Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Ήδη έφαγα μια ήτα το πρωί με το καλώδιο που δεν ταίριαζε στην φύσα και άλλη μια μετά όταν έβαλα το διαγνωστικό και είδα ότι ο εγκέφαλος είναι midline 1K0 953 549 A και όχι ΑΜ όπως μου είχαν πει στην καρεντα και μια τρίτη με το πολυλειτουργικο τιμόνι για type 1 εγκέφαλο που έχω ήδη παραγγείλει και το περιμένω από Γερμανία και το βρήκα με δυσκολία.

Αύριο πάω ξανά καρεντα μήπως βγάλω άκρη με το καλώδιο.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε μου. Από το πρώτο post αυτού του θέματος, αναφέρω τον τρόπο επιβεβαίωσης τόσο των εξαρτημάτων που έχουμε ήδη στο αυτοκίνητό μας όσο και της επαλήθευσης της συμβατότητας των νέων εξαρτημάτων που χρειάζονται. Τέτοια "λάθη" κοστίζουν αρκετά σε χρήμα, χρόνο αλλά πολύ περισσότερο στην διάθεση για συνέχεια.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, εμπιστεύτηκα τα παιδιά στην Καρεντα που σύμφωνα με το VIN number, μου είπαν ότι έχω αυτόν τον εγκέφαλο.

Τώρα για να μην πάνε χαμένα τα υπόλοιπα ψάχνω για εγκέφαλο ΑΜ και είναι λίγο σπάνιος.

Ανεξάρτητα από αυτό, το CC πρέπει να μπαίνει με αυτόν που έχω τώρα ?

Πάντως γενικά εγκέφαλοι Highline κυκλοφορούν ελάχιστοι στο eBay.de

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο site της Ross-Tech στη κωδικοποίηση εκεί που λέει (4 = with Board Computer and with Cruise Control System (CCS))

Boadr Computer εννοεί το trip computer η την μεγάλη οθόνη ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετούμε ταυτόχρονα cruise control και πολυλειτουργικο τιμόνι με νέο εγκέφαλο τιμονιού και το πρόγραμμα μας δίνει επιλογή για soft coding με ποια σειρά κάνουμε τον προγραμματισμό ?

Κάνουμε πρώτα adaption για το τιμόνι η ενεργοποιούμε πρώτα το CC και μετά το τιμόνι ?

Στο δικό μου είναι όλα type 1, ελπίζω να τα καταφέρω.

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Ok Κώστα, σε ευχαριστώ.

Παράγγειλα τελικά σήμερα από ebay εγκέφαλο ΑΜ

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, το ξέρω σας έχω ζαλίσει (για τον Κώστα το λέω που μου απαντάει συνήθως και τον ευχαριστώ).

Στο site της Ross-Tech για το activation του CC γράφει:[Login - 11] or if that function is not available then use [Coding - 11] instead

Enter 11463 to activate cruise control. Στο δικό μου δεν υπάρχει τέτοια εντολή, να υποθέσω ότι η [Coding II - 11] είναι το ίδιο ?

post-20650-0-58877400-1328997290_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

O εγκεφαλος Α ειναι midline και υποστηριζει cruise control και ο ΑΜ Highline που υποστηριζει επιπλεον πολυλειτουργικο τιμονι.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα το καλώδιο από την ECU προς τον εγκέφαλο τιμονιού, δεν το έχω συνδέσει ακόμα στον εγκέφαλο τιμονιού καθώς αναμένεται από Αγγλία.

Επειδή πολύς λόγος έγινε για αυτό το καλώδιο βάζω τον κωδικό που ταίριαξε στην φύσα: 000 979 020 EA και στην άλλη πλευρά θα βάλουμε ακροδέκτη θηλυκό: BYP 558 909 EMP και τα δυο τα έχει η ΚΑΡΕΝΤΑ

Η συνέχεια μόλις έρθουν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε, τι δεν σου δουλεύει σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε, τι δεν σου δουλεύει σωστά ?

ρε φιλε αυτο ψαχνω...δες και το αλλο θεμα!δεν βοηθαει κανεις!ενω το διαβαζει κανονικα και περνει εντολες λεει main switch off... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&st=120
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις και τι χρονολογία ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις και τι χρονολογία ?

golf 5 tsi 8ος του 2007!gt sport δες σε παρακαλω λιγο τα ποστ που εχω κανει και θα καταλαβεις!μονο εγω παιζει να το εχω αυτο...

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

Με το Vag-Com μπορούμε να δούμε ποιο slip ring φοράει το αυτοκίνητο η γίνεται μόνο με οπτικό έλεγχο ?

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα PM στον Κώστα. Απ'οτι διαβάζω το έχει σπουδάσει το θέμα και ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξήλωσα το αμάξι μου σήμερα για να ανακαλύψω οτι το γα_οκαλώδιο από την πλευρά του εγκεφάλου τιμονιού πάλι δεν ταιριάζει.

Τουλάχιστον το ξήλωσα και ξέρω τι χρειάζομαι.

Και η πατέντα με τα πίσω φωτά.

post-20650-0-88962400-1329738467_thumb.j

post-20650-0-81916900-1329738485_thumb.j

post-20650-0-54161200-1329738510_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρομάρα μου !!!!!

Και ένα Update για το καλώδιο για οποίον το χρειαστεί.

Επειδή δεν υπάρχει αυτούσιο χρειαζόμαστε δυο καλώδια το ένα: 000 979 020 EA (είναι το αρσενικό)

και ένα: 000 979 009 E (είναι το θηλυκό). Τα κόβουμε κάπου στην μέση τα κολλάμε και έτσι φτιάχνουμε το σωστό καλώδιο (αρσενικό - θηλυκό).

Link to comment
Share on other sites

ας συνοψίσω λίγο τα πράγματα μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.εχω τοποθετησει τον μοχλο.ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι συμβατος.εχω κανει ολες τις κωδικοποιησεις.οταν παω στο measuring blocks βλεπω αυτο http://imageshack.us/photo/my-images/199/15076095.png/ και οταν παταω κουμπια αυτο αλλαζει.αλλα το main switch ειναι μονιμα off.οταν το βαζω στο off και παταω κουμπια δεν αλλαζει τιποτα και δειχνει αυτο που βλεπτε στο Link.λογικα το αμαξι μου εχει καλωδίωση γιατι αντιδρα στο πατημα τον κουμπιων συμφωνα με το measuring blocks.αλλα γτ δεν δουλευει? παιζει να λειπει καμια ασφαλεια?γτ βγαζει ενα τετοιο σφαλμα οταν ενεργοποιω το cc με το 11463.αλλα ποια ειναι η ασφαλεια του cc?ξερει κανεις?αν εχει?

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε και το δικό μου project με σχετική επιτυχία. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει εκτός από ένα σφάλμα στο Airbag

Address 15: Airbags Labels: 1K0-909-605.lbl

Part No SW: 1K0 909 605 D HW: 1K0 909 605 D

Component: 01 AIRBAG VW8 022 0600

Revision: 05022000 Serial number: 0033JD0FVJ8P

Coding: 0012337

Shop #: WSC 01268 785 00200

VCID: 2D5A8C42CD79

1 Fault Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

002 - Lower Limit Exceeded - MIL ON

Σε πρώτη φάση θα ξαναβγαλω τον αερόσακο για να ελέγξω και να καθαρίσω τις επαφές.

Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.