Jump to content
sickness

Transporter T2b Camper

Recommended Posts

Γειά σας, είμαι νέος στο vwclub και είμαι κάτοχος ενός transporter T2b αν και μικρός 17 χρονών μου είπε μια μέρα ο πατέρας μου πως υπάρχει υπάρχει κάποιος που δίνει ένα transporter και μου λέει άμα κάτσεις να ασχοληθείς να το πάρουμε μου λέει, δεν μπορούσα να πω όχι. Αυτό έγινε αρχές σεπτεμβρίου από τότε το τι σπρώξιμο έχω ρίξει δεν λέγεται. Τελοσπάντων τα λύσαμε τα περί κινητήρα προβλήματα τώρα ακούγεται σαν να γουργουρίζει, ενώ πριν έκανε σαν κομπρεσέρ, τώρα κάθεται πάνω σε βάσεις και λίγο λίγο να φτιάχνεται. θα ήθελα πολύ να με ρωτάγατε άμα έχετε απορίες σε κάτι ή προς την απόχτηση όσο μπορώ θα βοηθήσω αλλα και ότι ιδέα έχετε είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ. Transporter σου'ρχομαι!! B)

Edited by GraveDigger
Μετάφραση των greeklish στα Ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ τυχερος που εισαι κατοχος ενος camper. Δεν πειραζει που εισαι μικρος ορεξη να εχεις και αγαπη για τα vw και ολα τα αλλα ερχονται. Απο ανταλλακτικα και γενικοτερα απο οτι χρειαστεις υπαρχει ενα περιοδικο που ειναι στα αγγλικα αλλα ερχεται και στην Ελλαδα απο το πρακτορειο τυπου Ευρωπη. Λεγεται volks world Camper and Bus και θα το βρεις σε οποιοδηποτε κεντρο ξενου τυπου. Περιμενω να ανεβασεις καμια φωτογραφια αλλα και να δωσεις περισσοτερα στοιχεια για το οχημα οπως το μοντελο και αν ειναι westfalia η οχι.

Link to comment
Share on other sites

gia sas eimai neos sto vwclub kai eimai katoxos enos transporter T2b an kai mikros 17 xronon mou eipe mia mera o pateras mou pos iparxei pos iparxi kapios pou deinei ena transporter kai mou leei ama katseis na asxolitheis na to paroume mou leei , den borousa na po oxi auto egine arxes septembriou apo tote to ti sproksimo exo riksei den legete telospantonm ta lisame ta peri kinitira problimata tora akougete san na gourgourizei eno prin ekane san kobreser tora kathete pano se baseis kai ligo ligo na ftiaxnete. tha ithela poli na me rotagate ama exete apories se kati i pros tin apoxtisi oso boro tha boithiso alla kai oti idea exete einai euprosdekti, euxaristo. Transporter sourxome!! :huh:

Το post σου μεταφράστηκε στα Ελληνικά, καλωσόρισες στην παρέα μας. Προσπάθησε να αποφεύγεις δυσανάγνωστες γραμματοσειρές. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ VW TRANSPORTER TYPE 2 ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟ...ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ...? ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΝΤΡΕΣ...?

Link to comment
Share on other sites

na sou po tin alithia se mantra den nomizo na breis pantos ego sinexos blepo egatelimena alla oxi westfalia auta pou einai agrotika

nai nai...pou exei re su aderfe na koitaxw.... menw kentro alla mporw na kini8w pantou... pros ta pou einai auta pou les? kai ti paizei me ta egkateleimena mporw na to parw? ti ginetai se autes tis periptwseis?

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα και εγω παιδια στο σαιτ. Εχω ενα τ2β του 1973 για εικοση χρονια. Δεν το αλαζω με τιποτα!!! Θελω πλιροφοριες για να το περιποιηθω οπως του ταιριαζει -απο καποιον που ξερει πολλα για αυτα τα αμαξια. Δυστυχως εγω ειμαι καλως στη κιθαρα οχι ομως και στα αυτοκινητα. Εχω μερες που ψαχνω στο Ιντερνετ και να που ψαχνωντας σας βρηκα!!!!! Με τη γυναικα μου μαζι θελουμε να βρουμε και αλλους με τετοια αμαξια για παρεα εκδρομες βολτες( τραγουδαμε κιολας) και για να φτιαξουμε το αμαξι αυτο καλυτερο απο οτι ειναι. Αργοτερα θα βαλω και φωτογραφιες. Στα Καλυβια Αττικης εχω και ενα τ2β 1979(239........πλαισιο) εγκαταλελειμενο....και λεω να το φτιαξουμε και αυτο. Δυστυχως κανενα απο τα δυο δενειναι westfalia...To δικο μου φαινεται να ειναι φτιαγμενο πριν εικοσι χρονια απο την ΒΙΚΑΡ εδω στην Ελλαδα. Βεβαια και τα δυο ειναι camper με κρεβατια κ.λ.π. Κουραστηκα ομως να γραφω γιατι ειμαι καινουργιος στα κομπιουτερ. Θα επανελθω ομως συντομα. Ειμαι Ανω Ηλιουπολη...Εχουμε στην Αττικη καποιον που να καταπιανεται γενικα με αυτα τα αμαξια και να ειναι σοβαρος ? Γενικα τι παιζει στην Αθηνα???

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα και εγω παιδια στο σαιτ. Εχω ενα τ2β του 1973 για εικοση χρονια. Δεν το αλαζω με τιποτα!!! Θελω πλιροφοριες για να το περιποιηθω οπως του ταιριαζει -απο καποιον που ξερει πολλα για αυτα τα αμαξια. Δυστυχως εγω ειμαι καλως στη κιθαρα οχι ομως και στα αυτοκινητα. Εχω μερες που ψαχνω στο Ιντερνετ και να που ψαχνωντας σας βρηκα!!!!! Με τη γυναικα μου μαζι θελουμε να βρουμε και αλλους με τετοια αμαξια για παρεα εκδρομες βολτες( τραγουδαμε κιολας) και για να φτιαξουμε το αμαξι αυτο καλυτερο απο οτι ειναι. Αργοτερα θα βαλω και φωτογραφιες. Στα Καλυβια Αττικης εχω και ενα τ2β 1979(239........πλαισιο) εγκαταλελειμενο....και λεω να το φτιαξουμε και αυτο. Δυστυχως κανενα απο τα δυο δενειναι westfalia...To δικο μου φαινεται να ειναι φτιαγμενο πριν εικοσι χρονια απο την ΒΙΚΑΡ εδω στην Ελλαδα. Βεβαια και τα δυο ειναι camper με κρεβατια κ.λ.π. Κουραστηκα ομως να γραφω γιατι ειμαι καινουργιος στα κομπιουτερ. Θα επανελθω ομως συντομα. Ειμαι Ανω Ηλιουπολη...Εχουμε στην Αττικη καποιον που να καταπιανεται γενικα με αυτα τα αμαξια και να ειναι σοβαρος ? Γενικα τι παιζει στην Αθηνα???

Ειναι ενα περιοδικο που λεγεται volks world Camper and Bus και θα το βρεις σε οποιοδηποτε κεντρο ξενου τυπου καθως διανεμεται απο το πρακτορειο Ευρωπη. Εκει θα βρεις οτι χρειαστεις για restoration και ανταλλακτικα. Περιμενουμε photos απο τα οχηματα σε οποια κατασταση και αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

lipon iparxei ena stou abelokipous kai ena sto megaro mousikis (moni petraki) nomizo etsi legete alla tha prepei na rotisis kapiona gia na sou pei pianou einai(ama einai en zoh) klp klp

xilia euxaristw......tha se enhmerwsw gia to ti egine...... thanx!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα περιοδικο που λεγεται volks world Camper and Bus και θα το βρεις σε οποιοδηποτε κεντρο ξενου τυπου καθως διανεμεται απο το πρακτορειο Ευρωπη. Εκει θα βρεις οτι χρειαστεις για restoration και ανταλλακτικα. Περιμενουμε photos απο τα οχηματα σε οποια κατασταση και αν ειναι.

Ευχαριστω φιλε Στεργιος για την ανταποκριση....Για το περιοδικο θα ψαξω...Υπαρχει στην Ελλαδα συνεργειο που να αναλαμβανει εξ ολοκληρου το φτιαξιμο ενος Βολξβαγκεν τ2β καμπερ? Στην αττικη ακομα καλυτερα! Εκτος Ελλαδος κοντα στην Ελλαδα??? Οι σουστες στρεψεως στο μπροστινο συστημα του τ2β......ξερει κανεις πως γραφονται στα Αγγλικα η και Γερμανικα να ψαξω σε κανενα Αγγλοφωνο σαιτ???? Θα ηθελα ενα αξιοπιστο συνεργειο καπου στην Αττικη...Μαλον ομως δεν θα υπαρχει!!!!!!! ΤΟ τ2 ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΙΣΙΟ αρ...2132169541 και μηχανη μαλλον απο σουπερ μπιτλι μετα του 1973 με αριθμο...ΑS 696781 1600 CC.....κανονικα πρεπει να φοραγε μηχανη 1700 σεσε του 1973....Πρεπει να αλαξω και το πανι της κουκουλας...Λιγα σαπισματα....λιγο την επενδυση του εσωτερικου και λιγο μαζεμα την μηχανη οπως λενε....η αν μπορουσα ναβαλω μια ΒολξΒαγκεν μεγαλυτερου κυβισμου της περιοδου 1973-1979...1800...2000.σεσε..και ο γεροντας θα ειναι ετοιμος για ωραια ταξιδια...αραγματα σε ωραιες παραλιες βουνα και αλλα...κιθαρες..και καμια καλη παρεα προτιστως με αλλα ΒολξΒαγγεν καμπερ και οχι μονον!!!!!!!!! Οπως ειπα μονος δεν μπορω να φτιαξω τιποτα!!! Οποιος θελει και ξερει ας βοηθησει...Καθε βοηθεια και γνωμη ευπροσδεκτκη...Αλλιως παμε για αγορα αλλου Τ2 Τ3 Ισως και Τ4 η Τ5 Αλλα εκει πολυ το χρημα.

Link to comment
Share on other sites

artinos τσεκαρε το mail box σου εστειλα καινουργιο υλικο

Ευχαριστω Στεργιε για το ενδιαφερον σου. Δεν βιαζομαι και εσει εχεισ τα δικα σου. Πρωτα θα παει για ξεσκουριασμα. Μετα για φτιαξιμο εξατμισης. Μετα θα δω στον μαστορα μου και φιλο μου λιγο την μηχανη. Μηπως ξερεις οι σουστες στρεψεως .....κατι μακριες ατσαλινες βεργες στο μπροστινο συστημα ....τι ειναι ....και πως θα τις βρω στο Ιντερνετ???Δεν περιμενω γρηγορη απαντηση.....Με την πρωτη ευκαιρεια θα παω Λαγονησι για να φωτογραφησω το ασπρο Τ2 Καμπερ του 1979. Εχει Ι.Χ. ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟ αδεια του 1979 με κρεβατι πανω και κατω με σταθερη οροφη σκληρη....αλλα δεν εχω ψαξει αν ειναι ΓΟΥΕΣΤΦΑΛΙΑ η κατι αλλο. Φαινεται καθαρο ατρακαριστο με λιγες επιφανειακες ελαφριες σκουριες...αλλα εκτεθειμενο 5 η 6 χρονακια εξω σε κλειστη ομως αυλη. Αυτα και μην βιαζεσαι για απαντηση... γιατι και εγω εχω να τρεξω για πολλα και διαφορα. Παντως σε ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια να με βοηθησης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Στεργιος για την ανταποκριση....Για το περιοδικο θα ψαξω...Υπαρχει στην Ελλαδα συνεργειο που να αναλαμβανει εξ ολοκληρου το φτιαξιμο ενος Βολξβαγκεν τ2β καμπερ? Στην αττικη ακομα καλυτερα! Εκτος Ελλαδος κοντα στην Ελλαδα??? Οι σουστες στρεψεως στο μπροστινο συστημα του τ2β......ξερει κανεις πως γραφονται στα Αγγλικα η και Γερμανικα να ψαξω σε κανενα Αγγλοφωνο σαιτ???? Θα ηθελα ενα αξιοπιστο συνεργειο καπου στην Αττικη...Μαλον ομως δεν θα υπαρχει!!!!!!! ΤΟ τ2 ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΙΣΙΟ αρ...2132169541 και μηχανη μαλλον απο σουπερ μπιτλι μετα του 1973 με αριθμο...ΑS 696781 1600 CC.....κανονικα πρεπει να φοραγε μηχανη 1700 σεσε του 1973....Πρεπει να αλαξω και το πανι της κουκουλας...Λιγα σαπισματα....λιγο την επενδυση του εσωτερικου και λιγο μαζεμα την μηχανη οπως λενε....η αν μπορουσα ναβαλω μια ΒολξΒαγκεν μεγαλυτερου κυβισμου της περιοδου 1973-1979...1800...2000.σεσε..και ο γεροντας θα ειναι ετοιμος για ωραια ταξιδια...αραγματα σε ωραιες παραλιες βουνα και αλλα...κιθαρες..και καμια καλη παρεα προτιστως με αλλα ΒολξΒαγγεν καμπερ και οχι μονον!!!!!!!!! Οπως ειπα μονος δεν μπορω να φτιαξω τιποτα!!! Οποιος θελει και ξερει ας βοηθησει...Καθε βοηθεια και γνωμη ευπροσδεκτκη...Αλλιως παμε για αγορα αλλου Τ2 Τ3 Ισως και Τ4 η Τ5 Αλλα εκει πολυ το χρημα.

Γειά σου αγαπητέ φίλε με το ωραίο Τ2b!

Σου δίνω τους αριθμούς των ανταλλακτικών για το μπροστινό σύστημα. Δεν κατασκευάζονται πλέον από τη vw, αλλά μπορείς να τα βρεις σε διάφορα site, ευρώπη ή αμέρικα.

Μπροστινός άξονας: 211 401 061Ν (front axle beam)

Ελατήρια στρέψης: 211 411 033Ε (spring bar)

Γράψε τα νούμερα στο google ή κοίτα εδώ:

http://www2.cip1.com/ ή έδώ

http://www.busdepot.com/index.jsp ή εδώ

http://www.gowesty.com/ ή εδώ

http://www.kaefer-co.de/ ή εδώ

http://www.guenzl-classicparts.de/index.htm

Όσο για τον κινητήρα σου, μπορεί να είναι και ο αυθεντικός, μιας και τα Τ2 φορούσαν (και) τον ίδιο 1600ρη κινητήρα με τα χελωνάκια. Οι κινητήρες που φορούσε το Τ2 επίσημα, ήταν:

B: 1600cc

AD, AE, AS: 1600cc

CA, CB: 1700cc

AP, AW: 1800cc

GD, GE, CJ: 2000cc

Οι κινητήρες 1700 ώς 2000cc έχουν τον ίδιο κορμό και μπορείς να παίξεις με τα κυλινδροπίστονα για να ανεβάσεις κυβικά. Είναι οι γνωστοί (!) κινητήρες Type 4, που μπήκαν και στις Porsche 912 και μετέπειτα στα Τ3 αερόψυκτα (2000cc) (δες εδώ http://www.tunacan.net/t4/index.shtml).

O 1600ρης που έχεις, μπορεί, χωρίς μετατροπές, να δεχτεί κυλινδροπίστονα μέχρι 1641cc (aftermarket), οπότε έχεις μια καλούτσικη βελτίωση.

Σχετικά με συνεργεία Αττικής, δε μπορώ να βοηθήσω γιατί είμαι... Θεσνίκη.

Αλλά μπορώ να βοηθήσω στην κιθάρα και στα τραγούδια και στις εκδρομές!!! Αν έρθεις κατά τα βόρεια, μπορούμε να βρεθούμε :D .

Χαιρετώ, και καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου αγαπητέ φίλε με το ωραίο Τ2b!

Σου δίνω τους αριθμούς των ανταλλακτικών για το μπροστινό σύστημα. Δεν κατασκευάζονται πλέον από τη vw, αλλά μπορείς να τα βρεις σε διάφορα site, ευρώπη ή αμέρικα.

Μπροστινός άξονας: 211 401 061Ν (front axle beam)

Ελατήρια στρέψης: 211 411 033Ε (spring bar)

Γράψε τα νούμερα στο google ή κοίτα εδώ:

http://www2.cip1.com/ ή έδώ

http://www.busdepot.com/index.jsp ή εδώ

http://www.gowesty.com/ ή εδώ

http://www.kaefer-co.de/ ή εδώ

http://www.guenzl-classicparts.de/index.htm

Όσο για τον κινητήρα σου, μπορεί να είναι και ο αυθεντικός, μιας και τα Τ2 φορούσαν (και) τον ίδιο 1600ρη κινητήρα με τα χελωνάκια. Οι κινητήρες που φορούσε το Τ2 επίσημα, ήταν:

B: 1600cc

AD, AE, AS: 1600cc

CA, CB: 1700cc

AP, AW: 1800cc

GD, GE, CJ: 2000cc

Οι κινητήρες 1700 ώς 2000cc έχουν τον ίδιο κορμό και μπορείς να παίξεις με τα κυλινδροπίστονα για να ανεβάσεις κυβικά. Είναι οι γνωστοί (!) κινητήρες Type 4, που μπήκαν και στις Porsche 912 και μετέπειτα στα Τ3 αερόψυκτα (2000cc) (δες εδώ http://www.tunacan.net/t4/index.shtml).

O 1600ρης που έχεις, μπορεί, χωρίς μετατροπές, να δεχτεί κυλινδροπίστονα μέχρι 1641cc (aftermarket), οπότε έχεις μια καλούτσικη βελτίωση.

Σχετικά με συνεργεία Αττικής, δε μπορώ να βοηθήσω γιατί είμαι... Θεσνίκη.

Αλλά μπορώ να βοηθήσω στην κιθάρα και στα τραγούδια και στις εκδρομές!!! Αν έρθεις κατά τα βόρεια, μπορούμε να βρεθούμε ;) .

Χαιρετώ, και καλή δύναμη!!!

Ευχαριστω τον Syncro 16 για την βοηθεια. ΤΟ καλοκαιρακι ισως κατι να γινη για εκει πανω. Εκτος αν βρεθης εσυ εδω κατω Αθηνα, εχω πολυ διαθεσιμο χρονο για μια συναντηση. η και κατι παραπανω!! Θα προσπαθησω να αξιοποιησω τις πληροφοριες που μου εδωσες και τοτε θα γραψω αν εκανα κατι. Παντως πολυ θα ηθελα ενα αυτοκινητο σαν και το δικο σου! Παω συχνα Ηπειρο στα βουνα και το δικο μου θα ηταν κριμα να το ταλαιπωρησω στα δυσκολα. Στα ευκολα.....ενταξει. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω πολύ καιρό να μπω στο forum αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχουνε συνεργεία, φαναρτσιδικα έμπειρα σε αυτό το όχημα ώστε να μπορέσω να το πάω για βάψιμο και κάποια σαπίσματα και το που θα μπορούσα να βρω κινητήρα subaru και κάποιον για να τον τοποθετήσει

Edited by Speedy
Μετατροπή σε πεζά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας άλλος ένας καινούργιος στο κλαμπ. Είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος vw transporter t2b crossover του 1971, μόλις απέκτησα και έναν κινητήρα subaru ea81 kai ετοιμάζομαι να ξεκινήσω to project. Οποιεσδήποτε συμβουλές από πιο έμπειρους θα μου ήταν πολύ χρήσιμες. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει αμμοβολη σε όλο το αυτοκίνητο χωρίς να κάνουμε ζημία? Και αν όχι ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος?

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.