Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Και μια ερώτηση. Ο φωτισμός στο τιμόνι λειτουργεί μόνο όταν δουλεύει η μηχανή και έχουμε αναμμένα τα φωτά και γενικά όλες οι λειτουργίες είναι διαθέσιμες όταν έχουμε διακόπτη μηχανής ανοικτό ?

Απλά για την ιστορία να πω ότι στο δικό μου είναι όλα Type 1 συμπεριλαμβανομένου και του τιμονιού. Από τα δεξιά πλήκτρα μπορώ και αυξομειώνω την ένταση και κάνω αλλαγή σταθμού στο ραδιόφωνο η στο CD εμπρός και πίσω. Από τα αριστερά πλήκτρα τα δυο είναι του τηλεφώνου (δεν έχω) το άλλο είναι το Mute (δεν λειτουργεί) και τέλος το αστέρι που αλλάζει το mode στο RCD 300

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο How to του Κώστα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση. Ο φωτισμός στο τιμόνι λειτουργεί μόνο όταν δουλεύει η μηχανή και έχουμε αναμμένα τα φωτά και γενικά όλες οι λειτουργίες είναι διαθέσιμες όταν έχουμε διακόπτη μηχανής ανοικτό ?

Ναι μόνο τότε φωτίζονται τα πλήκτρα. Το mute θα πρεπε να δουλεύει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Λες να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση στο τιμόνι μήπως αλλάξει τίποτα. Τώρα έχω 0003042

Πάντως στο Coding τα πήρε όλα με την πρώτη χωρίς δεύτερη προσπάθεια.

Αυτό με τον αερόσακο με προβληματίζει ποιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λες να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση στο τιμόνι μήπως αλλάξει τίποτα. Τώρα έχω 0003042

Πάντως στο Coding τα πήρε όλα με την πρώτη χωρίς δεύτερη προσπάθεια.

Αυτό με τον αερόσακο με προβληματίζει ποιο πολύ.

Μήπως ο εγκέφαλος δεν είναι απόλυτα συμβατος??Ο αερόσακός σου είναι με μονή ή διπλή σκάστρα???

Link to comment
Share on other sites

Είναι με μονή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα την κωδικοποίηση στο τιμόνι από 0003042 που είχα αρχικά σε 0002042 και όλα είναι εντάξει τώρα.

00-Steering Angle Sensor -- Status: OK 0000

01-Engine -- Status: OK 0000

03-ABS Brakes -- Status: OK 0000

08-Auto HVAC -- Status: OK 0000

09-Cent. Elect. -- Status: OK 0000

15-Airbags -- Status: OK 0000

16-Steering wheel -- Status: OK 0000

17-Instruments -- Status: OK 0000

19-CAN Gateway -- Status: OK 0000

25-Immobilizer -- Status: OK 0000

42-Door Elect, Driver -- Status: OK 0000

44-Steering Assist -- Status: OK 0000

46-Central Conv. -- Status: OK 0000

52-Door Elect, Pass. -- Status: OK 0000

56-Radio -- Status: OK 0000

Ακόμα και το Mute δουλεύει.

Οπότε τέλος καλό όλα καλά :thumbsup2: :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη,

Αυτό που κεντρίζει το ενδιαφέρον (και ενός φίλου ακόμα) είναι το γεγονός ότι αλλάζεις σταθμούς από το τιμόνι!

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το τιμόνι σου να δω τα πληκτρολόγιά σου ;

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη,

Αυτό που κεντρίζει το ενδιαφέρον (και ενός φίλου ακόμα) είναι το γεγονός ότι αλλάζεις σταθμούς από το τιμόνι!

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το τιμόνι σου να δω τα πληκτρολόγιά σου ;

Κώστας

και γω την ιδια απορια εχω σχετικα με την επιλογη των σταθμων.εδω και 1 χρονο που εχω βαλει το πολυλειτουργικο δεν μπορω να βρω τροπο για να αλλαζω σταθμους.

Link to comment
Share on other sites

και γω την ιδια απορια εχω σχετικα με την επιλογη των σταθμων.εδω και 1 χρονο που εχω βαλει το πολυλειτουργικο δεν μπορω να βρω τροπο για να αλλαζω σταθμους.

Από ότι ξέρω μόνο τα παλαιά πληκτρολόγια μπορούν να αλλάξουν σταθμούς. Θα μας πει ο Αλέξης καλύτερα.

p1000576n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά αυτά είναι τα πλήκτρα μου.

Το έστειλα στον Professor αλλά το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Είναι το 2005.5

post-20650-0-34616500-1330359952_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά αυτά είναι τα πλήκτρα μου.

Το έστειλα στον Professor αλλά το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Είναι το 2005.5

Καλησπέρα,

θα σου ήταν εύκολο να συγκεντρώσεις και να αναφέρεις τους κωδικούς του hardware που έχεις αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό σου και σχετίζεται με τη λειτουργία του πολυλειτουργικού τιμονιού (controller τιμονιού, πλήκτρα, controller πλήκτρων κτλ) ?

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει από το ενδιαφέρον που έχει δημιουργήσει η δήλωσή σου, αλλά συνήθως σε retrofitting πολυλειτουργικού δε λειτουργούν όλα τα πλήκτρα.

Υποθέτω "πέτυχες" το σωστό συνδυασμό hardware...

Edited by DiS
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια από το αυτοκίνητο μου.

post-20650-0-72021200-1330361386_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να είναι όλα συγκεντρωμένα.

Το αυτοκίνητο είναι Golf 1.6 FSI Sportline 2005 με μικρή οθόνη και trip computer

Για το Project χρειάστηκε και το καλώδιο μεταξύ των εγκεφάλων (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486&view=findpost&p=489406)

Τα υλικά ήταν τα εξής

1K0 953 549 AM εγκέφαλος τιμονιού Type I

1K0 959 653 slip ring Type I

1K0 953 513 G 9B9 Cruise control cluster

1K0 419 091 AE 7B4 MFSW Τιμόνι με πλήκτρα Type I

1K0 971 584 C Καλώδιο για τον Αερόσακο με μονή σκάστρα

Τα πλήκτρα δουλεύουν όλα όπως είπα εκτός του τηλεφώνου που δεν έχω.

Το ηχοσύστημα είναι το RCD300 Mp3

Και η κωδικοποίηση για τα παραπάνω 0002042

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να είναι όλα συγκεντρωμένα.

Το αυτοκίνητο είναι Golf 1.6 FSI Sportline 2005 με μικρή οθόνη και trip computer

Για το Project χρειάστηκε και το καλώδιο μεταξύ των εγκεφάλων (http://www.vwclub.gr...ndpost&p=489406)

Τα υλικά ήταν τα εξής

1K0 953 549 AM εγκέφαλος τιμονιού Type I

1K0 959 653 slip ring Type I

1K0 953 513 G 9B9 Cruise control cluster

1K0 419 091 AE 7B4 MFSW Τιμόνι με πλήκτρα Type I

1K0 971 584 C Καλώδιο για τον Αερόσακο με μονή σκάστρα

Τα πλήκτρα δουλεύουν όλα όπως είπα εκτός του τηλεφώνου που δεν έχω.

Το ηχοσύστημα είναι το RCD300 Mp3

Και η κωδικοποίηση για τα παραπάνω 0002042

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μήπως έχεις συγκρατήσει πριν την τοποθέτηση τους κωδικούς των πλήκτρων και του controller τους ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς αλλά θα το έχω υπόψιν μου εάν το ξαναλύσω να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και γω για την πληροφορία σχετικά με τα πληκτρολόγια.Δεν πήγε καθόλου το μυαλό εδώ και τόσο καιρό ότι ήταν η πηγή του κακού.Πίστευα ότι φταίει το gateway για να είμαι ειλικρινής.Τουλάχιστον εσύ αν και παιδεύτηκες λίγο στάθηκες τυχερός όπως είπε και ο Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί για τα Type I πλήκτρα είναι:

1K0 959 537 C REJ (Αριστερό)

1K0 959 538 A REJ (δεξιό)

1K0 959 542 είναι ο κοντρόλερ ο οποίος άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β.

η μπορεί να έχετε 1P0 959 542 και αυτός άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β

Οπότε ο κοντρόλερ είναι ίδιος και ταιριάζει όποιον και αν έχετε.

Προσοχή στα πλήκτρα Το χρώμα τους είναι ανθρακί

post-20650-0-29937700-1330405599_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί για τα Type I πλήκτρα είναι:

1K0 959 537 C REJ (Αριστερό)

1K0 959 538 A REJ (δεξιό)

1K0 959 542 είναι ο κοντρόλερ ο οποίος άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β.

η μπορεί να έχετε 1P0 959 542 και αυτός άλλαξε σε 1Κ0 959 542 Β

Οπότε ο κοντρόλερ είναι ίδιος και ταιριάζει όποιον και αν έχετε.

Προσοχή στα πλήκτρα Το χρώμα τους είναι ανθρακί

Οι κωδικοί είναι από το ΕΤΚΑ ή τους διάβασες στα δικά σου ανταλλακτικά ?

Link to comment
Share on other sites

Από το ΕΤΚΑ είναι αλλά πρέπει να είναι σωστοί γιατί για τα πλήκτρα λέει μέχρι 7/2005 .

Από εκεί και μετά δίνει του κωδικούς που έχετε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΕΤΚΑ είναι αλλά πρέπει να είναι σωστοί γιατί για τα πλήκτρα λέει μέχρι 7/2005 .

Από εκεί και μετά δίνει του κωδικούς που έχετε όλοι.

Ναι, λογικά αυτοί είναι οι κωδικοί.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την πληροφορία που μοιράστηκες, η οποία αν όντως ισχύει (δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενα σου, απλώς είσαι ο μόνος στον οποίο συμβαίνει αυτό και καλό θα ήταν να υπήρχε και μια δεύτερη αναφορά για επιβεβαίωση) τουλάχιστον για εμένα που εκτός των πλήκτρων έχω ίδιο εξοπλισμό είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εν μέρει να το επιβεβαιώσω και εγώ, ο φίλος που μου πούλησε το τιμόνι μού είπε ότι σε μικρή οθόνη (όπως είχε αυτός) τα παλιά κουμπιά δούλευαν κανονικά σε αυτόν. Τα "νέου τύπου" είναι που απαιτούν μεγάλη οθόνη για να δουλέψουν αλλαγές σταθμών κλπ.

EDIT: Εννοώ ότι αυτός δοκίμασε τα παλιά κουμπιά στο δικό του και δούλευαν. Εγώ όμως αγόρασα από αυτόν τιμόνι με τα νέα κουμπιά, το οποίο έτσι κι αλλιώς μπήκε αφού άλλαξα καντράν. Οπότε ιδία πείρα δεν έχω.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εν μέρει να το επιβεβαιώσω και εγώ, ο φίλος που μου πούλησε το τιμόνι μού είπε ότι σε μικρή οθόνη (όπως είχε αυτός) τα παλιά κουμπιά δούλευαν κανονικά σε αυτόν. Τα "νέου τύπου" είναι που απαιτούν μεγάλη οθόνη για να δουλέψουν αλλαγές σταθμών κλπ.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία !

Μάλλον παίζουν και κάποια άλλα πράγματα ρόλο.

Θα επιβεβαιώσει νομίζω και ο ιδιοκτήτης, αλλά αν δεν κάνω λάθος σε νεότερο του 2006 αυτοκίνητο τα παλιά κουμπιά δε δουλεύουν ακόμα και με μικρή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Tα νέου τύπου κουμπιά σε μένα που έχω μεγάλη οθόνη δουλεύουν κανονικά εκτός από την αλλαγή των σταθμών και των αλλαγών των μουσικών κομματιών mp3.Aρα δεν νομίζω η μεγάλη οθόνη να παίζει κάποιο ρόλο.Γνωρίζω επίσης ότι για ν'άλλάξεις σταθμούς πρέπει να είσαι στο μενού AUDIO στην οθόνη MFD.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω καπιες ερωτησεις,κατοχος tsi 07 εχω cc στο αμαξι αλα ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι midline.

για την εγκατασταση χρειαζομαι τιμονι,εγκεφαλο τιμονιου και το καλοδιακι του αεροσακου.??αν ναι κωδικοποιηση χρειαζετε καπου να δηλωσω τον εγκεφαλο του τιμονιου?και μετα σε αυτον το cc και το πολυλειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω καπιες ερωτησεις,κατοχος tsi 07 εχω cc στο αμαξι αλα ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι midline. για την εγκατασταση χρειαζομαι τιμονι,εγκεφαλο τιμονιου και το καλοδιακι του αεροσακου.??αν ναι κωδικοποιηση χρειαζετε καπου να δηλωσω τον εγκεφαλο του τιμονιου?και μετα σε αυτον το cc και το πολυλειτουργικο?

Θα κάνεις τα παρακάτω:

1_ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#coding

2_ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Assist#Adaptation

3_ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values#Cruise_Control_Activation

Το (1) είναι αυτό που έκανες για το CC αλλά πρέπει να το ξανακάνεις εφόσον αλλάζεις εγκέφαλο τιμονιού.

Το (3) μάλλον δεν το χρειάζεσαι αφού έχεις ήδη ενεργοποιήσει το CC στο (01 Engine 11463)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.