Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Οχι εκανα λαθος

για δες

 

Address 16: Steering wheel   

   Coding: 0003042

3 = 3/4-Spoke Steering Wheel with Multifunction with Cruise & Voice Control

 

Παρε πρωτα ενα backup την δικια σου κωδικοποιηση

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel

2042 ειμαι εγω (αμερικα),αλλα απ'οτι διαβασα σε ξενα φορουμς ειναι θεμα ραδιοφωνου και οπως ειπες καντραν

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

kalimera kai apo emena to kyriotero gia ne soy doylepsi i allagi stathmon einai to katran molis valis to katran eisai ok

ελα ρε θανο μαγκα.................εχω και ηλεκτρονικη σουβλα για το πασχα..!!

 

Το δοκιμασες 3042?

ναι γιαννη αμερικανε και το μονο που αλαξε ηταν να μην δουλευει το πληκτρο Mute

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Αν γινεται ενα φιξ το λινκ γιατι δεν λειτουργει ο οδηγος ή αν το εχει καποιος αλλος να το ανεβασει γιατι ψηνομαι για το cruise control μιας και εχω τιμονι πολλαπλων λειτουργιων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες εσύ Δημήτρη, και καλά κάνεις που βοηθάς όλα τα μελή
εδώ μέσα, αλλά θα έπρεπε να διορθωθεί και το αρχείο για εμάς τα νεοτέρα μελή
και να μην δίνεται σε προσωπικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποιηση για το cruise contol εχει ως εξης..

 

για αυτοκινητα με μεσαια οθονη και απλο τριακτινο τιμονι χωρις κουμπια..

 

παμε στο vag com και σβηνουμε οσες απο τις βλαβες σβηνοντε

 

2) παμε στο 16 steering wheel και μετα παταμε coding 07 και εκει που εχεο τον κωδικο 0000000 τον κανουμε 0000042 ( αν εχουμε πολυειτουργικο τον κανουμε 0002042) αν το ξανα ανοιξετε παλι 0000000 θα λεε μην ανυσηχητε εχει παρει τον κωδικο..

 

3) παμε 01 engine, coding ΙΙ  και εκει βαζουμε τον κωδικο 11463 (για να ακυρωσουμε βαζουμε τον κωδικο 16167)

 

4) σβηνουμε διακοπτη αποσυνδεουμε το διαγνωστικο βγαζουμε-βαζουμε το κλειδι και βγαινουμε στο δρομο για δοκιμη..

 

αν δειτε το πορτοκαλι τιμονι στο καντραν σας μη σας νοιζει θα σβησει μονο του σο δρομο

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Αν γινεται ενα φιξ το λινκ γιατι δεν λειτουργει ο οδηγος ή αν το εχει καποιος αλλος να το ανεβασει γιατι ψηνομαι για το cruise control μιας και εχω τιμονι πολλαπλων λειτουργιων.

 

To Link δουλεύει κανονικά αρκεί να κάνεις ένα απλό registration στο rapidshare και στην συνέχεια μπορείς να το κατεβάσεις το pdf χωρις πρόβλημα.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποιηση για το cruise contol εχει ως εξης..

 

για αυτοκινητα με μεσαια οθονη και απλο τριακτινο τιμονι χωρις κουμπια..

 

παμε στο vag com και σβηνουμε οσες απο τις βλαβες σβηνοντε

 

2) παμε στο 16 steering wheel και μετα παταμε coding 07 και εκει που εχεο τον κωδικο 0000000 τον κανουμε 0000042 ( αν εχουμε πολυειτουργικο τον κανουμε 0002042) αν το ξανα ανοιξετε παλι 0000000 θα λεε μην ανυσηχητε εχει παρει τον κωδικο..

 

3) παμε 01 engine, coding ΙΙ  και εκει βαζουμε τον κωδικο 11463 (για να ακυρωσουμε βαζουμε τον κωδικο 16167)

 

4) σβηνουμε διακοπτη αποσυνδεουμε το διαγνωστικο βγαζουμε-βαζουμε το κλειδι και βγαινουμε στο δρομο για δοκιμη..

 

αν δειτε το πορτοκαλι τιμονι στο καντραν σας μη σας νοιζει θα σβησει μονο του σο δρομο

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ.

Tα λες λιγο μπερδεμενα Δημητρη,επιτρεψε μου να σε διορθοσω.

Για να το ενεργοποιησουμε κανουμε τις εξης κωδικοποιησεις

select

01-engine

11-login

Στην ενδειξη software coding βλεπουμε μια τιμη,τη σημειωνουμε καλου κακου και την αλλαζουμε σε 11463

Παταμε do-it και ειμαστε ενταξει.

Θελουμε τωρα να κανουμε μια ακομα κωδικοποιηση

select

01-steering wheel

07-coding

long coding helper

Eκει βλεπουμε μια τιμη,σημειωνουμε καπου καλου κακου και αυτη και την αλλαζουμε βαση αυτου του οδηγου

Εγω ειχα τιμη 0000101 και την εκανα 0000131,σημειωστε οτι το καθε αυτοκινητο εχει και διαφορετικη τιμη οποτε ισως

χρειαστει λιγο ψαξιμο.

Επιπλεον μετα απο καθε κωδικοποιηση θα πρεπει να βγαζουμε τα κλειδια απο το διακοπτη και να τα ξαναβαζουμε ωστε να κανει

reset ο εγκεφαλος.

Υπόψιν ότι επιλέγοντας το Software Coding ανοίγει μία φούσκα. Αυτή μας υποδεικνύει σε ποιο ψηφίο, ποιον αριθμό

θα προσθέσουμε στον ήδη υπάρχοντα

κωδικό μας για να τον αλλάξουμε και να επιλέξουμε την λειτουργία του CC.

Σημείωση ότι το κάθε αυτοκίνητο ανάλογα με τις λειτουργίες που διαθέτει έχει και διαφορετικό κωδικό στην θέση software

 coding.

 Οι παραπάνω αριθμοί ισχύουν για το αυτοκίνητο μου και δεν προτείνονται για όλα τα αυτοκίνητα!!!

 

πηγη vweos . gr

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

NIKITAS TSI, on 11 Mar 2013 - 22:56, said:

Tα λες λιγο μπερδεμενα Δημητρη,επιτρεψε μου να σε διορθοσω.

Για να το ενεργοποιησουμε κανουμε τις εξης κωδικοποιησεις

select

01-engine

11-login

Στην ενδειξη software coding βλεπουμε μια τιμη,τη σημειωνουμε καλου κακου και την αλλαζουμε σε 11463

Παταμε do-it και ειμαστε ενταξει.

χρησιμοποιεις παλια εκδοση vag com δεν εχει login η νεα

Θελουμε τωρα να κανουμε μια ακομα κωδικοποιηση

select

01-steering wheel

07-coding

long coding helper

Eκει βλεπουμε μια τιμη,σημειωνουμε καπου καλου κακου και αυτη και την αλλαζουμε βαση αυτου του οδηγου

Εγω ειχα τιμη 0000101 και την εκανα 0000131,σημειωστε οτι το καθε αυτοκινητο εχει και διαφορετικη τιμη οποτε ισως

χρειαστει λιγο ψαξιμο.

Επιπλεον μετα απο καθε κωδικοποιηση θα πρεπει να βγαζουμε τα κλειδια απο το διακοπτη και να τα ξαναβαζουμε ωστε να κανει

reset ο εγκεφαλος.

αυτο που λες ειναι για eos και οχι για 5αρι

Υπόψιν ότι επιλέγοντας το Software Coding ανοίγει μία φούσκα. Αυτή μας υποδεικνύει σε ποιο ψηφίο, ποιον αριθμό

θα προσθέσουμε στον ήδη υπάρχοντα

κωδικό μας για να τον αλλάξουμε και να επιλέξουμε την λειτουργία του CC.

Σημείωση ότι το κάθε αυτοκίνητο ανάλογα με τις λειτουργίες που διαθέτει έχει και διαφορετικό κωδικό στην θέση software

coding.

Οι παραπάνω αριθμοί ισχύουν για το αυτοκίνητο μου και δεν προτείνονται για όλα τα αυτοκίνητα!!!

πηγη vweos . gr

τα ειχες μπερδεψει παλια με τους κωδικους

engineg.gif

και δεν θελει σε καθε μια απο τις 2 κωδικοποιησεις το κλειδι βαλε βγαλε. το λεω με σιγουρια.

 

φιλικα.

 

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει registration και μου βγαζει αυτο Download permission denied by uploader

Μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις και να μου πεις εαν είναι αυτή την φορά Ok ?

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

το τσεκαρα εγω και σαν free user κανονικα δουλευει κωστα

Thanks

 

Σήμερα που ξαναείδα το Rapidshare είδα με έκπληξη άτι το αρχείο έχει φτάσει αισίως τα 1000 downloads !! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ το κατεβασα χωρις προβλημα. φοβερος οδηγος. Ενα που με απασχολει ειναι πριν προχωρησω σε παραγγελια. εχω ενα gt 170 με την μεγαλη οθονη το τιμονι ειναι με τα κουμπια και f1 χειριστηρια. Θα μπορεσει να δουλεψει μονο με τον λεβιεδακι αν αλλαξω + κωδικοποιηση ή θελει και το εγκεφαλακι και καλωδιοσεις?

Edited by Golfxtx
Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε προχωραμε στην παραγγελεια. εχω ηδη παραγγειλη και το καλωδιο. Θεσσαλονικη ειναι κανενας σας ρε παιδια για καθε ενδεχομενο? :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Λοιπόν για να είναι όλα συγκεντρωμένα.

Το αυτοκίνητο είναι Golf 1.6 FSI Sportline 2005 με μικρή οθόνη και trip computer

Για το Project χρειάστηκε και το καλώδιο μεταξύ των εγκεφάλων (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486&view=findpost&p=489406)

Τα υλικά ήταν τα εξής

1K0 953 549 AM εγκέφαλος τιμονιού Type I

1K0 959 653 slip ring Type I

1K0 953 513 G 9B9 Cruise control cluster

1K0 419 091 AE 7B4 MFSW Τιμόνι με πλήκτρα Type I

1K0 971 584 C Καλώδιο για τον Αερόσακο με μονή σκάστρα

Τα πλήκτρα δουλεύουν όλα όπως είπα εκτός του τηλεφώνου που δεν έχω.

Το ηχοσύστημα είναι το RCD300 Mp3

Και η κωδικοποίηση για τα παραπάνω 0002042

Καλησπερα.Να κανω μια ερωτηση.Εχω ενα golf tsi gt sport 140 hp του 11/07.Εχω τοποθετησει πολυλειτουργικο τιμονι με πληκτρα type 2 και δυστυχως δεν μπορω ν'αλλαξω σταθμους και τραγουδια (εχω την μικρη οθονη στο καντραν με trip computer).Αν λοιπον τοποθετησω τιμονι με πληκτρα type 1 θα εχω την δυνατοτητα να χειριζομαι σταθμους και τραγουδια απο το τιμονι?

Link to comment
Share on other sites

οχι.για να γινει αυτο θεκεις καντραν με μεγαλη οθονη και θα εισαι οκ,type 1 φορανε τα αυτοκινητα ως τι 2005 και πανε κομολε με εγκεφαλο τιμονιου κλπ.για να γινει λοιπον κατι τετιι θελεις οπως κ εγω μεγαλι κσμαντραν..σε ιδια φαση ειμαστε.πηγαινε στην κατογορια γκολφ και εσωτεερικη εμφανιση και εκει θα δεις ενα θεμα με τιτλο "νεο project και πολυ καθησαμε"..... καλη αναγνωση!!

from my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

οχι.για να γινει αυτο θεκεις καντραν με μεγαλη οθονη και θα εισαι οκ,type 1 φορανε τα αυτοκινητα ως τι 2005 και πανε κομολε με εγκεφαλο τιμονιου κλπ.για να γινει λοιπον κατι τετιι θελεις οπως κ εγω μεγαλι κσμαντραν..σε ιδια φαση ειμαστε.πηγαινε στην κατογορια γκολφ και εσωτεερικη εμφανιση και εκει θα δεις ενα θεμα με τιτλο "νεο project και πολυ καθησαμε"..... καλη αναγνωση!!

from my Iphone

Σ' ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, επανέρχομαι στο πολυλειτουργικό τιμόνι.

Έχω ένα cross touran 7/2007 και είναι αυτό εδώ το τιμόνι που φαίνεται στης φωτογραφίες, έχω κάποιες ερώτησης σε αυτό.

Μπορώ να βάλω μόνο χειριστήρια εδώ χωρίς αλλαγή τιμονιού? Γιατί βλέπω ότι δεν έχει της βιδουλες για να το τοποθετήσω.

Το άλλο και βασικό, είναι ο αερόσακος μου έχει διαφορετικό κούμπωμα από όλα τα τιμόνια που κυκλοφορούν  για golf, εδώ θα πρέπει να αλλάξω και αναγκάστηκα αερόσακο με τα ιδία κουμπώματα που θα έχει το τιμόνι?

 

P4075636_zps15617012.jpg

 

P4075634_zpsdad16974.jpg

 

P4075630_zps44cf2da5.jpg

 

P4075626_zps766befa7.jpg

 

P4075625_zps387c5917.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.