Jump to content
davinci

18αρες ή 17αρες τελικά;

Recommended Posts

Νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι οι interlagos είναι με διαφορά οι ομορφότερες ζάντες από την γκάμα του σιρόκο.

Μήπως όμως οι 18αρες ζάντες είναι ακατάλληλες για τους ελληνικούς δρόμους;

Περιμένω τις απόψεις σας. (ειδικά αυτών που έχουν οδηγήσει σιρόκο με interlagos χωρίς dcc).

Link to comment
Share on other sites

Λακούβες και κακοτεχνίες συνδυαζόμενες με το αρκετά αυξημένο κόστος αλλαγής ελαστικών κάνουν τις 17άρες μονόδρομο κατ'εμέ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι οι interlagos είναι με διαφορά οι ομορφότερες ζάντες από την γκάμα του σιρόκο.

Μήπως όμως οι 18αρες ζάντες είναι ακατάλληλες για τους ελληνικούς δρόμους;

Περιμένω τις απόψεις σας. (ειδικά αυτών που έχουν οδηγήσει σιρόκο με interlagos χωρίς dcc).

Δεν διαφωνω ειναι πανεμορφες.

Λακούβες και κακοτεχνίες συνδυαζόμενες με το αρκετά αυξημένο κόστος αλλαγής ελαστικών κάνουν τις 17άρες μονόδρομο κατ'εμέ.

Συμφωνω και επαυξανω:

Αν βγαλουν μαιμου Interlagos σε 17" τοτε ιιιισως (και παλι χλωμο) να παω για εκει...

Αλλα 18"αρες στους Ελληνικους δρομους δεν προκειται να βαλω για

να μου σκιζεται εμενα η πλατη καθε τρεις και λιγο απο τις λακουβες

και τις κακοτεχνιες των δρομων. Σιγουρα γεμιζουν και ομορφαινουν

το αυτοκινητο αλλα και οι 17"αρες κατα την ταπεινη μου γνωμη μια χαρα ειναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

18αρες interlagos βεβαια!!!! ;) ;) Εγω πηρα το GTI με τις 17αρες και το μετανοιωσα!!!! ;):( :(

Ελπιζω μονο στην Αλεξανδρουπολη να εχετε καλους δρομους,

γιατι εδω Καρδιτσα θα δεινοπαθουσες αν ειχες 18αρες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω ειναι πανεμορφες.

Συμφωνω και επαυξανω:

Αν βγαλουν μαιμου Interlagos σε 17" τοτε ιιιισως (και παλι χλωμο) να παω για εκει...

Αλλα 18"αρες στους Ελληνικους δρομους δεν προκειται να βαλω για

να μου σκιζεται εμενα η πλατη καθε τρεις και λιγο απο τις λακουβες

και τις κακοτεχνιες των δρομων. Σιγουρα γεμιζουν και ομορφαινουν

το αυτοκινητο αλλα και οι 17"αρες κατα την ταπεινη μου γνωμη μια χαρα ειναι. :D

Σε όλα τα νομίσματα υπάρχουν δύο όψεις, αν μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα νόμισμα με τις δύο όψεις ίδιες, θα είχαμε μόνιμο κέρδος.

οπότε συμφωνώ να βγάζανε Interlagos σε 17" και όχι μαιμού, η εταιρία που τις βγάζει θα μπορούσε να βγάλει και σε 17".

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα αυτο θα ηταν και το καλυτερο...

Απλα εγω τωρα μιλαω με τα δεδομενας ως εχουν.

Σιγουρα αν βγαλουν καποια στιγμη στο μελλον 17αρες Interlagos

ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δε προκειται να βαλει αλλη ζαντα πανω

στο Scirocco του. Αλλα για αυτον τον λογο και μονο δεν προκειται

να το κανουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια ειναι οι δρομοι εκει??? Και εδω δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια οπως τους περιγραφεις B) B) Α ρε Καρδισταν!!!!

Edited by maximo_lider
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια ειναι οι δρομοι εκει??? Και εδω δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια οπως τους περιγραφεις :lol: :lol: Α ρε Καρδισταν!!!!

Δυστηχως ετσι ειναι !! Δεν ειναι οτι εχει λακουβες για να πεφτει το ζαντο-λαστιχο μεσα

και να παθαινει ζημια (εχει και απο αυτες αλλα λιγες), αλλα τα σαμαρακια και οι κακο-

τεχνιες που εχουμε ειναι α ι σ χ ο ς !!! Αντι να καθησουν κατω και να πουν: "τι δεν εχει

περαστει σε καθε δρομο, να τον σκαψουμε μια και καλη και να τον στρωσουμε σωστα",

γινεται το εξης: περναει η HOL σκαβει και τον στρωνει οπως να ναι..., περναει η Forthnet

μετα τα ιδια και αυτη, περναει η ΕΥΔΑΚ τα γ@..ει τη πτνα..., σαν να μην εφταναν ολα αυτα

περνανε και τους αγωγους του φυσικου αεριου και εκει γινεται το ελα να δεις !! Και το

χειροτερο απο ολα αυτα ξερεις ποιο ειναι; Οτι ο καθενας "στρωνει" χειροτερα τον δρομο

απο τον προηγουμενο. Ε καθηστε κατω ολοι μαζι, καντε μια μελετη και φτιαξτε τα μια και

καλη ΣΩΣΤΑ !! :lol:fire.gif

(Sorry που ξεφυγα λιγακι απο το θεμα μας αλλα δεν ειμαι και τοσο εκτος αν το παρεις

απο αλλη οπτικη γωνια: διοτι με αυτους τους δρομους δεν μας αφηνουν να φοραμε

ωραιες ζαντες !!) :thumbsup:

Edited by Vag_Iroc
Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα 18αρες αμεσως με την προυποθεση οτι οι δρομοι θα ηταν εστω καλυτεροι. Να πληρωνω καθε τοσο λαστιχα και ζαντες στραβωμενες εεεεεεεεεεε οχι του π....τη.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω βάλει 36ps αέρα μπρός πίσω είναι το ανώτερο που λέει όταν το έχεις φορτωμένο, νομίζω πίσω λέει να βάζουμε ακόμη περισσότερο, μπας και γλυτώσω καμμία ζάντα :cry: έχω και 17άρες, αλλά τα λούκια είναι πολλά και παρουσιάζονται απότομα μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια κατα την διαρκεια αναμονης του αυτοκινητου μου αρχισα να μετανοιωνω που το πηρα με 18αρες.

Ολοι μου λεγαν θα κοπαναει,θα καιει,θα σκιζονται τα λαστιχα στις λακουβες κτλ.

Μετα απο 8 μηνακια μαζι του δεν μετανοιωνω καθολου με την επιλογη μου.

Βεβαια θελει να εχεις την προσοχη σου στο δρομο συνεχεια και ξεχνας τα πεζοδρομια.

Εγω λοιπον προτεινω 18αρες.

Ειναι τουμπανο το αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια κατα την διαρκεια αναμονης του αυτοκινητου μου αρχισα να μετανοιωνω που το πηρα με 18αρες.

Ολοι μου λεγαν θα κοπαναει,θα καιει,θα σκιζονται τα λαστιχα στις λακουβες κτλ.

Μετα απο 8 μηνακια μαζι του δεν μετανοιωνω καθολου με την επιλογη μου.

Βεβαια θελει να εχεις την προσοχη σου στο δρομο συνεχεια και ξεχνας τα πεζοδρομια.

Εγω λοιπον προτεινω 18αρες.

Ειναι τουμπανο το αμαξι!

:cry: :cry: ;) ;) :D :D ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοστασιακές ζάντες έχουν πολύ καλή ποιότητα και δύσκολα θα σπάσουν αν είσαι προσεκτικός.

Καθημερινά βλέπω κρατήρες βάθους 10εκ. αλλά δε θα πάω να πέσω μέσα.

Και στο κάτω κάτω σιγά τη διαφορά που θα κάνει το 45mm προφίλ της 17άρας από το 40mm της 18άρας.

Αν σου αρέσουν οι 18άρες, μπορείς να τις πάρεις και κολλήσεις εκεί, θα τραβάς τα μαλλιά σου κάθε φορά που θα βλέπεις ένα άλλο Scirocco να τις φοράει.

18άρα λοιπόν κι από μένα.

ps. Υποθέτω πως μιλάμε για το 160/200άρι, έτσι;; Πολύ φοβάμαι πως το 122 θα σέρνεται...

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω σιγά τη διαφορά που θα κάνει το 45mm προφίλ της 17άρας από το 40mm της 18άρας.

Η διαφορά στην αίσθηση μπορεί να μην είναι μεγάλη, η διαφορά στο κόστος ελαστικών είναι. Εκτός αν σου περισσεύουν τα 300-400 παραπάνω ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το παίρνεις το αμάξι. Αν έχεις τα χρήματα να βάλεις τις interlagos, βάλ'τις.

Εξάλλου αν το πάρεις με δόσεις ούτε που θα το καταλάβεις.. Συνφωνώ..

Edited by stefanos2110
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το παίρνεις το αμάξι. Αν έχεις τα χρήματα να βάλεις τις interlagos, βάλ'τις.
Εξάλλου αν το πάρεις με δόσεις ούτε που θα το καταλάβεις.. Συνφωνώ..

Το "στο τέλος κλαίνε" το έχεται ακούσει???? ή το "στο τέλος ξυρήζουν τον γαμπρό!" :rolleyes:tongue.giftongue.giftongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

18αρες χωρις δευτερη σκεψη, αλλωστε και να το παρεις με 17αρες αργα ή γρηγορα 18αρες θα βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

17 αρες για την χωρα μας με τους υπεροχους δρομους εννοειται...!!!

Ειτε 17αρες ειτε 18αρες την ιδια προσοχη χρειαζεται!!!

Οποτε οτι και να παρεις.......... ;)-_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.