Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Νάτο...

Κόστος τιμονιού 170 Ε (καινούριο) e-bay, λίγο εξεζητημένο αλλά μοιάζει με του R36 και είναι χάρμα στην αφή. Ελαφρώς μικρότερη διάμετρος από μαμά. Χαίρομαι να οδηγώ το αμάξι. Επίσης τα paddles είναι πολύυυυυυυυ βοηθητικά. Αναρωτιέμαι πως μπορούσα χωρίς αυτά τόσο καιρό. Ποιότητα δέρματος εξαιρετική (κώλος μωρού και άνω). Το έχω δει σε κάτι individual και έψαξα αρκετά για να το βρώ.

1Κ0953549 ΑΚ controller 150 E (αντιπροσωπεία), ο συγκεκριμένος κωδικός δουλεύει σίγουρα με τα paddles.

Airbag wiring 25 E e-bay.

Το άλλαξα μαζί με τον ηλεκτρολόγο (ο άνθρωπος είναι άπαιχτος, φοβερός), έκανα το coding, το οποίο ήταν σχεδόν έτοιμο λόγω αλλαγής κοντρόλερ και αφού ξέχασα tongue.gif το adaptation δεν είχα υποβοήθηση... Τελικά όλα καλά. :D

post-8808-1246909283_thumb.jpg

Προσέξτε το μπαρομετράκι της Defi και το footwell. Περισσότερα στα αντίστοιχα threads. Σορυ για την ποιότητα της φωτό.

Πολύ ευχαριστώ τον Κώστα (έχουμε μιλήσει παλαιότερα στο τηλέφωνο) για το άριστο diy καθώς και για το footwell. Οταν κάποτε τα πούμε από κοντά οι μπύρες δικές μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Μπράβο για τις τοποθετήσεις που έκανες, ελπίζω να έμεινες ευχαριστημένος.

Οσο για το τιμόνι, να σου πω ότι είσαι ο 3ος στο Forum που το έχει βάλει.

Να και το δικό μου

07wfm7bequ2lim0f9tue.jpg

Οσο για την μπύρα .. ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Οσο για το τιμόνι, να σου πω ότι είσαι ο 3ος στο Forum που το έχει βάλει.

Κώστας

Νομίζω ότι πάει στο τζέτα όπως και στο γκολφ. Δεν του πάνε "κοφτά" τύπου GTI. Επειδή η ραφή είναι γκρι πάει και με το εσωτερικό μου. ;)

Οποτε κατέβεις προς Νότο pm me.

Cheers!!

Link to comment
Share on other sites

@jsmirlis Μπράβο!! καλή δουλειά και πολύ ωραίο το τιμονάκι, καλές βόλτες.

Νικολή σ'ευχαριστώ. Εξαίρετη η προσπάθειά σου με το group buy. Περιττο να σου πω ότι την 805.1 και το καλώδιο μου την άρπαξε ο ηλεκτρολόγος που μου έβαλε το τιμονάκι. Τόσο πολύ αρέσει... hearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρομαι ειλικρινα που σας βρηκα σημερα.

Εχω ενα golf V tsi 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

Με αυτα που διαβαζω μου βαλατε ιδεες και δεν ξερω αν ειναι για καλο.

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αλλα συγχωρειστε την αγνοια μου αν ειναι αυτονοητα.

1. Το τιμονι που εχω δεν εχει τιποτα πανω απο control μονο τον αεροσακο. Στο λινκ που εδωσε ο Κωστας ειδα αυτο. Μπορω να παρω τα control μονο και να κρατησω το τιμονι που εχω;

2. Εκτος απο το τιμονι ( ή τα control μονο ) τι αλλο πρεπει να παρω ακομη για να δουλεψει το συστημα;

3. Τι ειναι και τι κανει το Cruise Control; Στην ουσια ειναι χρησιμο καθολου ή μονο για το μερακι το βαζουμε;

4. Εχουμε κανενα καλο μαστορα υποψη που να ειναι και λογικος για να τα τοποθετησει για ειμαι μαλλον ανεπιδεκτος.

Ευχαριστω.

Edited by tommycr
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το Cruise Control θελει να μας παρει τη χαρα να ελεγχουμε την ταχυτητα του αυτοκινητου μας.

Δεν ειναι για μενα αυτο το μηχανημα του διαβολου. Εκτος απ αυτο κανει και τιποτα αλλο που μπορει να ειναι χρησιμο?

Αν δεν κανουν τα control μονα τους ( που πολυ φοβαμαι οτι δεν ) βρηκα αυτο στο λινκ αλλα δεν εχει αεροσακο. Μπορω να χρησιμοποιησω τον δικο μου απο το παλιο τιμονι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρομαι ειλικρινα που σας βρηκα σημερα.

Εχω ενα golf V tsi 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

Με αυτα που διαβαζω μου βαλατε ιδεες και δεν ξερω αν ειναι για καλο.

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αλλα συγχωρειστε την αγνοια μου αν ειναι αυτονοητα.

1. Το τιμονι που εχω δεν εχει τιποτα πανω απο control μονο τον αεροσακο. Στο λινκ που εδωσε ο Κωστας ειδα http://cgi.ebay.de/VW-GOLF-5-PLUS-MULTIFUN...3286.c0.m14 αυτο. Μπορω να παρω τα control μονο και να κρατησω το τιμονι που εχω;

2. Εκτος απο το τιμονι ( ή τα control μονο ) τι αλλο πρεπει να παρω ακομη για να δουλεψει το συστημα;

3. Τι ειναι και τι κανει το Cruise Control; Στην ουσια ειναι χρησιμο καθολου ή μονο για το μερακι το βαζουμε;

4. Εχουμε κανενα καλο μαστορα υποψη που να ειναι και λογικος για να τα τοποθετησει για ειμαι μαλλον ανεπιδεκτος.

Ευχαριστω.

Ετσι όπως τα εχει περιγράψει ο Κώστας δεν θα μπορούσε κανείς άλλος :D

1.Οχι

2.Πολλά διάβασε το pdf του Κώστα

3.Διατηρεί σταθερή μια προεπιλεγμένη ταχύτητα

4.Τα βάλαμε μόνοι μας

Link to comment
Share on other sites

1.Οχι

Είναι επιβαιβεωμένο αυτό; Γιατί απο όσο είδα στο τιμόνι βγαίνουν τα πλαστικά που είναι στην θέση των κουμπιών.. Αν και δεν έχει μεγάλη σημασία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιβαιβεωμένο αυτό; Γιατί απο όσο είδα στο τιμόνι βγαίνουν τα πλαστικά που είναι στην θέση των κουμπιών.. Αν και δεν έχει μεγάλη σημασία αυτό.

Αν διάβαζες δεν θα ρώταγες

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρτήρια για το pdf Κώστα.

Μίλησα σήμερα με ανταλλακτικά vw και με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν απο το πλαίσιο το σειριακό εγκεφάλου κολωνας τιμονιου του αυτοκινήτου μου. Οι μοναδικοί τρόποι είναι αυτοί που προτείνει ο Κώστας δηλ ή με άνοιγμα των πλαστικών της κολώνας ή με Vagcom.

Εχω μπεί στην ομαδική για vagcom αλλά μάλλον θα αργήσει.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος προκειμένου να προχωρείσω στην αγορά ?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρτήρια για το pdf Κώστα.

Μίλησα σήμερα με ανταλλακτικά vw και με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν απο το πλαίσιο το σειριακό εγκεφάλου κολωνας τιμονιου του αυτοκινήτου μου. Οι μοναδικοί τρόποι είναι αυτοί που προτείνει ο Κώστας δηλ ή με άνοιγμα των πλαστικών της κολώνας ή με Vagcom.

Εχω μπεί στην ομαδική για vagcom αλλά μάλλον θα αργήσει.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος προκειμένου να προχωρείσω στην αγορά ?

Αν τωρα το αυτοκίνητο σου δεν εχεις τιμόνι με κουμπιά τοτε 90% θέλεις κοντρολερ κολόνας τιμονιού. Ο μονος σίγουρος τροπος ελεγχου ειναι το Vagcom.

Link to comment
Share on other sites

Αν τωρα το αυτοκίνητο σου δεν εχεις τιμόνι με κουμπιά τοτε 90% θέλεις κοντρολερ κολόνας τιμονιού. Ο μονος σίγουρος τροπος ελεγχου ειναι το Vagcom.

Αυτό ψάχνω Νίκο και για αυτό άλλωστε είμαι και στην ομαδική για το VagCom. Φως δεν βλέπω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ψάχνω Νίκο και για αυτό άλλωστε είμαι και στην ομαδική για το VagCom. Φως δεν βλέπω όμως.

Για την ομαδικη αγορα σας ειπα οτι πρεπει καποιος που ενδιαφερεται να την αναλαβει κιολας, αλλιως σας βλεπω μονο να το συζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

Νάτο...

Κόστος τιμονιού 170 Ε (καινούριο) e-bay, λίγο εξεζητημένο αλλά μοιάζει με του R36 και είναι χάρμα στην αφή. Ελαφρώς μικρότερη διάμετρος από μαμά. Χαίρομαι να οδηγώ το αμάξι. Επίσης τα paddles είναι πολύυυυυυυυ βοηθητικά. Αναρωτιέμαι πως μπορούσα χωρίς αυτά τόσο καιρό. Ποιότητα δέρματος εξαιρετική (κώλος μωρού και άνω). Το έχω δει σε κάτι individual και έψαξα αρκετά για να το βρώ.

1Κ0953549 ΑΚ controller 150 E (αντιπροσωπεία), ο συγκεκριμένος κωδικός δουλεύει σίγουρα με τα paddles.

Airbag wiring 25 E e-bay.

Το άλλαξα μαζί με τον ηλεκτρολόγο (ο άνθρωπος είναι άπαιχτος, φοβερός), έκανα το coding, το οποίο ήταν σχεδόν έτοιμο λόγω αλλαγής κοντρόλερ και αφού ξέχασα ;) το adaptation δεν είχα υποβοήθηση... Τελικά όλα καλά. 8P

post-8808-1246909283_thumb.jpg

Προσέξτε το μπαρομετράκι της Defi και το footwell. Περισσότερα στα αντίστοιχα threads. Σορυ για την ποιότητα της φωτό.

Πολύ ευχαριστώ τον Κώστα (έχουμε μιλήσει παλαιότερα στο τηλέφωνο) για το άριστο diy καθώς και για το footwell. Οταν κάποτε τα πούμε από κοντά οι μπύρες δικές μου!!

Τι κάνουν τα paddles?! είναι αυτό που φαντάζομαι? δηλ αλλαγή ταχυτήτων απο το τιμόνι? προφανώς προυποθέτη αυτόματο σασμάν η κανουν κάτι άλλο?

Έχουμε κωδικό τιμονιού?

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν τα paddles?! είναι αυτό που φαντάζομαι? δηλ αλλαγή ταχυτήτων απο το τιμόνι? προφανώς προυποθέτη αυτόματο σασμάν η κανουν κάτι άλλο?

Έχουμε κωδικό τιμονιού?

Ναι είναι για DSG. Ψάξε στο e-bay.de πληκτρολογώντας GOLF V LENKRAD. Θα σου βγάλει πολλά...μαζί με κωδικούς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι για DSG. Ψάξε στο e-bay.de πληκτρολογώντας GOLF V LENKRAD. Θα σου βγάλει πολλά...μαζί με κωδικούς...

οκ ευχαριστώ

Ξέρουμε αν μπαίνει και αν λειτουργει το νέο τιμόνι του 6?

πχ. αυτό?

http://cgi.ebay.de/Lenkrad-Leder-Multifunk-Golf-6-Passat-CC-Golf-5-Neu_W0QQitemZ300369920852QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item45ef714354

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα λίγο με του κωδικούς

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να ξέρω τι Slip Ring έχω. Που το βλέπω αυτό? Και κατόπιν να βρώ εγκέφαλο κολώνας τιμονιού

Ετσι δεν είναι?

ο 1K0 953 549 AF υποστηρίζει και πολυλειτουργικό τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ

Ξέρουμε αν μπαίνει και αν λειτουργει το νέο τιμόνι του 6?

πχ. αυτό?

http://cgi.ebay.de/Lenkrad-Leder-Multifunk-Golf-6-Passat-CC-Golf-5-Neu_W0QQitemZ300369920852QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item45ef714354

+1!!Ενδιαφέρομαι και γώ!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν ξέρει να μου απαντήση?!

Αλλη μια προσπάθεια.... Το δικό μου 1.6 Fsi 10/2005 τι τύπος είναι βάση του πίνακα ross??

Αντε άλλη μια προσπάθεια....

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24561&st=0&p=284855entry284855

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δει αυτά Νίκο

Απλά πουθενά δεν γράφει ποιος τύπος ανταποκρίνεται σε κάθε άμάξι

Καπου διάβασα ότι ο τύπος ΙΙ είναι για GT/Tsi δεν γράφει πουθενά ότι κάνει και γι FSI

Εν πάσει περιπτώσει ξέρουμε τι σημαίνει τύπος 1 ή 2 ή 3?

Βρήκα έναν ΑΚ και λέω να τον κτυπήσω, κάνει 60 ευρώ, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δει αυτά Νίκο

Απλά πουθενά δεν γράφει ποιος τύπος ανταποκρίνεται σε κάθε άμάξι

Καπου διάβασα ότι ο τύπος ΙΙ είναι για GT/Tsi δεν γράφει πουθενά ότι κάνει και γι FSI

Εν πάσει περιπτώσει ξέρουμε τι σημαίνει τύπος 1 ή 2 ή 3?

Βρήκα έναν ΑΚ και λέω να τον κτυπήσω, κάνει 60 ευρώ, τι λες?

Αν βρήκες (1K0-953-549-AK) μονο με 60 ευρω χτύπα το, αρκεί να εισαι σίγουρος!!

Ολα τα Golf 5 είναι:

Type II (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D with Steering Angle Sensor)

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_%281K%29

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να ειμαι σίγουρος, ποτέ δεν εισαι όταν είναι Used. Και δεν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε αυτά τα πράγματα.

Από την αλλη τι μπορεί να έχει πάθει?

Να το κτυπήσω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.