503 00 και αφορα παλαιοτερους κινητηρες ανω των 180 ιππων οπως και των κινητηρων 1.8Τ

λιπαντικα με SAE 0/30 ειναι αυτης της προδιαγραφης.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες ποιο πάνω θα έβλεπες ότι και ο joop, αλλά και εγώ αναφέραμε ότι τα λάδια είναι VW 502.00/505.00 και 503.01, οπότε και μέσα στις προδιαγραφές της VW

Καμία σχέση!

Πρώτα απ όλα η 505 αφορα diesel...

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω, όταν λέει ότι είναι προδιαγραφών BP VISCO 7000 0W40 - VW 502.00 τι εννοεί? δεν εννοεί για βενζινοκινητήρες??? Αυτά δεν προτείνει και η μαμά VW? Aυτό που ξέρουμε είναι όταν αναγράφει 0, 5, 10, και ούτω καθεξής τότε μας παραπέμπει στο πόσο ποιο χαμηλές θερμοκρασίες αντέχει το λάδι για να μπορεί να λιπαίνει τον κινητήρα όταν είναι παγωμένος! Και το αναγραφόμενο 30, 40, 50, 60, αναφέρεται στο πόσο αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες! Σωστά? Αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!

Υ.Γ. αυτό που έγραψα, δηλαδή το VW 502.00/505.00 και 503.01, το πήρα και το επικόλλησα από τον "joop" που το είχε γράψει ποιο πάνω.

502 00 δεν ειναι αυτα;

γιατι δεν κοιτας στην mobil με αυτες τις προδιαγραφες;το 0/40 που εχει ειναι εξαιρετικο!

Mobil 1 SAE 0w-40 Protection Formula

Προδιαγραφές

Yπερκαλύπτει τις: API SM/SL/CF, ACEA A3/B3/B4, ILSAC GF-3

Εγκεκριμένο κατά: Mercedes-Benz 229.3/229.5, Opel GM-LL-A-025/GM-LL-B-025, VW 502.00/505.00 και 503.01, BMW LL-01. Εγκεκριμένο από την Porsche

http://www.steico.gr/active.aspx?mode=el{3...f2f5b7271b}View

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίοι κινητηρες VW απαιτουν λαδι προδιαγραφων 504.00/507.00 που υπερκαλύπτουν ολες τις προηγούμενες.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω, όταν λέει ότι είναι προδιαγραφών BP VISCO 7000 0W40 - VW 502.00 τι εννοεί? δεν εννοεί για βενζινοκινητήρες??? Αυτά δεν προτείνει και η μαμά VW? Aυτό που ξέρουμε είναι όταν αναγράφει 0, 5, 10, και ούτω καθεξής τότε μας παραπέμπει στο πόσο ποιο χαμηλές θερμοκρασίες αντέχει το λάδι για να μπορεί να λιπαίνει τον κινητήρα όταν είναι παγωμένος! Και το αναγραφόμενο 30, 40, 50, 60, αναφέρεται στο πόσο αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες! Σωστά? Αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!

Υ.Γ. αυτό που έγραψα, δηλαδή το VW 502.00/505.00 και 503.01, το πήρα και το επικόλλησα από τον "joop" που το είχε γράψει ποιο πάνω.

αν εκανες τον κοπο να διαβασεις το manual του αυτοκινητου σου θα εβλεπες οτι παιρνει λαδι προδιαγραφων 504 00 δηλαδη αποκλειστικα και μονο 5/30 αφου μονο αυτο το νουμερο καλυπτει την 504 00.

απορω πως σου ηρθε να βαλεις 0/40 και την 502 00 η οποια ειναι ακαταλληλη για το αμαξι σου.

προσπαθησε να εισαι πιο συγκεκριμενος ωστε να καταλαβαινει ο αλλος τι ψαχνεις :o

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ζαλιστηκα με τις προδιαγραφες :o

Ρε παιδια ανοιξτε το ρημαδι το βιβλιο του κατασκευαστη και κοιταξτε για ποια προδιαγραφη μιλαει.Στο TSI 140 παντως στην 504.00 αναφερεται για τα longlife διαστηματα.Μηπως η 502.000 αναφερεται στα μεταβλητου χρονου σερβις;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Νασο δεν υπαρχει πιθανοτητα ουτε μια στο μυριο να αναφερει την 502 00.ειναι παλια προδιαγραφη και δεν μπαινει στους συγχρονους κινητηρες Group V.η 504 00 ειναι οτι πιο αυστηρο και ιδιοτροπο υπαρχει που εχει θεσπισει η vw για τους αντιρυπαντικους κινητηρες νεας γενιας ωστε να πληρουν τις αυστηροτατα ορια περι καυσαεριων.

η 502 00 ειναι οντως long life ή ελληνιστι μεταβλητων διαστηματων sevice.

Εγκεκριμένο κατά: Mercedes-Benz 229.3/229.5, Opel GM-LL-A-025/GM-LL-B-025, VW 502.00/505.00 και 503.01, BMW LL-01. Εγκεκριμένο από την Porsche
Link to comment
Share on other sites

εν τελει γιατι δεν συζηταμε ποια λαδια ειναι καλυτερα για το αυτοκινητο μας?

εγω βρηκα αυτα

Castrol EDGE SAE 5W-30

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

Shell Helix Ultra VX 5w-30

αν υπαρχει κατι καλυτερο συμπληρωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ζαλιστηκα με τις προδιαγραφες :)

Ρε παιδια ανοιξτε το ρημαδι το βιβλιο του κατασκευαστη και κοιταξτε για ποια προδιαγραφη μιλαει.Στο TSI 140 παντως στην 504.00 αναφερεται για τα longlife διαστηματα.Μηπως η 502.000 αναφερεται στα μεταβλητου χρονου σερβις;

Εγώ να δεις! tongue.gif Ρε παιδιά το έχω πει και το έχω τονίσει! Ότι περιμένω το αυτοκίνητο, πως λοιπόν θα έχω μάνουαλ? Γι αυτό έχω ανοίξει και θέμα που ζητάω αν υπάρχει το ρημάδι το μάνουαλ σε ηλεκτρονική μορφή να το διαβάσουμε για να ξέρουμε και εμείς που δεν έχουμε τα αυτοκίνητα ακόμα στα χέρια μας!!! Εντάξει μπορεί να μπέρδεψα κάποια πράγματα, η να παρανόησα κάποια άλλα, η εσείς να μην καταλάβατε αυτά που ανάφερα εγώ. Επειδή όπως προανέφερα δεν έχω το ρημάδι το μάνουαλ στα χέρια μου και έψαξα και βρήκα ότι το ιξώδες 0W40 καλύπτει σε μεγάλο βαθμό και προς τα κάτω και προς τα πάνω! Και επειδή τα χρησιμοποιούσα-ώ και είμαι ικανοποιημένος μετά από 10 χρόνια χρήσης στον ίδιο κινητήρα. Είπα ότι αυτά θα χρησιμοποιήσω εγώ. Φυσικά δεν γνωρίζα ότι έχουν αλλάξει η προδιαγραφές από μεριάς VW. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.