Jump to content
ForiS3

Τίθεται θέμα ευθυγράμμισης?

Recommended Posts

Εδω και καιρό (3 βδομάδες περίπου στην εγνατία) εχω παρατηρήσει οτι για να πηγαίνει το αυτοκίνητο ευθεία πρέπει να έχω κρατιμενο το τιμόνι ελαφρώς αριστερα αλλιώς κατευθείνεται προς τα δεξιά... δεν υπήρχε καθόλου αέρας και ο καιρός ήταν ομαλός... πρόσφατα έκανα αλλαγή σε χειμερινά λάστιχα αλλα το ίδιο γινότανε και με τα κανονικά λάστιχα.. όποιος έχει καποια ιδέα είμαι όλος αυτια

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρό (3 βδομάδες περίπου στην εγνατία) εχω παρατηρήσει οτι για να πηγαίνει το αυτοκίνητο ευθεία πρέπει να έχω κρατιμενο το τιμόνι ελαφρώς αριστερα αλλιώς κατευθείνεται προς τα δεξιά... δεν υπήρχε καθόλου αέρας και ο καιρός ήταν ομαλός... πρόσφατα έκανα αλλαγή σε χειμερινά λάστιχα αλλα το ίδιο γινότανε και με τα κανονικά λάστιχα.. όποιος έχει καποια ιδέα είμαι όλος αυτια

Νομιζω ναι , το πρωτο που θα κοιταξεις ειναι να κανεις ευθυγραμμιση...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε από την αρχή που το πήρα golf gt 2006 και είχε πρόβλημα στις συγκλίσεις των τροχών. Μια ευθυγράμμιση θα σου λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ελπίζω να είνα μονο ευθυγράμμιση και να μη βγει τπτ αλλο στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακόμα τώρα που το θυμήθηκα... θα την πληρώσω την ευθυγράμμιση εντός εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

και πόσο πάει η ευθυγράμμιση σε παζαρόπουλο μανδύλα και ετεα όποιος γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Να κανει ο Nrgakos3 :D

Και εγω ειχα προβλημα με την ευθυγραμμιση στις 16000χλμ, το τιμονι ηταν λιγο αριστερα ενω το αυτοκινητο πηγαινε ισια. Πληρωσα 30Ευρω στην αντιπροσωπια της Κατερινης. Στη Θεσσαλονικη φανταζομαι κανενα 45αρι; Δεν ξερω αν στα μαγαζια που εχουν ευθυγραμμιση εχουν τα στοιχεια του αυτοκινητου ωστε να γινει σωστα η ευθυγραμμιση οποτε καλυτερα στην αντιπροσωπεια αλλα προς Θεου οχι στη Θεσσαλονικη!

Link to comment
Share on other sites

Η ευθυγραμισση στοιχιζει 30 ¤ . βεβαια η τιμη αλλαζει αν πας σε αντιπροσωπεια.

Το προβλημα σου οντως θα λυθει με μια ευθυγραμισση. παντα οταν αλλαζουμε λαστιχα τα αφηνουμε να κανουν 1000 χλμ να πατησει το λαστιχο και μετα κανουμε ευθυγραμμισι.

Βεβαια αν εχεις πεσει σε λακουβα τοτε κοιτα και ψαλιδια, συνεμπλοκ τροχον για καλλο και κακο.

Θα δειξει το μηχανημα στην ευθυγραμισι για ψαλιδια και σινεμπλοκ.

Edited by kontiki
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως σε καποιο τοπικ εχει αναφερθει ξανα οτι οι περισσοτεροι το παρελαβαν με αυτο το "θεμα" με το τιμονι.Κι εμενα οταν πηγαινει ευθεια, το τιμονι ειναι ελαφρως προς τα αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Η ευθυγραμισση στοιχιζει 30 ¤ . βεβαια η τιμη αλλαζει αν πας σε αντιπροσωπεια.

Το προβλημα σου οντως θα λυθει με μια ευθυγραμισση. παντα οταν αλλαζουμε λαστιχα τα αγιωουμε να κανουν 1000 χλμ να πατησει το λαστιχο και μετα κανουμε ευθυγραμμισι.

Βεβαια αν εχεις πεσει σε λακουβα τοτε κοιτα και ψαλιδια, συνεμπλοκ τροχον για καλλο και κακο.

Θα δειξει το μηχανημα στην ευθυγραμισι για ψαλιδια και σινεμπλοκ.

δεν νομιζω οτι ισχυει . μαλλον πρεπει να κανουμε ευθυγραμμιση αμεσως μετα για να μην στραβοπατήσουμε τα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ισχυει . μαλλον πρεπει να κανουμε ευθυγραμμιση αμεσως μετα για να μην στραβοπατήσουμε τα λάστιχα.

1000 χλμ δεν δεν στραβοπατει το λαστιχο, αλλα παιρνει την οριστικι θεση. (1000 σε 4-8 μερες οχι να το πλακοσεις μονομιας σε 2 μερες. τοτε ναι δεν ισχυει αυτο που εγραψα) new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ευθυγράμμιση καλύπτεται από την εγγύηση μέσα στους 6 πρώτους μήνες αγοράς του αυτοκινήτου ή 10.000 Km ότι λήξει πρώτο με την προϋποθεση βέβαια ότι δεν θα υπάρχει τίποτα ορατό όπως στραβωμένη ζάντα ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο, αλλά μιας κα μιλάμε για τιμόνια κτλ.....

Ακούτε κανένα κλακ όταν κάνετε το τιμόνι δεξιά-αριστερά σα να έχει ένα κενό;

Το ρώτησα στην τελευταία αντιπροσωπεία που είχα πάει και μου έιπε ο μάστορας που το πήγαμε βόλτα ότι έτσι κάνουν όλα. Σε άλλα ακούγεται λίγο σε άλλα λίγο παραπάνω. Είναι λέει έτσι το σύστημα που κάνει αυτό το μικρό θόρυβο την ώρα που ξεκιναει να γυρίσει το τιμόνι από τη μια μεριά στην άλλη! :)

Να μου έλεγε μ@#$%&ες;

Το έχετε παρατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο, αλλά μιας κα μιλάμε για τιμόνια κτλ.....

Ακούτε κανένα κλακ όταν κάνετε το τιμόνι δεξιά-αριστερά σα να έχει ένα κενό;

Το ρώτησα στην τελευταία αντιπροσωπεία που είχα πάει και μου έιπε ο μάστορας που το πήγαμε βόλτα ότι έτσι κάνουν όλα. Σε άλλα ακούγεται λίγο σε άλλα λίγο παραπάνω. Είναι λέει έτσι το σύστημα που κάνει αυτό το μικρό θόρυβο την ώρα που ξεκιναει να γυρίσει το τιμόνι από τη μια μεριά στην άλλη! ;)

Να μου έλεγε μ@#$%&ες;

Το έχετε παρατηρήσει;

Ναι ετσι κανουν.Σε τρια TSI το εχω παρατηρησει.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω και φυσικα δεν υπηρχε ουτε στο προηγουμενο tsi μου ουτε στο τωρινο.

Να εχει κενο και να ακουγεται και θορυβος θα με ανησυχουσε και δεν θα το αφηνα ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω και φυσικα δεν υπηρχε ουτε στο προηγουμενο tsi μου ουτε στο τωρινο.

Να εχει κενο και να ακουγεται και θορυβος θα με ανησυχουσε και δεν θα το αφηνα ετσι..

Κοίτα, δεν το ακούς στο δρόμο που πας εκτός και αν πας με μικρή ταχύτητα και λίγες στροφές οπότε και μπορείς να ακούσεις τι ¨παίζει¨.

Πιο καλά σταμάτα κάπου και παίξε με το τιμόνι συνέχεια δεξια-αριστερά. Αν δεν το ακούσεις τότέ..... μπορεί και να έχω θέμα! :lol:

Κάποια στιγμή είχα φάει καλά ένα πεζοδρόμιο dead.gif και φοβάμαι μήπως έπαθε τίποτα από ΄κει.

Στο τελευταίο σέρβις όμως τους είπα να κοιτάξουν αν παίζει κανένα τέτοιο θέμα. Μου είπαν όλα οκ.

Είναι όμως; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο δεν το ειπες.

Η γυναικα μου ειχε φαει ετσι το αλλο αυτοκινητο (Colt) και παιδευτηκα να φερω το τιμονι στα ισια (ευθυγραμμισεις, αλλαγη ελαστικων μπροστα-πισω, δεξια-αριστερα κλπ χωρις να εχω ζημια σε τιποτα αλλο δηλ μπρατσακια, ακρομπαρα κλπ και το αυτοκινητο ειναι καινουργιο. Βεβαια η γυναικα μου δεν καταλαβε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και ας ειχε φυγει το τιμονι 45 μοιρες).

Και παλι ομως δεν εχει την στιβαρη αισθηση που ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα οχι μονο σε πεζοδρομιο δεν εχω ανεβει αλλα δεν εχει καν ακουμπησει.Δεν τον προσεξα απο την αρχη βεβαια αυτο το θορυβο αλλα οπως ειπα και πιο πριν το εχω ακουσει και σε αλλα δυο TSI κι μαλιστα το ενα με πολυ λιγα χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο δεν το ειπες.

Η γυναικα μου ειχε φαει ετσι το αλλο αυτοκινητο (Colt) και παιδευτηκα να φερω το τιμονι στα ισια (ευθυγραμμισεις, αλλαγη ελαστικων μπροστα-πισω, δεξια-αριστερα κλπ χωρις να εχω ζημια σε τιποτα αλλο δηλ μπρατσακια, ακρομπαρα κλπ και το αυτοκινητο ειναι καινουργιο. Βεβαια η γυναικα μου δεν καταλαβε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και ας ειχε φυγει το τιμονι 45 μοιρες).

Και παλι ομως δεν εχει την στιβαρη αισθηση που ειχε.

Δεν έχει φύγει το τιμόνι ούτε ¨τραβάει¨ δεξιά ή αριστερά ούτε τίποτα περίεργη αίσθηση στο τιμόνι ούτε τίποτα άλλο, εκτός από αυτό το ¨κλάκ¨

που το παρατήρησα αρκετό καιρό μετά. Μπορεί όμως και να υπήρχε από πιο πριν και απλά να μην το είχα παρατηρήσει εγώ.

Εγω προσωπικα οχι μονο σε πεζοδρομιο δεν εχω ανεβει αλλα δεν εχει καν ακουμπησει.Δεν τον προσεξα απο την αρχη βεβαια αυτο το θορυβο αλλα οπως ειπα και πιο πριν το εχω ακουσει και σε αλλα δυο TSI κι μαλιστα το ενα με πολυ λιγα χλμ.

Δώσ΄ μου ελπίδες!!!!

(είναι και οι καιροί δύσκολοι! :D )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.