Jump to content
malossiman

Vw Scirocco ΔΕΡΜΑ

Recommended Posts

τα ιδια σκ@@ εχουν γινει και τα 2!

παιζει ρολο και το βαρος αυτου που καθεται πανω.αλλο να ειναι 70-75 κιλα και αλλο 100+ ;)

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια σκ@@ εχουν γινει και τα 2!

παιζει ρολο και το βαρος αυτου που καθεται πανω.αλλο να ειναι 70-75 κιλα και αλλο 100+ ;)

Σιγουρα ομως θα παιζει ρολο και το αν ειναι μαμα ή οχι, απο την αποψη οτι αλλιως

θα τανισει το ενα το δερμα και αλλιως το αλλο. Απλα στη περιπτωση των διαφορετικων

κιλων, το τανισμα θα ειναι εξισου αναλογο και στις 2 περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, άλλωστε από την μαμά εταιρία υπάρχει και ποιοτικός έλεγχος, όχι μόνο κατασκευαστικός, αλλά και το πόσο καλό είναι το υλικό (δέρμα) στην προκειμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

H automarin... στο δικό της Ατελιέ τα βάζει χάλια... και η ποιότητα του δέρματος... είναι κακή...

Αν είναι βάλεις δέρμα... ΜΟΝΟ CONNOLLY!!!!! 1570ευρώ αλλά είναι σαν εργοστασιακό

Αν πας σε έμπορο VW... π.χ GRATSIA... στο βάζουν στην CONNOLLY με 1000ευρώ...(ίδια ποιότητα...ίδια δουλειά) απλά χαμηλότερη τιμή ... λόγο του ότι ο έμπορος στέλνει εκεί 30 αυτοκίνητα το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Στον Gratsia που ρώτησα μου είπε ότι τα καθήσματά που βάζει με 1000 ευρώ είναι όλο δερμα χωρίς καθόλου δερματίνη και είναι ίδια με τα εργοστασιακά σε ποιότητα. Δεν τα είδα σε κάποιο Scirocco όμως σε ενα EOS που είδα στην έκθεση με δερμάτινα φαινόταν πολύ καλή δουλιά. Έτσι ζήτησα και εγώ στο Scirocco να μου βάλουν τα δικά τους δέρματα. Έκανα καλά λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στον Gratsia που ρώτησα μου είπε ότι τα καθήσματά που βάζει με 1000 ευρώ είναι όλο δερμα χωρίς καθόλου δερματίνη και είναι ίδια με τα εργοστασιακά σε ποιότητα. Δεν τα είδα σε κάποιο Scirocco όμως σε ενα EOS που είδα στην έκθεση με δερμάτινα φαινόταν πολύ καλή δουλιά. Έτσι ζήτησα και εγώ στο Scirocco να μου βάλουν τα δικά τους δέρματα. Έκανα καλά λέτε?

Δεν θα έχεις πρόβλημα... μιας και τα βάζει η Connolly

Link to comment
Share on other sites

Στον Gratsia που ρώτησα μου είπε ότι τα καθήσματά που βάζει με 1000 ευρώ είναι όλο δερμα χωρίς καθόλου δερματίνη και είναι ίδια με τα εργοστασιακά σε ποιότητα. Δεν τα είδα σε κάποιο Scirocco όμως σε ενα EOS που είδα στην έκθεση με δερμάτινα φαινόταν πολύ καλή δουλιά. Έτσι ζήτησα και εγώ στο Scirocco να μου βάλουν τα δικά τους δέρματα. Έκανα καλά λέτε?

Απλά όταν σου πουν ότι ήρθε στην αντιπροσωπεία και πάει για δέρμα ΜΗΝ περάσεις να το δεις!!

Link to comment
Share on other sites

η conoly ειχε μια προσφορα 2 αυτοκινητα με 100% δερμα 1600 ευρα

και αν πας μονος σου 1000 ευρα!

πολυ καλη προσφορα

http://www.autostar.gr/index.php?act=viewCat&catId=48

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στη αυτo marin kai ρώτησα από περιέργεια για το scirocco με βασικό εξοπλισμό 24500 το 160 και ακούστε προσφορα που κάνουν βάζουν δερμάτινα καθίσματα park pilot συναγερμό και μια κάρτα μέλους εκπτωτική τις αυτo marin από 2500 euro που κάνει το πακέτο λένε με 600 euro τα δέpματα τα βάζουν εδώ σε δικό του ατελιέ μου είπαν και τα υπόλοιπα τις VW αξίζει?μου έδειξαν ένα tiguan που το είχαν ντησει με δέρμα αυτοί και "ψιλοφενεται" η διαφορα στις ραφές από τις μάνας του αξίζει να το βάλω?εγώ νομίζω πως όχι...επειδή το έμπειρο μάτι το καταλαβαίνει και το πακέτο με τα δέρματα στο scirocco η VW το βγάζει με μαύρη ταπετσαρία οροφής ενώ αυτοί με άσπρη όπως είναι το υφασμάτινο και το καταλαβαίνεις όσο να ναι...ότι δεν είναι τις μάνας του...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ???? huh.gif huh.gif

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια τρέλα με τα δερμάτινα καθίσματα απο τη στιγμή που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα απο ομορφιά και εφέ.

Προσωπικά δεν θα έβαζα καθόλου όπως και δεν έβαλα και προτίμησα να βάλω την ηλιοροφή και το DCC. Τα εργοστασιακά είναι σίγουρα καλύτερα απο τα after σε θέμα εφαρμογής και τριγμών και πιστεύω σε θέμα αντοχής, ενώ επίσης είναι και θερμαινόμενα. Αλλά εγώ ρωτώ τα εξής: τα παίρνεις σε μαύρο χρώμα και πας να κάτσεις το καλοκαίρι, τι γίνεται; bbq στον πισινό σου; και καλά εσύ βάζεις πετσέτα (μπλιαχ) ο συνοδηγός; οι πίσω; (πρέπει δλδ να κουβαλάς μαζί σου και 3-4 πετσέτες. Το χειμώνα πάλι τί γίνεται; ενεργοποιείς το θερμαινόμενο κάθισμα και περιμένεις κάνα 5 λεπτο έξω στο κρύο ε; και πάμε και στον καθαρισμό μετά..... είδικά καθαριστικά, μήν πέσει τίποτα πάνω, μην το πάς σε πλυντήριο και σου βάλουν κάνα παράξενο καθαριστικό ή σου κάνουν καμία γραντζουνιά με την ηλ. σκούπα κτλ.

Για τα after market δεν το συζητώ καθόλου....μακριά. Πρώτον και κυριότερο: χάνεις την εγγύηση των αερόσακων απο την vw. Μπορεί να σου δίνουν κάποιες εταιρείες εγγύηση αλλά το ρισκάρεις;

Δεύτερον λύνεται εσωτερικά όλο το αμάξι....ποιός σου εγγυάται ότι δε θα τρίζουν τα καθίσματα μετά;

και τέλος υπάρχει και το θέμα της εφαρμογής, της ποιότητας και της αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια τρέλα με τα δερμάτινα καθίσματα απο τη στιγμή που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα απο ομορφιά και εφέ.

Προσωπικά δεν θα έβαζα καθόλου όπως και δεν έβαλα και προτίμησα να βάλω την ηλιοροφή και το DCC. Τα εργοστασιακά είναι σίγουρα καλύτερα απο τα after σε θέμα εφαρμογής και τριγμών και πιστεύω σε θέμα αντοχής, ενώ επίσης είναι και θερμαινόμενα. Αλλά εγώ ρωτώ τα εξής: τα παίρνεις σε μαύρο χρώμα και πας να κάτσεις το καλοκαίρι, τι γίνεται; bbq στον πισινό σου; και καλά εσύ βάζεις πετσέτα (μπλιαχ) ο συνοδηγός; οι πίσω; (πρέπει δλδ να κουβαλάς μαζί σου και 3-4 πετσέτες. Το χειμώνα πάλι τί γίνεται; ενεργοποιείς το θερμαινόμενο κάθισμα και περιμένεις κάνα 5 λεπτο έξω στο κρύο ε; και πάμε και στον καθαρισμό μετά..... είδικά καθαριστικά, μήν πέσει τίποτα πάνω, μην το πάς σε πλυντήριο και σου βάλουν κάνα παράξενο καθαριστικό ή σου κάνουν καμία γραντζουνιά με την ηλ. σκούπα κτλ.

Για τα after market δεν το συζητώ καθόλου....μακριά. Πρώτον και κυριότερο: χάνεις την εγγύηση των αερόσακων απο την vw. Μπορεί να σου δίνουν κάποιες εταιρείες εγγύηση αλλά το ρισκάρεις;

Δεύτερον λύνεται εσωτερικά όλο το αμάξι....ποιός σου εγγυάται ότι δε θα τρίζουν τα καθίσματα μετά;

και τέλος υπάρχει και το θέμα της εφαρμογής, της ποιότητας και της αντοχής.

Για το καλοκαίρι μπορώ να σου δώσω ένα δίκιο αν και κανονικά είναι καλό να βάζουμε αντηλιακά στα τζάμια για μην ταλαιπωρείται γενικά το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Όσο για το χειμώνα έχεις άδικο 100%, σε λιγότερο από λεπτό έχεις ζεσταθεί και φυσικά δε χρειάζεται να περιμένεις στο κρύο. Τέλος το καθάρισμα είναι πολύ χειρότερο στο ύφασμα γιατί λεκιάζει και είναι πιο ευαίσθητο στα σκληρά καθαριστικά. Το δέρμα στο κάτω κάτω περνάς ένα βρεγμένο πανάκι και καθαρίζει το 99,99% της βρωμιάς. Ε μια στο τόσο θα βάλεις και την αλοιφή του.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα ρωτησα αλλα οχι για πληρες δερμα....ζητησα τα πλαινα του καθισματος να ειναι μαυρο δερμα και στην μεση γκρι σκουρα αλκανταρα!

μολις ακοσα το κοστος ετρεξα να σωθω...1500 ευρω carerra και 10% εκπτωση αν πληρωσω cash.

καλα ειμαι και ετσι...οταν αλιωθουν τα υφασματα το ξανασυζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια τρέλα με τα δερμάτινα καθίσματα απο τη στιγμή που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα απο ομορφιά και εφέ.

Προσωπικά δεν θα έβαζα καθόλου όπως και δεν έβαλα και προτίμησα να βάλω την ηλιοροφή και το DCC. Τα εργοστασιακά είναι σίγουρα καλύτερα απο τα after σε θέμα εφαρμογής και τριγμών και πιστεύω σε θέμα αντοχής, ενώ επίσης είναι και θερμαινόμενα. Αλλά εγώ ρωτώ τα εξής: τα παίρνεις σε μαύρο χρώμα και πας να κάτσεις το καλοκαίρι, τι γίνεται; bbq στον πισινό σου; και καλά εσύ βάζεις πετσέτα (μπλιαχ) ο συνοδηγός; οι πίσω; (πρέπει δλδ να κουβαλάς μαζί σου και 3-4 πετσέτες. Το χειμώνα πάλι τί γίνεται; ενεργοποιείς το θερμαινόμενο κάθισμα και περιμένεις κάνα 5 λεπτο έξω στο κρύο ε; και πάμε και στον καθαρισμό μετά..... είδικά καθαριστικά, μήν πέσει τίποτα πάνω, μην το πάς σε πλυντήριο και σου βάλουν κάνα παράξενο καθαριστικό ή σου κάνουν καμία γραντζουνιά με την ηλ. σκούπα κτλ.

Ωπ ηρεμησε φιλαρακο...Καταρχας ενα αυτοκινητο με δερμα ειναι..ΑΛΛΟ αυτοκινητο..Το καλοκαιρι εχεις δικιο καινε αλλα αν βαλεις το αμαξι στον ηλιο για πολλες ωρες..Οπως καινε και το τιμονι και ο λεβιες και το ταμπλω...Εφοσον λοιπον δε σου κανει το δερμα λογικα δε θα ηθελες ουτε δερματινο τιμονι ουτε δερματινο λεβιε σωστα??? Για το χειμωνα πιστεψε το αλλα μεσα σε ενα λεπτο το πολυ βραζει το θερμαινομενο καθισμα κ σου καιγεται ο κωλος..δε χρειαστηκε να ανοιξω καθολου καλοριφερ ολοκληρο χειμωνα!!! Τριτον οσο περναει ο καιρος τοσο πιο ομορφο γινεται το δερμα...μια αλοιφη μια φορα το χρονο ή το εξαμηνο κ ειναι παλι κουκλες..Ενω το υφασμα??? Τοσα χρονια υφασμα ειχα ποτε δε καταφερα να το καθαρισω καλα...Επομενως μηπως δεν ειχες παραπανω λεφτακια να βαλεις και τα δερματινα και προτιμησες να τα κανεις κρεμασταρια??? Λεμε τωρα... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια??μακαρι να μην εβαζα την οροφη και τις 1002 μαλακιες που εβαλα και να εβαζα δερματινη σαλοναρα...το λαθος δεν το ξανακανω...το επομενο αμαξι θα εχει δερμα τελος!

Link to comment
Share on other sites

Το δέρμα όπως είπαν και άλλοι το κάνει άλλο αυτοκίνητο. Του δίνει άλλο χαρακτήρα και το κάνει να δείχνει άλλης κατηγορίας, πιο πολυτελούς. Τώρα από θέμα πρακτικότητας είναι τι βολεύει τον καθένα. Τόσο το δέρμα όσο και το ύφασμα έχουν τα μειονεκτήματά τους το καθένα και στην επιλογή του καθενός να διαλέξει. Αυτό όμως που δεν χωράει καμία αμφιβολία είναι ότι το δέρμα είναι σίγουρα πολυ πιο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ηρεμησε φιλαρακο...Καταρχας ενα αυτοκινητο με δερμα ειναι..ΑΛΛΟ αυτοκινητο..Το καλοκαιρι εχεις δικιο καινε αλλα αν βαλεις το αμαξι στον ηλιο για πολλες ωρες..Οπως καινε και το τιμονι και ο λεβιες και το ταμπλω...Εφοσον λοιπον δε σου κανει το δερμα λογικα δε θα ηθελες ουτε δερματινο τιμονι ουτε δερματινο λεβιε σωστα??? Για το χειμωνα πιστεψε το αλλα μεσα σε ενα λεπτο το πολυ βραζει το θερμαινομενο καθισμα κ σου καιγεται ο κωλος..δε χρειαστηκε να ανοιξω καθολου καλοριφερ ολοκληρο χειμωνα!!! Τριτον οσο περναει ο καιρος τοσο πιο ομορφο γινεται το δερμα...μια αλοιφη μια φορα το χρονο ή το εξαμηνο κ ειναι παλι κουκλες..Ενω το υφασμα??? Τοσα χρονια υφασμα ειχα ποτε δε καταφερα να το καθαρισω καλα...Επομενως μηπως δεν ειχες παραπανω λεφτακια να βαλεις και τα δερματινα και προτιμησες να τα κανεις κρεμασταρια??? Λεμε τωρα... tongue.gif

όταν μου 28000¤ και μάλιστα το πλήρωσα cash, μάλλον το πρόβλημα δεν έιναι τα λεφτά.....απλά όταν άκουσα ότι θα πληρώσω 2500¤ για δέρμα, το οποίο ναι δεν λέω είναι φοβερό σαν εμφάνιση αλλά μέχρι εκεί. Μετά λέω οκ θα βάλω εγώ μετά after market.....και παίρνω πληρωμένη απάντηση "από εμάς μετά εγγύηση καλής λειτουργίας των αερόσακων δεν παίζει". Συνεπώς....ύφασμα και όταν φθαρεί...ή τέλος πάντων όταν λήξει η εγγύηση του βλέπουμε. Όσον αφορά το τιμόνι και το λεβιέ αυτό ειναι κάτι το οποίο το έχεις σε ότι αυτοκίνητο και να πάρεις (με πλαστικό τιμόνι και λεβιε πχ.)και ειδικά στο τιμόνι μόνο το πάνω μέρος του καίει σπάνια όλο. Τα υφασμάτινα λεκάζουν δεν λέω αλλά μπορείς να μην πίνεις, τρώς ή ......κάνεις κάτι άλλο ;) μέσα στο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια??μακαρι να μην εβαζα την οροφη και τις 1002 μαλακιες που εβαλα και να εβαζα δερματινη σαλοναρα...το λαθος δεν το ξανακανω...το επομενο αμαξι θα εχει δερμα τελος!

Ρε παιδί...με όλα αυτά που λές ότι έβαλες γιατί δεν έδινες κάποια χρήματα ακόμη να βάλεις και το δέρμα αφού σου αρέσει τόσο πολύ????? τόσα λεφτά έδωσες....έφαγες το γάιδαρο στην ουρά κόλλησες????

Στην τελική βάζεις σε λίγο καιρό απλά πρόσεχε το θέμα με τους αερόσακους, αχρείαστοι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι τσέκαρα για το Scirocco.. δεν θα κάνει εύκολα βαθούλωμα στον κώλο.... αυτό το βαθούλωμα το κάνουν τα αμάξια που στην περιοχή εκείνη έχει ένα μεγάλο κομμάτι δέρματος μονοκόμματο... Στο Scirocco ο σχεδιασμός στην περιοχή εκείνη έχει πάρα πολλές οριζόντιες ραφές.. και με αυτόν τον τρόπο χωρίζει το δέρμα σε πάρα πολλά κομμάτια... το καθένα με τις δικές του ανωχές στην πίεση και επαναφορά... Πιστεύω ότι έτσι όπως είναι ... δεν θα υπάρχει αυτό το γνωστό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.