Jump to content
john160

ΛΕΥΚΟ ΧΡΩΜΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ

Recommended Posts

Eλπιζω οντος να μην το αναγουμε σε προσωπικο επιπεδο γιατι δεν ειναι ωραιο εγω θα σας πω αυτα που ξερω.Λοιπον: διαφορα ποιοτητας χρωματος δεν υπαρχει απο χωρα σε χωρα τουλαχιστον μεχρι τοτε που ασχολουμουν εγω υπαρχει διαφορα μονο για την αφρικη για την βορειο ηπειρο τις αμερικης.για την αφρικη υπαρχει διαφορα λογο του κλιματος μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας απο την ημερα στο βραδυ και λογο της αμμου που υπαρχει.(αυτο για την αμμο μας το ειχαν εξηγησει αλλα ηταν πολυ επιστημονικο για να θυμαμε ) και η αμερικη της οποιας το προβλημα ηταν περιβαντολογικο αν μπορει να το πιστεψει κανεις και το λεω αυτο γιατι ειναι η νουμερο 1 χωρα στον κοσμο που μολινει το περιβαλον τους ενδιεφερε να ειναι νεροδιαλιτα τα χρωματα τους πολυ πριν την ευρωπη. καμια σχεση δηλαδη με θερμοκρασιες και χιονια.τωρα για τα μεταλικα χρωματα λοιπον αυτα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα απο τα μη μεταλικα και αυτο για το λογο του οτι το μεταλο που εχουν αντανακλα τις ακτινες του ηλιου ενω τα αλλα δεν εχουν αυτην την αμυνα ετσι λοιπον ειναι πιο "σκληρα" ετσι τα ονομαζουν.ολα τα χρωματα τωρα ειναι με βερνικι πολυ παλαιοτερα ηταν τα μονης επιστρωσεις δηλαδη χωρης βερνικι και τα διπλης δηλαδη με βερνικι.αυτο δεν συμενει οτι επειδη τωρα εχουν ολα βερνικι εχουν και τις ιδιες αντοχες δηλαδη τα κοκκινα,ασπρα ,μαυρα.πρασινα,μπλε,κιτρινα που δεν εχουν μεσα ουτε περλα ουτε μεταλλο παραμενουν προβλιματικα απεναντι στα μεταλικα και τα περλε αλλα πολυ πιο ανθεκτικα απο τα παλεοτερα που δεν ειχαν βερνικι.τελος οταν λεμε οτι εχουμε γαλβανισμενο σασι δεν υπαρχουν σκουριες πουθενα ουτε στις γωνιες των κρυσταλινων επιφανιων. για οτι αλλο θελετε και ξερω μπορω να σας πω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με κάλυψες πλήρως!

Να σε καλα .να ρωτησω εχει αλλαξει κατι στην νομοθεσια σχετικα με τις μεμβρανες που βαζουμε στα αυτοκινιτα.Εγω ξερω οτι υπαρχει καποιο οριο στο να φενετε ο οδηγος ξερετε κατι αλλο ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω οντος να μην το αναγουμε σε προσωπικο επιπεδο γιατι δεν ειναι ωραιο εγω θα σας πω αυτα που ξερω.Λοιπον: διαφορα ποιοτητας χρωματος δεν υπαρχει απο χωρα σε χωρα τουλαχιστον μεχρι τοτε που ασχολουμουν εγω υπαρχει διαφορα μονο για την αφρικη για την βορειο ηπειρο τις αμερικης.για την αφρικη υπαρχει διαφορα λογο του κλιματος μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας απο την ημερα στο βραδυ και λογο της αμμου που υπαρχει.(αυτο για την αμμο μας το ειχαν εξηγησει αλλα ηταν πολυ επιστημονικο για να θυμαμε ) και η αμερικη της οποιας το προβλημα ηταν περιβαντολογικο αν μπορει να το πιστεψει κανεις και το λεω αυτο γιατι ειναι η νουμερο 1 χωρα στον κοσμο που μολινει το περιβαλον τους ενδιεφερε να ειναι νεροδιαλιτα τα χρωματα τους πολυ πριν την ευρωπη. καμια σχεση δηλαδη με θερμοκρασιες και χιονια.τωρα για τα μεταλικα χρωματα λοιπον αυτα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα απο τα μη μεταλικα και αυτο για το λογο του οτι το μεταλο που εχουν αντανακλα τις ακτινες του ηλιου ενω τα αλλα δεν εχουν αυτην την αμυνα ετσι λοιπον ειναι πιο "σκληρα" ετσι τα ονομαζουν.ολα τα χρωματα τωρα ειναι με βερνικι πολυ παλαιοτερα ηταν τα μονης επιστρωσεις δηλαδη χωρης βερνικι και τα διπλης δηλαδη με βερνικι.αυτο δεν συμενει οτι επειδη τωρα εχουν ολα βερνικι εχουν και τις ιδιες αντοχες δηλαδη τα κοκκινα,ασπρα ,μαυρα.πρασινα,μπλε,κιτρινα που δεν εχουν μεσα ουτε περλα ουτε μεταλλο παραμενουν προβλιματικα απεναντι στα μεταλικα και τα περλε αλλα πολυ πιο ανθεκτικα απο τα παλεοτερα που δεν ειχαν βερνικι.τελος οταν λεμε οτι εχουμε γαλβανισμενο σασι δεν υπαρχουν σκουριες πουθενα ουτε στις γωνιες των κρυσταλινων επιφανιων. για οτι αλλο θελετε και ξερω μπορω να σας πω

κι εμενα με καλυψες καθως ετσι μου τα εχουν μαθει [πανω κατω] κι εμενα

μια απορια μονο που ισως εγω να εχω καταλαβει λαθος τα μονης παντα γυαλιζαν [οχι τα πολυ παλια χρονια μετα το 80 εννοω] ηταν σκετο χρωμα η αναμικτο με βερνικι η καποιο ιδους βερνικι? και τα διπλης εχουν μια στρωση χρωμα και μια βερνικι η μια στρωση χρωμα και μια στρωση χρωμα με βερνικι μαζι?

Να σε καλα .να ρωτησω εχει αλλαξει κατι στην νομοθεσια σχετικα με τις μεμβρανες που βαζουμε στα αυτοκινιτα.Εγω ξερω οτι υπαρχει καποιο οριο στο να φενετε ο οδηγος ξερετε κατι αλλο ρε παιδια

δες εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18189

παντως η νομοθεσια ειναι μπερδεμα καθως αλλαζει συνεχεια και τελικα μας εχουν μπερδεψει ολους

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα με καλυψες καθως ετσι μου τα εχουν μαθει [πανω κατω] κι εμενα

μια απορια μονο που ισως εγω να εχω καταλαβει λαθος τα μονης παντα γυαλιζαν [οχι τα πολυ παλια χρονια μετα το 80 εννοω] ηταν σκετο χρωμα η αναμικτο με βερνικι η καποιο ιδους βερνικι? και τα διπλης εχουν μια στρωση χρωμα και μια βερνικι η μια στρωση χρωμα και μια στρωση χρωμα με βερνικι μαζι?

δες εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18189

παντως η νομοθεσια ειναι μπερδεμα καθως αλλαζει συνεχεια και τελικα μας εχουν μπερδεψει ολους

Tο μονης ηταν παντα σκετο χρωμα μονο αν το ζηταγε ο πελατης εβαζα μεσα βερνικι το οποιο ηταν μονο για το μονης.οσον αφορα το διπλης εχουν μια στρωση χρωμα και μετα σκετο βερνικι.και εδω υπαρχει ενα μυστικο:αμα 8ες αφου περασεις το βερνικι και ψη8ει το τριβεις με πολυ λεπτο ντουκοχαρτο ,απολιμενεις και ξαναπερνας βερνικι αυτο μπορεις να το κανεις ως 2 φορες.τι καταφερνεις με αυτο:το βερνικι γινετε λογο των πολλον στροσεων σκληρο με αποτελεσμα να μην εχεις τοσο σοβαρο προβλημα με τα πετραδακια απο τα αλλα οχηματα και απο τις κουτσουλιες των περιστεριων φθσικα η γυαλαδα ειναι αντε γειααααααααα

Link to comment
Share on other sites

:lol: Αυτό έλεγα και εγώ ότι η μονής είναι μόνο χρώμα, ενώ η διπλής είναι χρώμα και από πάνω βερνίκι. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Tο μονης ηταν παντα σκετο χρωμα μονο αν το ζηταγε ο πελατης εβαζα μεσα βερνικι το οποιο ηταν μονο για το μονης.οσον αφορα το διπλης εχουν μια στρωση χρωμα και μετα σκετο βερνικι.και εδω υπαρχει ενα μυστικο:αμα 8ες αφου περασεις το βερνικι και ψη8ει το τριβεις με πολυ λεπτο ντουκοχαρτο ,απολιμενεις και ξαναπερνας βερνικι αυτο μπορεις να το κανεις ως 2 φορες.τι καταφερνεις με αυτο:το βερνικι γινετε λογο των πολλον στροσεων σκληρο με αποτελεσμα να μην εχεις τοσο σοβαρο προβλημα με τα πετραδακια απο τα αλλα οχηματα και απο τις κουτσουλιες των περιστεριων φθσικα η γυαλαδα ειναι αντε γειααααααααα

τοτε γιατι οταν μου ειχαν κανει γρατζουνια απο προκα [μαλλον] φενοταν το χρωμα [οχι το βερνικι μονο το χρωμα] να εχει περισσοτερο παχος απο το συνηθησμενο?

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα .να ρωτησω εχει αλλαξει κατι στην νομοθεσια σχετικα με τις μεμβρανες που βαζουμε στα αυτοκινιτα.Εγω ξερω οτι υπαρχει καποιο οριο στο να φενετε ο οδηγος ξερετε κατι αλλο ρε παιδια

Καταρχήν συγνώμη για το off topic. Από ότι γνωρίζω επιτρέπονται μόνο τα πίσω πλαϊνά και το πίσω παρμπρίζ σε ποσοστό 65% σκούρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγνώμη για το off topic. Από ότι γνωρίζω επιτρέπονται μόνο τα πίσω πλαϊνά και το πίσω παρμπρίζ σε ποσοστό 65% σκούρο. ;)

Μη ξεφευγετε απο το θεμα !! Περιμενω το λευκο μου και θελω να μαθω

οσα περισσοτερα γινεται για την διατηρηση του χρωματος !!! :D

(Και απο μαμα τοσο τις % ειναι... Ισως εκει γυρω πρεπει να κυμαινεται

το ποσοστο του σκουρου τζαμιου. Αλλα επειδη εχω μπερδευτει και εγω

ας διαβαστουν τα ποστ τα αλλα μπας και βγαλουμε ακρη...)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγνώμη για το off topic. Από ότι γνωρίζω επιτρέπονται μόνο τα πίσω πλαϊνά και το πίσω παρμπρίζ σε ποσοστό 65% σκούρο. :lol:
Μη ξεφευγετε απο το θεμα !! Περιμενω το λευκο μου και θελω να μαθω

οσα περισσοτερα γινεται για την διατηρηση του χρωματος !!! :thumbsup:

μην αγχωνεσε εδω ειμαστε εμεις :D

θα σου ειναι χρησιμο να μαθεις tongue.gif;)

(Και απο μαμα τοσο τις % ειναι... Ισως εκει γυρω πρεπει να κυμαινεται

το ποσοστο του σκουρου τζαμιου. Αλλα επειδη εχω μπερδευτει και εγω

ας διαβαστουν τα ποστ τα αλλα μπας και βγαλουμε ακρη...)

για περισσοτερες πληροφοριες μπειτε στο λινκ απο αλλο τοπικ που εχω ποσταρει πιο πανω ομως το λεω και παλι ειναι μεγαλο μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

¶ρα μάγκες απ ότι κατάλαβα προσέχουμε για να έχουμε!

Είτε μεταλλικό είτε απλό αν δεν το σέβεσαι δεν θα σε σεβαστεί και αυτό!

@polotsik : Πολύ καλά διατηρημένο ! Μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

¶ρα μάγκες απ ότι κατάλαβα προσέχουμε για να έχουμε!

Είτε μεταλλικό είτε απλό αν δεν το σέβεσαι δεν θα σε σεβαστεί και αυτό!

@polotsik : Πολύ καλά διατηρημένο ! Μπράβο !

σ'ευχαριστω φιλε

οσο περνα απο το χερι μου το παλευω ;)

προσεχουμε για να εχουμε μονο που τα απλα χρωματα θελουν λιγο περισσοτερο περιποιηση :lol:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω φιλε

οσο περνα απο το χερι μου το παλευω :lol:

προσεχουμε για να εχουμε μονο που τα απλα χρωματα θελουν λιγο περισσοτερο περιποιηση :lol:

Ακριβος φιλοι μου τα προσεχουμε για να τα εχουμε!!!! εγω απ'οτι μου εχουν πει την εβδομαδα που 8α μας μπει 8α μου το παραδοσουν το μωρο μαυρο με περλα tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβος φιλοι μου τα προσεχουμε για να τα εχουμε!!!! εγω απ'οτι μου εχουν πει την εβδομαδα που 8α μας μπει 8α μου το παραδοσουν το μωρο μαυρο με περλα tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Αν μπορεις, πες μου ποτε το παρηγγειλες, τι μηχανη εχει, αν φοραει DSG ή γενικα εξτρα.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα, για να συγκρινω το καιρο που εκανε να σου ερθει. :)

Με το καλο εννοειτε να το παραλαβεις, να το χαρεις με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις, πες μου ποτε το παρηγγειλες, τι μηχανη εχει, αν φοραει DSG ή γενικα εξτρα.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα, για να συγκρινω το καιρο που εκανε να σου ερθει. :)

Με το καλο εννοειτε να το παραλαβεις, να το χαρεις με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα !! ;)

Eυχαριστω φιλε μου να σε καλα.Το παρηγγηλα στης 09/01 το ζητησα σε ασπρο και μου ειπαν δεν υπαρχει τιποτα εκτος απο ενα μαυρο περλα απο εξτρα τιποτα δεν ειχε και εβαλαν αυτοι το parking dest και την rcd510 αυτα

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ετσι ειναι και κατι βασικο που δεν ειπατε ειναι πως το πλυσιμο θα πρεπει να γινετε μια φορα την εβδομαδα αντε καθε 15 μερες με σαμπουαν που περιεχει κερι για συντηρηση και προστασια του κερωματος που γινετε ανα εξαμηνο τωρα βεβαια αν πολυ σπανια για Χ λογους κανει να πλυθει και μηνα δεν χαλασε και ο κοσμος αλλα αυτο μια στο τοσο οχι συνεχεια :D

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και προσθέτω το εξής....προσοχή στις κουτσουλιές παιδιά. Ανεξαρτήτως χρώματος με το που δείτε βγάλτε τη με λίγο νερό και ένα μαλακό πανί ή χαρτί. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που το αμάξωμα καίει μπορεί να γίνει και περισσότερη ζημιά. Η κουτσουλιά έχει αρκετά τοξικά συστατικά με αποτέλεσμα να καίει τις πάνω στρώσεις και ειδικά το βερνίκι του χρώματος και τελικά αφήνει μια θαμπή στάμπα η οποία φαίνεται (ειδικά στα σκούρα χρώματα) και το χειρότερο...δεν φεύγει με τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.