Jump to content
antoniss

παραξενος ηχος

Recommended Posts

εχω ενα προβλημα τωρα τελευταια

κοβοντας το τιμονι ολο αριστερα και ισα που τσουλαει, ακουγετε ενα μουγκριτο να το πω ? απο κατω δεξια (που ακουγεται σε ολη την καμπινα, οχι αν ανοιξεις π.χ το παραθυρο ή προσπαθησεις να τον ακουσεις)

πως κανουν τα φρενα σε καμια κατηφορα λιιιιγο πριν ακινητοποιηθει το αμαξι?κατι τετοιο αν εγινα αντιληπτος B)

το παρουσιαζει οχι απαραιτητα με ολο το τιμονι αλλα και λιγο πιο πριν.

επισης δεν το κανει παντα και δεν το εχω ακουσει με το τιμονι δεξια

τι να ειναι ?

καμια κρεμαγιερα? τιποτα ρουλεμαν ?ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

εχω ενα πασσατ β5.5 '01

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω το ίδιο μοντέλο και το παρατήρησα προχτές ,πιο πολύ όταν κόβω το τιμόνι τέρμα δεξιά (αλλά και αριστερά) και μετά ξεκινάω ακούγεται ενας ήχος κάτι σαν τρίξιμο να το πώ(?) απο μπροστά...άντε να δούμε τί είναι πάλι !

Link to comment
Share on other sites

το ακρομπαρο ελενξε...μπορει να μην εχει κοψει λαστιχο αλλα να εχει ξερα8ει και να κανει θορυβο,μπορει και μπιλιοφοροι...

Link to comment
Share on other sites

το ακρομπαρο κανει θορυβο οταν πεφτεις σε λακουβιτσες.ενα παφ συγκεκριμενα.εχω αλλαξει 4 φορες ακρομπαρα.μου εχουν σπασει τα νευρα.πανε δες αν ειναι καμια φουσκα κ μην διανοηθεις να την φτιαξεις στη vw.θα στον πιασουν κανονικοτατα.φουσκα εχω αλλαξει 2 φορες κ την μια κ μπιλιοφορο γιατι δεν την πηρα χαμπαρι.για αυτο βιασου!

Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο και μου κάνει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο όταν στρίβω δεξιά(το τιμόνι τέρμα με ελάχιστα χλμ)

πηγα προχθες και αλλαξα φουσκα μπιλιοφορου που ειχε σκιστει και τον ρωτησα αν τον ακουσει τι ειναι.

δεν τον ακουσε (κλασικα σταματαει οταν πας στο συνεργειο), ομως μου ειπε πως ΜΑΛΛΟΝ ειναι τα τακακια

δεν εχω ιδεα

το παρουσιαζει και στην ευθεια με ελαχιστα χλμ λιγο πριν σταματησω τελειως.

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.οταν στριβω το τιμονι ομως ακουγεται ενα τριξιμο.οχι ''σφυριγμα'' που ακουγεται σε σενα αν καταλαβα καλα.μηπως εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι?μηπως φταιει το γεγονος οτι το αμαξι δεν κινειται καθημερινα αλλα μια φορα την βδομαδα το πολυ??

το μοντελο ειναι ενα πασσατ του 06

Edited by theo13
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα.οταν στριβω το τιμονι ομως ακουγεται ενα τριξιμο.οχι ''σφυριγμα'' που ακουγεται σε σενα αν καταλαβα καλα.μηπως εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι?μηπως φταιει το γεγονος οτι το αμαξι δεν κινειται καθημερινα αλλα μια φορα την βδομαδα το πολυ??

το μοντελο ειναι ενα πασσατ του 06

το δικο μου το κινω καθημερινα

μου ειπε ενας μηχανικος οτι ειναι τα τακακια

δεν το ειδε ομως...

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το κινω καθημερινα

μου ειπε ενας μηχανικος οτι ειναι τα τακακια

δεν το ειδε ομως...

μαλλον τακακια ηταν

εχει σταματησει καιρο τωρα

αδυνατισαν και ηρεμησα

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2010 at 5:48 ΜΜ, antoniss said:

μαλλον τακακια ηταν

εχει σταματησει καιρο τωρα

αδυνατισαν και ηρεμησα

Αντωνη και εγω ακουω εναν περιεργο θορυβο μονο στο παρκαρισμα/ξεπαρκαρισμα οπως αναφερεις. Συμβαινει στο παρακατω βιντεο στο 0:08-0:15. Ειναι παρομοιος με αυτον που ειχες εσυ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 10:50 ΜΜ, Epikouros said:

Αντωνη και εγω ακουω εναν περιεργο θορυβο μονο στο παρκαρισμα/ξεπαρκαρισμα οπως αναφερεις. Συμβαινει στο παρακατω βιντεο στο 0:08-0:15. Ειναι παρομοιος με αυτον που ειχες εσυ?

 

Καλημέρα σας, ακριβως αυτον τον ηχο ακουω και στο δικο μου (golf 6). 

Φυσικα στο συνεργειο δεν το εχουν ακούσει.. 

Μπορείτε να μου πείτε στην δικη σας περιπτώσει απο που προέρχεται ο θόρυβος; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 10:30 ΠΜ, lab74 said:

Καλημέρα σας, ακριβως αυτον τον ηχο ακουω και στο δικο μου (golf 6). 

Φυσικα στο συνεργειο δεν το εχουν ακούσει.. 

Μπορείτε να μου πείτε στην δικη σας περιπτώσει απο που προέρχεται ο θόρυβος; 

 

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.... Όταν είμαι συνεργείο ποτέ δεν το κάνει να το ακούσουν... Μήπως έβγαλες εσύ άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει και μένα, ακριβώς ο ίδιος θόρυβος, είτε το στρίβω με λίγα είτε πατάω με ίσιο τιμόνι λίγο γκάζι από ακίνητο. 

 

Δεν είναι κρεμαγιέρα που φοβόμουν, ο μηχανικός μου είπε ότι λόγω των πιο σκληρών σινεμπλόκ και ανάρτησης που έχω ακούγεται αυτό το "τρίξιμο" και δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.