Jump to content
alex30

Gt 170 V-tsi 160 Vi

Recommended Posts

8500 χλμ.

καλα αστο ακομα να ανοιξει...εγω ειμαι στα 4500 και μου εχουν πει ανθρωποι σοβαροι οτι ακομα δεν εχω δει τιποτα...!ασχετο και συγγνωμη κιολας αλλα αυτο το σφυριγμα απο 2500 μεχρι 3000 χ.στροφεσ στο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Στην εγγύηση.

Σταμάτησε για 2500 χλμ και μετά ξεκίνησε ξανά.Γενικώς είναι ένα άλυτο πρόβλημα των TSi, αλλά μάλλον χωρίς συνέπειες για το μοτέρ.

Υπάρχει ολόκληρο τόπικ για αυτό το θέμα, ας μην είμαστε off topic. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Στην εγγύηση.

Σταμάτησε για 2500 χλμ και μετά ξεκίνησε ξανά.Γενικώς είναι ένα άλυτο πρόβλημα των TSi, αλλά μάλλον χωρίς συνέπειες για το μοτέρ.

Υπάρχει ολόκληρο τόπικ για αυτό το θέμα, ας μην είμαστε off topic. :blush:

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

2 Δυναμομετρησεις εχω κανει ...

1)173 2)172

Το καλο παντως ειναι πως το μοτερ ειναι πολυ γραμμικο ακομα και κοντα στο κοφτη δεν νιωθεις να ξεφουσκωνει .

Φιλος μου φορεσε hr + ebiah νομιζω και 17zanta ολα μαζι 3.400 και το αμαξι δεν εχει απλα αντιπαλο (κατοχος gti +gtsport )

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και ήδη έχω αλλάξει σκάστρα και Ν75 μία φορά.

Παλι καλα που το εχουν βελτιωσει στην αξιοποιστια το καινουριο TSI :blush::blush: ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Ν75 και ο ήχος από την κολώνα της πόρτας είναι τα 2 μ@λακισμένα πράγματα του Golf μου.

τι εννοεις???

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Ν75 και ο ήχος από την κολώνα της πόρτας είναι τα 2 μ@λακισμένα πράγματα του Golf μου.

Εγω οσο αφορα τον ηχο απο την κολωνα της πορτας του οδηγου και μετα απο αρκετα τεστ-χιλιομετρα, καταλαβα οτι με ανοιχτη την πορτα του οδηγου ή με το παραθυρο τελειως κατεβασμενο ο ηχος ΣΤΑΜΑΤΑ τελειως! Ημουν σχεδον σιγουρος οτι προερχεται απο την ζωνη του οδηγου αλλα εκανα λαθος, απο οτι φαινεται φταινε οι τσιμουχες του παραθυρου(http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32954&hl=%F4%F1%E9%E3%EC%EF%E9%20%E1%F0%EF%20%F4%EF%20%F0%E1%F1%E1%E8%F5%F1%EF&st=20). Εχω κανει 8000 χλμ και ακουω εναν σκουριασμενο ηχο, τι να κανω, τι να αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..τελικα το σyμπερασμα ειναι εαν καταλαβα οτι το gt 5 ειναι ελαφρως ποιο γρηγορο απο το 160αρι?

στη περιπτωση που εχουμε 6αρι 160 dsg ποιες ειναι οι διαφορες με το 5αρι gt(χεροκ.κιβωτιο)?σε επιδοσεις εννοω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..τελικα το σyμπερασμα ειναι εαν καταλαβα οτι το gt 5 ειναι ελαφρως ποιο γρηγορο απο το 160αρι?

στη περιπτωση που εχουμε 6αρι 160 dsg ποιες ειναι οι διαφορες με το 5αρι gt(χεροκ.κιβωτιο)?σε επιδοσεις εννοω

Με ενα φίλο που ανοίξαμε μαζί μέχρι τα 130-140 πηγαίναμε μαζί. (Εγω GT manual αυτός 160άρι DSG)

Παρόλαυτα το GT νομίζω είναι ελαφρώς γρηγορότερο αφού το 6άρι έχει πιο κοντές σχέσεις και αλλάζει με το DSG ταχύτητα αμέσως.

Και στον δρόμο το GT έχει "πιο βαρύ" πάτημα. Βέβαια το 160άρι με sport ανάρτηση και 17άρες φαντάζομαι θα είναι περίπου ίδιο (αν όχι καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.