Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

τα χρηματα ειναι παρα πολλα.120-130 (με φπα) το πολυ για διακοπτη,εγκατασταση,κωδικοποιηση.ρωτα και σε αλλη αντ/πια και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Ηθελα να ρωτήσω και εγώ.

εχω ένα PASSAT 1,8T 2004 Ελληνικής αντιπροσωπείας με ΑWT κηνιτηρα.

Μπορώ να βάλω πιλότο από ένα τρακαρισμένο PASSAT 1,8T που έχω με ίδιον κηνιτηρα AWT αλλά γερμανικής αντιπροσωπείας ο οποίος δούλευε μια χαρά πριν τρακάρω.

το τιμόνι ειναι τριακτινο χωρις κουμπιά και μήπως ξέρετε πως προγραμματίζεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Νίκος

Link to comment
Share on other sites

παιδες μιλησα σημερα με αντιπροσωπεια κ μου ειπαν 145 ευρω με φπα...βεβαια αυτο που με ενοχλησε ηταν το οτι ο διακοπτης επειδη τον εχουν stock κανει 79 ευρω κ η εργασια 65 (παρα πολλα για την γνωμη μου) κ οταν τουσ το ειπα μου ειπαν οτι ειναι πολυωρη διαδικασια μιας κ βγαινει ο αεροσακος..επισης ρωτησα αν θα χρειαστει κ εγκεφαλακι κ ηταν κατηγορηματικοι οτι δεν θα χρειαστει τπτ αλλο εκτος του διακοπτη..τι λετε να το κανω??μιας κ θα την κανω την μοντα να βαλω κ πολυλειτουργικο τιμονακι να τελειωνω??

Link to comment
Share on other sites

παιδες μιλησα σημερα με αντιπροσωπεια κ μου ειπαν 145 ευρω με φπα...βεβαια αυτο που με ενοχλησε ηταν το οτι ο διακοπτης επειδη τον εχουν stock κανει 79 ευρω κ η εργασια 65 (παρα πολλα για την γνωμη μου) κ οταν τουσ το ειπα μου ειπαν οτι ειναι πολυωρη διαδικασια μιας κ βγαινει ο αεροσακος..επισης ρωτησα αν θα χρειαστει κ εγκεφαλακι κ ηταν κατηγορηματικοι οτι δεν θα χρειαστει τπτ αλλο εκτος του διακοπτη..τι λετε να το κανω??μιας κ θα την κανω την μοντα να βαλω κ πολυλειτουργικο τιμονακι να τελειωνω??

Οτι σου είπαν είναι σωστό και η χρέωση είναι σε normal επίπεδα για αντιπροσωπεία για ένα Cruise Control.

Εαν πας ομως για και για πολυλειτουργικό τιμόνι κλπ, τότε εαν σου πουν την τιμή θα πέσεις ξερός.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν αντιλεγω αλλα γινεται να μπει cruise control χωρις extra εγκεφαλακι ή αλλαγης του ηδη υπαρχοντος..επαωαλαμβανω ηταν καθετοι με το θεμα σε σημειο παρεξηγησεως κ η αληθεια ειναι οτι μου ζητησαν κ τον κωδικο πλαισιου κ μου το ειπαν αρα ελπιζω κατι παραπανω να ξερουν...οσο για το τιμονι λεω να το αφησω αν κ εχω βρει ενα απο φιλο που το πουλησε το golf του αλλα κρατησε μερικα καλουδια γιατι δεν θελω να βαρυνω αλλο τα ειδη υπερευαισθητα ηλεκτρικα του golf.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν αντιλεγω αλλα γινεται να μπει cruise control χωρις extra εγκεφαλακι

Φίλε μου και εγώ πρόπερσι έβαλα cruise control σε αντιπροσωπεία στην ¶ρτα, το μοχλό τον είχα πάρει από Αθήνα 70 ευρώ. Δεν ήξερα τότε από εγκεφάλους τιμονιού κλπ, ευτυχώς μου έκατσε και δούλεψε. Αργότερα που έμαθα, είδα ότι φορούσα midline εγκέφαλο (trip computer, cruise control). Λογικά όλα τα Gt sport φοράν τέτοιο. Αν πας όμως και για πολυλειτουργικό, είναι (σχεδόν) σίγουρο ότι χρειάζεται αλλαγή ο εγκέφαλος με highline, αποκλείεται να βάλουν στο εργοστάσιο highline εγκέφαλο ενώ δεν έχει πολυλειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να βάλω και γω cruise control κάποια στιγμή εχω μια μικρή απορία: οταν ενεργοποιηθεί μου δείχνει στην οθόνη τα χιλιόμετρα που το χω κάνει set ή οχι; Εχω golf v tsi με πολυλειτουργικό και τη μεγάλη οθόνη (plus). Κάποιος με αντίστοιχο εξοπλισμό που να ξέρει τι παίζει;

Ο εγκέφαλος τιμονιού δεν θα θέλει αλλαγή πιστεύω (λογικά πάντα)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω τον κωδικο εγκεφαλου του τιμονιου μου?θα τοποθετησω ενα πολυλειτουργικο τιμονι gti και θελω να δω αν ο εγκεφαλος μου υποστηριζει τα κουμπια του.και σε περιπτωση που eιναι highline τι καλωδια θα χρειαστω επιπλεον κατα την τοποθετηση του?ελπίζω να μην ειμαι off topic.σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό από την δημιουγία αυτού του θέματος, σήμερα που το ξαναθυμήθηκα μετά από πολύ καιρό, είπα να κάνω έναν μικρό απολογισμό της αποδοχής του από τους αναγνώστες.

Και να ποιά είναι τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα :

- O σχετικός οδηγός τοποθέτησης, έχει ήδη ξεπεράσει τα 1000 dwonloads !!

- Εχω δεχθεί πολλά (..μα πάρα πολλά) PMs για διευκρινήσεις και απορίες

- Εχει παρατεθεί ως link σε αρκετά άλλα sites, σε αρκετά με αναφορά της πηγής, σε άλλα όχι.

- Από όσο γνωρίζω, όσοι προσπάθησαν, κατάφεραν να τα βγάλουν πέρα και δεν γνωρίζω καμία αποτυχημένη προσπάθεια

Τέλος, να αναφέρω ότι το πιό χρήσιμο για εμένα ήταν ότι γνώρισα πάρα πολλούς ανθρώπους από όληη την Ελλάδα, από τους οποίους έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Κώστα κάθισα και το είδα το how to και μπορώ να πω ότι είναι όπως μου το πες και από κοντά .... ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.... πάρα πολύ καλή δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Το τοποθετησα κ εγω το cruise control μονος μου,ηταν σχετικα ευκολο εκτος απ το σημειο που επρεπε να βγαλω τον διακοπτη χωρις να βγαλω τον εγκεφαλο.Σημερα τελικα βγηκα Εγνατια να το δοκιμασω κ θελω να ρωτησω κατι.Το ειχα ρυθμισει στα 160χ. ακριβως σε ευθεια,οταν επιασα κατηφορα παρατηρησα οτι ηταν σταθερα τα χιλιομετρα,ενω χωρις να το εχω ενεργοποιημενο κ χωρις πατημενο το γκαζι ανεβαζει καποια χιλιομετρα παραπανω.Υπαρχει περιπτωση το cruise control εν λειτουργεια να φρεναρει το αυτοκινητο στη κατηφορα για να διατηρησει την ακριβη ταχυτητα που εχουμε επιλεξει?

Link to comment
Share on other sites

Το τοποθετησα κ εγω το cruise control μονος μου,ηταν σχετικα ευκολο εκτος απ το σημειο που επρεπε να βγαλω τον διακοπτη χωρις να βγαλω τον εγκεφαλο.Σημερα τελικα βγηκα Εγνατια να το δοκιμασω κ θελω να ρωτησω κατι.Το ειχα ρυθμισει στα 160χ. ακριβως σε ευθεια,οταν επιασα κατηφορα παρατηρησα οτι ηταν σταθερα τα χιλιομετρα,ενω χωρις να το εχω ενεργοποιημενο κ χωρις πατημενο το γκαζι ανεβαζει καποια χιλιομετρα παραπανω.Υπαρχει περιπτωση το cruise control εν λειτουργεια να φρεναρει το αυτοκινητο στη κατηφορα για να διατηρησει την ακριβη ταχυτητα που εχουμε επιλεξει?

απλος ελεγζει το γκαζι. δεν φρεναρει. σε κατηφορα οσο φρεναρει με την ατχυτητα που εχεις μεσα

Link to comment
Share on other sites

Το τοποθετησα κ εγω το cruise control μονος μου,ηταν σχετικα ευκολο εκτος απ το σημειο που επρεπε να βγαλω τον διακοπτη χωρις να βγαλω τον εγκεφαλο.Σημερα τελικα βγηκα Εγνατια να το δοκιμασω κ θελω να ρωτησω κατι.Το ειχα ρυθμισει στα 160χ. ακριβως σε ευθεια,οταν επιασα κατηφορα παρατηρησα οτι ηταν σταθερα τα χιλιομετρα,ενω χωρις να το εχω ενεργοποιημενο κ χωρις πατημενο το γκαζι ανεβαζει καποια χιλιομετρα παραπανω.Υπαρχει περιπτωση το cruise control εν λειτουργεια να φρεναρει το αυτοκινητο στη κατηφορα για να διατηρησει την ακριβη ταχυτητα που εχουμε επιλεξει?

To CC οτι και να γινει θα σε πηγαίνει με την προκαθορισμένη ταχυτητα ειτε κατηφόρα ειτε ανυφορα δεν ξεφευγει ουτε 1 χμ.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

To CC οτι και να γινει θα σε πηγαίνει με την προκαθορισμένη ταχυτητα ειτε κατηφόρα ειτε ανυφορα δεν ξεφευγει ουτε 1 χμ.

σε καποιο αλο αυτοκινητο ισος, το απλο κρουζ κοντρολ της vw οχι.

το γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια στο πασσατ το εχω διαβασει στο βιβλιο του αμαξιου το εχω δει και σε γολφ.

και με τα λιγα αγγλικα που ξερω το λεει και πιο κατω. αμα καποιος δεν ξερει ξενα να προσπαθησω να το γραψω ελληνικα. η τελευταια κουκιδα ειναι.

capturevkl.jpg

το δηχνει και στο βιδεο στο ο.47

αρα μαλον χανει καποια χμ σε κατηφορο :)

και ειναι και λογικο αν καταλαβει καποιοσ πως δουλευει δε θελει πολυ μυαλο. το γκαζι ελενχει ειναι σα να εχεις το γκαζι στο χερι

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Απλά το cc σε κατηφόρα αφήνει το γκάζι, τώρα αν είναι δυνατή και το αυτοκίνητο αναπτύσει χλμ σε αυτήν δεν μπορεί να κάνει κάτι !

Link to comment
Share on other sites

To CC οτι και να γινει θα σε πηγαίνει με την προκαθορισμένη ταχυτητα ειτε κατηφόρα ειτε ανυφορα δεν ξεφευγει ουτε 1 χμ.

Ακριβώς έτσι είναι Νίκο,συμφωνώ.Στο passat φρενάρουν οι πίσω τροχοί που έχουν ηλεκτρικές δαγκάνες και διατηρείται σταθερή η προκαθορισμένη ταχύτητα που έχει επιλεγεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι Νίκο,συμφωνώ.Στο passat φρενάρουν οι πίσω τροχοί που έχουν ηλεκτρικές δαγκάνες και διατηρείται σταθερή η προκαθορισμένη ταχύτητα που έχει επιλεγεί.

στο προτελευταιο πασσατ που εχει το κενουριο κρουζ μπορει.

στο προηγουμενο και στο γολφ που λεμε εδω οχι. δε φρεναρει.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι δεν εχανε ουτε ενα χιλιομετρο και επειδη εχω το GT με το Βοοst στο κοντερ στη κατηφορα εριχνε τελειως τη πιεση.

Link to comment
Share on other sites

84455482.jpg

για οσους δεν τα καταφερνουν με τα ξενα

με τη φοτοσ δεν τα παω καλα αλλα νομιζω διαβαζετε

αν εσας κοβει στον κατυφορο ειστε μαγκες. μην το πιετε του παπα που λεει ο λογος. μπορει να ναι κανα εξελιγμενο κρουζ κοντρολ και να εισετ τυχερη.

καλημερα σας και ελπιζο να βοηθησα

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

84455482.jpg

για οσους δεν τα καταφερνουν με τα ξενα

με τη φοτοσ δεν τα παω καλα αλλα νομιζω διαβαζετε

αν εσας κοβει στον κατυφορο ειστε μαγκες. μην το πιετε του παπα που λεει ο λογος. μπορει να ναι κανα εξελιγμενο κρουζ κοντρολ και να εισετ τυχερη.

καλημερα σας και ελπιζο να βοηθησα

ναι το δικο μου ειναι συλλεκτικο και το φρεναρει.ζηλευεις?

χαζος δεν ειμαι για να μου κανεις υποδειξη,μια ερωτηση εκανα γιατι ειδα καποια διαφορα και να φερεσαι καλυτερα οπως κ οι υπολοιποι εδω περα,αντε πια,κατευθειαν ειρωνεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι το δικο μου ειναι συλλεκτικο και το φρεναρει.ζηλευεις?

χαζος δεν ειμαι για να μου κανεις υποδειξη,μια ερωτηση εκανα γιατι ειδα καποια διαφορα και να φερεσαι καλυτερα οπως κ οι υπολοιποι εδω περα,αντε πια,κατευθειαν ειρωνεια.

να με συχωρεις αλλα που ειδες ειρωνεια?

μπορει να ειναι κενουρια τα μαξια σας και ναεχουν αλλο κρουζ. αφτο ειπα.

τι ναπω, δεν ξερω

τι θελω κι ανακατεβομαι. ας νομιζες οτι ηταν χαλασμενο και να πηγαινες για φτιαξιμο. σορυ

μαλον μονο τα παλια μελη πρεπει να απαντανε μονο ας λενε και λαθος.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

παιδια χαλαρωστε λιγο!

δηλαδη δν χρειαζεται τωρα να εισαστε εριστικοι!

@passater δν πρεπει να απαντανε μονο τα παλια μελη

@tolisgti αυτη την στιγμη με το ποστ σου γινεσαι εσυ ειρωνικος!

Link to comment
Share on other sites

Tι σκεφτηκα για αυτο το φαινομενο,οι περισσοτεροι εχουμε τον κωδικο 1Κ0 953 513 F

Τωρα ομως βγαινει το 1Κ0 953 513 G.

Υπαρχει περιπτωση η αλλαγη στο τελευταιο γραμα να κρυβει καποια αναβαθμιση που ευθυνεται για τη λειτουργια που περιγραφεται παραπανω?

Φιλε tolisgti,μπορεις να μας πεις τον κωδικο ανταλλακτικου?

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Tι σκεφτηκα για αυτο το φαινομενο,οι περισσοτεροι εχουμε τον κωδικο 1Κ0 953 513 F

Τωρα ομως βγαινει το 1Κ0 953 513 G.

Υπαρχει περιπτωση η αλλαγη στο τελευταιο γραμα να κρυβει καποια αναβαθμιση που ευθυνεται για τη λειτουργια που περιγραφεται παραπανω?

Φιλε tolisgti,μπορεις να μας πεις τον κωδικο ανταλλακτικου?

Το πηρα καινουριο απο την αντιπρωσοπεια,το περιμενα 8 μερες γιατι ηρθε απο Γερμανια,δεν υπηρχε εδω(ετσι μου ειπε).

Ο κωδικος ειναι 1ΚΟ 054 690 Β

Να σημειωσω πως τα χαρτια λενε πως ο διακοπτης ειναι για Scirocco και Tiguan.

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.