Jump to content
TAKHS

Ποιο Scirocco?

Recommended Posts

Λοιπόν η κοπέλα μου ψάχνει αυτοκίνητο μέχρι 25.000¤ και στράφηκα όπως πάντα σε vw-audi αν και ήθελε την BMW 116 knife.gif !!! Με το που την πήγα να δει EOS, GOLF, SCIROCCO, μπήκε μέσα στο scirocco και δεν έβγαινε :o:lol: :lol: !!

Είναι τέτοια η τρέλα :angry2:;) ;) :blink: της που πάμε αύριο να το κλείσουμε!!

Που πάω εγώ με το FABIA......??????? -_- -_- -_-:blink:^_^ ^_^ ^_^

Το θέμα είναι ποιο scirocco?????? Το 1,4 122PS ή το 1,4 160PS , αξίζει η πανοραμική οροφή ή όχι? Αξίζει το περίμενε για εργοστασιακό δέρμα ή να βάλουμε το ελληνικό (το φτιάχνουν εδώ..) που είναι και φτηνότερο?

:angry2: Αξίζει η πνευματική ανάρτηση? Ξέρει κανείς το επιπλέον κόστος?

:angry2: Τι θα βάζατε από προαιρετικό εξοπλισμό? Γνωρίζετε πόσο κοστίζει ο προαιρετικός εξοπλισμός που προτείνετε?

Εχουμε σκεφτεί να το πάρει σε Λευκό CANDY με δερμάτινα τρούφα (κεραμυδί) καθίσματα !!! Αυτό που δεν έχουμε καταλύξει είναι αν θα βάλει δέρμα από το εργοστάσιο ή αν θα το ντύσει εδώ, και ποιος είναι ποιο συμφέρον κινητήρας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!!!

Θα ήθελα γνώμες !!! Το καλό είναι πως η κοπελιά μου είναι από Σάμο οπότε πληρώνει 13% ΦΠΑ αρα στα 25.000¤ μπορεί να βάλει παραπάνω εξοπλισμό!

Γενικά πιστεύετε πως αξίζει το αυτοκίνητο? Κάποιο αρνητικό?

Περιμένω απόψεις!!!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τιμή για το rcd-510? Ποιες διαφορές έχει με αυτό που φορά, το απλό?

Για ηλιοροφή γνωρίζω πως κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο!!!!!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

to rcd 500 ειναι εγχρωμη οθονη αφης.. ανεβαζει πολυ το εσωτερικο πιστευω

και εχει και cd changer 6..

βαλτο αξιζει.. 240 εχει.....

αφου ειναι για τη κοπελα σου παρτο 122αρι... και την διαφορα με το 160 καντη εξτρα.. interlagos πχ...

http://spreadsheets.google.com/pub?key=pjv...qGTGLvIkp4qnRKA

οριστε και ο τιμοκαταλογος..

Link to comment
Share on other sites

Εςυχαριστώ πολύ φίλε για τον τμοκατάλογο! Ολα θα εξαρτηθούν και από το πότε θα έχουν ετοιμο το αυτοκίνητο με τα extra και πότε χωρίς.... :wacko: Για να δούμε.....!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η κοπέλα μου ψάχνει αυτοκίνητο μέχρι 25.000? και στράφηκα όπως πάντα σε vw-audi αν και ήθελε την BMW 116 knife.gif !!! Με το που την πήγα να δει EOS, GOLF, SCIROCCO, μπήκε μέσα στο scirocco και δεν έβγαινε :wacko::lol::thumbsup: !!

Είναι τέτοια η τρέλα :wub: :wub: :wub: :wub: της που πάμε αύριο να το κλείσουμε!!

Που πάω εγώ με το FABIA......??????? :lol: :lol: :lol::wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Το θέμα είναι ποιο scirocco?????? Το 1,4 122PS ή το 1,4 160PS , αξίζει η πανοραμική οροφή ή όχι? Αξίζει το περίμενε για εργοστασιακό δέρμα ή να βάλουμε το ελληνικό (το φτιάχνουν εδώ..) που είναι και φτηνότερο?

:lol: Αξίζει η πνευματική ανάρτηση? Ξέρει κανείς το επιπλέον κόστος?

:excl: Τι θα βάζατε από προαιρετικό εξοπλισμό? Γνωρίζετε πόσο κοστίζει ο προαιρετικός εξοπλισμός που προτείνετε?

Εχουμε σκεφτεί να το πάρει σε Λευκό CANDY με δερμάτινα τρούφα (κεραμυδί) καθίσματα !!! Αυτό που δεν έχουμε καταλύξει είναι αν θα βάλει δέρμα από το εργοστάσιο ή αν θα το ντύσει εδώ, και ποιος είναι ποιο συμφέρον κινητήρας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!!!

Θα ήθελα γνώμες !!! Το καλό είναι πως η κοπελιά μου είναι από Σάμο οπότε πληρώνει 13% ΦΠΑ αρα στα 25.000? μπορεί να βάλει παραπάνω εξοπλισμό!

Γενικά πιστεύετε πως αξίζει το αυτοκίνητο? Κάποιο αρνητικό?

Περιμένω απόψεις!!!

Φίλε Τάκη σου παραθέτω τον τιμοκατάλογο με τον βασικό εξοπλισμό και τον πρόσθετο που έχω! Τα επιλεγμένα με κόκκινο V είναι αυτά που έχω παραγγείλει εγώ στο δικό μου.

Siroccoprosfora2.jpg

Για την ηλιοροφή εγώ προσωπικά δεν την παράγγειλα γιατί πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ ακριβή για να έχεις μόνο ένα γυαλί πάνω από το κεφάλι σου χωρίς την δυνατότητα να ανοίγει. Φυσικά αυτές είναι γνώμες και είναι όλες σεβαστές! Αλλά αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ θα βρεις και άλλες γνώμες για τα καλούδια που μπορείς να βάλεις επάνω και ποια είναι αυτά που ταιριάζουν στο δικό της γούστο και "ΟΧΙ" στο δικό μας!!! :lol:

Υ.Γ. για να δεις τον τιμοκατάλογο μεγεθυμένο πάτα την μαύρη ταινία επάνω του και θα σε πάει στο λινκ που την έχω!

Υ.Γ. Επιδή ξέχασα! Τα δώρα που μου κάνει είναι ο συναγερμός + ξένον φώτα + οι αισθητήρες παρκαρίσματος + κουκούλα.

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

συνηδητοποιησα οτι εκανα μαλακια...

εβαλα donigton που κανουν 200 ευρω...

και δεν εβαλα ο μακακας σπορτ πακετο που στην ουσια θα εδινα μονο 300+ και θα χα και αλκανταρα και σκουρα τζαμια και και και....

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παρτε το 122(για να μην ξενερωσεις μετα με το δικο σου :wacko: ).Εκτος και αν θα το οδηγας εσυ φιλε μου οποτε το 160.

Αν μπορειτε βαλτε και τα bi-xenon και τον εργοστασιακο συναγερμο. Πιστευω οτι αξιζουν τα χρηματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα Κοκκινο(διαλεξε εσυ ποιο ), 160 με πανοραμική οροφή και το rcd-510 . Επίσης εαν μπορεις βαλε και τον συνδυασμό υφάσματος - alcantara ( λιώνω όταν το βλέπω hearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gif ). Φτιάξτο όπως το θέλεις στην αντιπροσωπία και θα είσαι απλά τελειος μετα !! Δλδ η κοπέλα σου .... 7685.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Του έβαλες αρκετά καλούδια!!! tongue.gif:wacko:

Πόσο σου πάει τελική γιατί δεν μέτρησα, κα πότε σου είπαν πως θα το έχεις ? Αυτό πιστεύω είναι το σημαντικότερο ....

Εγώ πάντος θα το πάρω σε λευκό να γλυτώσω τα παραπάνω για μεταλλικό χρώμα! Εξάλου είναι και στην μόδα!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Εχω δει κάτι φώτο σε κόκκινο στο net και είναι φοβερό, αλλά λένε πως δεν είναι το ίδιο με αυτό που κυκλοφορεί οπότε το φοβάμαι μην βγει πατάτα! Είναι και τα χρήματα!

EDIT!!! Θα μπεί δέρμα όπως αυτό στην φώτο χωρίς δεύτερη σκέψη! Οπότε δεν κοιτώ σε alcantara !

vw-scirocco-05.jpg

ΕΕΕπιθυμία της κοπέλας μου!

Πανοραμική μάλλον δεν θα μπει γιατί τα 100¤ είναι πολλά για ηλιοροφή που δεν ανοίγει 100%!!!!

Το rcd 510 θα μπει!

Παρτε το 122(για να μην ξενερωσεις μετα με το δικο σου biggrin.gif ).Εκτος και αν θα το οδηγας εσυ φιλε μου οποτε το 160.

Αν μπορειτε βαλτε και τα bi-xenon και τον εργοστασιακο συναγερμο. Πιστευω οτι αξιζουν τα χρηματα τους.

Πάμε παρακάτω! 122ps ή 160? Υπάρχει μεγάλη διαφορά με την αποσία του κομπρέσσορα? Οσο για την διαφορά του fabia μου με το scirocco ..... Αφησέ το!!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα και πριν, μην κάθεσαι να ακούς τον καθένα μας. Μπες σε άλλα θέματα, δόξα το θεό υπάρχουν πάρα πολλά, τώρα μόλις έγραψα και σε άλλο θέμα που ανοίχτηκε πόσο μου κόστισε κ.λ.π. Η απόφαση να είναι δικιά σας. ¶ντε και η ώρα η καλή!!! tongue.giftongue.giftongue.gif:D

Link to comment
Share on other sites

....

Πάμε παρακάτω! 122ps ή 160? Υπάρχει μεγάλη διαφορά με την αποσία του κομπρέσσορα? Οσο για την διαφορά του fabia μου με το scirocco ..... Αφησέ το!!

Εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης (ερωτησης στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Μονο και μονο επειδη ειναι γυναικα σου λεω τον 122αρι κινητηρα.

Τα 160 αλογα ειναι πολλα για γυναικειο ποδι, που φοραει τακουνι,

ακουει μουσικη και παιζει το γκαζι..., εχει νευρα για μια βδομαδα

το μηνα σιγουρα (you know what i mean), συν τα νευρα που θα της

προκαλεις εσυ και οι αλλοι (just kidding). Καταλαβες τελος παντων

που το παω και τι εννοω. :D

Αν απο την αλλη, το αυτοκινητο της, το οδηγεις και εσυ ανω των δυο φορων

την εβδομαδα τοτε ισως (και παλι οπως βλεπεις διατηρω επιφυλαξεις), ισως

ξαναλεω μπορει να παρει και το 160αρι. tongue.gif

(Και για να σας προλαβω: ΟΧΙ δεν εχω ασχημη εμπειρια απο τη κοπελα μου.

Ειναι αψογη οδηγος, τοσο που μερικες φορες αναρωτιεμαι και εγω για το αν

οντως οδηγαει αυτη, και σε ολα τα ταξιδια που εχουμε παει δεν ειχαμε το

παραμικρο προβλημα :D:D )

Link to comment
Share on other sites

συνηδητοποιησα οτι εκανα μαλακια...

εβαλα donigton που κανουν 200 ευρω...

και δεν εβαλα ο μακακας σπορτ πακετο που στην ουσια θα εδινα μονο 300+ και θα χα και αλκανταρα και σκουρα τζαμια και και και....

:D

Κι εγώ κλαίω τώρα που συνειδητοποιώ τη μ@λ@κ!@ που έκανα... και μάλιστα, ο πωλητής μου είπε ότι (στο 160ps DSG) ΔΕΝ μπορεί να μπει δερμάτινο σαλόνι + τα sport extras γιατί είναι μόνο για την 2lt έκδοση... machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου αποψη ειναι να μπει η ρυθμιζομενη αναρτηση. Οταν εκανα 3 φορές παρακαλω test drive το 160αρι χωρίς ρυθμιζόμενη το μόνο που με χαλούσε ηταν η πολυ σφιχτη λειτουργία της. Οταν πηρα το δικο μου μου φάνηκε τελειως διαφορετικο το αυτοκινητο... στην sport λειτουργια μου θυμίζει το 160αρι... στην αυτοματη λειτουργια ειναι η τελεια κατασταση... στην comfort κατασταση ειναι passat στον δρόμο. :D) Yπόψιν μένω πτολεμαιδα που η λακούβες ειναι περρισοτερες απο τα αυτοκίνητα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μust για γυναίκα είναι σίγουρα το park pilot....

Από εκεί και πέρα θα μου άρεσε η γυναίκα-κοπέλα μου να οδηγάει κάτι γρήγορο-σπορ αρκεί να μπορούσε και να μην πήγαινε σαν να είχε 1000 cc αυτοκίνητο.

RCD-510 επίσης πολύ καλή επιλογή για μουσική (6 cd + mp3 + memory cards) με έγρωμη οθόνη αφής (όμορφο).

Ηλιοροφή δεδομένης της τιμής=πεταμένα λεφτά.

Σπορ πακέτο αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Περι ορέξεως όμως......πρασόπιτα.....

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη σας ξεγελάσουνε το πακέτο καθρεφτών & φωτισμού που κοστίζει 310¤ περιλαμβάνει και το ποιο πάνω πακέτο των 160¤. ¶λλωστε το λέει κιόλας!!!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Μust για γυναίκα είναι σίγουρα το park pilot....

Από εκεί και πέρα θα μου άρεσε η γυναίκα-κοπέλα μου να οδηγάει κάτι γρήγορο-σπορ αρκεί να μπορούσε και να μην πήγαινε σαν να είχε 1000 cc αυτοκίνητο.

RCD-510 επίσης πολύ καλή επιλογή για μουσική (6 cd + mp3 + memory cards) με έγρωμη οθόνη αφής (όμορφο).

Ηλιοροφή δεδομένης της τιμής=πεταμένα λεφτά.

Σπορ πακέτο αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Περι ορέξεως όμως......πρασόπιτα.....

Το Park Pilot είναι όντως must κι όχι μόνο για γυναίκα. Το Scirocco δεν φημίζεται για την ορατότητα του οδηγού πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κλαίω τώρα που συνειδητοποιώ τη μ@λ@κ!@ που έκανα... και μάλιστα, ο πωλητής μου είπε ότι (στο 160ps DSG) ΔΕΝ μπορεί να μπει δερμάτινο σαλόνι + τα sport extras γιατί είναι μόνο για την 2lt έκδοση... machinegun.gif

Αν προλαβαινεις και θελεις να το βαλεις, μπορεις !!

Το Sport packet μπαινει σε ΟΛΕΣ τις εκδοσεις και οποιος σου πει το αντιθετο

ειναι ψευτης ή δεν ξερει καλα τη δουλεια του.

Για οτι αλλο εχουν πει οι υπολοιποι συμφωνω ! -_-

Link to comment
Share on other sites

Αν προλαβαινεις και θελεις να το βαλεις, μπορεις !!

Το Sport packet μπαινει σε ΟΛΕΣ τις εκδοσεις και οποιος σου πει το αντιθετο

ειναι ψευτης ή δεν ξερει καλα τη δουλεια του.

Για οτι αλλο εχουν πει οι υπολοιποι συμφωνω ! :D

Η αληθεια ειναι οτι ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ εδιναν επιλογη το σπορ πακετο στις εκδοσεις των 122 & 160. Αυτο μπηκε αργοτερα (προσφατα) σαν επιλογη.

Το σπορ πακετο περιλαμβανει alcadara και οχι δερματινο σαλονι το οποιο υπαρχει σαν επιλογη μονο στο 2λιτρο.

Εκτος κι αν μπει εκ των υστερων στην Ελλαδα.

Αλλαγες στον εξοπλισμο μπορουν να γινονται μεχρι 10-15 μερες μετα (για να προλαβουν την ιδια παραγγελία), αλλά παλι δεν χανει κανεις τιποτε να ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ εδιναν επιλογη το σπορ πακετο στις εκδοσεις των 122 & 160. Αυτο μπηκε αργοτερα (προσφατα) σαν επιλογη.

Το σπορ πακετο περιλαμβανει alcadara και οχι δερματινο σαλονι το οποιο υπαρχει σαν επιλογη μονο στο 2λιτρο.

Εκτος κι αν μπει εκ των υστερων στην Ελλαδα.

Αλλαγες στον εξοπλισμο μπορουν να γινονται μεχρι 10-15 μερες μετα (για να προλαβουν την ιδια παραγγελία), αλλά παλι δεν χανει κανεις τιποτε να ρωτησει.

Καλημέρα. Όπως απάντησα και σε άλλο thread, μίλησα με τον πωλητή και μου είπε ότι όταν έβαλα την παραγγελία (αρχές Νοέμβρη) δεν μοπρούσε να μπει το sport kit. Στην πορεία, λόγω ζήτησης από τον κόσμο, το προσέθεσαν σαν extra επιλογή, όμως το δικό μου βρίσκεται ήδη σε φάση παραγωγής και πλέον θα πρέπει να γίνει ακύρωση της παραγγελίας και να μπει νέα με χρόνο παράδοσης 4+ μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα όσα λέμε δεν έχουν αξία όταν δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδωτα αυτοκίνητα πουθενά !!!

Βρήκα δυο αυτοκίνητο σε χρώμα GREY BERYLLIUM με καθίσματα alcadara με δέρμα (δεν τα έχω δει)! Mάλλον πρέπει να έχουν το sport πακέτο με τα 300¤ !!!! Ετσι δεν είναι?

Το ένα είναι των 122ps και το δίνουν για Σάμο μιλάω πάντα (13% Φ(Α)ΠΑ), στα 22400¤ και άλλο ένα ίδιο με 160ps με 23950¤ !!!

Είναι ετοιμοπαράδωτα , το παίρνω σε 7 εργόασιμες ενώ αν θέλω προαιρετικό εξοπλισμό πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως μου ειπε ο αντιπρόσωπος!!! Μάλλον δεν αξίζει η αναμονή.......

Τι λέτε λοιπόν πάω για 160ps ή για 120ps? Η κοπελιά μου το θέλει για να ανεβοκατεβαίνει Αθήνα- θεσσαλονικη 2 φορές το μήνα για 1 χρόνο λόγω δουλειάς .....

Το χρώμα πως σας φαίνεται?

Grey2.jpg

Το ήθελα (θέλαμε) σε λευκό αλλά τα έχουν πάρει όλα!! Από εκεί και πέρα υπάρχει κόκκινο και πράσινο glare.gif που δεν μου λένε κάτι!!! Eιδικά το πράσινι πολύ καρακιτσαριό μου φαίνεται....

To μπλε δεν αρέσει στην κοπελιά.....

Περιμένω απόψεςις γιατί σήμερα το κλείνω !

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα όσα λέμε δεν έχουν αξία όταν δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδωτα αυτοκίνητα πουθενά !!!

Βρήκα δυο αυτοκίνητο σε χρώμα GREY BERILIOYM με καθίσματα alcadara με δέρμα (δεν τα έχω δει)! Το ένα είναι των 122ps και το δίνουν για Σάμο μιλάω πάντα (13% Φ(Α)ΠΑ), στα 22400¤ και άλλο ένα ίδιο με 160ps με 23950¤ !!!

Είναι ετοιμοπαράδωτα , το παίρνω σε 7 εργόασιμες ενώ αν θέλω προαιρετικό εξοπλισμό πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως μου ειπε ο αντιπρόσωπος!!! Μάλλον δεν αξίζει η αναμονή.......

Τι λέτε λοιπόν πάω για 160ps ή για 120ps? Η κοπελιά μου το θέλει για να ανεβοκατεβαίνει Αθήνα- θεσσαλονικη 2 φορές το μήνα για 1 χρόνο λόγω δουλειάς .....

Το χρώμα πως σας φαίνεται?

Το ήθελα (θέλαμε) σε λευκό αλλά τα έχουν πάρει όλα!! Από εκεί και πέρα υπάρχει κόκκινο και πράσινο glare.gif που δεν μου λένε κάτι!!! Eιδικά το πράσινι πολύ καρακιτσαριό μου φαίνεται....

Η γνώμη μου είναι πάρτε το 122. Η τιμή είναι πολύ καλή και κατά τη γνώμη μου τα αλκαντάρα του πάνε πολύ. Συν ότι δεν είναι 122... Είναι γύρω στα 130, όπως και το 160 είναι κοντά στα 172 λόγω του ότι οι Γερμανοί φορολογούν τους ίππους και όχι τα κυβικά. Και το χρώμα είναι όμορφο. Γενικά δε νομίζω πως αξίζει να περιμένεις 6 μήνες. Να ήταν 3-4 να πω ΟΚ, ας περιμένεις να το πάρεις όπως το θες. 6 μήνες όμως θεωρώ πως είναι πολύ.

Με το καλό λοιπόν και να το χαρείτε !!!

Edited by damokles
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, δεν νομίζω τώρα ποια να σε συμφέρει να ακυρώσεις και να ξανά μπεις σε διαδικασία αναμονής!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο είναι ετοιμοπαράδωτα στο συγκεκριμένο χρώμα με τα αλκανταρα !!!Και το 122 και το 160 !!!

Για εξτρά χρειάζονται 6 μήνες οπότε δεν το συζητάμε!!!! Αρα τι λέτε οι υπόλοιποι???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.