Jump to content
Passat_3b

Πρόβλημα φρένων!

Recommended Posts

Πέρσι τέτοια εποχή πήγαινα στη σχολή μου και καθώς πάρκαρα και έκανα την τελευταία κίνηση προς τα μπρός πατάω το φρένο και ωωωωωωωωωπ ...τίποτα ;) !Το πόδι βυθιζόταν μέεεσα μέσα και δεν έπιανε καθόλου! Ευτυχώς δεν έπεσα στον μπροστά! :thumbsup: .Εκεί με έπιασε πανικός καθώς λίγο πρίν ερχόμουν απο εθνική και εκείνη τη μέρα έτυχε να πηγαίνω αρκετά γρήγορα B) .Πάλι καλά που δεν μου έτυχε τότε! Ε μετά το μάθημα φώναξα τον πατέρα μου ,ήρθε με το yaris μου το δωσε και γυρισε με το Passat :D .Το φαινόμενο αυτό συνεχίστηκε και την άλλη μέρα.Το πήγε σε έναν γνωστό του φρενά και του έκανε εξαέρωση και του είπε αν δεν σταμματήσει να αλλάξουμε τρόμπα φρένου.Ευτυχώς απο τότε δεν ξαναέγινε αυτό!Αν και ,όπως είπα πιο πρίν,έχει περάσει χρόνος απο τότε ,υπάχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο και να μην είναι 100% ασφαλες τώρα;

Sorry για το μεγάλο πόστ αλλά :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα λίγο κανένα σωληνάκι σε άλλο Passat είχε διαρροή από σωληνάκι 3Β 1.8 μοντέλο συγκεκριμένα

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα υγρά φρένων ,δεν παίζει θέμα διαρροής!Anyway αφου δεν μου το ξαναέβγαλε...

Κάτι άλλο που είχα ξαναναφέρει, ο θόρυβος (κελάδισμα το λέω tongue.gif ) στα φρένα ακούγεται ακόμα καμιά φορά!Το πήγα στον μάστορα που μου τα είχε αλλάξει τα τρόχισε λίγο αλλά δεν έκανε και τπτ μεγάλη αλλαγή ...

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

ποτε αλλαξες τακακια?εμενα μου κανει θορυβο οταν παταω φρενο στο πενταλ.τι σκ@τ@ ειναι?σαν να τριζει πορτα(περιπου)..

Βάλε τα μαμά τακάκια για να ησυχάσεις από θορύβους και να έχεις καλύτερο φρενάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου θορυβος δεν ειναι απο τα τακακια.προερχεται απο το πενταλ.λες να παιζει τιποτα αλλο απο καμια αντλια η κατι τετοιο?το φρεναρησμα με τα μαμα δεν μου αρεσε τοσο να σου πω την αληθεια.κουραζοντε πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

η αντλια ειναι την αλαξα επιδη στο φρεναρισμα μετα το μισο πατημα ενιωθες πως σε αφηνε τα φρενα και ακουγες ενα σαν τριξιμο.

Link to comment
Share on other sites

σε συνεργείο φίλου μου εργατικά και ανταλακτικό 260 ευρά? νομίζω άλαξα και υγρά και έκανα και εξαέρωση...

Link to comment
Share on other sites

ποτε αλλαξες τακακια?εμενα μου κανει θορυβο οταν παταω φρενο στο πενταλ.τι σκ@τ@ ειναι?σαν να τριζει πορτα(περιπου)..

Καινούργια ηταν τα τακάκια οταν είχα αυτό το πρόβλημα!Δόξα τω Θεω είναι μια χαρά τωρα.Μόνο που ακούγεται αυτός ο θόρυβος που λέγαμε ,στις χαμηλές ταχύτητες και χωρίς να πατήσω το πεντάλ του φρένουB).Μόλις το ακουμπήσω έστω και λίγο σταματάει ο ήχος αυτός .

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό είναι γιατί δεν έχουνε πάρει την φόρμα του δίσκου το νέο τακάκι με λιγα φρένα θα στρώσει δεν είναι τύποτα... δεν έχει σχεση με τρόμπα με αυτό το πρόβλημα που σου κάνει η τρόμπα... B)

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

εάν έχετε νέα τακάκια και έχει κάνει νυχάκι ο δίσκος και βάζετε νέα τακάκια λογικό να ακούτε ένα τριξιματάκι όταν ρολάρει το αυτοκίνητο και χωρης να πατλατε φρένο... επιδι όλα τα φρένα έχουνε μόνιμα μία μικρ-επαφύ μεταχί δίσκου και τακακιού...

Link to comment
Share on other sites

εάν έχετε νέα τακάκια και έχει κάνει νυχάκι ο δίσκος...

Πριν βάλετε τα τακάκια πάνω, με μια λίμα να τρώτε την άκρη από το τακάκι, για να μην ακουμπάει στο νυχάκι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλετε τα τακάκια πάνω, με μια λίμα να τρώτε την άκρη από το τακάκι, για να μην ακουμπάει στο νυχάκι... :)

Σωστός ο κύριος μηχανολόγος αλλά η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι να αλλάζονται οι δίσκοι αν έχει σχηματιστεί δόντι πάνω από 3-4 χιλιοστά ή αν αυτό είναι ασύμφορο τότε να μπαίνουν στον τόρνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.