Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Στο δικό μου το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει...

αν εχεις 5αρι η κωδικοποιηση να ειναι 2042 για να δουλεψουν τα πληκτρα.

πες μου αναλυτικα

 

τι αμαξι εχεις?χρονιλογια κλπ

 

τι ακριβως αλλαξες?

 

τι εγκεφαλο τιμονιου ειχες και τι εβαλες?(κωδικο)

 

τιμονι απο 6?

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Δημήτρη εχω VW Golf MK5 GT 08/2006 κι έχω βάλει τον διακόπτη του cruise control με κωδικό 1K0 953 513 G, επίσης άλλαξα τον εγκέφαλο του τιμονιού κι έβαλα εγκέφαλο με κωδικό 1K0 953 549 CD κι άλλαξα και το καλώδιο του αερόσακου κι εβαλα το καλώδιο με κωδικό 1K0 971 584 C. Πούλειτουργικό τιμόνι δεν έχω βαλει γιατί δεν έχω βρεί για να αγοράσω

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι δεν σου δουλευει?και πια περιοχη εισαι? δεν σου δουλευει το τιμονι και εχεις κιτρινο λαμπακι σωστα?και να φανταστω το τιμονι ειναι σκληρο και οχι μαλακο.

 

αν λοιπον εχεις αυτο το θεμα ποιο αναλυτικα και πληροφοριακα:

 

τα αυτοκινητα μας οπως και το δικο σου εχουν κρεμαγιερα με ηλεκτικη υποβοηθηση και το τιμονι δινει εντολη αναλογα με το στριψημο στην κρεμαγιερα,αυτη την εντολη την δινει ενα σενσορακι που λεγετε angle sensor ή αλλιως G85.

 

αν κοιταξεις λοιπον ΕΔΩ ο εγκεφαλος CD που εχεις ναι μεν ειναι highline που υποστιριζει πολυλειτουργικο και cruise contol ναι μεν ειναι type 2 που ειναι το αμαξι σου (type 2 λεμε απο κατασκευη του 2006 και μετα) ΑΛΛΑ εκει στην λιστα στην στηλη που λεει steering angle sensor εκει στον CD λεει ΝΟ. Δηλαδη δεν εχει τον σενσορα ο εγκεφαλος που εχεις και αρα δεν κανει για το αμαξι σου και σε συμβουλευω να τον βγαλεις και να μην το δουευεις το αμαξι καν. αλλοσθε θα σου βγαζει και Not Possible οταν πας στα Basics settings του vcds.

 

απο την εμπειρια μου εχω βαλει γυρω στα 35 τιμονια σε αμαξια παντα οσοι ηθελαν να βαλουν σε 5αρι πολυλειτουργικο αο 5αρι τους βαζω ή τον ΒΚ ή τον AG.

 

αν καποιος σε 5 θελει τιμονι απο 6 τοτε του βαζω μονο τον CH.

 

ελπιζω να σε βοηθησα και οτι αλλο χρειαστεις να μην διστασεις.

Edited by sodimitris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με βοήθησες πάρα πολύ... Οπότε θα βάλω μόλις μπορέσω τον εγκέφαλο τιμονιού που φορούσε απο την αρχή, ο οποίος δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τι κωδικό έχει, αλλά υποστηρίζει μόνο cruise control κι όχι πολυλειτουργικό τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με βοήθησες πάρα πολύ... Οπότε θα βάλω μόλις μπορέσω τον εγκέφαλο τιμονιού που φορούσε απο την αρχή, ο οποίος δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τι κωδικό έχει, αλλά υποστηρίζει μόνο cruise control κι όχι πολυλειτουργικό τιμόνι.

Εδω ειμαστε φιλε να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω mk5 φσι με εγκεφαλο τιμονιου ΒΚ τι πρεπει να κανω για να δουλεψουν τα πληκτρα του τιμονιου με το απλο ραδιοcd?

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε φιλε να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις!!!

Έβαλα τον παλιό εγκέφαλο που ο κωδικός του τελείωνει σε Α κι απο όσο ξέρω υποστηρίζει μόνο cruise control. Το πρόβλημα παραμένει... Δεν παίρνει την κωδικοποίηση... Και το λαμπάκι του τιμονιού μένει αναμένο με κίτρινο χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον παλιό εγκέφαλο που ο κωδικός του τελείωνει σε Α κι απο όσο ξέρω υποστηρίζει μόνο cruise control. Το πρόβλημα παραμένει... Δεν παίρνει την κωδικοποίηση... Και το λαμπάκι του τιμονιού μένει αναμένο με κίτρινο χρώμα...

Όταν μετακίνησα λίγο το αυτοκίνητο το λαμπάκι έβησε εντελώς... Κι επίσης δεν ξέρω αν έχει σχέση με όλο αυτό. αλλά δεν δουλεύει και η κόρνα εδώ και καιρό και δεν ξέρω τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μετακίνησα λίγο το αυτοκίνητο το λαμπάκι έβησε εντελώς... Κι επίσης δεν ξέρω αν έχει σχέση με όλο αυτό. αλλά δεν δουλεύει και η κόρνα εδώ και καιρό και δεν ξέρω τι φταίει...

αποκλειεται το αμαξι σου να ειναι του 2008 και ν φοραγε τον Α γιατο ο Α ειναι type 1.μακαρι να ησουν κοντα να στο εφτιαχνα. ειμαι ναυ[πλιο

 

για να σβησει το λαμπακι φυσικα και πρεπει να κανεις βολτα

Εγω που εχω mk5 φσι με εγκεφαλο τιμονιου ΒΚ τι πρεπει να κανω για να δουλεψουν τα πληκτρα του τιμονιου με το απλο ραδιοcd?

εχεις ΒΚ εχεις πολυλειτουργικο και ειναι συνδεδεμενο?αν ναι μονο κωδικοποιηση

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις συνδεδεμενο με το ραδιοcd οχι...μου ειπε οτι χρειαζεται ενα interface καλωδιο το οποιο κοστιζει 150 ευρω για να δουλεψει με το απλο ραδιοcd...τωρα αν με κοροιδευε για να μου παρει τα λεφτα δεν ξερω...εχεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ενα απλο ραδιοcd pioneer μαλλον αφτερμαρκετ και το πολυλειτουργικο το εβαλα μετεπειτα...ο ανθρωπος εκανε τις κωδικοποιησεις αλλα μου ειπε οτι για να παιξει με το δικο μου απλο ραδιοcd πρεπει να βαλω ενα καλωδιο interface με 150 ευρω....εννοειται πως δεν δινω τοσα λεφτα για ενα καλωδιο...επισης μου ειπε πως αν ειχα ενα rcd510 ή rns510 θα επαιζε κανονικα και δεν θα χρειαζομουν τιποτα....ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι ΒΚ 

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται το αμαξι σου να ειναι του 2008 και ν φοραγε τον Α γιατο ο Α ειναι type 1.μακαρι να ησουν κοντα να στο εφτιαχνα. ειμαι ναυ[πλιο

 

για να σβησει το λαμπακι φυσικα και πρεπει να κανεις βολτα

Το αυτοκινητό μου ειναι του 2006. Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν παίρνει την κωδικοποιήση για να λειτουργήσει το cruise control...

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ενα απλο ραδιοcd pioneer μαλλον αφτερμαρκετ και το πολυλειτουργικο το εβαλα μετεπειτα...ο ανθρωπος εκανε τις κωδικοποιησεις αλλα μου ειπε οτι για να παιξει με το δικο μου απλο ραδιοcd πρεπει να βαλω ενα καλωδιο interface με 150 ευρω....εννοειται πως δεν δινω τοσα λεφτα για ενα καλωδιο...επισης μου ειπε πως αν ειχα ενα rcd510 ή rns510 θα επαιζε κανονικα και δεν θα χρειαζομουν τιποτα....ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι ΒΚ 

πολυ σωστα σου ειπε ο μαστορας

Το αυτοκινητό μου ειναι του 2006. Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν παίρνει την κωδικοποιήση για να λειτουργήσει το cruise control...

ειμαι 99% οτι κατι δεν κανεις σωστα,επεισης οταν λες του 2006 ενοεις η αδεια σου λεει 2006 ή η κατασκευη του?δες μια σε ενα οποιοδηποτε τζαμι του αυτοκινητου σου  κατω κατω τερμα με μικρα γραμματα τι λεει 06 ή 05?

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με αποτελειωσες...150 ευρω για καλωδιο πολλαα λεφτα..πιστευα πως θα υπηρχε καποια αλλη λυση

http://www.ebay.com/itm/PIONEER-VW-Passat-Golf-Steering-Wheel-Stalk-Adaptor-/250553250893?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3a5623344d

 

δεν ειμαι και 100% σιγουρος αλλα μπορεις να μιλησεις με τον πωλητη.

καλη τυχη! και αν κανεις κατι περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

 

ειμαι 99% οτι κατι δεν κανεις σωστα,επεισης οταν λες του 2006 ενοεις η αδεια σου λεει 2006 ή η κατασκευη του?δες μια σε ενα οποιοδηποτε τζαμι του αυτοκινητου σου  κατω κατω τερμα με μικρα γραμματα τι λεει 06 ή 05?

06 λέει... Το θέμα είναι οτι τα κάνω όλα όπως περιγράφονται εδώ κι όπως μου έχετε πεί

Link to comment
Share on other sites

06 λέει... Το θέμα είναι οτι τα κάνω όλα όπως περιγράφονται εδώ κι όπως μου έχετε πεί

ο εγκεφαλος Α που εχεις ειναι για type 1 αυτοκινητο ενο το δικο σου ειναι type 2

Link to comment
Share on other sites

Ας μας δώσει το VIN Number να καταλάβουμε την ακριβή χρονολογία.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια
θα ηθελα τη βοηθεια σας για την κωδικοποιηση του cc
ο κωδικος του εγγεφαλου τιμονιου ειναι 1K0 953 549 CF
εχω παει στο engine-login kai και εχω βαλει το 11463
αλλα στο steeringwheel στο coding στο προτελευταιο ψηφιο με αφινει να βαλω μονο 0 και 3

ξερει κανεις τι πρεπει ν κανω?

Edited by bill.lask
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.