Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Ευχαριστούμε για την πληροφορία ! Μάλλον παίζουν και κάποια άλλα πράγματα ρόλο. Θα επιβεβαιώσει νομίζω και ο ιδιοκτήτης, αλλά αν δεν κάνω λάθος σε νεότερο του 2006 αυτοκίνητο τα παλιά κουμπιά δε δουλεύουν ακόμα και με μικρή οθόνη.

Αυτό που λες μάλλον είναι λογικό γιατί πάμε σε εγκέφαλο τιμονιού και slip ring Type 2

Συνήθως η VW όπου υπάρχει συμβατότητα προς τα παλαιότερα μοντέλα καταργεί τους παλαιούς κωδικούς και τους αντικαθιστά με τους νέους (όπως για παράδειγμα στον διακόπτη του CC η στον controller των πλήκτρων) Στα πλήκτρα όμως παραμένουν και τα παλαιά Type 1 αλλά και τα νέα Type 2, ανάλογα με την χρονολογία που κάνεις αναζήτηση στο ΕΤΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μάλλον είναι λογικό γιατί πάμε σε εγκέφαλο τιμονιού και slip ring Type 2

Συνήθως η VW όπου υπάρχει συμβατότητα προς τα παλαιότερα μοντέλα καταργεί τους παλαιούς κωδικούς και τους αντικαθιστά με τους νέους (όπως για παράδειγμα στον διακόπτη του CC η στον controller των πλήκτρων) Στα πλήκτρα όμως παραμένουν και τα παλαιά Type 1 αλλά και τα νέα Type 2, ανάλογα με την χρονολογία που κάνεις αναζήτηση στο ΕΤΚΑ.

Ενδεχομένως δεν παίζει τόσο ρόλο το Type 1 - 2 που αναφέρεται στη συμβατότητα του εγκέφαλου τιμονιού με το slip ring, αλλά η έκδοση του λογισμικού του.

54406814.png

Το δικό σου ΑΜ έχει sw 0070 και παίζει. Θα μπορούσε ενδεχομένως να παίζει στο δικό σου και με τον AQ που αν και είναι Type 2 (με το κατάλληλο slip ring φυσικά) έχει ίδια έκδοση sw. Το δικό μου Β έχει sw 0010. Θα παίζει με τα παλιά κουμπιά ?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάπου σχετική αναφορά (όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) μόνο δοκιμές θα μας πείσουν και αναφορές συμβατότητας από ιδιοκτήτες....

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις τα παρακάτω:

1_ http://wiki.ross-tec...ng_Wheel#coding

2_ http://wiki.ross-tec...sist#Adaptation

3_ http://wiki.ross-tec...trol_Activation

Το (1) είναι αυτό που έκανες για το CC αλλά πρέπει να το ξανακάνεις εφόσον αλλάζεις εγκέφαλο τιμονιού.

Το (3) μάλλον δεν το χρειάζεσαι αφού έχεις ήδη ενεργοποιήσει το CC στο (01 Engine 11463)

θα σε παρω τηλ οταν ειναι αλεξη να τα μιλησουμε γιατι το σιτε με μπερδευει

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου ΑΜ έχει sw 0070 και παίζει. Θα μπορούσε ενδεχομένως να παίζει στο δικό σου και με τον AQ που αν και είναι Type 2 (με το κατάλληλο slip ring φυσικά) έχει ίδια έκδοση sw. Το δικό μου Β έχει sw 0010. Θα παίζει με τα παλιά κουμπιά ?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάπου σχετική αναφορά (όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) μόνο δοκιμές θα μας πείσουν και αναφορές συμβατότητας από ιδιοκτήτες....

Εαν μπορείς να κατέβεις καμιά Κυριακή Βούλα, προσφέρομαι να βγάλω το τιμόνι μου και να το δοκιμάσεις στο δικό σου αυτοκίνητο να δούμε τελικά τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορείς να κατέβεις καμιά Κυριακή Βούλα, προσφέρομαι να βγάλω το τιμόνι μου και να το δοκιμάσεις στο δικό σου αυτοκίνητο να δούμε τελικά τι παίζει.

Ευχαριστώ για την προθυμία.

Λίγο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Μηπως η αλλαγη κωδικοποίησης θα έλυνε το προβλημα μας (αλλαγη σταθμού) εμενα το Mute για το ραδιόφωνο ειναι το κουμπι με το αστέρι ειναι σωστό αυτο ?

themi βλέπω ακομα δεν έλυσες το πρόβλημα ?

rivol άλλαξες την κωδικοποίηση στο τιμόνι από 0003042 που είχες αρχικά σε 0002042 και μετα δούλεψε το mute ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μου λες αστέρι σημαίνει ότι έχεις Type 2 πλήκτρα. Δεν ξέρω στην δική σου περίπτωση τι ισχύει, έχεις και τον εγκέφαλο και το slip ring Type 2 να υποθέσω ?

Ναι σωστά άλλαξα την κωδικοποίηση σε 0002042 και δούλεψε το mute και έφυγε και το σφάλμα του αερόσακου που είχα,

αλλά στο δικό μου όπως είπα και ποιο πάνω είναι όλα Type 1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Ήθελα βοήθεια σχετικά με έναν αντάπτορα τύπου kufatec που βρήκα τυχαία.

http://www.idealo.de/preisvergleich/Relocate/796619135.html?type=oc_offer&sid=254469&pos=4&price=144.99

http://www.discount-car-hifi.ch/shop/product_info.php?info=p21673_RTA-014-101-0.html

Τι λέτε?? Ακούω γνώμες.Κάτι μου λέει ότι ενεργοποιούνται τα κουμπιά αλλαγής σταθμών και mp3.Aλλά βλέπω και κάτι με speed που δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Ήθελα βοήθεια σχετικά με έναν αντάπτορα τύπου kufatec που βρήκα τυχαία.

http://www.idealo.de...=4&price=144.99

http://www.discount-...-014-101-0.html

Τι λέτε?? Ακούω γνώμες.Κάτι μου λέει ότι ενεργοποιούνται τα κουμπιά αλλαγής σταθμών και mp3.Aλλά βλέπω και κάτι με speed που δεν το καταλαβαίνω.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που παραθέτεις είναι για τον έλεγχο από το πολυλειτουργικό τιμόνι aftermarket πηγών.

Σαν αυτό δηλαδή...

http://www.ebay.de/itm/VW-Touran-ab-2004-Multifunktionslenkrad-Fernbedienung-f-/251012319522?pt=Originalfernbedienungen&hash=item3a71800922

όπου στην περιγραφή του λέει...

This adapter allows the connection of the factory steering wheel remote control (Multi-function steering wheel) to any car radio brands

or to any trademarks navigation.

The adapter reads among other things, the speed pulse and reverse pulse represents the

are available. There is no need for additional adapters more.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη αλλά είδα στο 2ο link που παρέθεσα πιο πάνω αυτό:

Technische Daten

RCD 200, RCD 300, RCD 500

και υπολόγισα ότι σχετίζεται με τις oem πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Ο controller τιμονιού για πλήκτρα Type 1

SW: 02

HW: 03

Κωδικός: 1K0 959 542

post-20650-0-66515500-1332422422_thumb.j

post-20650-0-88217300-1332422563_thumb.j

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

φρεσκαρω το θεμα,αντε γ@μω την κριση τις επομενες ημερες περνω πολυ λειτουργικο τιμονακι μιας και το βρικα σε αριστη κατασταση στα 60 ευρο δερματινο απο τρομπετο.

ρωταω απλα για να επαληθευσω χρειαζομαι τα παρακατω ή ξεχασα κατι??

1)τιμονι

2)εγεφαλο τιμονιου γιατι ο δικος μου ειναι midline

3)το κιτρινο καλωδιο που ειναι μεσα στο τιμονι.

χρειαζομαι κατι αλλο??αν ναι, τι?σιγουρα δεν χρειαζομαι και το ring?

επεισεις αλλες 2 ερωτησεις.

εχω το κινεζακι LM 8904 και μου εχει χαλασει το can bus, που θα βρω ενα?βρισκω στο ebay can bus λεει για golf 5/jetta/passat κανει αυτο?μηπω εχει καπιο μελος για πουλημα??

τελευταια ερωτηση

για αρχη θα παρω μονο το τιμονι οχι εγκεφαλο λογο οικονομικων,αν το δουλεψω με αυτο τον εγκεφαλο που εχω (midline) θα εχω φωτισμο στα πληκτρα στο τιμονι???αν να για να εχω φωτισμο με τον εγκεφαλο που εχω θα πρεπει να του κανω καπια κωδικοποιηση??

συγνωμη για τις πολλες ρωτησεις.ευχαριστω.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

για αρχη θα παρω μονο το τιμονι οχι εγκεφαλο λογο οικονομικων,αν το δουλεψω με αυτο τον εγκεφαλο που εχω (midline) θα εχω φωτισμο στα πληκτρα στο τιμονι???αν να για να εχω φωτισμο με τον εγκεφαλο που εχω θα πρεπει να του κανω καπια κωδικοποιηση??

Λογικά δεν θα δουλεύει ο φωτισμός αφού ενεργοποιείται από την κωδικοποίηση που κάνουμε στον εγκέφαλο.

Το ring του τιμονιού δεν νομίζω να θέλει άλλαγμα απλά δες αν ο κωδικός είναι αυτός που υποστηρίζει τις λειτουργίες.

Αυτός είναι ο σωστός κωδικός για το αυτοκίνητο σου 1K0-959-653-C

Link to comment
Share on other sites

φενεται με vag com ή θελω λυσημο?αν μπορεις αλεξη κατατοπισεμε και στις αλες ερωτησεις μου

Φιλε απο το τιμονι δεν θα παιξει τιποτα, θα ειναι ενα απλο τιμονι.

Οταν λες "μου εχει χαλασει το can bus" τι εννοεις? αν χαλασει το can bus τα πραγματα περιπλεκονται, δεν θα ειναι και τοσο απλο. Πιστευω θα εχεις προβλημα και με τις λειτουργιες του αυτοκινητου σου

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

φενεται με vag com ή θελω λυσημο?αν μπορεις αλεξη κατατοπισεμε και στις αλες ερωτησεις μου

ο φιλος μου το πουλαει το can bus παρε τηλ να τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο το τιμονι δεν θα παιξει τιποτα, θα ειναι ενα απλο τιμονι.

Οταν λες "μου εχει χαλασει το can bus" τι εννοεις? αν χαλασει το can bus τα πραγματα περιπλεκονται, δεν θα ειναι και τοσο απλο. Πιστευω θα εχεις προβλημα και με τις λειτουργιες του αυτοκινητου σου

για πιο λογο δεν θα παιξει το δικο μου??cun bus παραγγελνω αυριο το ιδιο.(δεν ενοω το can jetway ενωω της οθονης) Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

σχετικα ετοιμο και το δικο μου!!σχετικα γτ το εχω μονο με φωτισμο...μοολις βρεθουν τα χρηματα θα συνδεθει και με το ραδιο!δεν αλαξαουτε εγκεφαλο τιμονιου ουτε τπτ,ειμαι με midline

19052012853.jpg

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη, τέλειο.

Άλλαξες κωδικοποίηση η το έβαλες επάνω και άναψαν τα φώτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς τα κατάφερες, αλλά μπράβο. Προφανώς δεν το περίμενα να πετύχει.

ευκολα πραγματα,και για οσους εχουν κινεζακι με τηλεκοντρολ υπαρχει τροπος να δουλεψει με πατεντα χωρις να αλλαξουν εγκεφαλο τιμονιου και χωρις κωδικοποιησεις κλπ,θελει δουλεια πολυ ομως και θα χαλασουν το τηλεκοντρολ.φτανει να πιανουν τα χερια λιγο. Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας το παρακάτω How to : http://uk-mkvs.net/f...93/2457330.aspx είπα να δω σήμερα αν χρειάζομαι το καλώδιο η όχι.

Κακώς το έκανα γιατί εάν απλά θέλουμε να δούμε εάν υπάρχει το καλώδιο η όχι μπορούμε να το κάνουμε πολύ εύκολα απλά βγάζοντας το συρταράκι κάτω από τον διακόπτη των φώτων, από εκεί μπορούμε να δούμε την μπλε φύσα και το τρίτο καλώδιο επάνω αριστερά αν υπάρχει η όχι, δείτε την φωτογραφία.

Υπενθυμίζω ότι αυτή η διαδικασία είναι για όποιον έχει Golf 2004,2005.

Ο κωδικός από το καλώδιο που χρειάζεται αναφέρεται στο How to και ειναι 000 979 225 πρέπει να έχει από την μια αρσενικό και από την άλλη θηλυκό ακροδέκτη και κοστίζει περίπου 4 ευρώ σύμφωνα με το ΕΤΚΑ.

Μετά από τις οδηγίες του rivol κατάφερα να βάλω το γ@μ καλώδιο και το cc δουλεύει άψογα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.