Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

καλησπερα χειρηστηρια δεν μπορεισ  να βαλεισ στο υπαρχον τιμονι αναγκαστηκα χρειαζεσε αλλο τιμονι και αλλον αεροσακο και εγκεφαλο κολονασ τιμονιου  για να σου δουλεψουν .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα είναι ότι στο ebay.de δεν έχω βρει κάποιο τιμόνι που να έχει το κούμπωμα το δικό μου.

Τώρα να έχω αερόσακο και να πάρω και άλλον είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

τι τιμονι ψαχνεισ γολφ 6 η γκολφ 5.αγορασε ενα τιμονι κομπλε και πουλα μετα το δικο σου .εαν θελεισ να το κοιταξω σε φιλο με ανταλακτικα μεταχειρησμενα πεσ μου.ο δικοσ σου αεροσακοσ δεν τεριαζη με τιποτα σε κανενα τιμονι με χειριστιρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Πολλα παιδια εδω στο club τοποθετησαν πολυλειτουργικο τιμονι,οπως κι εγω αναμεσα τους, κι εχουν προβλημα με την λειτουργια των δεξιων πληκτρων (οσοι δεν εχουν στο καντραν οθονη plus).Διαβαζοντας λοιπον ενα παλαιοτερο ποστ του rivol (Σ'αυτο το σημειο θα 'θελα να τον ευχαριστησω οπως και τον Κωστα και τον Δημητρη)αρχισα να ψαχνω στο ebay τιμονι με πληκτρα type 1.Βρηκα λοιπον ενα μεταχειρισμενο απο Touran 2005 με πληκτρα type 1 και σημερα το τοποθετησα στο golf(tsi gt sport 140hp 11/2007)και τα δεξια πληκτρα δουλευαν κανονικοτατα.Δεν ξερω τι γινεται με τον εγκεφαλο τιμονιου η το ring ουτε εχω vag com(την τοποθετηση κι αυτου αλλα και του προηγουμενου την εκανε ηλεκτρολογος)αλλα πιστευω πως αυτη ειναι η λυση για τα golfakia μας :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

μπραβο!! εισαι ενα παραδειγμα οτι ταιριαζουν τα πληκτρα σε αμαξια που εχουν Type 2 κανουν και τα type 1!!

Και μαλιστα χωρις αλλαγη εγκεφαλου τιμονιου η ring :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μπράβο και από εμένα για την επιτυχημένη προσπάθεια. :clapping: :clapping: :clapping:

 

Τώρα το τι ακριβώς συμβαίνει είναι ένα μυστήριο, πιθανόν να έχει να κάνει με το μικρο εγκεφαλάκι που είναι επάνω στο τιμόνι, μιας και τα υπόλοιπα (εγκέφαλος τιμονιού και slipring) παραμένουν type 2 :search:

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα πλήκτρα Type 2 και τα type 1? Υπάρχει πιθανότητα με πληκτρα type 1 να μην χρειαστεί αλλαγή εγκεφάλου τιμονιού? Έχω ένα  golf 5 tsi 140hp 11/2006.

Έχω αγοράσει το κάτωθι τιμόνι. Λέτε να δουλέψει?

 

post-21356-0-82237200-1365539131_thumb.j

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μπράβο και από εμένα για την επιτυχημένη προσπάθεια. :clapping: :clapping: :clapping:

 

Τώρα το τι ακριβώς συμβαίνει είναι ένα μυστήριο, πιθανόν να έχει να κάνει με το μικρο εγκεφαλάκι που είναι επάνω στο τιμόνι, μιας και τα υπόλοιπα (εγκέφαλος τιμονιού και slipring) παραμένουν type 2 :search:

εσυ ετοιμασου να μου πακεταρεις να μου στειλεις τα πληκτρα

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Ποια είναι τα πλήκτρα Type 2 και τα type 1? Υπάρχει πιθανότητα με πληκτρα type 1 να μην χρειαστεί αλλαγή εγκεφάλου τιμονιού? Έχω ένα  golf 5 tsi 140hp 11/2006.

Έχω αγοράσει το κάτωθι τιμόνι. Λέτε να δουλέψει?

 

attachicon.gif1 - Αντίγραφο.JPG

Αυτα ειναι τα πληκτρα type 1.Αυτο που εχεις αγορασει ειναι type 2(ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω πανω στο golf)κι αν δεν εχεις οθονη plus στο καντραν δεν θα μπορεις να κανεις αλλαγη σταθμων και τραγουδιων με τα δεξια πληκτρα.Θα αλλαζεις απλα τις ενδειξεις στο trip computer.Εμενα μου αλλαξανε εγκεφαλο τιμονιου οταν εβαλα το πρωτο τιμονι με πληκτρα type 2.Χτες που εβαλα αυτο που απεικονιζεται στην εικονα δουλεψε κατευθειαν με το που το βαλαμε πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα πληκτρα type 1.Αυτο που εχεις αγορασει ειναι type 2(ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω πανω στο golf)κι αν δεν εχεις οθονη plus στο καντραν δεν θα μπορεις να κανεις αλλαγη σταθμων και τραγουδιων με τα δεξια πληκτρα.Θα αλλαζεις απλα τις ενδειξεις στο trip computer.Εμενα μου αλλαξανε εγκεφαλο τιμονιου οταν εβαλα το πρωτο τιμονι με πληκτρα type 2.Χτες που εβαλα αυτο που απεικονιζεται στην εικονα δουλεψε κατευθειαν με το που το βαλαμε πανω.

 

Δηλαδή φάγαμε άκυρο. Την τύχη μου μέσα. Αν δεν μπορώ να αλλάξω σταθμό τι να το κάνω. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

 

Υ.Γ Με το type 1 θα χρειαστώ δηλαδή μόνο τιμόνι και αερόσακο άμα κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Ακριβως.Αν και αεροσακο πρεπει να 'χεις απο το τωρινο τιμονι οποτε δεν νομιζω να χρειαζεσαι.Αυτο που δεν γνωριζω και το σκεφτομουν σημερα ειναι αν μπορεις να προσαρμοσεις  τα πληκτρα type 1 σε τιμονι που'χει ηδη πληκτρα type 2.Αλλα λογικα θα χρειαστεις και το εγκεφαλακι των πληκτρων 1.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Αν και αεροσακο πρεπει να 'χεις απο το τωρινο τιμονι οποτε δεν νομιζω να χρειαζεσαι.Αυτο που δεν γνωριζω και το σκεφτομουν σημερα ειναι αν μπορεις να προσαρμοσεις  τα πληκτρα type 1 σε τιμονι που'χει ηδη πληκτρα type 2.Αλλα λογικα θα χρειαστεις και το εγκεφαλακι των πληκτρων 1.

 

Όπως τα λές. Λογικά θα χρειαστώ και το εγκεφαλακι των πληκτρων 1. Μάλλον θα πάει για πούλημα αυτό που έχω (το πήρα και καινούργιο) και θα ψάξω για τιμόνο με πλήκτρα type 1.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Δηλαδή φάγαμε άκυρο. Την τύχη μου μέσα. Αν δεν μπορώ να αλλάξω σταθμό τι να το κάνω. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

 

Υ.Γ Με το type 1 θα χρειαστώ δηλαδή μόνο τιμόνι και αερόσακο άμα κατά

 

Όπως τα λές. Λογικά θα χρειαστώ και το εγκεφαλακι των πληκτρων 1. Μάλλον θα πάει για πούλημα αυτό που έχω (το πήρα και καινούργιο) και θα ψάξω για τιμόνο με πλήκτρα type 1.

Κι εγω την ιδια ξενερα ειχα φαει :(Εχει λιγα τιμονια με πληκτρα type 1 αλλα αν το ψαξεις θα βρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

palikaria kalispera sas egw exw tin apli ekdosi lowline exw agorasei to timoni me ta xeiristiria kai thelw an mporei kapios na mou steilei ta partnumber apo ta antalaktika pou xreiazomai eyxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Έναν εγκέφαλο τιμονιού Highline θέλεις, διακόπτη φλας με cruise control και καλώδια για τον αερόσακο του τιμονιού.

 

Αν διαβάσεις λίγο προσεκτικά το θέμα από την αρχή θα τα βρεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι μου ειναι με το απλο καντραν χωρις τριπ κοντρολ με μια γραμμη θελω  και τριακτινο τιμονι χωρισ  τα χειριστιρια  και θελω να βαλω cc και χειριστηρια τιμονιου εχω  παρει τα εξεις 1κ0953549ch εγκεφαλοσ τιμονιου-1κ0907530ad canbus εγκεφαλος 1κ0953513g διακοπτησ και τελοσ το τιμονι με τα χειριστιρια ασ μου απαντησει καποιοσ αν ειμαι καλυμενοσ με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ θέλεις και είσαι κομπλέ: http://www.ebay.de/itm/VW-GOLF-5-JETTA-KABEL-LEITUNGSSATZ-AIRBAG-fur-MFL-MULTIFUNKTION-41K-971584C-/251297756325?pt=DE_Autoteile&hash=item3a828374a5

 

Αν είχες τιμόνι με τέσσερις ακτίνες θα χρειαστείς και τον αερόσακο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι και εγώ για τιμόνι. Έβαλα εγκέφαλο 1K0 953 549 CH και διακόπτη 1K0 953 513 G. Τί έβαλα δηλαδή, ο Κώστας τον έβαλε :clapping:

Ο άνθρωπος είναι απο άλλον πλανήτη. Οχι απλά με βοήθησε αλλά άνοιξε και το σπίτι του και κέρασε και μπύρα με μεζέ. Απλά δεν υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.