Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εαν χρειαστηται εγκεφαλο κολονασ τιμονιου για cc και πολυλυτουργικα πληκτρα εχω ολοκαινουργιο και ειναι ο καινουργιοσ που ειναι ενσοματομενοσ στο δαχτυλιδι ,στηλτε μου πμ .

Edited by electric doctor
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εαν χρειαστηται εγκεφαλο κολονασ τιμονιου για cc και πολυλυτουργικα πληκτρα εχω ολοκαινουργιο και ειναι ο καινουργιοσ που ειναι ενσοματομενοσ στο δαχτυλιδι ,στηλτε μου πμ .

Tι κωδικο ανταλλακτικου εχει ο εγκεφαλος?

Link to comment
Share on other sites

εχω τοποθετηση cc σε sirocco ek ton οποιον και οι δυο εγγεφαλοι ειχαν τον ιδιο kod alla oi epafes του ενοσ δεν τεριαζαναι με τον αλλο .εαν ηστε αθηνα μια δοκιμη θα μασ πιση.

Link to comment
Share on other sites

Eχω βαλει κι'εγω 5 cruise control αλλα σε αυτοκινητα με κοκκινη οθονη.

Αν θες μπορεις να μου πεις τη κωδικοποιηση μιας και ειναι μια διαδικασια που διαφερει απο τα αυτοκινητα με την κοκκινη οθονη;

Link to comment
Share on other sites

ολα τα αλλα ειναι κουραφεξαλα.....η βmw ειναι χρονια μπροστα......τετοιο τιμονι θελω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επειδη δεν εχω ιδεα απο που να πρωτο ξεκινησω εκανα ενα scan με το κινεζακι μου και βηκα αυτα για το τιμονι

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb

Part No SW: 5K0 953 507 AS HW: 5K0 953 549 C

Βρηκα στο ebay αυτο το CC http://www.ebay.de/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290818872599&ssPageName=ADME:X:RTQ:DE:1123#ht_3166wt_1180

ο πωλητης μου ειπε οτι κανει για το δικο του εδωσα τον αριθμο πλαισιου.Να το παραγγειλω η θα χρειαστω και εγκεφαλο τιμονιου.Εχω και trip computer αν βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ο εγκεφαλος σου υποσηριζει το cruise control.

http://wiki.ross-tec...ber_5K0-953-549

Οποτε το παραγγελνω!!!Ευχαριστω.Να ρωτησω και κατι αλλο αφου το βαλω επιλεγω στο vag com cruise control installed? και ειμαι ετοιμος?

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τις οδηγιες και τους κωδικους,δεν ειναι και παιχνιδι αν δεν εχεις μια γνωση

Δωσμου καποια βοηθεια ποιους κωδικους να διαβασω και ποιες οδηγιες....Τουλαχιστον θα προσπαθησω μονος μου γιατι βοηθεια δεν εχω βρει μεχρι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ποστ στη σελιδα 1 περιγραφει αναλυτικα τη διαδικασια.

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις το καταλληλο καλωδιο για την κωδικοποιηση.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνομαι για να βάλω και εγώ το τιμόνι το MFL στο golfaki. 

 

και έχω μία κρίσιμη ερώτηση. Εγώ έχω το απλό τιμόνι που δίνουν με το χρωμιομένο πλάισιο στο κάτω μέρος του τιμονιού χωρίς τα κουμπάκια.

Συγκεκριμένα μιας και είναι 1 είναι το Model 1MV με part number 3C8419091BE

 

Εάν τυχόν Αγοράσω ένα τιμόνι με τις MFL λειτουργίες του, θα κουμπώνει επάνω του ο αερόσακος που ήδη έχω ή πρέπει να το πάρω κομπλέ ? 

 

επίσης μπορεί κανείς να μου πει πως αλλιώς μπορώ να δω το Part number από τον εγκέφαλο τιμονιού γιατί δεν έχω Vagcom? Και που βρίσκεται .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσω σπίτι φίλε μου θα βγάλω φωτογραφίες! Αν γίνεται αυτό που λες με κανείς πολυ χαρούμενο! Να αλλάξω μόνο τα κουμπακια! Γιατι με τα κουμπακια θα γίνει πολυ πιο οικονομικά η αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τιμόνι... τώρα ψάχνο vagcom για να διαβάσω και τον εγκέφαλο ...τι λες methana γίνεται να μπουν μόνο τα κουμπιά ? 

 

post-20061-0-17916200-1358446536_thumb.j

 

post-20061-0-91874700-1358446549_thumb.j

 

post-20061-0-86819200-1358446558_thumb.j

 

post-20061-0-74752200-1358446586_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια δυστηχοσ σε αυτο το τιμονι εχω δοκιμαση και δεν μπενουν τα πληκρα μονα τουσ και αναγκαστηκα και εβαλα αλλο τιμονι με πληκτρα και χρειαστηκε και εγκεφαλο κολονασ τιμονιου γιατι ειναι η φτωχη εκδοση και δεν υποστηρηζη.οτι ανταλακτηκα χρειαστηται μου λετε να σασ πω κοδικουσ και μπορη να εχω και καποια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια δυστηχοσ σε αυτο το τιμονι εχω δοκιμαση και δεν μπενουν τα πληκρα μονα τουσ και αναγκαστηκα και εβαλα αλλο τιμονι με πληκτρα και χρειαστηκε και εγκεφαλο κολονασ τιμονιου γιατι ειναι η φτωχη εκδοση και δεν υποστηρηζη.οτι ανταλακτηκα χρειαστηται μου λετε να σασ πω κοδικουσ και μπορη να εχω και καποια.

 

η generation είναι η φτωχή έκδοση ? Θα μας τρελάνουν οι Γερμαναράδες ?   :aggressive:  =@

Εγώ την πάτησα που δεν έβαλα το τιμόνι από βλακεία και τώρα ψάχνομαι...

 

Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις τους κωδικούς που χρειάζονται @electric doctor, για να βγάλω μία άκρη?

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :drinks:  

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να λάβω την πολίτιμη βοήθειά σας έκατσα και βρήκα κάποια κομμάτια και συγκέντρωσα κάπως τι χρειάζομαι.
Καταρχάς να πω πως το αυτοκίνητο είναι τύπου/μοντέλου(sales type) "5K13G2" και χρονικό μοντέλο "2012".
 
Το part number του τιμονιού που πρέπει να αγοράσω είναι : 3C8419091 BE [με Model number (PR-) : 2PP] 
 
Σχετικά με τον εγκέφαλο, μου δίνει διαθέσιμα 2 διαφορετικά modules. 
 
 α) 5K0953549A, ο οποίος με βάση το site "Rosstech" ( link εδώ )  είναι midline, αλλά δεν επιτρέπει (με βάση την υποσημείωση #1) την μετατροπή του εγκεφάλου ώστε να λειτουργεί το CC.

     Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί το δικό μου που έχει επάνω αυτόν τον εγκέφαλο μιας και εγώ έχω Cruise Control.

β)  5K0953549B, ο οποίος με βάση το παραπάνω site είναι highline και αν έχω αυτόν μπορώ απλά να κουμπώσω το νέο τιμόνι.

 

Και καλωδίωση αν τυχόν χρειάζεται που δεν την βρήκα.

 

***To μόνο αρνητικό του όλου εγχειρήματος είναι ότι ο αερόσακος ο δικός μου δεν μπαίνει στο παραπάνω τιμόνι.*** 

 

Διορθώστε με αν δεν έχω κάτι σωστό παρακαλώ.

Αύριο θα πάω να καλωδιωθώ σε Vag να διαβάσουμε ποιος είναι ο εγκέφαλος ώστε να βγει και το κόστος.

 

Επίσης θα ήθελα κάποιο λινκ για την καλωδίωση αν χρειάζεται/υπάρχει. 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.