Jump to content
jkalimer

Χειρόφρενο

Recommended Posts

Παρατήρησα κάτι εχθές και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...

Καταρχήν όλοι πιστεύω ξέρετε ότι όταν φοράμε ζώνη μπορούμε να ξεκινήσουμε με χειρόφρενο και αυτόματα αυτό θα απεμπλακεί για να μπορέσουμε να φύγουμε χωρίς να το πατήσουμε εμείς το κουμπί...(είναι πολύ βολικό σε ανηφοκατηφόρες και γενικώς για να μην πατάμε συνέχεια το κουμπί όταν ξεκινάμε)

Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε μια ανηφόρα και ενώ είχα βάλει το χειρόφρενο πήγα να ξεκινήσω με νεκρά και τσουπ το χειρόφρενο βγήκε από μόνο του όπως θα έκανε εάν είχα και πρώτη σχέση στο κιβώτιο (ή όπισθεν)... τελικά κατάλαβα ότι δεν τσεκάρει εάν έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο αλλά εάν αφήνεις τον συμπλέκτη και ανεβαίνουν και συγχρόνως και οι στροφές του αυτοκινήτου...

Γι αυτό προσοχή γιατί μπορεί να ξεχαστείτε και να λυθεί το χειρόφρενο σε καμια κατηφόρα εάν πάτε να ξεκινήσετε και ας έχετε νεκρά στο κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι εχθές και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...

Καταρχήν όλοι πιστεύω ξέρετε ότι όταν φοράμε ζώνη μπορούμε να ξεκινήσουμε με χειρόφρενο και αυτόματα αυτό θα απεμπλακεί για να μπορέσουμε να φύγουμε χωρίς να το πατήσουμε εμείς το κουμπί...(είναι πολύ βολικό σε ανηφοκατηφόρες και γενικώς για να μην πατάμε συνέχεια το κουμπί όταν ξεκινάμε)

Χθες ήμουν παρκαρισμένος σε μια ανηφόρα και ενώ είχα βάλει το χειρόφρενο πήγα να ξεκινήσω με νεκρά και τσουπ το χειρόφρενο βγήκε από μόνο του όπως θα έκανε εάν είχα και πρώτη σχέση στο κιβώτιο (ή όπισθεν)... τελικά κατάλαβα ότι δεν τσεκάρει εάν έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο αλλά εάν αφήνεις τον συμπλέκτη και ανεβαίνουν και συγχρόνως και οι στροφές του αυτοκινήτου...

Γι αυτό προσοχή γιατί μπορεί να ξεχαστείτε και να λυθεί το χειρόφρενο σε καμια κατηφόρα εάν πάτε να ξεκινήσετε και ας έχετε νεκρά στο κιβώτιο.

Αυτό πράγματι δεν το είχα προσέξει :lol::lol: Σημαντικότατη η παρατήρησή σου θα το τεστάρω και ΄γω και αν είναι έτσι 20 στο επόμενο τρίμηνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το δοκίμασα αλλά δεν βγήκε το χειρόφρενο. Με το γκάζι πατημένο, πάτησα και τον συμπλέκτη, αλλά και χωρίς συμπλέκτη το χειρόφρενο δεν έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια το δοκιμασα σημερα και οντως δουλευει.Εχει δικιο ο Jkalimer.Αnasto πατα συμπλεκτη και κανε οτι ακριβως θα εκανες αν ειχες μεσα ταχυτητα,και με λιγο γκαζακι αφησε τον συμπλεκτη.(Εννοειται οτι πρωτα βαζουμε ζωνη)

Γιωργο ενα 20αρι στο παλικαρι για το τριμηνο....!! ;) ;) ;):)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια το δοκιμασα σημερα και οντως δουλευει.Εχει δικιο ο Jkalimer.Αnasto πατα συμπλεκτη και κανε οτι ακριβως θα εκανες αν ειχες μεσα ταχυτητα,και με λιγο γκαζακι αφησε τον συμπλεκτη.(Εννοειται οτι πρωτα βαζουμε ζωνη)

Γιωργο ενα 20αρι στο παλικαρι για το τριμηνο....!! ;) ;) ;):D

Προσπαθώ να είμαι καλός μαθητής με τον Professor ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δεν προσπάθησα, δηλ. να πατήσω γκάζι και σιγά-σιγά να αφήσω συμπλέκτη. Απλά πάτησα το γκάζι με πατημένο συμπλέκτη αλλά τίποτα. Το συντομότερο θα το προσπαθήσω όπως λέτε και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει και στο δικό μου αυτή η παράτυπη λειτουργία του χειρόφρενου. Να ένα ελάττωμα του συστήματος που δεν ξέρω αν το σκεφτήκανε.

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Η συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα αφορά αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο.

Στο αυτόματο κιβώτιο δεν συμβαίνει αυτό και με το STANDARD BUTTON “AUTO HOLD” ενεργοποιημένο όταν βγει η ζώνη το χειρόφρενο δένει αυτόματα .

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα αφορά αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο.

Στο αυτόματο κιβώτιο δεν συμβαίνει αυτό και με το STANDARD BUTTON “AUTO HOLD” ενεργοποιημένο όταν βγει η ζώνη το χειρόφρενο δένει αυτόματα .

Το χεροφρενo δένει αυτόματα οταν βγαλεις τη ζωνη και εχεις ενεργοποιησει auto hold kai me χειροκινητο κιβωτιο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.